Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Kij na troć z plaży.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
230 odpowiedzi w tym temacie

#201 OFFLINE   GREK

GREK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 postów
  • LokalizacjaDania
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Gorski

Napisano 19 kwiecień 2024 - 19:05

1 Kij na troc  ma mieć taka moc żeby przebici twardy pysk tej ryby .2  Ma rzuci daleko  ( nie wszędzie da sie dojści) 3 Ma gasić dynamikę tej ryby .


  • Darek_W lubi to

#202 OFFLINE   drChlubicz

drChlubicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 609 postów
  • LokalizacjaGA
  • Imię:Michał

Napisano 19 kwiecień 2024 - 21:47

1 Kij na troc  ma mieć taka moc żeby przebici twardy pysk tej ryby .2  Ma rzuci daleko  ( nie wszędzie da sie dojści) 3 Ma gasić dynamikę tej ryby .

Z 2 i 3 nie powinno chyba być problemu, jedynka budzi moje obawy.



#203 OFFLINE   GREK

GREK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 postów
  • LokalizacjaDania
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Gorski

Napisano 19 kwiecień 2024 - 22:21

Jeśli jej nie zatniesz te dwie pozostałe cechy nie maja znaczenia . 


  • drChlubicz, Sebulba i Darek_W lubią to

#204 OFFLINE   Darek_W

Darek_W

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 252 postów
  • LokalizacjaJózefosław
  • Imię:Dariusz

Napisano 19 kwiecień 2024 - 22:38

Jeśli jej nie zatniesz te dwie pozostałe cechy nie maja znaczenia . 

I tutaj czysta logika wygrała z duchem wędkarskiej przygody. Mojego starszego syna uwielbiam za takie momenty, potrafi mnie sprowadzić na ziemię podobnie jak tutaj - czystymi faktami  :) Przypomina mi się sytuacja a pewnie ze 25 lat temu. Stoję w pierwszym możliwym do łowienia miejscu na Warcie przy Zaporze w Jeziorsku po zmierzchu. Ramie w ramię z dziesięciu chłopa, wszyscy wyciągają sandacze jeden za drugim oprócz mnie. Przynęta praktycznie u wszystkich ta sama (bo zapytałem i pokazali) biały twister 2” główka 10g  :D Niestety ja mam jedyną wędkę spiningową jaką posiadam “krowi ogon” i każde branie kończy się bezskutecznym zacięciem.  Jak nie zatniesz 2 i 3 nie mają znaczenia. 


  • GREK, drChlubicz i Sebulba lubią to

#205 ONLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9497 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 20 kwiecień 2024 - 07:35

25 lat temu, nieliczni wiedzieli o plecionkach. Teraz w morskich połowach wiedzie prym. O zacięcie w tych warunkach stosunkowo łatwo.

Użytkownik popper edytował ten post 20 kwiecień 2024 - 07:35


#206 OFFLINE   GREK

GREK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 postów
  • LokalizacjaDania
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Gorski

Napisano 20 kwiecień 2024 - 08:26

25 lat temu, nieliczni wiedzieli o plecionkach. Teraz w morskich połowach wiedzie prym. O zacięcie w tych warunkach stosunkowo łatwo.

Ja dość często spotykałem sie z takim tłumaczeniem . Owszem żyłka jest rozciągliwa , tylko  przy mocno zakręconym kołowrotku taka żyłka jest łatwiej zaciąć rybę niż używając plecionki i  luźnego hamulca  kołowrotka ( sztywny kij moda na wysoki węgiel )  mając plecionkę i sztywny kij zasada jest lekko dokręcony hamulec , ten zestaw nie odda , żyłka natomiast tak .. Jest jeszcze jeden przykład wędki muchowe , ale to działa inaczej . Dodam ze trzymanie ryby na żyłce jest inne niż plecionce .           



#207 ONLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9497 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 20 kwiecień 2024 - 08:41

Może ja jestem inny. Nie demonizuję i nie przeceniam walorów sprzętu, chociaż bywa, że wymagania mam dość wysokie. Od zawsze łowiłem trocie w morzu, na "sztywne" zestawy. Szybkie stosunkowo sztywne wędzisko (XLS 3,05M 20LB do 32g, Taiaha 3,0m 20lb, do 35g, Lunamis 2,9m do 35g), w zestawie kołowrotek 4000 z plecionką i ok. 1,5m FC 0,33mm. Nigdy nie zgubiłem takim zestawem ryby. Zacinam niezbyt mocno (nie potrafię), raczej z nadgarstka, czy przedramieniem. Hak lub kotwiczka, na 3 kółeczkach, mają być ostre. Hol przy sprzęgle dokręconym na granicy oporu wysnuwania i wytrzymałości zestawu.
Nie zamierzam tu niczego udowadniać poza tym, że każdy z nas jest inny i łowi też inaczej. W konsekwencji i tak najpierw należy "zamoczyć jajka" reszta przychodzi z czasem.
A co do zasad, reguł. Na rybach ich nie ma. O zacinaniu przy luźnym hamulcu nie wspominałem. Nie znam metody ;)


Użytkownik popper edytował ten post 20 kwiecień 2024 - 08:54

  • Adam K. lubi to

#208 OFFLINE   GREK

GREK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 postów
  • LokalizacjaDania
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Gorski

Napisano 20 kwiecień 2024 - 08:57

Może ja jestem inny. Nie demonizuję i nie przeceniam walorów sprzętu, chociaż bywa, że wymagania mam dość wysokie. Od zawsze łowiłem trocie na "sztywne" zestawy. Szybkie stosunkowo sztywne wędzisko (XLS 3,05M 20LB do 32g, Taiaha 3,0m 20lb, do 35g, Lunamis 2,9m do 35g), w zestawie kołowrotek 4000 z plecionką i ok. 1,5m FC 0,33mm. Nigdy nie zgubiłem takim zestawem ryby. Zacinam niezbyt mocno (nie potrafię), raczej z nadgarstka, czy przedramieniem. Hak lub kotwiczka, na 3 kółeczkach, mają być ostre.
Nie zamierzam tu niczego udowadniać poza tym, że każdy z nas jest inny i łowi też inaczej. W konsekwencji i tak najpierw należy "zamoczyć jajka" reszta przychodzi z czasem.
A co do zasad, reguł. Na rybach ich nie ma

Wszystkie te wędki maja duża moc i duża sztywności i spełniają  pierwszy warunek wędki trociowej   . Taiaha  ja tez używam 3.2 m do 35 gr Lunamis tez miałem przyjemności  ,  



#209 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4916 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 20 kwiecień 2024 - 09:06

W najbliższym czasie, nastąpi totalny przełom w popularności dedykowanego sprzętu do morskiego, brzegowego spina. Wędki bardzo szybkie ale nie sztywne, jednak tak szybkie, że łowiący będzie miał wrażenie, iż łowi wędka sztywną, do czasu kiedy zatnie rybę i poczuje jak aksamitnie kij amortyzuje w holu. Wędki o których wspominam są bardzo lekkie.

Użytkownik guciolucky edytował ten post 20 kwiecień 2024 - 09:07

  • popper lubi to

#210 ONLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9497 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 20 kwiecień 2024 - 09:15

Wszystkie te wędki maja duża moc i duża sztywności i spełniają  pierwszy warunek wędki trociowej   . Taiaha  ja tez używam 3.2 m do 35 gr Lunamis tez miałem przyjemności  ,  

 Takie są moje preferencje. Mam jednak całkiem sporo obserwacji zupełnie odmiennych. Trzeba zważyć, że sztywne wędzisko, to mniejsza dynamika i zasięg. Przynajmniej w moim wykonaniu tak jest. Wielu wędkarzy wybiera zasięg. Łowią wędziskami o bardziej miękkim szczycie (Daiwa Seatrout, Parabellum, czy podobne), które wyraźnie uginają się/pracują, w czasie prowadzenia przynęty a jednocześnie są nie mniej skuteczni.



#211 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4897 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 20 kwiecień 2024 - 09:16

Podzieliłbym te kije na dwa rodzaje. Uniwersał do zwykłych przynęt, no i kij do bombardy - dłuższy i mocniejszy. Wolę ten drugi, bo nie muszę taplać mojej starej osoby, w zimnej wodzie. Nie jestem aż tak modny  :)     



#212 OFFLINE   GREK

GREK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 postów
  • LokalizacjaDania
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Gorski

Napisano 20 kwiecień 2024 - 09:32

Ja sie odniosę do Taiahy  wędka z olbrzymia dynamika i szybkością ale z duża mocą i ma problem z lekkimi przynętami najlepiej współpracuje z przynętami 30 gr +  Lunamis  podobnie . TU TEZ JEST PROBLEM Z ZASIEGIEM rzutu . Zawsze jest cos za cos .    


  • popper lubi to

#213 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4916 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 20 kwiecień 2024 - 09:33

Nie musi tak być.

#214 ONLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9497 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 20 kwiecień 2024 - 09:39

Nie musi tak być.

Jak oszukać fizykę?



#215 OFFLINE   drChlubicz

drChlubicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 609 postów
  • LokalizacjaGA
  • Imię:Michał

Napisano 20 kwiecień 2024 - 09:54

Kolega ma zapewne na myśli konglomerację inżynierii materiałowej oraz technologii wykonania/produkcji blanków.

Może uchyli nam rąbka tajemnicy, żebyśmy nie musieli czekać do "najbliższego czasu"

A wracając do Parabellum, myślę jeszcze o tym najmocniejszym modelu 307cm 12-32g   ale nie ma używek, a nówki ponad 5 stów.


Użytkownik drChlubicz edytował ten post 20 kwiecień 2024 - 10:03


#216 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5420 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 20 kwiecień 2024 - 10:14

Z całym szacunkiem, ale miększe wędzisko, a zwłaszcza tip, to mniejszy zasięg, taka wędka nigdy nie wygeneruje takiej energii początkowej jak prawidłowo zaprojektowane wędzisko sztywniejsze. Dodatkowo wędka o większej dynamice i sztywności (nie rozważamy przesztywnionych) będzie znacznie szybciej się stabilizować, co znacząco wpływa na długość rzutu, zwłaszcza jeśli rozważamy naprawdę duże odległości. Wszystko w zakresie optymalnego zakresu wagi przynęt. Patrz wędki Sea Bass.

#217 ONLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9497 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 20 kwiecień 2024 - 10:29

Namieszałeś mi troszkę Kamilu.  Teraz to już zupełnie nie rozumiem, dlaczego odstawiłem "miękkiego"  Argento, o gramaturze do 32g i zasięgu rzutu, o jakim nawet nie marzę, machając Lunamisem. Ale ja pisałem o moim wykonywaniu rzutów. Pewnie są lepsi ode mnie w tej mierze.

Dobra, kończę w temacie.

Nadal uważam, że żadne dywagacje nie zastąpią wniosków z "zamoczenia jaj w solance".


Użytkownik popper edytował ten post 20 kwiecień 2024 - 10:29

  • drChlubicz lubi to

#218 OFFLINE   GREK

GREK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 postów
  • LokalizacjaDania
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Gorski

Napisano 20 kwiecień 2024 - 10:40

Namieszałeś mi troszkę Kamilu.  Teraz to już zupełnie nie rozumiem, dlaczego odstawiłem "miękkiego"  Argento, o gramaturze do 32g i zasięgu rzutu, o jakim nawet nie marzę, machając Lunamisem. Ale ja pisałem o moim wykonywaniu rzutów. Pewnie są lepsi ode mnie w tej mierze.

Dobra, kończę w temacie.

Nadal uważam, że żadne dywagacje nie zastąpią wniosków z "zamoczenia jaj w solance".

Ja to napisałem Twoje wędki do dalekich rzutów potrzebują przynęt 30+  i to te wędki potrafią poslac  po horyzont ( tylko wymagają dynamiki rzutu ) .       



#219 ONLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9497 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 20 kwiecień 2024 - 10:44

To wiem Grzegorzu i zgadzam się w pełni z tą oceną.

Rzecz w tym, że Bałtyk wymaga ode mnie czasami 16g, najczęściej 20-26g a te cięższe, to już rzadziej.


  • GREK lubi to

#220 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5420 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 20 kwiecień 2024 - 10:49

Ale że Lunamis to miękki ? Może inaczej to postrzegamy ?
Jako, że ostatnio zdrowie nie pozwala na łowienie, to czasem oglądam filmiki naszych rodaków łowiących w Bałtyku i widzę jak często tip w ich wędkach gnie się pod siłą grawitacji działającą na wahadłówki 25g. Taka wędka pewnie lepiej się załaduje przynętą 10g, ale na pewno nie wyrzuci tej wahadłówki tak daleko jak bardziej sztywne, ale sprężyste i stabilne. Nie ma wędek uniwersalnych, zwłaszcza jeśli chodzi o odległość rzutu i zacięcie z dużego dystansu. Jak się najczęściej używa przynęt 15-30g, to chyba lepiej wybrać kij, który nada takim przynętom największą prędkość początkową. 5 i 30g żaden nie wyrzuci optymalnie. Oczywiście taka wędka nie będzie tak fajnie pracować w holu, ale te dobre wcale nie gubią często ryb.

Użytkownik BazyL edytował ten post 20 kwiecień 2024 - 10:50