Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jaki akumulator do silnika elektrycznego?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
823 odpowiedzi w tym temacie

#501 OFFLINE   SzymusS

SzymusS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1061 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Łukasz

Napisano 02 październik 2019 - 19:35

Mam lifepo4
Wytrzymuje więcej niż moje 2 aku glebokiego rozladowania (100ah i 80ah)
Co więcej, jak tamte już umarły, to po nim nie było widać zmęczenia

Jedyna wada litu to watpliwosc odnosnie rozruchu silnika oraz trudność przy ladowaniu go z silnika spalinowego (ale przy takiej pojemności i wadze to nie problem)

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

#502 OFFLINE   stary_anona

stary_anona

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 23 postów
  • LokalizacjaKatowice
  • Imię:Andrzej
  • Nazwisko:Gałecki

Napisano 19 kwiecień 2020 - 21:43

Czy ktoś może powiedzieć coś o akumulatorze ENERGIE MARINE 110 AH z decathlonu? Mam do wykorzystania bon podarunkowy do tego sklepu, nie wiem czy taka bateria ma sens, czy nie lepiej kupić sobie za to dobrą kurtkę.


Użytkownik stary_anona edytował ten post 19 kwiecień 2020 - 21:43


#503 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5480 postów
  • Imię:adam

Napisano 20 kwiecień 2020 - 06:39

Kup kurtkę :)

#504 OFFLINE   MarMilo

MarMilo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaPiaseczno
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:M.

Napisano 20 kwiecień 2020 - 07:19

Kup kurtkę :)

Miałem napisać to samo :)



#505 OFFLINE   stary_anona

stary_anona

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 23 postów
  • LokalizacjaKatowice
  • Imię:Andrzej
  • Nazwisko:Gałecki

Napisano 03 maj 2020 - 19:22

Kurtkę już kupiłem, pozostaje wybór aku. Przewertowałem cały ten temat i mam dylemat, a założenia są takie:
 

1)LiFePO4 ze względu na cenę początkową odpada.

2) "Dobre używki" Panasonic, etc, są w tej chwili niedostępne na żadnym znanym mi portalu ogłoszeniowym

3) Toyama czy Kyosonic, choć częśto widywane na pokładach lodzi wędkarskich nie cieszą się na forum dobrą opinią, dominujący argument to słaba żywotność porównywalna do taniego akumulatora stricte "kwasowego"
4) Sprzęt muszę kupić na allegro (znowu mam to szczęście z bonami)

4) Co do moich preferencji to :

- ciężar nie jest dla mnie przeszkodą

- powinien poradzić sobie z trollingowaniem na dużym jeziorze
- ilość cykli w roku to max 20

- dobrze byłoby gdyby przeżył 3 sezony, tracąc nie więcej niż połowę zakładanej pojemności (później liczę się ze zmianą)
- budżet to około 1 tysiąc złotych (+/- 200)

Kolega @siarq używa ZAP Sznajder Marine i nie jest zadowolony, jednak nie wiem jaką ilością cykli traktuje w sezonie swoje baterie?
O tych aku myślałem jako opcji kupna dwóch i nie katowania ich zbyt dużymi prądami poboru, co miałoby przedłużyć ich żywot. Jednak w cenie tych dwóch osiągalny jest sprzęt od HAZE, który w opinii przedmówców, pozostawał jakąś sensowną alternatywą do LiFePO4.

Którą z tych opcji koledzy forumowicze rozważylibyście na moim miejscu?



#506 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5480 postów
  • Imię:adam

Napisano 03 maj 2020 - 19:43

Jeśli ciężar nie gra roli, to kup 1szt 200ah. Tak wiem zaraz lament się podniesie po co ... więc po krótce powiem po to , aby prądy rozładowania względem pojemności były jak najmniejsze. Inaczej kwas "dycha" jak.ma.pojemnosc 100ah i prąd rozładowania 50A vs pojemność 200ah I rozładowanie 50A. Zap-ow już nie używam ani kwasów. Pisane było wiele razy. Konkretne kwasy są drogie ,nie dużo tańsze od litu. Tani lit jest nieosiągalny... kurs $ oszalal . Moim.zdaniem kup najwyżej.pisalem albo 200ah monoblok albo 2x100- lżej dla.plecow. to powinno spokojnie 2-3 posłużyć spięte razem.

#507 OFFLINE   Hermano

Hermano

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 298 postów
  • Lokalizacjadolnośląskie/opolskie

Napisano 03 maj 2020 - 19:55

Ja zawsze sprawdzam przed oddaniem rejestru do PZW ile razy byłem na rybach itp.

Kupiłem „super” ZAP, o którym mowa , w 2018. Po sezonie 2018 i podliczeniu wpisów gdzie łowiłem na elektryku - uwaga - byłem 11 razy. Nie łowiłem w trolu, tylko przemieszczałem się między punktami na akwenach 60-100ha. Nie pływałem na Max - 3 bieg w 95% czasu pływania. Czasem 4. Od dzwona 5 bieg ale tam już 50A pobór. Mam zamontowany woltomierz, żeby nie schodzić poniżej 11v pod obciążeniem.
Zainwestowałem w ładowarki itp. Kobita mi marudziła ze bardziej dbam o aku w garazu niż o nią samą.

I co? Po tych 11 razach pojemność spadła o polowe.

W sezonie 2019 już nie nie dało pływać. Zaczął nagle gubić napięcie co mnie strasznie irytowało.

To był mój drugi aku.

Wyszło na to, że co dwa lata wymieniałem Aku z czego drugi rok pracy to już bez komfortu. Oczywiście kupowałem aku w cenie około 600 zł.

Czyli wydałem 1200 zł w 4 lata (nie licze ładowarek)

Teraz kupiłem LiFePo4 - będę używał pewnie z 6-8 lat także łącznie wyjdzie kilka stówek do przodu i do tego całkiem inny komfort (bez stresu).

Pozdrówka

Użytkownik Hermano edytował ten post 03 maj 2020 - 19:55


#508 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15590 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 04 maj 2020 - 00:44

4) Co do moich preferencji to :

- ciężar nie jest dla mnie przeszkodą

- powinien poradzić sobie z trollingowaniem na dużym jeziorze
- ilość cykli w roku to max 20

- dobrze byłoby gdyby przeżył 3 sezony, tracąc nie więcej niż połowę zakładanej pojemności (później liczę się ze zmianą)
- budżet to około 1 tysiąc złotych (+/- 200)

 

Trojan 120 ah powinien spełnić założenia. Albo SSB czerwony.

Ja wszedłem w LiFepo4.


  • Janusz1966 lubi to

#509 OFFLINE   Michał

Michał

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 76 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Sopiński

Napisano 04 maj 2020 - 07:58

Kurtkę już kupiłem, pozostaje wybór aku. Przewertowałem cały ten temat i mam dylemat, a założenia są takie:
 

1)LiFePO4 ze względu na cenę początkową odpada.

2) "Dobre używki" Panasonic, etc, są w tej chwili niedostępne na żadnym znanym mi portalu ogłoszeniowym

3) Toyama czy Kyosonic, choć częśto widywane na pokładach lodzi wędkarskich nie cieszą się na forum dobrą opinią, dominujący argument to słaba żywotność porównywalna do taniego akumulatora stricte "kwasowego"
4) Sprzęt muszę kupić na allegro (znowu mam to szczęście z bonami)

4) Co do moich preferencji to :

- ciężar nie jest dla mnie przeszkodą

- powinien poradzić sobie z trollingowaniem na dużym jeziorze
- ilość cykli w roku to max 20

- dobrze byłoby gdyby przeżył 3 sezony, tracąc nie więcej niż połowę zakładanej pojemności (później liczę się ze zmianą)
- budżet to około 1 tysiąc złotych (+/- 200)

Kolega @siarq używa ZAP Sznajder Marine i nie jest zadowolony, jednak nie wiem jaką ilością cykli traktuje w sezonie swoje baterie?
O tych aku myślałem jako opcji kupna dwóch i nie katowania ich zbyt dużymi prądami poboru, co miałoby przedłużyć ich żywot. Jednak w cenie tych dwóch osiągalny jest sprzęt od HAZE, który w opinii przedmówców, pozostawał jakąś sensowną alternatywą do LiFePO4.

Którą z tych opcji koledzy forumowicze rozważylibyście na moim miejscu?

Przy takich założeniach Sznajder w zupełności wystarczy. Albo 2 x Sznajder. Nieznacznie lepszą, ale i droższą opcją jest Trojan. Pamiętaj, że zawsze masz rękojmię i gwarancję. Na żywotność akumulatora wpływa sposób jego użytkowania - im mądrzej, tym dłużej. Ja najczęściej niszczyłem akumulatory pożyczając je kolegom, którzy rozładowywali do dna (bo jeszcze przecież działa). Ważne jest także dbanie o akumulator w czasie jego przechowywania - uzupełnianie odparowań, doładowywanie. W sieci niemieckich dyskontów pojawiają się często fajne ładowarki, pomagające prawidłowo dbać o akumulatory.



#510 OFFLINE   mirkor

mirkor

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 199 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Mirek

Napisano 04 maj 2020 - 09:59

Mając taką kasę na aku (+/- 1200) to kupiłbym najtańszy kwasiak z założeniem, że wytrzyma rok może dwa. Przez ten czas dozbierałbym do LiFePo4. Jak by coś zostało kupiłbym drugą kurtkę :) . 



#511 OFFLINE   Janusz1966

Janusz1966

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 161 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:K

Napisano 04 maj 2020 - 11:17

Mam Lifepo4 100 ah. W sobotę był pierwszy test zbiornik 220ha pływanie od 8,00 do 20,30. Liczę, że połowę czasu plywalem. Zostało 43% (dane z apki bluetooth) ailnik haibo 150 łódka Norton z wyporzyczalni.
Jestem więcej niż zadowolony. Jak będzie dalej czas pokarze.

Wysłane z mojego LG-H930 przy użyciu Tapatalka

#512 OFFLINE   Janusszr

Janusszr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1341 postów
  • LokalizacjaSuwałki
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Ja_to_ja

Napisano 04 maj 2020 - 11:37

Trojan 120 ah powinien spełnić założenia. Albo SSB czerwony.

Ja wszedłem w LiFepo4.

Tylko nie Trojan. Miałem dwa po 130Ah.

SSB czerwone po 120Ah  śmigają 4 sezon. Silnik Traxxix 80/24V. Nie widać zużycia. Średnio ok.80 wyjazdów w sezonie. Przebiegi po kilka do kilkudziesięciu kilometrów.

 

PS. Do śmierci Trojanów sam się po części przyczyniłem, ale mimo wszystko typowego kwasa nikomu nie polecam.


Użytkownik Janusszr edytował ten post 04 maj 2020 - 11:43


#513 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15590 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 04 maj 2020 - 11:46

Tylko nie Trojan. Miałem dwa po 130Ah.

SSB czerwone po 120Ah  śmigają 4 sezon. Silnik Traxxix 80/24V. Nie widać zużycia. Średnio ok.80 wyjazdów w sezonie. Przebiegi po kilka do kilkudziesięciu kilometrów.

 

PS. Do śmierci Trojanów sam się po części przyczyniłem, ale mimo wszystko typowego kwasa nikomu nie polecam.

Dlaczego nie? Z tego co pamiętam była dziwna historia z Trojanem. 4 lata pociągnie.

AGMy i żele padają nagle tak jak mój SSB.



#514 OFFLINE   Atomix

Atomix

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 16 postów
  • LokalizacjaJezioro Solińskie
  • Imię:Atomix
  • Nazwisko:Solina

Napisano 04 maj 2020 - 11:51

U mnie znowu padło 6 sztuk 100Ah SSB AGM  po roku użytkowania w systemie 24v. ( całkowity spadek pojemności).

Gwarancji nie uznano wina użytkownika :) 



#515 OFFLINE   Janusszr

Janusszr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1341 postów
  • LokalizacjaSuwałki
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Ja_to_ja

Napisano 04 maj 2020 - 12:57

Dlaczego nie? Z tego co pamiętam była dziwna historia z Trojanem. 4 lata pociągnie.

AGMy i żele padają nagle tak jak mój SSB.

Nie dziwna. Przeładowałem kijową ładowarką.  Jeden reklamowałem, bo był dziurawy. Przy kołku puszczał. Trojana nie wypłuczesz jakbyś chciał go regenerować, czyli usunąć osad.

Twój SSB był niebieski :) Moje są czerwone :)



#516 OFFLINE   suhhar

suhhar

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 989 postów

Napisano 04 maj 2020 - 21:27

panowie w którymś wątku widziałem opis złącza Anderson jakie ma być do połączenia aku z silnikiem w celu szybkiego połączenia (żebym nie musiał na wodzie kabelków przykręcać do aku bo to wkurzające) no i nie mogę tego znaleźć. Silnik to Haibo M54 z tego co pamiętam to chyba maxymalny pobór prądu 60a. Ktoś ma u siebie zamontowane ? jakie ma być bo na 5 biegu lubią się kable grzać a nie chciałbym żeby mi się na tym połączeniu zrobiło ognisko. 



#517 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5480 postów
  • Imię:adam

Napisano 04 maj 2020 - 21:38

Wejdź na stronę soyter..pl tam masz cała.game zlacz silnopradowych. Ja dziś zakładałem podrobki z ali... Never ever. Faktem.jest że są tanie Jak barszcz, ale obudowy tandetne, blaszki zle wyprofilowane , na 6 złączek 3 się nadają do wyrzucenia... remy, power pole.jest drogie , ale jakość jest. Te z ali to dramat

#518 OFFLINE   suhhar

suhhar

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 989 postów

Napisano 05 maj 2020 - 11:22

no montaż to jedno ale czy te blaszki we wtyczkach dadzą radę takim napięciom i nie zaczną się topić/palic



#519 OFFLINE   MarMilo

MarMilo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaPiaseczno
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:M.

Napisano 05 maj 2020 - 11:50

no montaż to jedno ale czy te blaszki we wtyczkach dadzą radę takim napięciom i nie zaczną się topić/palic

Ustalmy jedną rzecz - nie napięcie się tu zmienia, tylko prąd i on (Pan Amper) potrzebuje odpowiedniego przewodnika. ;)

#520 OFFLINE   stary_anona

stary_anona

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 23 postów
  • LokalizacjaKatowice
  • Imię:Andrzej
  • Nazwisko:Gałecki

Napisano 05 maj 2020 - 19:12

Zdecydowałem się na kupno wcześniej wspomnianego Marine z Decathlonu. Bezpośredniego odpływu gotówki nie odczuję, bo wykorzystam "talon"  ;) 
Po wysłuchaniu wielu opinii stwierdzam że albo po taniości i nie oczekiwać rewelacji, albo kupić raz a dobrze. Ten sezon przetestuję to ustrojstwo i podzielę się "wrażeniami", a resztę kasy włożę do słoika z napisem LiFePO4 
 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych