Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jaki multik pod łowienie wertykalne ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
40 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 19 marzec 2014 - 06:44

wedlug mnie jednym kolowrotkiem nie da sie precyzyjnie i skutecznie oblowic obydwoch srodowisk, tzn. albo sandacze, albo dorsze, albo pilkowanie, jednak dwoch (a nawet trzech) w jednym i bardzo dobrze nie da sie :)

 

mozna pojsc na kompromis i sprobowac daiwe viento, jest obecnie na wyprzedazy tutaj, po bardzo atrakcyjnych cenach http://www.angelgera...to&cat=&x=0&y=0  kilku moich kolegow lowi tymi kolowrotkami wertykalnie zarowno sandacze jak i dorsze na bardzo lekko, jednakze jezeli maja mozliwosc, to docelowo pod sandacza wybieraja zdecydowanie lzejsze konstrukcje, powodow jest kilka ;)

 

do lowienia sandaczy w pionie potrzebny jest delikatny i lekki zestaw, tutaj uzywa sie linek w przedziale 10-15 lb (15 lb max), przy takim lowieniu liczy sie przede wszystkim finezja i lekkosc calego zestawu, ktora przeklada sie na czulosc, chetnie polece kilka klasycznie lekkich i sprawdzonych kolowrotkow, poniewaz znam wystarczajaco duzo psychopatow lowiacych w ten sposob: shimano metanium mg i scorpion mg ewtl core mg, daiwa alphas 103 ewtl. 105 a takze tdz 105 ewtl. tdz 103, abu revo mg i revo mgextreme

 

do wertykalowania dorsza na lekko i ewtl. pilkowania w granicach 120 gram przychodza mi tylko i wylacznie dosyc ciezkie kolowrotki, w stylu revo nacl i toro #50 ... innych adekwatnych konstrukcji nie znam z doswiadczenia, wiec sie nie wypowiem, natomiast jak pisalem, nie wyobrazam sobie lowienia czyms takim sandaczy w pionie i dlatego osobiscie wszelakie porady z kolowrotkami ciezszymi niz 200 gram od razu odrzucilbym jako wydumki :)



#22 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 19 marzec 2014 - 08:15

zamiast jednej ryogi kup sobie:

Daiwa luna 101/203 do lzejszego lowienia

Dawia luna 253 - do pozostalych zadan...

 

mialem zarowno 203 jak i 253 i ... zaluzje ze loc zmusil mnie do ich sprzedania...



#23 OFFLINE   meth666

meth666

    Mr. Abu Revo

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1302 postów
  • Lokalizacjaw Łódce
  • Imię:Michał

Napisano 19 marzec 2014 - 08:21

zamiast jednej ryogi kup sobie:
Daiwa luna 101/203 do lzejszego lowienia
Dawia luna 253 - do pozostalych zadan...

mialem zarowno 203 jak i 253 i ... zaluzje ze loc zmusil mnie do ich sprzedania...


Ta opcja wydaje mi sie bardzo sensowna... Sam powolutku przymierzam sie do Luny 203/253.. Chyba ze gore znowu wezmie Abu.. :)

#24 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 19 marzec 2014 - 08:36

 shimano metanium mg i scorpion mg ewtl core mg, daiwa alphas 103 ewtl. 105 a takze tdz 105 ewtl. tdz 103, abu revo mg i revo mgextreme

 

Dodałbym TD Sol, jak jesteś gdzieś w stanie trafić używkę.



#25 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 19 marzec 2014 - 10:32

 

Dodałbym TD Sol, jak jesteś gdzieś w stanie trafić używkę.

 

 

Albo też jeden z wielu specjalistycznych modeli  do tzw. mikro jiggingu. Japończycy mają zajoba na punkcie tej metody i ukierunkowany sprzęt.  



#26 OFFLINE   meth666

meth666

    Mr. Abu Revo

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1302 postów
  • Lokalizacjaw Łódce
  • Imię:Michał

Napisano 19 marzec 2014 - 11:44

Abu Morrum ZX/SX 1601/3601 MAG. O nich zapomnieliśmy.

#27 OFFLINE   Apisfisha

Apisfisha

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 243 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:W

Napisano 24 marzec 2014 - 21:28

Polecam Lune 253L świetny i naprawdę dosyć uniwersalny multik, jestem bardzo zadowolony. Ostatnio własnie na dorszach sprawdziłem. Jednak przydałaby się jeszcze jedna duża korba do wymiany, albo coś tańszego na dorsze np. Cormoran seacor 333 mieści sie w bardzo rozsądnym budżecie nawet 100 można znaleźć w dobrym stanie. Ja mam takie dwa, jedne używałem w Norwegii, a drugi to taki zapas. 



#28 OFFLINE   mirekoko

mirekoko

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 157 postów
  • Lokalizacjalubuskie
  • Imię:Mirosław
  • Nazwisko:Okoński

Napisano 06 kwiecień 2014 - 15:51

Chyba tylko korbą i hamulcem się różni od zwykłej 1016 poza tym gdzie u nas w Polsce na Bałtyku w pełni wykorzystamy taką moc hamulca ;)

No właśnie chyba nie bardzo. Mam pytanie do bardziej zaawansowanych kolegów, czy Ryoga Bay Jigging 2020PE-HL nadaje się do normalnego castingu, bo z niewielu informacji w necie wynika iż nie ma ona hamulca MagforceZ, tylko jakąś nieregulowaną namiastkę odśrodkowego. Z opisów i fotek wygląda że zamiast łożyska oporowego ma multistop (zapadkę), o tym czy ma "terkotkę" nikt nie wspomina. Nieliczne filmiki na YT pokazują tylko pionowe opuszczanie przynęty a nie wyrzut. Czy to możliwe żeby kołowrotek o 10% cięższy i o tyleż samo droższy od "normalnej" Ryogi, był przeznaczony tylko do wertykala?



#29 OFFLINE   Meme

Meme

    booom

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3094 postów
  • LokalizacjaWarszawa - Tarchomin
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Oświeciński

Napisano 06 kwiecień 2014 - 16:09

Tak - jest przeznaczona do bardzo popularnej metody w japoni...



#30 OFFLINE   mirekoko

mirekoko

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 157 postów
  • Lokalizacjalubuskie
  • Imię:Mirosław
  • Nazwisko:Okoński

Napisano 06 kwiecień 2014 - 20:10

No to chyba wykonałem typowy "strzał w kolano" :( , zobaczymy co przyjdzie. W opisie napisali, łożyska 10+1, więc oporówkę chyba ma, szpulkę RCS na fotkach widać, dwa bloczki hamulca też, więc może i rzucać się tym da. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i poczekać parę dni. Pozdrawiam



#31 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 06 kwiecień 2014 - 20:22

Jeśli to ta z pojedynczą korbą, bez przeciwwagi  to nie za bardzo da się tym rzucać (lubi się obrócić i zamknąć spust).  Udręka. 


Użytkownik Krzysiek_W edytował ten post 06 kwiecień 2014 - 20:23


#32 OFFLINE   Meme

Meme

    booom

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3094 postów
  • LokalizacjaWarszawa - Tarchomin
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Oświeciński

Napisano 06 kwiecień 2014 - 20:43

No to chyba wykonałem typowy "strzał w kolano" :( , zobaczymy co przyjdzie. W opisie napisali, łożyska 10+1, więc oporówkę chyba ma, szpulkę RCS na fotkach widać, dwa bloczki hamulca też, więc może i rzucać się tym da. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i poczekać parę dni. Pozdrawiam

Jak sklep to odeslij i zakup "prawidłowa " :)



#33 OFFLINE   mirekoko

mirekoko

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 157 postów
  • Lokalizacjalubuskie
  • Imię:Mirosław
  • Nazwisko:Okoński

Napisano 06 kwiecień 2014 - 21:06

Jak sklep to odeslij i zakup "prawidłowa " :)

Sklep, więc odesłać mogę, tyle że kupione przez licytację w dobrej cenie, a po za nią motywacją była właśnie pojedyncza korba :) . Zobaczymy może nie będzie tak źle.



#34 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 08 kwiecień 2014 - 05:55

Revo toro 51 sprawdziło się pozytywnie na bałtyku. Pilkery i 200gr oraz dublety nie wywoływały obawy przed zarżnięciem jestem dziwnie spokojny o niego ;)



#35 OFFLINE   mirekoko

mirekoko

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 157 postów
  • Lokalizacjalubuskie
  • Imię:Mirosław
  • Nazwisko:Okoński

Napisano 08 kwiecień 2014 - 19:26

A jakiś link do tej Ryogi ? . Koledzy na pewno wezmę pod uwagę wszystkie zaproponowane Multki. Przyznam że coś w sobie mają te Ryogi i chyba chemia od pierwszego zobaczenia a 10 kg to już przyjemny zapas .

Ta robi wrażenie http://www.ebay.com/...=item3f2dfc50ce

Wysłałem Ci PW, ale masz chyba pełną skrzynkę



#36 OFFLINE   mirekoko

mirekoko

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 157 postów
  • Lokalizacjalubuskie
  • Imię:Mirosław
  • Nazwisko:Okoński

Napisano 10 kwiecień 2014 - 11:11

Daiwa RYOGA BAY JIGGING C2020PE-HL

Multik dotarł do mnie i chciałem się podzielić kilkoma spostrzeżeniami, które być może pomogą komuś w dokonaniu bardziej świadomego wyboru.

Standardowe pudełko zawiera multik, schemat z uproszczoną instrukcją, czarny materiałowy woreczek z logiem Daiwa i strunówkę z dwoma bloczkami.

Pierwsze wrażenie, bardzo solidna i doskonale spasowana konstrukcja z wielką korbą. Po zdjęciu dekielka ukazuje się szpula RCS z dwoma bloczkami hamulca odśrodkowego, domowa waga pokazuje 19gr.

Ciekaw byłem czy multik posiada i jak działa "terkotka" Ryogi, owszem jest i działa, nie wiem jak jest w "normalnej", tutaj działa podobnie jak wibrator w telefonie, tzn, bardziej go czuć w dłoni niż słychać.

Multik ma na stałe sprzężony wodzik ze szpulą , na filmach w necie pokazany jest nieruchomy wodzik podczas wysnuwania linki i nie jest to w tym modelu prawdziwe. Wszystkie pokrętła zaopatrzone są w klik i działają perfekcyjnie.

Mimo iż nie mam pewności czy multik u mnie zostanie, nawinąłem trochę plecionki i w scenerii przydomowego ogródka kilka razy sobie rzuciłem. Ciężarek 10gr leci na zadawalające odległości, więcej prób nie robiłem.

Moim zdaniem kołowrotek do łowienia wertykalnego i trollingu wręcz idealny, przynajmniej ja lepszego nie widziałem.

Przy energicznych rzutach standardowo ustawiona korba może powodować samoczynne zwolnienie spustu i blokowanie szpuli. Ma ona długość ca 70mm, ciężkiego knoba i nie posiada balansu, przestawienie na 60mm pomaga ale moim zdaniem jeżeli ktoś ma zamiar często rzucać powinien pomyśleć o zmianie korby.

Kręcioł będzie u mnie jeszcze parę dni, więc gdyby komuś nasunęły się jakieś pytania, to postaram się pomóc.

Pozdrawiam

 

Załączone pliki



#37 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 10 kwiecień 2014 - 11:50

system hamulcowy - bloczki - posiada mozliwosc ON/OFF czy dziala na zasadzie: jak jest bloczek to hamuje, jak ma nie hamować to trza zdjąć ???



#38 OFFLINE   mirekoko

mirekoko

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 157 postów
  • Lokalizacjalubuskie
  • Imię:Mirosław
  • Nazwisko:Okoński

Napisano 10 kwiecień 2014 - 12:09

Niestety, nie ma ON/OFF i przy wyciąganiu szpuli bardzo łatwo je pogubić.

Załączone pliki

  • Załączony plik  ryoga.jpg   157,8 KB   3 Ilość pobrań

Użytkownik mirekoko edytował ten post 10 kwiecień 2014 - 12:11


#39 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 10 kwiecień 2014 - 13:35

tak myślałem - dzięki Mirek



#40 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 10 kwiecień 2014 - 13:41

ile wazy ten kolowrotek?

(edyta) znalazlem ... w idealnosc, pod wzgledem sandacza, watpie serdecznie ale kazdy ma wolny wybor :)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 3

0 użytkowników, 3 gości, 0 anonimowych