Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pomoc przy wyborze pontonu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1097 odpowiedzi w tym temacie

#1021 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4675 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 02 luty 2022 - 08:45

Tak to bardzo dobra opcja, ale nie doszukałem się co z pontonem dzieje się po okresie gwarancji, która w tym przypadku jest 3 letnia. Ciężko też o jakiś zbiór opinii - trochę jest na YT trochę od pojedynczych użytkowników, a dla mnie to trochę jednak mało jak wydaje ponad 2000 zł.

A co ma się dziać? Będzie tak, jak zadbasz o niego. Zostawisz złożony w kącie na zimę- mogą go myszy podziurawić, nie usuniesz piasku, kamyków spod podłogi płaskiej- będą przetarcia. Wpłyniesz na szkło- będzie rozcięcie.....itp itd. Sam mam dwa pontony, starego fiorda z 2005r, który przeżył sporo różnych modyfikacji, dziur i rozcięć. Jak się ma minimum zdolości manualnych- wszelkie naprawy robi się samodzielnie przy użyciu zestawu naprawczego i koniec. A jeśli twój ponton po okresie gwarancji ulegnie jakiejś tam awarii- rynek napraw pontonów istnieje. Komercyjny rzecz jasna. Zrobią, o co poprosisz, wystawią rachunek, koniec tematu. 



#1022 OFFLINE   Jerktom

Jerktom

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 13 postów
  • LokalizacjaDania
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Luczyk

Napisano 02 luty 2022 - 08:51

Jasne, rozumiem. Niestety w tej kwestii nie pomogę, ponieważ jak pisałem wyżej 360 używałem jeden sezon i sprzedałem a 330 mam od początku zeszłego sezonu. Tak czy inaczej życzę satysfakcji z nowego sprzętu, niezależnie od wybranej marki i modelu. Pozdrawiam.
  • Otehson lubi to

#1023 OFFLINE   Jerktom

Jerktom

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 13 postów
  • LokalizacjaDania
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Luczyk

Napisano 02 luty 2022 - 08:53

A co ma się dziać? Będzie tak, jak zadbasz o niego. Zostawisz złożony w kącie na zimę- mogą go myszy podziurawić, nie usuniesz piasku, kamyków spod podłogi płaskiej- będą przetarcia. Wpłyniesz na szkło- będzie rozcięcie.....itp itd. Sam mam dwa pontony, starego fiorda z 2005r, który przeżył sporo różnych modyfikacji, dziur i rozcięć. Jak się ma minimum zdolości manualnych- wszelkie naprawy robi się samodzielnie przy użyciu zestawu naprawczego i koniec. A jeśli twój ponton po okresie gwarancji ulegnie jakiejś tam awarii- rynek napraw pontonów istnieje. Komercyjny rzecz jasna. Zrobią, o co poprosisz, wystawią rachunek, koniec tematu.



Ja wychodzę z tego samego założenia i również się tym nie martwię. Dla mnie najważniejszym kryterium wyboru był stosunek jakości do ceny. Z tego powodu ponownie kupiłem kormorana. Ważną sprawą dla mnie była również podłoga. Miałem wcześniej sklejkę i niestety po jednym sezonie miała już widoczne dość znaczne oznaki użycia oraz była sporo cięższa. Moim zdaniem podłoga alu w przypadku pontonu jest nie do przecenienia.
Nie mniej jednak rozumiem Kolegę dla którego ważniejszy w wyborze jest komfort psychiczny posiadania 8 letniej gwarancji.
Wybór jest ogromny i każdy znajdzie coś dla siebie kierując się własnymi potrzebami i możliwościami.

Użytkownik Jerktom edytował ten post 02 luty 2022 - 09:06

  • Otehson lubi to

#1024 OFFLINE   Otehson

Otehson

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 20 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Wojciech

Napisano 02 luty 2022 - 09:25

Cały wczorajszy dzień poświęciłem na przeglądanie Bark'a i kormoranów. Kormoran, rzeczywiście mnie zaciekawił bo jak mam wybór to zawsze wybieram producentów/sprzedawców rodzimych. Ale przez brak większej ilości opinii wolałem skupić się na kolibri.



#1025 OFFLINE   Faja

Faja

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 99 postów

Napisano 02 luty 2022 - 10:15

Niedaleko Krakowa masz Polskiego producenta  pontonów Wats, wymieniali tuby w ribie. Jest jeszcze Sportis, Technomarine, Parker zrobią wszytko jak zapłacisz . Poza tym Kolibri to znane w całej uni bardzo dobre ,sprawdzone pontony .


  • Otehson lubi to

#1026 OFFLINE   Voldemort

Voldemort

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1304 postów
  • LokalizacjaMałopolska
  • Imię:Jacek

Napisano 02 luty 2022 - 10:18

Kolibri KM280 jest dobry dla jednej wędkującej osoby (używałem dwa razy po dwa lata), dwie osoby połowią w minimalnym komforcie, chyba że na spławik. Jest to ponton dwu osobowy, więc mając małżonkę plus choćby jednego szkraba nie popływasz rekreacyjnie (Policja itp).

Kolibri KM300 ma trochę więcej miejsca i ma homologacje na 3 osoby - bardzo wygodnie i szybko rozkłada się w nim pełną podłogę typu książka, łatwiej niż panelową (pływałem takim też przez dwa lata). Ale dalej upierałbym się, że to ponton dla jednego łowiącego, choć dwóch da już radę.

Obydwa mają jeszcze ten plus, że dasz radę je dotargać do wody na ramieniu (ja przy Kolibri KM330 musiałem już mieć koła do slipowania - dodatkowy szpej)

To byłyby plusy, ale jeśli masz zamiar pływać (choćby na razie) na wiosłach, to seria KM (czyli z pawężą) jest sporo cięższa od serii K i zajmuje więcej miejsca w bagażniku auta.

Warto o tym pomyśleć, bo już nie raz widziałem jak ponton nie chciał się zmieścić w bagażniku auta.



#1027 OFFLINE   Otehson

Otehson

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 20 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Wojciech

Napisano 02 luty 2022 - 10:48

Kolibri KM280 jest dobry dla jednej wędkującej osoby (używałem dwa razy po dwa lata), dwie osoby połowią w minimalnym komforcie, chyba że na spławik. Jest to ponton dwu osobowy, więc mając małżonkę plus choćby jednego szkraba nie popływasz rekreacyjnie (Policja itp).

Kolibri KM300 ma trochę więcej miejsca i ma homologacje na 3 osoby - bardzo wygodnie i szybko rozkłada się w nim pełną podłogę typu książka, łatwiej niż panelową (pływałem takim też przez dwa lata). Ale dalej upierałbym się, że to ponton dla jednego łowiącego, choć dwóch da już radę.

Obydwa mają jeszcze ten plus, że dasz radę je dotargać do wody na ramieniu (ja przy Kolibri KM330 musiałem już mieć koła do slipowania - dodatkowy szpej)

To byłyby plusy, ale jeśli masz zamiar pływać (choćby na razie) na wiosłach, to seria KM (czyli z pawężą) jest sporo cięższa od serii K i zajmuje więcej miejsca w bagażniku auta.

Warto o tym pomyśleć, bo już nie raz widziałem jak ponton nie chciał się zmieścić w bagażniku auta.

seria KM ma rolkę do kotwicy - to jest plus. Chyba jedyny bo więcej różnic technicznych nie dostrzegam - proszę o uświadomienie.

Pewnym jest że musi być pełna podłoga, sam też skłaniam się ku 300 cm mimo wszystko.



#1028 OFFLINE   RedJin

RedJin

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 423 postów
  • Lokalizacja07-300 Bug, Narew
  • Imię:Piotr

Napisano 02 luty 2022 - 10:49

Czy kormorany maja w ofercie pontony z airmatą? Nie ma gdzie trzymać rozłożonego. Składany byłby po każdym pływaniu. Jeden, czasem dwóch z minimalną ilością sprzętu. Ponton ma wejść do sedana. Może nawet na tylne siedzenie. Narazie na celowniku pontony max 300. Docelowo elektryk. Małe zamknięte zborniki.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

#1029 OFFLINE   Bartek1989

Bartek1989

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 482 postów

Napisano 02 luty 2022 - 11:45

Rolkę to se można dokupić i przykleić, tych gadżetów do przyklejania sporo jest. Jak miałem ponton to go tylko raz do torby pakowałem. Nie wygodne to było, więc go tylko zwijałem i do bagażnika. W domu i tak na nowo trzeba było rozkładać i suszyć

#1030 OFFLINE   Stołczynianin

Stołczynianin

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 405 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Robert

Napisano 03 luty 2022 - 23:06

seria KM ma rolkę do kotwicy - to jest plus. Chyba jedyny bo więcej różnic technicznych nie dostrzegam - proszę o uświadomienie.

Pewnym jest że musi być pełna podłoga, sam też skłaniam się ku 300 cm mimo wszystko.

O ile dobrze pamiętam zapisy z instrukcji, między seriami jest różnica w grubości tkaniny - im wyższa seria tym grubsza tkanina.

Im większa ładowność i dopuszczalna moc silnika - tym mocniejsza musi być tkanina. Zgodnie z deklaracją producenta, konstrukcja pontonów Kolibri jest wynikiem kompromisu wielu czynników.

Czyli ten z kilem będzie najcięższy i najdroższy, bo  taka jest potrzeba.

W przeszłości, jak przeglądałem oferty używanych pontonów, to najczęściej sprzedawane były zbyt małe. Po sezonie ludzie decydowali się na większy. Znam jednak jeden przypadek że gość kupił od razu dużą łódkę z plastiku, nowy silnik 30 HP, wykosztował się na hangar, a popływał kilka razy.Poniósł koszty, niewiele użył a na koniec sprzedał.

Gdyby kupił ponton taki jak mój 360 i silnik 15 albo nawet 10HP, to trzymałby za darmo w piwnicy i dalej pływał po dwa razy na rok.


  • Otehson lubi to

#1031 OFFLINE   roberto7

roberto7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 137 postów

Napisano 19 luty 2022 - 09:18

Nie ma idealnego pontonu ,zawsze jakiś kompromis jest , osobiście widział bym najchętniej mawerica z dziobem z wersji C  a tyłem D . 



#1032 OFFLINE   wook-wlkp

wook-wlkp

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 74 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Łukasz

Napisano 29 czerwiec 2022 - 12:41

Cześć,

 

Rozważam zakup nowego pontonu Honda T40 - AE3 z silnikiem Honda BF20 KM SHU, na potrzeby wędkarskie, 2 osoby, pływanie po rzece Warta i małe/średnie jeziorka.

Czy są użytkownicy tego sprzętu? Chętnie poznam opinie co do jakości i trwałości.

 

Czy ktoś może polecić sensowną przyczepkę do tego pontonu, tak by względnie komfortowo móc się wodować?

 

Pozdrawiam.



#1033 OFFLINE   pmiszk1

pmiszk1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 874 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł

Napisano 29 czerwiec 2022 - 12:50

Jeśli masz zestaw składać każdorazowo to pomyśl nad lżejszym silnikem. Warta w okolicach Poznania to wąska i dośc płytka rzeka. Silnik 9,9-10KM w zupełności wystarczy (na Odrę jeżdzę z 10tka i mocy zupełnie nie brakuje np. na dwóch chłopów 85-90kg każdy). Przerabiałem: 30KM, 20KM, 15KM, 10KM). Ale skoro ma jeździć na przyczepie i być nieco lepszy fun  z pływania to bierz 20tke.

 

Przyczepka : sidka miro-car z Bydgoszczy. Multum ludzi używa i chwali. Bdb stosunek cena-jakość.


Użytkownik pmiszk1 edytował ten post 29 czerwiec 2022 - 12:58

  • WojtekCIN lubi to

#1034 OFFLINE   wook-wlkp

wook-wlkp

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 74 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Łukasz

Napisano 29 czerwiec 2022 - 13:42

Jeśli masz zestaw składać każdorazowo to pomyśl nad lżejszym silnikem. Warta w okolicach Poznania to wąska i dośc płytka rzeka. Silnik 9,9-10KM w zupełności wystarczy (na Odrę jeżdzę z 10tka i mocy zupełnie nie brakuje np. na dwóch chłopów 85-90kg każdy). Przerabiałem: 30KM, 20KM, 15KM, 10KM). Ale skoro ma jeździć na przyczepie i być nieco lepszy fun  z pływania to bierz 20tke.

 

Przyczepka : sidka miro-car z Bydgoszczy. Multum ludzi używa i chwali. Bdb stosunek cena-jakość.

 

Cześć, nie mam zamiaru tego składać za każdym razem, tylko na zimę ;).

Do micro-car dzwoniłem, i cenowo wydają się racjonalni.

 

Wielkie dzięki ;).



#1035 OFFLINE   DominikBP

DominikBP

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 232 postów
  • LokalizacjaBiała Podlaska
  • Imię:Dominik

Napisano 29 czerwiec 2022 - 13:56

Szczerze sprawdz maverica cena poł mniej a jest przekozacki



#1036 OFFLINE   pmiszk1

pmiszk1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 874 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł

Napisano 29 czerwiec 2022 - 14:08

maverica również polecam (wczesniej był 1x kolibri, 2x bush) - szczególnie wersja poszerzana



#1037 OFFLINE   pawlo29

pawlo29

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 968 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Każmierski

Napisano 30 czerwiec 2022 - 08:30

Doradzamy jaki ponton , ale zastanowił bym się jeszcze z dwa razy czy na pewno ponton czy łódka bo patrząc dużo ludzi prawie nowe pontony sprzedaje , a nic gorszego jak nie trafiony zakup taka moja rada sam to przeszedłem

#1038 OFFLINE   rafaldslbi

rafaldslbi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 80 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:rafał

Napisano 30 czerwiec 2022 - 09:05

Wożony nie składany to bez zastanowienia wybrał bym łódkę. Miejsce w środku ponton a łódka to przepaść. Osobiście przeszedłem tą ścieżkę i nie chętnie bym powrócił do gumiaka. Popływaj z kolegami trochę łódką trochę pontonem i będziesz sam wiedział 🍺

#1039 OFFLINE   DominikBP

DominikBP

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 232 postów
  • LokalizacjaBiała Podlaska
  • Imię:Dominik

Napisano 30 czerwiec 2022 - 09:21

W takim mavericu miejsca jest sporo, stabilność na najwyższym poziomie, czego w łódce nie doświadczysz



#1040 OFFLINE   sero1975

sero1975

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1465 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Sergiusz

Napisano 30 czerwiec 2022 - 11:01

Właśnie ja dlatego wybrałem maverica ;)