Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Szczupaki 2014


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1024 odpowiedzi w tym temacie

#181 OFFLINE   EMMS

EMMS

    Pike Father

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 926 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Michał

Napisano 16 maj 2014 - 20:05

@ Wojti i stubek pokazaliście klasę! Boże, jak ja żałuję, że nie mogę być teraz nad wodą... (dzięki uczelni, oczywiście...)



#182 OFFLINE   @Wojti

@Wojti

    trolling for pike

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1820 postów
  • LokalizacjaGdynia/Rumia
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Kuczkowski

Napisano 16 maj 2014 - 21:30

Chyba "nie będę" pływał już z Rafałem (@Stubek)? przez ostatnie dni leje mnie jak młodego, dziś tylko 2cm zabrakło mu do meterka .... .

 

Załączony plik  98cm.jpg   60,95 KB   30 Ilość pobrań

 

Załączony plik  wojti cos tam.jpg   53,76 KB   27 Ilość pobrań

 

cały czas łowimy ...   :D  ("gold tem")


Użytkownik @Wojti edytował ten post 16 maj 2014 - 22:23


#183 OFFLINE   c1eśla

c1eśla

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 473 postów
  • Lokalizacjanad rzeką
  • Imię:Łukasz

Napisano 16 maj 2014 - 21:51

Wojti ale masz sezon , za granicą nawet tak nie łowią !!!!

 

Ogromne Gratki za powtarzalność , i ogromne szczupce :D

 

pozdro



#184 OFFLINE   stubek

stubek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 150 postów
  • LokalizacjaSztum
  • Imię:Rafał

Napisano 16 maj 2014 - 21:59

Dobre towarzystwo i zgrana ekipa na rybach to podstawa sukcesu ... ( @Wojti dzięki za dzisiejsze fotki :D   )

 

Załączony plik  98 raff.jpg   58,37 KB   24 Ilość pobrań


Użytkownik stubek edytował ten post 16 maj 2014 - 22:13


#185 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 16 maj 2014 - 23:03

Klasa! Piękne ryby! Adrenalinka była?

#186 OFFLINE   stubek

stubek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 150 postów
  • LokalizacjaSztum
  • Imię:Rafał

Napisano 16 maj 2014 - 23:17

Adrenalinka była, bo proszę mi wierzyć szczupłe z Żarnowca mają to do siebie, że są strasznie waleczne. @Wojti może to potwierdzić. Czasem szczupak 70+ zanim się go zobaczy walczy tak, że ma się wrażenie, iż holuje się metrówkę :lol:

Większe ryby, to zdecydowanie za każdym holem pigułka adrenaliny - aby tylko nie spadła - a takie rzeczy się zdarzają....


Użytkownik stubek edytował ten post 16 maj 2014 - 23:20


#187 OFFLINE   Mateusz Baran

Mateusz Baran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2557 postów
  • LokalizacjaBrussels

Napisano 16 maj 2014 - 23:40

Bez przesady, to było zaraz po wyciągnieciu robione jeszcze woba nawet nie wyjąłem

wole to niż wyciąganie za skrzela

 

Gratuluję ryb, jednak dodam tylko od siebie (gdyż jest to dla mnie kompletnym nieporozumieniem), że jeśli miałbym zrobić listę najbezpieczniejszych sposobów podebrania szczupaka (dla samego szczupaka oczywiście), wyglądałaby następująco:

 

0. Wyhaczenie w wodzie,

1. Kołyska do podbierania ryb - podtrzymanie całego ciężaru ryby w poziomie i brak uszkodzeń płetw,

2. Obszerny podbierak z gumowaną siatką, o objętości siatki umożliwiającej metrówce swobodne przebywanie w wodzie w naturalnej (bez wyginania się w podkowę) pozycji poziomej- większość czynności można wykonać gdy ryba cały czas spoczywa w wodzie, poza tym szeroka gumowana siatka mniej niszczy / rozwarstwia płetwy,

3a. Chwyt pod skrzela (duże ryby) lub za kark (ryby do 70-80cm) - przy okazji dodam, że to najbardziej sportowy sposób podbierania szczupaków i każdy łowca tego gatunku, powinien to umieć prawidłowo zrobić, na równi z zawiązaniem przyponu - przy jednoczesnym podtrzymywaniu ciężaru drugą ręką, brak obrażeń dla ryby,

3b. Chwyt pod skrzela w rękawicy ochronnej - dla osób z lękami o gładkość skóry na wrażliwych dłoniach. MInus rękawicy objawa się w gorszym czuciu i stosunkowo małym ryzyku, że się palce powkłada między łuki skrzelowe, co może prowadzić do ich uszkodzeń. Przyznam jednak, że jak ktoś podebrał kilka ryb, to takie pomyłki na trzeźwo się nie przytrafiają...

4. Mniejszy podbierak z minimum siatką bezwęzełkową - niestety ryba często wychodzi z takiego podbieraka mocno poocierana od podłogi łodzi, na której się rybę wyhacza, z porozrywanymi płetwami, itp.

5. Gripp / Chwytak z minimum obrotową głowicą - pisaliśmy o tym wielokrotnie i pisać będziemy. Osobiście uważam to za nieporozmienie, a już szczególnie podczas połowu gatunków z mniejszą ilością zębów. Dla mnie jedynym usprawiedliwieniem jest sytuacja, w której łowi się w pojedynkę a ryba glęboko połknie przynęte i wkładając rękę pod skrzela, możemy zostać połączeni z kotwicą. Widziałem zbyt wiele połamanych, porozrywanych i poniszczonych szczęk ryb, aby uznać to narzędzie za przyjazne rybie. Nawet jak się komuś uda wyjąć 20 ryb bez uszkodzeń, to zapewniam, że prędzej czy później któraś się zacznie szarpać na tyle skutecznie, że zrobi sobie "jesień średniowiecza" ze szczęki. Widok średni i przynajmniej dla mnie całkowicie zniechęcający do używania. Chwytaki bez obrotowej głowicy i te z wagą, powinny być zakazane i zabronione w handlu.

6. Osęka - kwestia oczywista, choć taką zakończoną kulką zamiast ostrza i z szerokim łukiem, ustawiłbym wyżej niż chwytak.

 

Oczywiście to wersja uproszczona, bo wariantów jest więcej. Innymi słowy jak ktoś pisze, że woli rybę grippem niż ręką, to chba tylko dlatego, że ma problemy z ręką.. ;-)



#188 OFFLINE   robert67

robert67

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 995 postów
  • LokalizacjaSelestat(F)

Napisano 17 maj 2014 - 11:09

 

 


3a. Chwyt pod skrzela (duże ryby) lub za kark (ryby do 70-80cm) - przy okazji dodam, że to najbardziej sportowy sposób podbierania szczupaków i każdy łowca tego gatunku, powinien to umieć prawidłowo zrobić, na równi z zawiązaniem przyponu - przy jednoczesnym podtrzymywaniu ciężaru drugą ręką...

 

Nie no, Mateusz, tu już za dużo wymagasz :lol: :lol: :lol: .


  • joker lubi to

#189 OFFLINE   EMMS

EMMS

    Pike Father

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 926 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Michał

Napisano 17 maj 2014 - 13:12

Faktycznie, gdyby wprowadzić taki egzamin z umiejętności praktycznych przed łowieniem, myślę, że część łowiących mogłaby tylko pomarzyć o wędkowaniu ;) Przy okazji, dodam, że niedawno widziałem względnie bezpieczny wariant (dla ryby) podbierania z gripem. Konkretnie polegał on na tym, że jedną ręką obsługuje się grip, a drugą przytrzymuje pod brzuch. Minusem jest jednak to, że na łodzi podczas takiego podbierania niezbędny jest załogant. Nie mniej, dalej mnie to do gripa nie przekonało...

 

Co do tej osęki - chyba mówisz o rybach gabarytu bonito albo GT, bo używanie ich w wodzie słodkiej mija się z celem...



#190 OFFLINE   bassket

bassket

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 161 postów

Napisano 17 maj 2014 - 15:08

cześć !  U mnie na łowisku wygląda to tak ... ujednolicone ,proste przepisy, do których wszyscy muszą się dostosować ...  i moim zdaniem to działa bez względu na "skillsy".

 

1 Carp & Pike anglers must be in possession of a suitable landing net, unhooking mat, anti-septic and unhooking tools at all times and must be used 2 Minimum net size 36 inches 3 Use a carp/pike sack if only absolutely essential, maximum permitted sacking time permitted 10 minutes only 4 To kill virus's always dry your nets, weigh slings, carp sacks and unhooking mats thoroughly in the sun after use 5 Do not use long shank bent hooks 6 No fixed leads or any other rig that could tether a fish to be used 7 No keep nets for carp/pike 8 Pike anglers must use a minimum 30lb wire trace at all times 9 Minimum line strength 15lb 10 Barbless or crushed barbed hook only for pike and carp fishing 11 carp anglers are asked to observe The Carp Society's fish-care guidelines 12 Pike anglers are asked to observe The Pike Anglers Club of GB fish-care guideline.  Pike/carp anglers should have and use fish antiseptic


Użytkownik bassket edytował ten post 17 maj 2014 - 15:09


#191 OFFLINE   Mateusz Baran

Mateusz Baran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2557 postów
  • LokalizacjaBrussels

Napisano 17 maj 2014 - 15:25

@basket - bardzo fajne prawidła. Ciekawe ile wody upłynie, zanim doczekamy podobnego traktowania w PL.



#192 OFFLINE   Mateusz Baran

Mateusz Baran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2557 postów
  • LokalizacjaBrussels

Napisano 17 maj 2014 - 15:33

Faktycznie, gdyby wprowadzić taki egzamin z umiejętności praktycznych przed łowieniem, myślę, że część łowiących mogłaby tylko pomarzyć o wędkowaniu ;) Przy okazji, dodam, że niedawno widziałem względnie bezpieczny wariant (dla ryby) podbierania z gripem. Konkretnie polegał on na tym, że jedną ręką obsługuje się grip, a drugą przytrzymuje pod brzuch. Minusem jest jednak to, że na łodzi podczas takiego podbierania niezbędny jest załogant. Nie mniej, dalej mnie to do gripa nie przekonało...

 

Co do tej osęki - chyba mówisz o rybach gabarytu bonito albo GT, bo używanie ich w wodzie słodkiej mija się z celem...

 

Szczerze, to jeśli ktoś podnosi ryby samym grippem bez podstawiania drugiej ręki, to sam na tym grippie powinien zawisnąc na pierwszym okolicznym drzewie. Tak jak pisałem, moim zdaniem jedyny dopuszczalny moment to gdy przynęta tkwi głęboko wpysku ryby i pchanie tam ręki grozi jej okaleczeniem. Jednak, widziałem kilka osób, które przynajmniej próbowały używać tego narzędzia w jakiś logicznie dopuszczalny sposób. Otóż gripp służył tylko do pierwszego chwycenia ryby. Ryba nie była wyciągana z wody, a obrotowa głowica ograniczała zniszczenia. Następnie przy burcie (ryba nadal w wodzie) następowało odhaczenie ryby i podebranie ręką. Pamiątkowa fotka, szybki pomiar przy burcie i buziak na szczęście.

 

To jeszcze mógłbym zaakceptować. Reszta to tylko słaba wymówka osób, które nie miały chęci nauczyć się podbierać ryby. Natomiast widziałem osoby podbierające grippem bolenie, klenie i o zgrozo pstrągi. Ja tego zwyczajnie nie ogarniam. Jak ktoś się brzydzi dotknąć ryby, to polecam zmianę hobby.

 

aha, miało być o osęce z kulką. Wbrew pozorom sprawdza się na dużych szczupakach. U Szweda widziałem ekipę, która robiła to wyjątkowo sprawnie.

 

Osobiście 100% podbieram ręką. Grippa miałem ze sobą raz i podziękowałem. Jak mam głęboko zaciętego klocka, to będąc z kolegą na łodzi zwyczajnie - No risk, No fun, albo będąc samemu - kewlarowa rękawica, lub daję mu chwilę przy burcie, pooglądam co i jak gdy otworzy pysk i albo lewą ręką, albo prawą... Czasem się zadrapie rękę o ząbkowane łuki skrzelowe, ale to nie balet tylko zabawa dla facetów...



#193 OFFLINE   Maciek1

Maciek1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 365 postów
  • LokalizacjaDublin

Napisano 17 maj 2014 - 20:54

Ryby z dzisiejszego dnia 106cm,104cm ryba niestety lekko rana ale odpłynęła w dobrej kondycji,i ostatnia 85cm,prócz tego kilka mniejszych i 2 ryby w granicach 100cm które niestety odpięły się przy samym pontonie.Metoda połowu jerk .

Załączone pliki



#194 OFFLINE   Tomus

Tomus

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 403 postów
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Janik

Napisano 17 maj 2014 - 21:12

Maciek1 - przepiękne Szczupale !!!!! Gratuluję !!!! :D



#195 OFFLINE   japa

japa

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 156 postów
  • Imię:Marcin

Napisano 18 maj 2014 - 10:02

maciek1  ładnie się bawisz graty   fajne rybki  pozdrawiam  japa


  • oldziu lubi to

#196 OFFLINE   KLANAD

KLANAD

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 467 postów
  • LokalizacjaTORUŃ
  • Imię:Tomek
  • Nazwisko:Krysiński

Napisano 18 maj 2014 - 10:53

Maciek1 gratki wielkie za te rybki i twoje szczęście że łowisz w Irlandii bo u nas ryby nie dorosłyby do tych rozmiarów :-) patelnie mięsiarzy nie pozwoliłyby na to !!!

Użytkownik KLANAD edytował ten post 18 maj 2014 - 10:54


#197 OFFLINE   EMMS

EMMS

    Pike Father

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 926 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Michał

Napisano 18 maj 2014 - 12:53

Gratulacje pieknych ryb!! :)



#198 OFFLINE   Damiano113

Damiano113

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 129 postów
  • Imię:Damian

Napisano 19 maj 2014 - 19:56

witam wszystkich :)

Mam takie nie typowe pytanie a mianowicie czy tarło leszcza ma jakiś wpływ na żerowanie szczupaka?


  • diverek i kostom63 lubią to

#199 OFFLINE   Marcel

Marcel

    pasjonaci

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1391 postów
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Leloch

Napisano 20 maj 2014 - 01:07

Gratulacje za Irlandzkie metrówy I Żarnowieckie kolosy.

 

Cos miłego dla wędkarskiego oka !

Ten jest ładnie uzbrojony.

 

 

 

6SPxBOI.jpg


Użytkownik Marcel edytował ten post 20 maj 2014 - 01:09


#200 OFFLINE   Artech

Artech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2684 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Artur

Napisano 20 maj 2014 - 07:31

Świetna fotka. Ryba oczywiście też :)
  • Marcel lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych