Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Sila sandacza


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
47 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Negra

Negra

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3372 postów
  • LokalizacjaNiebo

Napisano 31 marzec 2014 - 21:49

Moze jakis doswiadczony wedkarz sie wypowie.Rzeczny sandacz vs rzeczny szczupak, z tej samej rzeki.Ktora ryba bedzie silniejsza, przy tych samych rozmiarach?



#2 OFFLINE   Gofer2005

Gofer2005

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 961 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Łukasz

Napisano 31 marzec 2014 - 21:51

Moze jakis doswiadczony wedkarz sie wypowie.Rzeczny sandacz vs rzeczny szczupak, z tej samej rzeki.Ktora ryba bedzie silniejsza, przy tych samych rozmiarach?

Ta silniejsza ? :)


  • gooral lubi to

#3 OFFLINE   Negra

Negra

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3372 postów
  • LokalizacjaNiebo

Napisano 31 marzec 2014 - 21:54

Prosilem o odpowiedzi doswiadczonych wedkarzy :)


  • Gofer2005 lubi to

#4 OFFLINE   Szymon82

Szymon82

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1590 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Szymon

Napisano 31 marzec 2014 - 22:03

Doświadczeni to Ci z 1000 postów lub więcej :D


  • maciekd07, Gofer2005 i Catch&Release lubią to

#5 OFFLINE   drag

drag

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1654 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Andrzej

Napisano 31 marzec 2014 - 22:05

Prosilem o odpowiedzi doswiadczonych wedkarzy :)

Nie wiem czy jestem doświadczony.Lat mam pod czterdziestkę,spinninguję(tylko)od ok.piętnastu.Troszkę rzecznych(głównie warcianych)szczupaków i sandaczy złowiłem i trudno byłoby mi odpowiedzieć na tytułowe pytanie.Choćby z tego powodu że zmiennych zbyt wiele,niemożliwych do zweryfikowania.Na przykład tak ważna jak kondycja porównywanych ryb w danej chwili.Z ciekawością czekam na inne głosy,z ciekawości tez zapytam Ciebie czy odpowiedź na pytanie które zadałeś jest Ci konkretnie do czegoś potrzebna czy to tylko(po raz kolejny :) )ciekawość?


Użytkownik drag edytował ten post 31 marzec 2014 - 22:06

  • mo-chu lubi to

#6 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4966 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 31 marzec 2014 - 22:06

Te ryby walczą trochę inaczej a na tak postawione pytanie trudno jest odpowiedzieć jednoznacznie. Jest za duzo zmiennych i nie wiem czy ktoś zdoła odpowiedzieć jaka to ryba: sandacz czy szczupak. Jeżeli mowa o dużych osobnikach to jedna i druga łatwo się nie podda ,ale i tu jak zwykle są odstępstawa zwiazane z porą roku, uwarunkowaniami wody/łowiska, mocą sprzetu, dyspozycią ryby.cieżko to rozstrzygnać i z doswiadczenia dałbym fifty/fifty czyli 50/50 ;)


Użytkownik miramar69 edytował ten post 31 marzec 2014 - 22:08


#7 OFFLINE   Bootleg

Bootleg

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 658 postów
  • LokalizacjaNDM/Brodnickie

Napisano 31 marzec 2014 - 22:09

Ciężko powiedzieć... dużo zależy od samej kondycji ryby. Łatwiej takie zestawienia robi się z białą rybą gdzie często kilowy lin>dwukilowy leszcz (np. odnośnie holu i walki).

Dla mnie chyba mimo wszystko w tej konfiguracji szczupak.



#8 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4966 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 31 marzec 2014 - 22:09

Nie wiem czy jestem doświadczony.Lat mam pod czterdziestkę,spinninguję(tylko)od ok.piętnastu.Troszkę rzecznych(głównie warcianych)szczupaków i sandaczy złowiłem i trudno byłoby mi odpowiedzieć na tytułowe pytanie.Choćby z tego powodu że zmiennych zbyt wiele,niemożliwych do zweryfikowania.Na przykład tak ważna jak kondycja porównywanych ryb w danej chwili.Z ciekawością czekam na inne głosy,z ciekawości tez zapytam Ciebie czy odpowiedź na pytanie które zadałeś jest Ci konkretnie do czegoś potrzebna czy to tylko(po raz kolejny :) )ciekawość?

Widzę ze w tym samym czasie nasze zeznania sie pokrywają ;)


Użytkownik miramar69 edytował ten post 31 marzec 2014 - 22:10


#9 OFFLINE   Dagon

Dagon

    :P

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3079 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 31 marzec 2014 - 22:12

..Ktora ryba bedzie silniejsza, przy tych samych rozmiarach?

Pisząc rozmiar, masz na myśli wagę, czy długość?



#10 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4966 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 31 marzec 2014 - 22:13

Pisząc rozmiar, masz na myśli wagę, czy długość?

EEEtam chodzi o rozstaw oczu :D  :D  :D  :D



#11 OFFLINE   Dagon

Dagon

    :P

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3079 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 31 marzec 2014 - 22:14

EEEtam chodzi o rozstaw oczu :D  :D  :D  :D

Jak tak, to szczupak. ;) 



#12 OFFLINE   Negra

Negra

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3372 postów
  • LokalizacjaNiebo

Napisano 31 marzec 2014 - 22:16

Dzisiaj zlowilem kilka sandaczy (tu gdzie lowie do jutra wolno) i przylowil mi sie szczupak.Szczupakow zlowilem duzo, sandaczy mniej, do tej pory sandacze, ktore lowilem nie zaskakiwaly walecznoscia.Zlowilem jednego sandacza, pozniej mialem cos fajnego ale sie spielo, podejrzewam ze to wlasnie ten szczupak, ktorego poznije zlowilem, doslownie z tego samego miejsca, kilka dni temu tez mi z tego miejsca cos zeszlo, mysle ze to dom badz stolowka tego szczupaka.Ale, wracajac do tematu, byl sandaczyk walczyl bardzo zaciekle, poznije nastepny, poznije szczupak, a pozniej sandaczyk, ktory "chodzil" bardziej niz ten szczupak.Bylem pewny ze holuje sandala z 80cm nie dal sie podniesc do gory, murowal odjezdzal.Jak go zobaczylem to pier...dalnalem smiechem :)

 


Użytkownik grunwald1980 edytował ten post 31 marzec 2014 - 23:40


#13 OFFLINE   drag

drag

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1654 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Andrzej

Napisano 31 marzec 2014 - 22:35

Mały ale wariat :) .

To kolejny przykład na to że trudno odpowiedzieć kto silniejszy.Co do samego sandacza,nawet w obrębie gatunku trudno ocenić siłę ryby.Przykład-2kilowy sandacz zacięty na głębszej wodzie często wyjezdża jak(za przeproszeniem)szmata,taki sam zacięty w nocy na tej samej zaporówce na płytkiej wodzie potrafi bardzo energicznie pojeździć.Piszę o tym konkretnym przypadku bo zdarzały mi się takie sytuacje-ryby podobnych rozmiarów,centymetrowo i(z grubsza)wagowo i zupełnie inna energia podczas holu.


Użytkownik drag edytował ten post 31 marzec 2014 - 22:37

  • Wojtek B. lubi to

#14 OFFLINE   deejaybialy

deejaybialy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 463 postów
  • Lokalizacjachelm/ den bosch nl
  • Imię:Adam

Napisano 31 marzec 2014 - 22:42

Dzisiaj zlowilem kilka sandaczy (tu gdzie lowie do jutra wolno) i przylowil mi sie szczupak.Szczupakow zlowilem duzo, sandaczy mniej, do tej pory sandacze, ktore lowilem nie zaskakiwaly walecznoscia.Do dzisiaj.Wstawie fotke dwoch ryb zlowionych dzisiaj, praktycznie z tego samego miejsca, obie ryby chyba jeszcze nie wytarte.Zlowilem jednego sandacza, pozniej mialem cos fajnego ale sie spielo, podejrzewam ze to wlasnie ten szczupak, ktorego poznije zlowilem, doslownie z tego samego miejsca, kilka dni temu tez mi z tego miejsca cos zeszlo, mysle ze to dom badz stolowka tego szczupaka.Ale, wracajac do tematu, byl sandaczyk walczyl bardzo zaciekle, poznije nastepny, poznije szczupak, a pozniej sandaczyk, ktory "chodzil" bardziej niz ten szczupak.Bylem pewny ze holuje sandala z 80cm nie dal sie podniesc do gory, murowal odjezdzal.Jak go zobaczylem to pier...dalnalem smiechem :)
Zalaczam wam fotki tych dwoch ryb


Kolego sandacza mogles ale szczupak ma juz okres ochronny po kiego ci ta fotka?

Pozdr
  • gaDza lubi to

#15 OFFLINE   blackabyss

blackabyss

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 926 postów

Napisano 31 marzec 2014 - 22:42

Silniejsza ryba wedlug mnie jest zdecydowanie szczupak.

Zakladajac ze:

- obie ryby sa podobnych rozmiarow i w optymalnej kondycji i optymalnej dla niej porze roku ( powiedzmy wrzesien, pazdziernik)

- porownujemy jedna plec ryby (mamuski szczegolnie po tarle sa bardzo slabe i wycholowanie np "90" nie jest zadnym wyczynem, samce zdecydowanei szybciej dochodza do siebie)

 

Szczupak potrafi w wodzie doslownie wszystko od murowania przy dnie ( jak jest duza sztuka) po wygibasy w wodzie nad woda, a szarpanie i trzepanie paszcza to norma.

Duzy sandacz probuje sie jakby "tepo" ustawic i jego opor to bardziej balansem cialem. Poza tym sadacz przy brzegu szybciej kapituluje.



#16 OFFLINE   Negra

Negra

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3372 postów
  • LokalizacjaNiebo

Napisano 31 marzec 2014 - 22:42

Wlasnie sandacze, ktore cholowalem zachowywaly sie jak przyslowiowa "szmata", ciagniesz i tylko czujesz opor, dopiero pod nogami chyba zdawaly sobie sprawe " o kur..wa czlowiek", po czym krotki odjazd i do reki.Szczupaki, ktore lowilem zawsze wariowaly, swiece mlynki walenie lbem na wszytskie strony.W czerwcu zobacze jak sie wytra, czy troche spokornieja, czy dalej tryb wirażki bedzie zalaczony :)


  • zyciepi lubi to

#17 OFFLINE   Profil_Nieaktywny

Profil_Nieaktywny

    Sparta Rods

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3476 postów
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Borucki

Napisano 31 marzec 2014 - 22:47

Silniejsza ryba wedlug mnie jest zdecydowanie szczupak.
Zakladajac ze:
- obie ryby sa podobnych rozmiarow i w optymalnej kondycji i optymalnej dla niej porze roku ( powiedzmy wrzesien, pazdziernik)
- porownujemy jedna plec ryby (mamuski szczegolnie po tarle sa bardzo slabe i wycholowanie np "90" nie jest zadnym wyczynem, samce zdecydowanei szybciej dochodza do siebie)
 
Szczupak potrafi w wodzie doslownie wszystko od murowania przy dnie ( jak jest duza sztuka) po wygibasy w wodzie nad woda, a szarpanie i trzepanie paszcza to norma.
Duzy sandacz probuje sie jakby "tepo" ustawic i jego opor to bardziej balansem cialem. Poza tym sadacz przy brzegu szybciej kapituluje.


chyba najtrafniejszy opis, wiadomo że zdarzają się wyjątki ale jakieś utarte schematy są, po latach da się z dużą skutecznością rozpoznać jaka ryba wisi na końcu zestawu, dodałbym jeszcze ogromną zależność w walce ryby od tego w jaki sposób i na co jest zacięta, inaczej zachowa się ryba zapieta na jeden grot, inaczej ze spietym pyskiem dwoma kotwicami góra dół a inaczej sandał zapiety pod brzuch albo pod brode, co zresztą jest częste zwlaszcza przy słabym zerowaniu czesto siadają.

#18 OFFLINE   Negra

Negra

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3372 postów
  • LokalizacjaNiebo

Napisano 31 marzec 2014 - 22:48

Kolego sandacza mogles ale szczupak ma juz okres ochronny po kiego ci ta fotka?

Pozdr

Lubie focic, krecic co sie nad woda dzieje i miec pamiatke.Jasne ze moglem nie robic fotek i zrzucic go z kamiennej opaski a niebiec z nim na lagodny brzeg aby nie porozbijal sie o kamienie.Mogl nie byc taki pazerny :) przeciez ma okres :) pzdr

Edyta:

Fotek nie wklejam bo mam parcie, tylko chcialem pokazac 2 ryby roznych rozmiarow, roznych gatunkow walczacych z podobna sila.Ani te sandaczowe gluty ani szczupak nie sa w watkach w "wiesci znad wody" jak widzisz


Użytkownik grunwald1980 edytował ten post 31 marzec 2014 - 23:40


#19 OFFLINE   deejaybialy

deejaybialy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 463 postów
  • Lokalizacjachelm/ den bosch nl
  • Imię:Adam

Napisano 31 marzec 2014 - 23:06

Lubie focic, krecic co sie nad woda dzieje i miec pamiatke.Jasne ze moglem nie robic fotek i zrzucic go z kamiennej opaski a niebiec z nim na lagodny brzeg aby nie porozbijal sie o kamienie.Mogl nie byc taki pazerny :) przeciez ma okres :) pzdr
Edyta:
Fotek nie wklejam bo mam parcie, tylko chcialem pokazac 2 ryby roznych rozmiarow, roznych gatunkow walczacych z podobna sila.Ani te sandaczowe gluty ani szczupak nie sa w watkach w "wiesci znad wody" jak widzisz

Bez urazy ale co za roznica gdzie go zapodales? Potem za granica mamy taka opinie a nie inna ani to okax a chyba wiekszisc sie zgodzi, szczupak wakeczniejszy niz sandacz os co do zrzucania go x opaski przemilcze wystarczylo orxy brzegu dac mu troche luxu i sam by spadl

Poxdr

#20 OFFLINE   Negra

Negra

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3372 postów
  • LokalizacjaNiebo

Napisano 31 marzec 2014 - 23:20

Nie rozumie o co Ci chodzi z ta opnia za granica?Dla opinii lowisz?Ja lowie dla siebie.Niektorzy zabieraja ryby, ja zabieram rybie jedynie minute na zrobienie zdjecia.Gdybym celowo szukal szczupaka, tylko dla foty to co innego.Przylowil sie biedak dostal po zebach i wrocil do wody.Pzdr

A i jeszcze jedno co do opinii, nie staram sie aby za granica mnie postrzegano jak super hiper, jednak zdziwilbys sie jak tubylcy w innych krajach wala ryby w leb, a jak pokazuje fote wypuszczonej duzej ryby, przelykaja sline.Chyba zbyt pochopnie mnie osadziles.Pzdr raz jeszcze.


Użytkownik grunwald1980 edytował ten post 31 marzec 2014 - 23:23

  • Sebo i Wojtek B. lubią to