Jump to content

  •      Sign In   
  • Create Account

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Photo

Pomoc przy wyborze pontonu


  • Please log in to reply
1097 replies to this topic

#1061 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3,422 posts
  • Lokalizacjairlandia

Posted 02 January 2023 - 20:54

A taki model: Bark BT270D za 1965zł z dostawą?

 

Nie chce ani nic droższego, ani cięższego. Ja wyjeżdżam na ryby do Szwecji maksymalnie 2 x w roku, a w Polsce nie wędkuję. Łowię często w leśnych jeziorkach bez dojazdu. Ponton nosiłem na ramieniu lub na grzbiecie, czasem kilkadziesiąt metrów.

hmm nie widze bys kupowal silnik na 2 wyjazdy w roku. Jak juz to spaline typu 2.5km (tachanie przez las aku do elektryka? i dbanie o jego poziom naladowania caly rok? dziekuje) W dalszym ciagu (a moze nawet bardziej ) bym rozwazyl bellyboat. Mniejsze koszta, mniejsza waga naped masz na stale przymocowany pod dupa (nogi;P Lowic na niewielkim jeziorku polowisz tak samo. Minus bellyboata to glownie siedzenie w wodzie (w zimie glownie) i nie spakujesz na niego grila i 5kg zanety - zalezy jak lowisz.

Jesli dobrze kombinuje, ze silnik to raczej nie bedzie twoj podstawowy sposob poruszania sie to chyba jednak lepiej ten pierwszy typ pontonu - poczytaj dokladnie wymiary, ale chyba w wersji z paweza bedziesz mial jeszcze mniej miejsca bo on jest wezszy (za to chyba bedzie latwiejszy do odsprzedazy i mniej kombinowania z podwieszaniem napedu).

Moze lepiej kupic uzywany/porzyczyc od kogos taki ponton na probe?

Lowilem kilka razy (w 2 osoby kazdym razem!!) z tego "lidlowego sevylora" i dalo sie. Ale czy chcialbym to zrobicznowu? Nie.


  • Granturismo likes this

#1062 OFFLINE   Granturismo

Granturismo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 posts
  • LokalizacjaBeskid Mały
  • Imię:Grzesiek

Posted 02 January 2023 - 23:28

Ja też miałem wcześniej jakiegoś Sevylora, a wcześniej gumową Czajkę. W obu dało się tylko leżeć :) Kupując Barka i tak będę miał wielki przeskok.

To ma być ponton, a nie Bellyboat. To ma pływać i być uniwersalne. Jeśli zajdzie potrzeba, mogę wziąć kogoś do towarzystwa.Mogę też wykorzystaywać podczas nurkowania. Ma się odpychać i wiosłami i silnikiem. I tak planowałem do tego kupić jakąś chińską spalinę z Allegro. Najtańsze kosztują poniżej 500zł i mają 5,5 chińskiego KM, czyli około 2,5 europejskiego ;) I to powinno być OK.

 

Moje początkowe pytanie dotyczyło tego, czy zdecydować się na zakup chińskiego no name z logiem Kormoran, ale za to z podłogą airdeck, czy dołożyć do markowego Barka ale z podłoga rolowaną? Po otrzymanych sugestiach wnioskuję, że powinienem się zdecydować na ponton ze sztywną pawężą pod silnik i w tej sytuacji w grę wchodzi tylko Bark BT270D, jednak ze zwykłą podłogą rolowaną. Z drugiej strony taką pełną podłogę mogę zrobić ze sklejki, bo ponton od wyjazdu z domu do powrotu będzie wożony w całości w furgonie, więc nie muszę się ograniczać gabarytami samej podłogi. Po prostu włożę, napompuję i tak już zostawię.



#1063 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3,422 posts
  • Lokalizacjairlandia

Posted 03 January 2023 - 00:52

tylko, ze podloge musisz wsadzic do srodka = musi byc w czesciach = masa zachodu by to zrobic samemu tak by nic nie poniszczyc etc. Gdybym mial wybierac jednostke na kilka dni "desantowa" chyba bym jednak poszedl w rolowana podloge airdeck to jednak sporo klopotow z pompowaniem (mialem honde SIB 3.8m) i chyba niewiele zalet w tak malym pontonie - ale nie widzialem nawet z bliska pontonu z listewkami na dnie - nie wiem jakie sa grube i jakie miedzy nimi odstepy(czy da sie bezpiecznie stawiac stopy gdzie popadnie czy trzeba celowac w deseczki). Proponowalem bb jako "lekki, nieduzy i tani srodek plywajacy". A czy kupisz chinski czy polski mz nie ma roznicy. Zreszta jestem ciekawy ile z tych "europejskich" produktow ma tylko naklejki w europie naklejane. Mam kolege, ktory takim malym (2.7m? miescil sie bagazniku fiata pandy z silnikiem) najtanszym pontonem jaki mogl znalezc w polsce z paweza i najmniejszym silnikiem hondy (taki malutki co nawet biegu wstecznego nie mial i sie go poprostu obkrecalo dookola) plywal po morzu (zawsze w 2 osoby a raz nawet bylem z nimi na 3go - nikt nie zostal zgnieciony, nikt nie zaszedl w ciaze ;).

 

 

Mialem 2 pontony (honde 3.8m i krakena 4m) w 1 i drugim dziury mi sie regularnie znikad pojawialy mimo, ze dbalem (wozone tylko w pokrowcu w busie na pace i skladowane w garazu, bez szurania tylko 2 osoby noszone/na kolkach pchane etc. To tak co do martwienia sie o gramature gumy.... I tak beda dziury.


Edited by gooral, 03 January 2023 - 00:55.

  • BOSMAN 76, Granturismo and nitror1 like this

#1064 OFFLINE   DominikBP

DominikBP

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 233 posts
  • LokalizacjaBiała Podlaska
  • Imię:Dominik

Posted 03 January 2023 - 07:37

OD siebie dodam że ponton z rolowaną podłogą jest bardzo nie stabilny i nie wygodny w użytkowaniu, polecałbym całą podłogę ale to już trochę waży.


  • BOSMAN 76 likes this

#1065 OFFLINE   Granturismo

Granturismo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 posts
  • LokalizacjaBeskid Mały
  • Imię:Grzesiek

Posted 03 January 2023 - 08:33

OD siebie dodam że ponton z rolowaną podłogą jest bardzo nie stabilny i nie wygodny w użytkowaniu, polecałbym całą podłogę ale to już trochę waży.

No tak, wiem, ale nie mogę mieć wszystkiego w jednym. Muszę iść na jakieś kompromisy, a jak już wcześniej wspomniałem - niska waga jest kluczowa. Dlatego też wcześniej pisałem o podłodze Air Deck. Zobaczę jak będzie wyglądała ta rolowana i podejmę decyzję, czy ją zostawiam, czy modyfikuję. Może da się na te listewki zamontować jakąś cienką i lekką płytę? Zobaczymy.



#1066 OFFLINE   Tresor

Tresor

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,375 posts
  • LokalizacjaCzerwieńsk
  • Imię:Łukasz

Posted 03 January 2023 - 11:13

Rolowana podłoga to nie porozumienie, airdec o niebo lepszy tylko trzeba uważać na przebicie przynętami no i nic nie waży. Pływając z rolowaną podłogą czułem się bardziej niestabilnie i niepewnie niż gdyby tych listewek nie było. Elektryk plus aku do noszenia jeśli to kwasiak to też lipa. Jak masz możliwość to spalina 2-3km w 2T, chodzą poniżej 1000 w używce. Zbiornik 1,5l starcza na 6h pływania bez przerwy. Waga takiej spaliny to 7-12kg. Nie bój się chinoli Maweric i większość innych pontonów to chinole robione dla europejskich importerów pod ich brandami.


  • BOSMAN 76 likes this

#1067 OFFLINE   ubot

ubot

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 159 posts
  • LokalizacjaGrudziądz
  • Imię:Robert

Posted 03 January 2023 - 14:21

A ja polecam Kolibri.., sam mam 330D (ze sztywną podłogą - sklejka) od 5-ciu lat, i póki co do chwili obecnej żadnej dziury nie było.. :)

A co do dbania o Aku który nieczęsto się używa to jeśli to jest LiFePo to nie ma żadnego problemu.. Po użyciu wystarczy że poziom naładowania będzie w granicach ok. 55% i może tak stać choćby i kolejny rok..

Byle w ogrzewanym pomieszczeniu, np. w szafie.. ;)



#1068 OFFLINE   Granturismo

Granturismo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 posts
  • LokalizacjaBeskid Mały
  • Imię:Grzesiek

Posted 03 January 2023 - 15:21

A ja polecam Kolibri.., sam mam 330D (ze sztywną podłogą - sklejka)

Za duży, za ciężki. Pisałem już o tym.



#1069 OFFLINE   Granturismo

Granturismo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 posts
  • LokalizacjaBeskid Mały
  • Imię:Grzesiek

Posted 03 January 2023 - 17:37

No dobra, jest jeszcze taki Kormoran 270PP za 2000zł z dostawą.

 

Poza pawężą pod silnik ma pełną aluminiową podłogę, aluminiowe ławki, linkę cumowniczą, rolkę do kotwicy, cztery uchwyty na wędki, listwę odbojową, linki asekuracyjne, itp. Pawęż przystosowana do silnika 7KM. W zasadzie ma wszystko, tylko waga - prawie jak u Doroty Wellman ;)

 

Dla mnie aż nadto. Finansowo jeszcze da radę ale waga bardzo wysoka. W zasadzie musiałbym szukać innych miejsc do łowienia, najlepiej z rampą. Te dzikie jeziorka będą już poza zasięgiem. A i samo wyciąganie i wkładanie do samochodu byłoby większym problemem.

 

Sam nie wiem.

Co myślicie?

Attached Files



#1070 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3,422 posts
  • Lokalizacjairlandia

Posted 03 January 2023 - 17:44

Wlasnie dla tego proponowalem bb bo noszenie duzo latwiejsze.
Plusem aluminiowej podlogi jest dmuchany kill pod spodem.
Jesli te rolowana podloga to taki pasc jak inni pisza to albo airdeck albo alu.
A co do dzwigania to kolek nie rozwazasz odpadly by problemy z waga ? Czy po wertepach trzeba isc?
  • Granturismo likes this

#1071 OFFLINE   Sławek77

Sławek77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,371 posts
  • LokalizacjaWielkopolska

Posted 03 January 2023 - 17:46

No dobra, jest jeszcze taki Kormoran 270PP za 2000zł z dostawą.

Poza pawężą pod silnik ma pełną aluminiową podłogę, aluminiowe ławki, linkę cumowniczą, rolkę do kotwicy, cztery uchwyty na wędki, listwę odbojową, linki asekuracyjne, itp. Pawęż przystosowana do silnika 7KM. W zasadzie ma wszystko, tylko waga - prawie jak u Doroty Wellman ;)

Dla mnie aż nadto. Finansowo jeszcze da radę ale waga bardzo wysoka. W zasadzie musiałbym szukać innych miejsc do łowienia, najlepiej z rampą. Te dzikie jeziorka będą już poza zasięgiem. A i samo wyciąganie i wkładanie do samochodu byłoby większym problemem.

Sam nie wiem.
Co myślicie?


Dobra pompka na 12v,kółka pod spód,15 minut dla wprawnego i jesteś na wodzie.A komfort łowienia nie do przecenienia...
  • Biesan and Granturismo like this

#1072 OFFLINE   Granturismo

Granturismo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 posts
  • LokalizacjaBeskid Mały
  • Imię:Grzesiek

Posted 03 January 2023 - 18:00

 Czy po wertepach trzeba isc?

Do tej pory, przynajmniej w połowie przypadków tak właśnie było. Nosiłem ponton na ramieniu przez wyręby, krzaki, chaszcze. Czasem było jakieś strome, kamieniste zejście do jeziora. Różne przypadki. Dlatego taka Czajka czy Sevylor sprawdzały się wyśmienicie, bo ważyły po parę kilo. Taki Kormoran daje oczywiście większe możliwości, ale też i większe ograniczenia.

 

Cały czas podkreślam, że ja jeżdżę na ryby sam - i sam ten ponton muszę transportować.

 

Twardy orzech do zgryzienia :)



#1073 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3,422 posts
  • Lokalizacjairlandia

Posted 03 January 2023 - 18:06

Dlatego optuje za bb. Zalozyc mozna na plecy jak plecak albo nawet dmuchac dopiero nad woda. Mozna trolowac trzymajac wedke w rece i nie trzeba kotwiczyc jak jest szansa na dyzego szczupaka przy trzcinach (stracilem sporo duzych ryb z niezakotwiczonego kajaka- ciagly mnie z kajakiem w trzciny :) ale z tego co piszesz 3/4 masz ogarniete i nawet nie wiem po co pytasz :)

#1074 OFFLINE   nimret

nimret

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 58 posts
  • LokalizacjaOpole
  • Imię:Michał

Posted 03 January 2023 - 19:09

Cześć, jestem na kupnie pontonu. Wytypowałem wstępnie: mawerica 400d - cena coś koło 5tys. i krakena 400w - cena około 9tys. Pytanie do użytkowników czy jest sens dopłacać do krakena - za i przeciw . Jak jest jeszcze jakaś inna ciekawa opcja to z góry dziękuję za podpowiedź. :)

Tutaj masz recenzję Mawerica, chyba został zmieniony właśnie na Krakena.

 

I Kraken:


Edited by nimret, 03 January 2023 - 19:11.


#1075 OFFLINE   nitror1

nitror1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 90 posts
  • LokalizacjaWałbrzych
  • Imię:Arek

Posted 03 January 2023 - 20:35

Na filmie mówili ze zadowoleni z mawerica i dokupią  łódkę a zmienili ponton  :ph34r:


Edited by nitror1, 03 January 2023 - 20:36.


#1076 OFFLINE   Biesan

Biesan

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,116 posts

Posted 03 January 2023 - 22:04

Ja do desantowego łowienia kupiłem taki kajak z airmatą. Mieści się do bagażnika corsy i lepiej się wiosłuje niż takim pontonem z tymi wiosełkami, chociaż na jezioro przeważnie zakładam elektryka na pawęż z lenistwa. Waga 26kg

Attached Files



#1077 OFFLINE   Granturismo

Granturismo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 posts
  • LokalizacjaBeskid Mały
  • Imię:Grzesiek

Posted 03 January 2023 - 22:18

Ja do desantowego łowienia kupiłem taki kajak z airmatą. Mieści się do bagażnika corsy i lepiej się wiosłuje niż takim pontonem z tymi wiosełkami, chociaż na jezioro przeważnie zakładam elektryka na pawęż z lenistwa. Waga 26kg

Co to za marka, model i jaka cena?



#1078 OFFLINE   Biesan

Biesan

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,116 posts

Posted 04 January 2023 - 10:19

Ja mam model Kolibri KM 390C . Jest jeszcze wersja 330 cm i 460cm, co do ceny to nie wiem jak to wygląda teraz,ja kupowałem
2 lata temu przed plandemią i płaciłem w tokarexie 2950zł z wysyłką za wersję 390cm z airmatą. Mam jeszcze fakturę, teraz wolę nie sprawdzać bo pewnie cena razy dwa.

Edited by mepps, 04 January 2023 - 10:23.

  • Granturismo likes this

#1079 OFFLINE   Granturismo

Granturismo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 posts
  • LokalizacjaBeskid Mały
  • Imię:Grzesiek

Posted 05 January 2023 - 13:32

Ja mam model Kolibri KM 390C .... Mam jeszcze fakturę, teraz wolę nie sprawdzać bo pewnie cena razy dwa.

Teraz ten model kosztuje 4500zł. Mimo to wygląda na fajny, zgrabny, zwrotny.



#1080 OFFLINE   janekmarczyk

janekmarczyk

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 20 posts
  • Lokalizacjapolska
  • Imię:jan
  • Nazwisko:marczyk

Posted 05 January 2023 - 14:40

Hej, nowy rok nadszedł i to oznacza najwyższy czas na przygotowania do sezonu spinningowego. Przymierzam się do kupna pontonu do łowienia w 2 osoby. Narazie moją uwagę zwrócił Kolibri 330pp. Czy jest on odpowiedni i stabilny pod 2 osobami? Czy w podobnej cenie znajdę lepsze rozwiązanie? Posiadam od lat silnik elektryczny Rhino vx34, tylko 34lbs ale wystarczy by uciągnął ponton? Pytanie czy on uciągnie ponton z prędkością większą niż wiosła  :), jeśli tak to jaki budżetowy akumulator nadałby się do niego, pływam tylko na niedużych jeziorach i odległościach.


Edited by janekmarczyk, 05 January 2023 - 15:12.