Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Kij na troć z plaży.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
230 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4966 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 22 kwiecień 2014 - 07:27

A może to wina zbyt mocnego blanku i zastosowania zbyt lekkich przynęt i do tego źle zestrojonego zestawu : kołowrotka ,pletki.

Swoją drogą pokutuje również twierdzenie o zawsze zbyt długich FOREGIPach a to skutkuje złym wyważeniem wędki i krótką dźwignią, która ma olbrzymi wpływ na siłę rzutu.

To tak od Siebie bo nie jestem wielkim budowniczym a tylko maluczkim domorosłym RODBÓLDINGerem :D.


Użytkownik miramar69 edytował ten post 22 kwiecień 2014 - 08:17


#22 OFFLINE   Bartas93

Bartas93

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 519 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Bartuś
  • Nazwisko:https://bartekwedkuje.blogspot.com

Napisano 22 kwiecień 2014 - 08:44

Patu, możesz mówić, że powinienem podać jakieś wymiary, ale jak wspominałem jestem w tej dziedzinie laikiem. Jeśli idę do kogoś kto zajmuję się tym zawodowo, to po to że ja nie posiadam jakiejś wiedzy i to owa osoba powinna mieć wiedzę jak to wędkę zbudować, skoro jej za to płace. Ewentualnie zadać pytania, które ją na to nakierują. Pytałem czy przynieść swój kołowrotek, to usłyszałem że nie trzeba i nie interesowało owej osoby jaki mam model kołowrotka.

 

A kołowrotek mam: Daiwa Luvias 3012, plećke mam 0,14 Daiwy, idealnie nawiniętą, z podkładem pod spodem.

 

Wędka jest opisana jako 10-35 gram, a rzucam przynętami w granicach 20 - 28 więc wszystko jest jak należy. 


  • mofo lubi to

#23 OFFLINE   Meme

Meme

    booom

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3094 postów
  • LokalizacjaWarszawa - Tarchomin
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Oświeciński

Napisano 22 kwiecień 2014 - 08:56

Jezeli bym mogl cos zaproponowac to sakure neo trinis long range 2,7 15-50g do 20 lb :) uzbrojony w fuji kr zasieg mial potezny, zadnym kijem tak daleko nie rzucalem, a kij skierowany jest do lowcow seebasow :)

Moglbys napisac jezeli to nie tajemnica co to za pracownia tudziez rodbuldier ? A jezeli tajemnica to na priv :)

Pozdrawiam :)

#24 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4966 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 22 kwiecień 2014 - 11:44

Patu, możesz mówić, że powinienem podać jakieś wymiary, ale jak wspominałem jestem w tej dziedzinie laikiem. Jeśli idę do kogoś kto zajmuję się tym zawodowo, to po to że ja nie posiadam jakiejś wiedzy i to owa osoba powinna mieć wiedzę jak to wędkę zbudować, skoro jej za to płace. Ewentualnie zadać pytania, które ją na to nakierują. Pytałem czy przynieść swój kołowrotek, to usłyszałem że nie trzeba i nie interesowało owej osoby jaki mam model kołowrotka.

 

A kołowrotek mam: Daiwa Luvias 3012, plećke mam 0,14 Daiwy, idealnie nawiniętą, z podkładem pod spodem.

 

Wędka jest opisana jako 10-35 gram, a rzucam przynętami w granicach 20 - 28 więc wszystko jest jak należy. 

 Wygląda na to że :

- albo za małe przelotki i za duże tłumienie linki

- albo za krótka rękojeść i w związku z tym za mała dźwignia


Użytkownik miramar69 edytował ten post 22 kwiecień 2014 - 11:46


#25 OFFLINE   Bartas93

Bartas93

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 519 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Bartuś
  • Nazwisko:https://bartekwedkuje.blogspot.com

Napisano 22 kwiecień 2014 - 12:12

Zmierzyłem:

 

- Pierwsza przelotka licząc od rękojeści 2 centymetry, ostatnia na szczytówce 0,3 centymetra.

- Rękojeść jest dzielona, bez żadnego klipsu, czegokolwiek co by ją dociążyło, i od środka miejsca gdzie montuję się kołowrotek do jej końca, ma jakieś 34 centymetry.



#26 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4966 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 22 kwiecień 2014 - 12:40

Czyli nie myliłem się. Najgorsze jest to że użyto troszkę za małych przelotek otwierających a i  kończące też mogły by być większe. No i za krótka rękojeść, a od niej zależy cała siła przekazywana z ramion.

 Mam propozycję dla ciebie : jeżeli nie chcesz demolować całego kija  i nie zależy ci na jego wyglądzie ,to poproś kogoś o przedłużenie rękojeści z tyłu na zasadzie wklejki. Sam tak nie raz robiłem z kijami zbrojonymi seryjnie i nie tylko.  Nie wpychaj ołowiu w "tyłek" bo to i tak nic nie zmieni, a tylko pogorszy sprawę. Później wkleję zdjęcia z takich operacji a mam dwa kijki z którymi miałem takie same problemy jak ty. Teraz nie oddam ich nikomu.


Użytkownik miramar69 edytował ten post 22 kwiecień 2014 - 12:51


#27 OFFLINE   Bartas93

Bartas93

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 519 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Bartuś
  • Nazwisko:https://bartekwedkuje.blogspot.com

Napisano 22 kwiecień 2014 - 13:22

Ja tam naprawdę nie chcę nikomu psuć opinii, dlatego nawet nie napisałem gdzie tą wędkę robiłem. Zapewne mają wielu zadowolonych klientów i z całego serca życzę wszystkim jak najlepiej. Bardziej zależało mi na zebraniu informacji, czy ze mną jest coś nie tak, czy z kijem skoro lepiej mi się rzuca wędką za 200 złotych. Widać, że faktycznie trend na krótki dolnik i malutkie super lekkie tytanowe przelotki nie zawsze i wszędzie ma zastosowanie  ; )


  • Kuba Standera lubi to

#28 OFFLINE   Bartas93

Bartas93

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 519 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Bartuś
  • Nazwisko:https://bartekwedkuje.blogspot.com

Napisano 22 kwiecień 2014 - 13:25

A co do samej wędki, to faktycznie w gorącej wodzie jestem troszkę kompany i nie potrzebnie porywałem się na wędki za dwa kafle, jeśli się na tym nie znam, ale przynajmniej będę miał nauczkę, żeby bardziej przemyśleć zakup.  ; )



#29 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4966 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 22 kwiecień 2014 - 16:00

Tak jak obiecałem da sie uratować czasem wędkę prostym zabiegiem:

Pierwszy to seryjnie zbrojony CD BLU RAPID 2,75m 10-20lb 10-35gr - został przedłuzony niby niewiele bo 5cm ale na tyle dużo że kijek zmienił sie całkowicie. attachment=167887:Przedłuzka 001.JPG]  Załączony plik  Przedłuzka 003.JPG   41,06 KB   17 Ilość pobrań  

 

Drugi to ponoć przez niektórych uznany jako najlepsza trociówka czyli TALON EXPLORER 3,05m 10-25lb 10-60gr - jako że TALONy znane są z tego że te dłuższe lecą na "pysk" trzeba było go doważyć/przedłużyć o 10cm. Dzieki temu zabiegowi uratowałem kijek przed demolką a zyskałem na jego wyważeniu.Załączony plik  Przedłuzka 005.JPG   35,74 KB   19 Ilość pobrań  

Załączone pliki


Użytkownik miramar69 edytował ten post 22 kwiecień 2014 - 20:46


#30 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9507 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 22 kwiecień 2014 - 16:05

A co do samej wędki, to faktycznie w gorącej wodzie jestem troszkę kompany i nie potrzebnie porywałem się na wędki za dwa kafle, jeśli się na tym nie znam, ale przynajmniej będę miał nauczkę, żeby bardziej przemyśleć zakup.  ; )

Przesadzasz.

Parę lat temu szacowałem, że wędki zbudowane dla mnie, na zamówienie, "trafione" w 100%, to zaledwie 50% wszystkich.

Co druga, statystycznie rzecz ujmując.

Sprawa nie dziwi, o ile rzecz cała uzgadniana jest wyłącznie na telefon (bez oglądania komponentów) i na podstawie czytanych wcześniej opinii.

Są gusta i preferencje o których się nie dyskutuje. Jedynie umiejętne sprecyzowanie oczekiwań i potrzeb własnych i rzecz jasna, zrozumienie przedstawianych intencji przez budowniczego, przynosi pożądany skutek. I to, nie zawsze ;)


  • Jacosław lubi to

#31 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4966 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 22 kwiecień 2014 - 16:15

Przesadzasz.

Parę lat temu szacowałem, że wędki zbudowane dla mnie, na zamówienie, "trafione" w 100%, to zaledwie 50% wszystkich.

Co druga, statystycznie rzecz ujmując.

Sprawa nie dziwi, o ile rzecz cała uzgadniana jest wyłącznie na telefon (bez oglądania komponentów) i na podstawie czytanych wcześniej opinii.

Są gusta i preferencje o których się nie dyskutuje. Jedynie umiejętne sprecyzowanie oczekiwań i potrzeb własnych i rzecz jasna, zrozumienie przedstawianych intencji przez budowniczego, przynosi pożądany skutek. I to, nie zawsze ;)

Właśnie dlatego między innymi zdecydowałem sie na samodzielne budowanie wędek  :D  ;)


  • Tomas81 lubi to

#32 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4441 postów

Napisano 22 kwiecień 2014 - 19:53

Witam,

@Bartas93,

Nic złego nie zrobiłeś, jak chciałeś wedke na morskie trocie to ma spełniać określone wymagania, które sa uniwersalne dla każdego innego wędkarza czyli rzucać daleko. Cieżko, bardzo cieżko przy przelotce wyjściowej 20 stad Konger za 200 zł rzuca dalej.

Nie widzę tez nic złego w wybraniu pracowni mającej najlepsza zapewne opinie na forum i wydaniu tam 2 tysi na jak by nie patrzeć wedke na chińskim blanku, skoro ma być taka zajebiaszcza to pewnie warto ale taka musi być.

Jest kilku forumowiczow co juz pare ładnych wedek uzbroili, popytaj, ktoś na pewno ci pomoże i zrobi z tego cos nadające sie do lowienia ryb.

Co do wyboru czegoś innego to nie jest takie proste. Jeśli 17 lbs ci wystarcza to wybór jest spory chociażby w rx8 Batsona czy ST Croix. Gdy ma być mocniej czyli 20 lbs to juz cieżko bo jankesi nie robią takich blankow zaś na CD trzeba poczekać z miesiąc ale nie ukrywajmy warto.

Ja miałem szczęście, ze gdy zaczynalem robić wedki na zamówienie trafiłem na kapitalnego i w dodatku uczciwego rod buildera i straty w postaci nietrafionych konstrukcji były marginalne. Niestety ten Pan woli hodować teczaki i w sumie sie mu nie dziwie :)

Bujo

#33 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9507 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 22 kwiecień 2014 - 20:02

Właśnie dlatego między innymi zdecydowałem sie na samodzielne budowanie wędek  :D  ;)

Oj tam. Zaraz samemu budować. A jak nie trafisz z doborem blanku, to ta sama bryndza tylko koszt nieco mniejszy.

Już prędzej polazłbym do jakiegoś sklepiku, obmacać takie coś http://allegro.pl/fe...4161441227.html



#34 OFFLINE   Bartas93

Bartas93

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 519 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Bartuś
  • Nazwisko:https://bartekwedkuje.blogspot.com

Napisano 22 kwiecień 2014 - 21:22

Powiem tak, zdecydowałem się na HM-X Hunter. Wiem, że niektórzy twierdzą, że wędka nie jest warta swojej ceny, ale mi przypasowała od razu jak ją wziąłem do ręki. Ewidentnie leży mi w dłoni ten kij. Gdy odbierałem Carabelke, nie miałem takiego wrażenia, bardziej podchodziłem do sprawy na zasadzie, że nad wodą pewnie przekonam się o klasie tego kija. 

 

W sklepie dostałem fajny rabacik, fachowo opisali mi ten kij. Druga pozycja o której myślałem St. Croix kosztowałaby mnie jakieś 500 złotych drożej. Wiem, że nie jestem kolekcjonerem wędek najwyższych lotów i większość z was większą uwagę zwraca pod względem komponentów w kiju, ale ja po ostatniej przygodzie zwracam uwagę na funkcjonalność. Wydaję mi się, że wędka jak najbardziej jest stworzona pod troć i spokojnie będzie posyłać przynęty na odpowiednie odległości. Ba nawet wydaję mi się być fajnym uniwersałem nad dużą rzekę. Jakościowo kij jest moim zdaniem pięknie wykonany, wszystko wygląda estetycznie i praktycznie. W porównaniu z carabelką, jak podniosłem dwa kije jednocześnie do góry, bez dwóch zdań HM-X jest lepiej wyważony, a co dziwne nie odstaje w moim odczuciu wagą. Przelotki są dużo większe i masywniejsze, ale wydaje mi się że nad morzem spełnią swoją role. Pewnie gdyby kij uzbroić samemu, byłby szybszy, ale szybkość jaką widzę teraz jest moim zdaniem wystarczająca.

 

Do kija dostałem bardzo solidne etui, na którym jest numer seryjny kija. Myślę, że jeśli odpukać coś by się z tym kijem stało, z serwisem też nie byłoby problemu. 

 

Wracając do Carabelki, przeczytałem post Buju'a gdzie opisał Phenixa, jako blank amerykański robiony w Chinach. Już to raz usłyszałem i byłem prawdę mówiąc zdziwiony. Nie chodzi mi o to, że małe chińskie rączki spowodują gorsze walory użytkowe kija jak i jakość, ale sam fakt jest dla mnie o tyle ciekawy, że wiele osób jawnie wypominało niektórym marką chińską produkcję nie zauważając, że strasznie gloryfikowane Phenixy są chińskie. Tu wydaję mi się istotnym elementeż też możliwa modyfikacja wędki jeśli by się z nią coś stało, pod względem możliwej niezgodności podzespołów zamiennych. Już chyba patrząc na ten element byłoby może wygodniej zainwestować w jakiś polski blank firmy Fishingart. Czytałem od ludzi obiektywnych i zajmujących się tematem czysto hobbistycznie że naprawdę robią zajebiste blanki. Szkoda, że wiele osób tak gloryfikuję amerykańskie firmy, patrząc na zachód jak na inny świat nie zauważając naszych rodowitych produkcji. Czytałem też pozytywne opinie na temat nowozelandzkich CD'ków. 



#35 OFFLINE   Apioo

Apioo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1226 postów
  • LokalizacjaRzeszów

Napisano 22 kwiecień 2014 - 21:48

A nowozelandzkie CD to nie ostatnimi czasy chińskie wykałaczki były?


  • Baars lubi to

#36 OFFLINE   pawello

pawello

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów
  • LokalizacjaMazowsze
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:B.

Napisano 23 kwiecień 2014 - 05:44

Tak jak obiecałem da sie uratować czasem wędkę prostym zabiegiem:

Pierwszy to seryjnie zbrojony CD BLU RAPID 2,75m 10-20lb 10-35gr - został przedłuzony niby niewiele bo 5cm ale na tyle dużo że kijek zmienił sie całkowicie. attachment=167887:Przedłuzka 001.JPG]  attachicon.gifPrzedłuzka 003.JPG

 

Drugi to ponoć przez niektórych uznany jako najlepsza trociówka czyli TALON EXPLORER 3,05m 10-25lb 10-60gr - jako że TALONy znane są z tego że te dłuższe lecą na "pysk" trzeba było go doważyć/przedłużyć o 10cm. Dzieki temu zabiegowi uratowałem kijek przed demolką a zyskałem na jego wyważeniu.attachicon.gifPrzedłuzka 005.JPG

 

Możesz zdradzić gdzie robiłeś te przedłużki? Czy może to Twoja robota?



#37 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4912 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 23 kwiecień 2014 - 06:05

Człowiek zawsze modny , to człowiek z zasady niemodny . A Dragon , skąd to jest ?



#38 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5360 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 23 kwiecień 2014 - 06:15

Moim skromnym zdaniem, nie żebym był w ogóle skromny - co to to nie :P  ale skromnym bo skromne są moje plażowe doświadczenia :(  FX 905 nie bardzo odpowiada potrzebą łowienia w taki sposób jak najczęściej łowi się w morzu - polskim morzu. Ośmielam się wyrazić takie zdecydowane zdanie dlatego iż byłem pomysłodawcą tego blanku. Niestety zamiast blanku 17lb wyszedł 20lb blank z potężnym kopem a zamiast startowych 7-8g w praktyce w zależności od ciężaru uzbrojenia od 10-15g i górnym cw zamiast do 28 to nawet do 40g... Gdyby wyszło tak jak wyjść miało nie było by Twojego rozczarowania  :rolleyes: i moich dalszych poszukiwań.... Blank ten z całą pewnością nadaje się do łowienia troci i łososi pod względem mocy i ugięcia, ale zanim kij będzie się giął najpierw trzeba podać przynętę a optimum tego kija tak średnio współgra z kombinacją uzbrojenia jakie masz i przynętami jakimi łowisz...

Nie wiem czy już podjąłeś ostateczną decyzję zakupu ale może warto zastanowić się nad NFC St 905-2 (IM) będę nim łowił gdzieś od połowy maja więc chętnie przekażę informacje na temat jego możliwość a w czerwcu mają mieć ten blank u siebie Panowie z art-rod,- może warto chwilkę zaczekać?


  • popper i Zameczek lubią to

#39 OFFLINE   patu

patu

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 6984 postów
  • Lokalizacjaokolice Szczecina
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:S.

Napisano 23 kwiecień 2014 - 06:30

Człowiek zawsze modny , to człowiek z zasady niemodny . A Dragon , skąd to jest ?

..pewnie Bujo będzie wiedział ;) ...dla niego wszystko co ma skrzydła w logo kojarzy się z jednym krajem :P :lol:


  • Rheinangler lubi to

#40 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5360 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 23 kwiecień 2014 - 06:37

W Bujowym klimacie,- RX 8 Batsona 2,75m, 17lb do 28 także się nada,- fajny kij, długo nim łowiłem,- tak długo aż nadleciały przypalone ptaszory  ;)


Użytkownik Rheinangler edytował ten post 23 kwiecień 2014 - 06:37