Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Coraz mniej ryb na Mazurach


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
166 odpowiedzi w tym temacie

#121 OFFLINE   n15

n15

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 219 postów

Napisano 24 marzec 2015 - 13:49

Chciałbym podpytać o jezioro Dejguny. Wiem, że włada nim GR Olsztyn i jak na każdej wodzie z rybakiem pewnie różowo nie jest. Pytanie do osób tam łowiących, warto wyskoczyć na 2-3 dni maj-czerwiec? Szczupak-Okoń, łódka ewentualnie brodzenie w pasie przybrzeżnym. Jak wygląda populacja obu ryb?

 

 

  Jez. Dejguny dzierżawi nie GR Olsztyn (które dawno nie istnieje), a Gospodarstwo Rybacko-Wędkarskie Olsztyn, które powstało w wyniku podziału Gospodarstwa Rybackiego Łomża.

 Na stronie GR-W Olsztyn, w zakładce "O nas" można przeczytać...

 

"GR-W OLSZTYN ma duże doświadczenie w dziedzinie urządzania atrakcyjnych łowisk wędkarskich na jeziorach.

Wyspecjalizowaliśmy się w prowadzeniu gospodarki polegającej na zaspokajaniu potrzeb rekreacyjnych wędkarzy.

Naszym celem jest wykorzystywanie produkcyjnych możliwości wód obwodu, przy jednoczesnym dążeniu do poprawy stanu naturalnego środowiska i jego zasobów. Prowadzimy systematycznie odłowy kontrolne i selekcyjne, które są niezbędne do prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej.

G R-W O jest znaczącym producentem materiału zarybieniowego wielu gatunków ryb, który w całości jest wykorzystywany do zarybień naszych obwodów rybackich. Materiał zarybieniowy produkowany jest we własnej wylęgarni oraz dzięki współpracy z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim, Gospodarstwem Rybackim w Mrągowie i w mniejszym stopniu z innymi gospodarstwami rybackimi.

Wędkarstwo jest sportem, a nie sposobem na pozyskiwanie ryb w celach handlowych."

 

 

Można też tu wyczytać, kto na wodach GR-W O jest odpowiedzialny za rybostan. Dla zainteresowanych:

 http://www.grolsztyn.pl/o-nas

 



#122 OFFLINE   luk_80

luk_80

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 826 postów
  • Lokalizacja03-980

Napisano 24 marzec 2015 - 19:44

Wszystko fajnie czytałem ale czy przekłada to się na faktyczny rybostan? Stąd moje pytanie. Zdaję sobie sprawę, że są różne podejścia do bieznesu rybackiego, chciałbym wieżyć, że gospodarz tej wody zna umiar i stawia też na wędkarzy. Wszelkie info mile widziane.



#123 OFFLINE   maweric

maweric

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1367 postów
  • LokalizacjaRadom
  • Imię:Ryszard
  • Nazwisko:Przybyłowski

Napisano 24 marzec 2015 - 20:07

Czytałem ze dwa razy i też mam mieszane uczucia. Tak jak Luk_80 chętnie bym zgłębił informację jak to jest w praktyce.



#124 OFFLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2313 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 24 marzec 2015 - 21:46

Jakieś 2 tygodnie temu, jezioro Wałpusz, około 1 do 2 ton szczupaka (info niezbyt sprawdzone) widziane przez miejscowych. Rybacy OM. Okres tarła, niby dla pozyskania ikry. 

 

Rok temu w zimę 2013/2014 to samo na jeziorze Sasek Mały kilka ton - jezioro praktycznie umarło z drapieżnika w sezonie 2014 w porównaniu do sezonu 2013. 

 

Kto im daje prawo odłowów w okresie ochronnym w takich ilościach?



#125 OFFLINE   hamerhed

hamerhed

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 208 postów
  • Lokalizacjapoznań/giżycko
  • Imię:arek

Napisano 25 marzec 2015 - 10:13

Jesli chodzi o Dejguny, zeszly sezon w wykonaniu 2 miejscowych znajomych, ktorzy spedzili cale zycie nad tymi jeziorami i zjedli na nich zeby (odpowiednio ok. 60 i ok. 80 wymiarowych szczuplych, bez okazow), srednio 4 - 5 razy w tygodniu na wodzie. 2 sezony temu, fakt srodek lata, tydzien na wodzie srednio 6 - 10 h dziennie 1 branie szczupaka, kilkadziesiat niewielkich okonkow.

Biorac pod uwage wyniki sprzed 5 - 8 lat, nie wspominajac o latach wczesniejszych, praktycznie studnia


Użytkownik hamerhed edytował ten post 25 marzec 2015 - 10:14


#126 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1980 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 25 marzec 2015 - 12:12

(...)

 

Kto im daje prawo odłowów w okresie ochronnym w takich ilościach?

 

Marszałek Województwa w drodze decyzji zezwalającej na odstępstwa od zakazów na podstawie Art. 17, pkt. 1, Ustawy o rybactwie śródlądowym.



#127 OFFLINE   luk_80

luk_80

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 826 postów
  • Lokalizacja03-980

Napisano 25 marzec 2015 - 18:22

Dzięki Hamerhed za info. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, że się niby polepszyło? :)



#128 OFFLINE   hamerhed

hamerhed

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 208 postów
  • Lokalizacjapoznań/giżycko
  • Imię:arek

Napisano 25 marzec 2015 - 21:02

ciezka noc, wiec moze cos mi nie wyszlo :P Ale prostujac, nie jest lepiej i pewnie nie bedzie, wiedzac co dzierzawcy robia z jeziorami. Inna sprawa ze i wedkarska presja na pewno robi swoje.

Dobrze to bylo kilka -nascie lat temu, kiedy dzierzawca bylo Technikum Rybackie a jeziora sluzyly nauce rybaczenia (wiem, moze to zabrzmiec dosc absurdalnie :)), ale 2 -3 godzinny wypad konczyl sie kilkoma braniami i rybami. Teraz jest slabo, chociaz moze na poczatku sezonu bedziesz mial szanse na jakies brania. Osobiscie poszukalbym jednak innej wody, chyba ze cenisz sobie spokoj i cisze, bo tego na pewno nie zabraknie :)



#129 OFFLINE   luk_80

luk_80

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 826 postów
  • Lokalizacja03-980

Napisano 22 maj 2015 - 11:36

Ma ktoś może aktualne tegoroczne informację na temat sytuacji na jeziorze Dejguny? Dużo siat stoi, jak z drapieżnikiem? Jest szansa, że będę niedługo na tym jeziorem więc dzięki za wszelkie info.



#130 OFFLINE   Zander Hunter

Zander Hunter

    Zandero-matic

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 809 postów
  • LokalizacjaNorthern Light

Napisano 23 maj 2015 - 18:33

GRWO- Grabienie Rybostanu W Olsztyńskim - i to pod płaszczykiem racjonalnej gospodarki- huehuehuehue.

Najbardziej irytujące jest to że pan Wysz.....ki obarcza winą wędkarzy za ubogi rybostan.



#131 OFFLINE   Mariusz Gulbiński

Mariusz Gulbiński

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 105 postów
  • LokalizacjaWarmia
  • Imię:Mariusz

Napisano 23 maj 2015 - 19:10

Zander, zapomniałeś o kormoranach :highfive:



#132 OFFLINE   luk_80

luk_80

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 826 postów
  • Lokalizacja03-980

Napisano 23 maj 2015 - 19:20

Tak myślałem. Mimo to sprawdzę osobiście już nie długo. Swoją drogą Dadaj też chyba jest pod władaniem tego Gospodarstwa a tam coś udaje się zdziałać. Prawdopodobnie tylko dzięki Stowarzyszeniu.



#133 OFFLINE   Dano.

Dano.

    Wyprawy wędkarskie do Laponii

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 2329 postów
  • LokalizacjaBaza wędkarska w Laponii
  • Imię:Daniel

Napisano 23 maj 2015 - 20:02

Luk - potwierdzam  to co napisałeś. Ale udaje się  :)



#134 OFFLINE   Zander Hunter

Zander Hunter

    Zandero-matic

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 809 postów
  • LokalizacjaNorthern Light

Napisano 24 maj 2015 - 08:30

Dadaj to tysiąc hektarów ,przepływowe , więc samo się broni, a stowarzyszenie robi dobrą robotę, oby takich

przedsięwzięć więcej, nie tylko na Dadaju.

ZH



#135 OFFLINE   Dano.

Dano.

    Wyprawy wędkarskie do Laponii

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 2329 postów
  • LokalizacjaBaza wędkarska w Laponii
  • Imię:Daniel

Napisano 24 maj 2015 - 18:44

No samo się nie broniło. .. gdyby nie stowarzyszenie, to by umarło jak reszta....

Wysłane z mojego GT-I9515 przy użyciu Tapatalka

#136 OFFLINE   yakoto

yakoto

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 51 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Jarek

Napisano 25 maj 2015 - 14:12

Dadaj umierał  i z roku na rok było coraz gorzej -jak wszędzie. Stacjonująca na Dadaju brygada rybacka czyściła wodę z wszystkiego co tylko  wpadło w sieci. Całe szczęście to już przeszłość. Całkowity brak odłowów  od dwóch la t( nie licząc sielawy) , zaangażowanie i ciężka  praca członków stowarzyszenia przyczyniły się do tego że jezioro zaczyna odżywać. Ponad metrowe szczupaki , okonie 40+ trafiają się nie rzadko. Trzeba próbować rozmawiać z dzierżawcami wód tak jak to zrobiło Stowarzyszenie Nasz Dadaj a  ja efekty widzę już teraz . Warto prześledzić ten temat może i na Waszych wodach się to uda . Życzę  powodzenia i pozdrawiam. Jarek


  • guciolucky i Dano. lubią to

#137 OFFLINE   buszmen

buszmen

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 341 postów

Napisano 27 czerwiec 2015 - 07:28

Nie wiem czy to dobre miejsce na moje pytanie odnosnie jezior Rynskie ,Ołów i Orle ,Zna ktoś te jeziora ,będę z rodzina mieszkal  30m od jeziora Ołów przez najbliższe 5 dni ,powiedzcie gdzie mógłbym tam połowic , z brzegu i na co sie nastawiać .Na Olowiu będę miał do dyspozycji łódkę ,może wlascicel pozwoli mi ja zabrać na sąsiednie jeziora .



#138 OFFLINE   dekosz

dekosz

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 904 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 27 czerwiec 2015 - 09:03

Lowie na ołowiu i rynskim co roku w wakacje.

Ołów głęboka woda i czysta. Jest ładny bialoryb. Leszcze i duże płocie. Sporo wczasowiczow, a woda nie duża. Rowerki kajaki, podplywajace i pytajace sie czy bierze mogą doprowadzić do szału szczególnie w wekend... Nigdy nie miałem łódki to z brzegu na spin było słabo. Jakieś pistolety i małe okonki. Słyszałem tylko o dużych okoniach lowionych zimą.

Rynskie, sporo sandacza i mozna tez ładny bialoryb trafić

#139 OFFLINE   w6i6e6

w6i6e6

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 360 postów
  • Lokalizacjawarszawa
  • Imię:Wiesław
  • Nazwisko:http://polamanie-kija.blogspot.com/

Napisano 02 maj 2016 - 13:35

Mam pytanie z tak zwanej innej beczki, znacie może jakąś dobrą kwaterę, godną polecenia na Dadajem? Ważne by była możliwość wypożyczenia łódki. 



#140 OFFLINE   luk_80

luk_80

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 826 postów
  • Lokalizacja03-980

Napisano 02 maj 2016 - 13:41

Mam pytanie z tak zwanej innej beczki, znacie może jakąś dobrą kwaterę, godną polecenia na Dadajem? Ważne by była możliwość wypożyczenia łódki. 

 

Trochę wyższy standard ale mają Łodzie:

 

http://www.stardadaj.pl/

 

http://www.slonecznybrzeg.mazury.pl/

 

Tutaj bardziej agro turystyka ale nie wiem jak z łodziami, trzeba by dopytać:

 

https://www.facebook.../?tab=page_info