Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

SUMY 2014


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1293 odpowiedzi w tym temacie

#1181 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3493 postów

Napisano 17 październik 2014 - 11:51

Czasem zdarzają się ludzie którzy są chętni by pomóc, podpowiedzieć innym,

przekazać swoje spostrzeżenia i uwagi dotyczące tematyki sumowej. Tylko jest ich coraz mniej i ich liczba maleje wprost proporcjonalnie do ryb które są w naszych rzekach.

 

I bardzo dobrze, że jest ich coraz mniej.

Gdyby nie to "dzielenie" się wiedzą, to w Wiśle nadal byłoby dużo sandaczy, a i liczba trollów na kilometr kwadratowy byłaby znacznie mniejsza.


  • wyjec, Karol Krause i czocho lubią to

#1182 OFFLINE   Negra

Negra

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3372 postów
  • LokalizacjaNiebo

Napisano 17 październik 2014 - 12:06

Warto wspomniec o jb.pl ktory jest encyklopedia wiedzy na temat polowu kazdej drapieznej ryby, w tym sprzetu a nawet pogody.Natura przegrywa z technika ale do czasu, kiedys czlowiek stanie sie pierwszym ogniwem lancucha pokarmowego, niestety


  • harry lubi to

#1183 OFFLINE   albercik86

albercik86

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 63 postów
  • Imię:Norbert

Napisano 17 październik 2014 - 12:51

Nad Odrą bywały przypadki że cztery łódki pływały jedna za drugą po prostkach :) normalnie autobusy :)

Z roku na rok coraz więcej pływadełek śmiga po Odrze.



#1184 OFFLINE   AndrzejZareba

AndrzejZareba

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 92 postów
  • LokalizacjaWrocław/Warszawa

Napisano 17 październik 2014 - 13:06

Nad Odrą bywały przypadki że cztery łódki pływały jedna za drugą po prostkach :) normalnie autobusy :)
Z roku na rok coraz więcej pływadełek śmiga po Odrze.

Bo jest za czym pływać hehe

#1185 OFFLINE   wykrzyknik

wykrzyknik

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 154 postów
  • LokalizacjaWawa

Napisano 17 październik 2014 - 19:01

Cóż mało ostatnio mam czasu na czytanie, jeszcze mniej na łowienie. Mimo, że do Wisły bliżej w tym roku i łódka stoi zostały tylko weekendy i to też nie całe niestety. W związku z tym że ten sezon był u mnie wyjątkowo udany. Wiosna klenie, jazie, potem chwila przerwy i sumowo było jak nigdy wcześniej. Stąd też wpadam na ten wątek i czytam co, kto gdzie, jak na co i dla czego. Tak się człowiek zastanawia czy to zazdrość przez ludzi przemawia... 

Eh chyba się starzeję, ułożyłem sobie cały elaborat i odechciało mi się go pisać...

 

Co do kotwic wbitych w rękę... Podginać zadziory. Jak ma spaść i tak spadnie a bez zadziora i szybko się wyjmuje i z ryby i z ręki :-)

 

Hlehle nie problemem jest ilość trolli a jakość trolującyh... Cały sezon na Wiśle, widziałem wiele wyjętych ryb ale nie wiele z nich odzyskiwało wolność. Do nie dawna pluło się na gumofilcy (Gumo nie bierz sobie tego do siebie :-) ) że biją wszystko w łeb. Teraz młodzi ludzie robią to samo. I nie biedni tylko wyposażeni w kije robione za dwie średnie krajowe... 

Obnoszący się po necie jako no kilowcy, wstawiający foty z sumami. To jest smutne i żałosne.

Moja jednostka napędowa nie pozwalała mi w tym roku pływać po miejscach odludnych głównie ze względu na małą moc i brak czasu :-) I nie przeszkadza mi tłok na wodzie, nie przeszkadza mi widok wyjmowanych ryb na innych łódkach gdy ja cały dzień bez kontaktu. Za to w...wia mnie do imentu ubijanie wszystkiego co się uwiesi.

Rozmawiałem z Policją wodną dwa czy trzy tygodnie temu o kłusowniczym a jednak legalnym procederze... 

Na łódce dwóch wędkarzy, jeden łowi suma, chwile potem drugiego. Telefon przypływa łódka z dwoma kolejnymi. Gość, który ma już na koncie dwa sumy łowi kolejnego. W czasie kontroli każdy z gości ma wpisanego w rejestr jednego suma... Wszystko zgodnie z literą prawa...

Nigdy nikomu nie żałowałem zabranej ryby. Fanatyzm jest gorszy od Faszyzmu, jednak widok ubijanych ryb po 50 i po ponad 200 cm jednego dnia z jednej łódki, odwożenie ryb na brzeg do kumpla do samochodu i wracanie po kolejne doprowadza do pasji. 

Policaj - wiemy jak działąją ale co możemy, PSR wiemy o nich ale co możemy... 

No i w końcu napisałem :-) 



#1186 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3493 postów

Napisano 17 październik 2014 - 19:23

Drogi @wykrzykniku wlasnie to jest problemem, ta ilosc lowiacych skutecznie. Zyjemy w PL i dlugo jeszcze wiekszosc ludzi bedzie ryby zabierac. Jakby trolling nie stal sie taki popularny to setki sumow nadal by plywalo.

#1187 OFFLINE   patu

patu

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 6984 postów
  • Lokalizacjaokolice Szczecina
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:S.

Napisano 17 październik 2014 - 19:42

..a wszystkiemu winny... internet... :angry:

I problem nie dotyczy tylko sumów...


  • harry i tofik lubią to

#1188 OFFLINE   spy

spy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1309 postów

Napisano 18 październik 2014 - 08:47

Wędkujących przybywa a miejsca na wodzie ciągle tyle samo. Nie zdziwię się jak za kilka lat wejściówki na niektóre wody będą reglamentowane.


  • patu lubi to

#1189 OFFLINE   wykrzyknik

wykrzyknik

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 154 postów
  • LokalizacjaWawa

Napisano 18 październik 2014 - 10:17

Hlehle ja nadal będę się twardo upierał przy tym, że to głupota i brak wyobraźni jest problemem. 

Mam znajomego, świetny facet, ma tylko jeden istotny dla mnie problem. Bije w łeb wszystko co złowi. Dwa lata staram się go naprostować ale bezskutecznie. Co gorsza jest to już człowiek z młodego pokolenia no kilowego....

 

Męczył mnie o zabranie na sumy bardzo długo. Gdy już postanowiłem go zabrać pierwsze co mi powiedział, że jak złowi takiego do 150 cm to zabiera... 

Tłumacze mu, że jest już końcówka sezonu, sumy są tłuste i zabranie ryby większej jak metr jest zwykłą głupotą. W ogóle zabranie dużej ryby jest idiotyzmem bo ilość choć by ikry jaką złoży jest niewspółmiernie większą stratą dla rzeki niż dla niego będzie jej wypuszczenie.

 

Beton... jak na poczcie czy w ZUSie... nic nie dociera. Nawet świadomość tego, że cały sezon nie udawało mu się złowić nic konkretnego. Brak ryb w wodzie jak widać nie działa na niektórych wyobraźnię...

 

Na szczęście nie wytargał nic. O zgrozo gdy trafiłem ostatnio 192 i wysłałem mu fotę usłyszałem, że ależ by takiego chętnie do domu przywiózł i pochwalił się żonie i teściowej. 

 

Przecież każdy ma smartfona, cyk zdjęcie jedno, pięć i jest się czym chwalić a rybę będzie można za rok spróbować złowić jeszcze raz i będzie na pewno już większa...

 

To głupota jest problemem. Zwykłą głupota, lenistwo, brak wyobraźni, brak umiaru... 

Biorąc pod uwagę moją wędkarską karierę też potrzebowałem trochę czasu żeby nauczyć się innego podejścia do łowienia jak nie biorę tyle ile pozwala regulamin.

Chcesz zjeść rybkę? Jaki problem weź jedną nie napychaj lodówek, nie zabieraj okazów. Łów rozsądnie i rozporządzaj dobrem jakie mamy rozsądnie.

Moda na sumy minie tak jak minęła na szczupaki, sandacze bolenie... Problem jest tylko taki, że minie nie ze względu na to że to już nie będzie trendy, tylko dla tego, że nie będzie ryb...

 

Jeszcze pięć lat temu złowienie w sezonie w Wawie kilkudziesięciu boleni powyżej 70 cm nie było najmniejszym problemem w tym roku nie złowiłem nawet jednego...

 

Więc wracając do meritum tego wątku... na litość boską nie piętnujmy na każdym kroku ludzi robiących sobie zdjęcie z rybą na piachu, ciut może za długo trzymających ją na brzegu ale suma-sumarum wypuszczającym te ryby. Nie okazujmy aż takiej zawiści, bo inaczej tego nie da się określić. 

Ktoś napisał jakiś czas temu o zakwaszaniu się sumów, teraz najmodniejsza riposta dla tych co zrobili zdjęcie z dużym sumem to że zdechnie bo jest zakwaszony. Nie łówmy więc sumów w ogóle bo to przecież jest nie humanitarne... 

Ewentualnie zakładajmy wabie bez kotwic tak żeby tylko notować kontakty. Ryby nie będą się zakwaszały, wszystkie będą bezpieczne w wodzie...

Hlehle wstawił ostatnio zdjęcie pięknego suma swojego taty na brzegu, może się mylę ale nie widziałem tam maty żeby przypadkiem sumkowi piasek nie przykleił a mimo to nikt psów na nim nie powiesił... To kolejna sprawa która jest zastanawiająca. Czy psy wiesza się tylko na tych mniej znanych? 

Moja fota kilka stron wcześniej też nie ma maty, płyniku odkażającego rany jak u karpiarzy po haczyku. Wtargałem suma rękoma do łódki, płynąłem jakieś pięć minut do najbliższej wyspy. Musiałem go wyjąć sam z łódki bo moja 10-cio letnia córka raczej nie była  w stanie mi pomóc. Położyć go na brzegu i cholera podnieć żeby sobie zrobić z nim zdjęcie. Wierzcie nie było to łatwe i jak widać nie do końca się udało bo był najzwyczajniej w świecie za ciężki i średnio chciał pozować.

Teraz ktoś łowi suma 244, może zbyt długo się z nim zabawia na brzegu choć nie było nas tam i nie wiemy czy całość nie trwałą np 5 minut. Mamy tylko efekt zdjęcie na MACIE nie na betonie a potem wypuszczanie ryby.

Ile z ryb na tym portalu tylko przy zdjęciu jeszcze żyło a potem było ubite a potem łowca chwalił się i obrastał w piórka jedząc metrowego szczupaka że jest lanserskim no kilowcem. Świadków nie ma, na focie ryba żyje w necie wszyscy zazdroszczą....

 

Hlehle nie ilość jest problemem a jakość. Zwykłą głupota, brutalna rzeczywistość.  Gdyby tych skutecznych było mniej ale jakość ich nadal była nędzna to ryby były by w wodzie tylko chwilę dłużej. Bo raz nikt by nie widział tych zabierających więc mogli by zabierać więcej. 

 

Mojego największego suma już ktoś wcześniej wytargał, miał ślad na górnej szczęce bardzo wyraźny. Mam nadzieję, że za rok dwa może trzy znów się z nim spotkam. I tego wszystkim życzę. Wspaniałych wspomnień z pięknych pojedynków a przede wszystkim świadomości że ich przeciwnik nadal tam gdzieś czyha na jego wabia :-)


  • vince83 i gryzon lubią to

#1190 OFFLINE   tibhar

tibhar

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 995 postów
  • LokalizacjaPL
  • Imię:Mariusz

Napisano 18 październik 2014 - 11:52

Każdy kto zabiera duże ryby np. sumy nie jest żadnym betonem,głupcem,leniwcem i nie ma braku wyobrażni. Zabiera ryby bo pozwala mu na to regulamin,to regulamin jest betonowy...  Dlaczego nie ma górnych wymiarów ochronnych ? taki 2 mertowy sum przecież to pomnik przyrody....To my jesteśmy betonowi bo nie potrafimy tego zmienić i skutecznie zawalczyć o swoje przekonania... 



#1191 OFFLINE   AdamCh

AdamCh

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 906 postów
  • Lokalizacjalubuskie
  • Imię:Adam

Napisano 18 październik 2014 - 12:31

Górny wymiar i zmniejszone limity nic nie dadzą bez kontroli odpowiednich służb. Wiem, bo widzę co dzieje się u nas w okręgu. Ci co tłukli wszystko nadal to robią...
Ps. Niestety też zwrócono mi uwagę za suma na piachu, nikt nie pochwalił powrotu do wody. Jedni obrywają, jedni nie, nie wiem co ma na to wpływ...
  • K-Pon, jalo1975 i covent lubią to

#1192 OFFLINE   tibhar

tibhar

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 995 postów
  • LokalizacjaPL
  • Imię:Mariusz

Napisano 18 październik 2014 - 12:36

jak nic nie dają.... 2 mertowego suma gdzie schowasz do plecaka, torby czy w gumowiaka ????   taki połów nikomu nie umknie, pierwszy zgłoszę jak zobaczę a zobaczę..  ;)  ;)  Panowie tylko luz,bez napinki... 



#1193 OFFLINE   spy

spy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1309 postów

Napisano 18 październik 2014 - 13:24

 Niestety też zwrócono mi uwagę za suma na piachu, nikt nie pochwalił powrotu do wody. Jedni obrywają, jedni nie, nie wiem co ma na to wpływ...

 

Co wolno wojewodzie..



#1194 OFFLINE   covent

covent

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 267 postów

Napisano 18 październik 2014 - 14:26

Górny wymiar i zmniejszone limity nic nie dadzą bez kontroli odpowiednich służb. Wiem, bo widzę co dzieje się u nas w okręgu. Ci co tłukli wszystko nadal to robią...
Ps. Niestety też zwrócono mi uwagę za suma na piachu, nikt nie pochwalił powrotu do wody. Jedni obrywają, jedni nie, nie wiem co ma na to wpływ...

 

Ilość postów.



#1195 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3493 postów

Napisano 18 październik 2014 - 16:30

@wykrzykniku kojarzysz moze taki filmik krazacy po sieci, w ktorym to zolnierze dali szympansowi karabin maszynowy? Problemem jest glupota szympansa czy glupota zolnierzy?

A co do sumow na piachu do dostalo mi sie za to juz nie raz. Co prawda w latach poprzednich, ale jednak ;)
Reformowalny jestem, bo w tym roku wiele ryb juz na macie sesje mialo. Jak widac nie wszystkie :)

#1196 OFFLINE   wyjec

wyjec

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 434 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Tomasz

Napisano 18 październik 2014 - 17:24

Odnośnie waszej debaty taki chwalipięta się dziś trafił  z piękną reklamą naszych Polskich zawodów:(
sum na zawodach 1,90 cm 31,300 kg, hol 38 minut, żyłka 0,18, Do wagi 6,5 km w 1 godzinę i 15 minut. Przed metą film mi się urywał.
Załączony plik  385893_234098686658608_24490759_n.jpg   76,61 KB   161 Ilość pobrań


#1197 OFFLINE   zander3

zander3

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 185 postów
  • Lokalizacjaoder river

Napisano 18 październik 2014 - 17:45

 

Odnośnie waszej debaty taki chwalipięta się dziś trafił  z piękną reklamą naszych Polskich zawodów:(
sum na zawodach 1,90 cm 31,300 kg, hol 38 minut, żyłka 0,18, Do wagi 6,5 km w 1 godzinę i 15 minut. Przed metą film mi się urywał.

 

"Dziś"? nie rozumiem. Wyjasnij.,



#1198 OFFLINE   rózgaś

rózgaś

    Znowu....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1121 postów

Napisano 18 październik 2014 - 17:48

Za przyniesienie takiej ryby do wagi powinna być dyskwalifikacja. 



#1199 OFFLINE   wyjec

wyjec

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 434 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Tomasz

Napisano 18 październik 2014 - 17:56

"Dziś"? nie rozumiem. Wyjasnij.,

A na faceboku się pojawiło tylko z tego wszytkiego nie zauważyłem ,że to 2011 mój błąd co nie zmienia faktu, że wiele zawodów wygląda podobnie !



#1200 OFFLINE   czocho

czocho

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1371 postów
  • LokalizacjaBielsk Podlaski
  • Imię:Kamil

Napisano 18 październik 2014 - 17:57

....a niestety jest nagroda :(

 

...ale ta akurat sytuacja nie jest taka jasna...zobaczcie kto jest łowcą i poczytajcie opisy pod artukułem na fb i sami oceńcie ;)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych