Jump to content

  •      Sign In   
  • Create Account

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Photo

Wybór spalinowego silnika zaburtowego


  • Please log in to reply
2694 replies to this topic

#2601 OFFLINE   cezarypioro

cezarypioro

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 25 posts
  • LokalizacjaMazowieckie
  • Imię:Cezary

Posted 10 February 2023 - 09:43

Cześć.
Posiadam łódkę aluminiową Gelex 440 o wadze ok 200kg. „na sucho”.
Zastanawiam się nad zmianą obecnego silnika Yamaha 30KM 4T na gaznikach (bez rozrusznika, alternatora) na coś nowszego na wtrysku z rozrusznikiem i alternatorem.
W specyfikacji producenta maksymalna moc oraz waga silnika wynosi wynosi: 40KM oraz 100kg. Rekomendowana to 30KM.

Zastanawiam się czy jest sens zakładać 40KM i nadwyrężać pawęż czy może pozostać na 30KM i zakupic Tohatsu, Yamahę?
Na portalu z ofertami sprzedażowymi leci ładna Yamaha 40KM z rumplem, z tym ze zastanawiam się czy nie zakupic nowego, z tym ze 30KM.
Lodka glownie użytkowana wedkarsko, ale zdarza się tez pośmigać turystycznie.

Silnik będzie kilka razy w sezonie zdejmowany z pawezy.
Dzięki za podpowiedzi :)

Edited by cezarypioro, 10 February 2023 - 09:45.


#2602 OFFLINE   rower26

rower26

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,392 posts
  • Imię:Łukasz

Posted 10 February 2023 - 10:58

Jak piszesz o tej Yamasze 40 KM na olx w miejscowości Kamionka w mazowieckim (Tomasz) za 21 K to nie polecam. Rozmawiałem z gościem. Totalnie nie wie jaki to ma nalot , niby drugi właściciel. Ogłoszenie wisi już z pół roku co najmniej. 


  • Przemek_M and cezarypioro like this

#2603 OFFLINE   cezarypioro

cezarypioro

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 25 posts
  • LokalizacjaMazowieckie
  • Imię:Cezary

Posted 10 February 2023 - 14:41

Jak piszesz o tej Yamasze 40 KM na olx w miejscowości Kamionka w mazowieckim (Tomasz) za 21 K to nie polecam. Rozmawiałem z gościem. Totalnie nie wie jaki to ma nalot , niby drugi właściciel. Ogłoszenie wisi już z pół roku co najmniej.


Dokładnie o te ogłoszenie mi chodzi. Faktycznie silnik już od dłuższego czasu obserwuje, kilka osób podobno się deklarowało, ze przyjedzie a finalnie nie dojechało. Jeśli chodzi o nalot, to dostałem info, ze można podjechać do Piaseczna do Yamaszki, aby sprawdzić przebieg, ponieważ on założył licznik, a nie wie ile przepływał pierwszy właściciel.

#2604 OFFLINE   rower26

rower26

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,392 posts
  • Imię:Łukasz

Posted 10 February 2023 - 15:31

Dokładnie o te ogłoszenie mi chodzi. Faktycznie silnik już od dłuższego czasu obserwuje, kilka osób podobno się deklarowało, ze przyjedzie a finalnie nie dojechało. Jeśli chodzi o nalot, to dostałem info, ze można podjechać do Piaseczna do Yamaszki, aby sprawdzić przebieg, ponieważ on założył licznik, a nie wie ile przepływał pierwszy właściciel.

Kupiłbyś sobie silnik za 20 parę tysia nie wiedząc ile przepłynął pierwszy właściciel? Ja nie i coś mi tu nie gra. Osobiście zdecydowałem się na Suzuki 30 do łodzi 4,2 m. W tej chwili wychodzi najkorzystniej cenowo.  

 

Też śledzę ten silnik od dłuższego czasu i było na olx w międzyczasie kilka Yamaszek 40 w wyższych cenach i poszły. Ta z Kamionki nie ma trymu el.  


Edited by rower26, 10 February 2023 - 15:33.


#2605 OFFLINE   cezarypioro

cezarypioro

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 25 posts
  • LokalizacjaMazowieckie
  • Imię:Cezary

Posted 10 February 2023 - 15:34

Kupiłbyś sobie silnik za 20 parę tysia nie wiedząc ile przepłynął pierwszy właściciel? Ja nie i coś mi tu nie gra. Osobiście zdecydowałem się na Suzuki 30 do łodzi 4,2 m. W tej chwili wychodzi najkorzystniej cenowo.  
 
Też śledzę ten silnik od dłuższego czasu i było na olx w międzyczasie kilka Yamaszek 40 w wyższych cenach i poszły. Ta z Kamionki nie ma trymu el.


Tez bym zdecydowanie wolał nowy egzemplarz. Chyba, ze faktycznie uda się pojechać do Piaseczna zweryfikować liczbę mth. Teoretycznie te 30KM daje radę.

#2606 OFFLINE   sharkfishing

sharkfishing

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,420 posts
  • Lokalizacjachicago
  • Imię:bruno
  • Nazwisko:dadej

Posted 10 February 2023 - 17:54

Czassmi kupic lepiej ktory ma 7 lat i 500 h niz 7 z 30h .Wyjasnie dlaczego poniewaz z regoly w silniku z 30 h nikt nic w nim nie wymienil,a wszystkie gumowe elementy sie starzeja.

#2607 OFFLINE   Ostlander

Ostlander

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 19 posts
  • LokalizacjaOlecko
  • Imię:Krzysztof

Posted 10 February 2023 - 19:40


Zastanawiam się czy jest sens zakładać 40KM i nadwyrężać pawęż czy może pozostać na 30KM i zakupic Tohatsu, Yamahę?
Na portalu z ofertami sprzedażowymi leci ładna Yamaha 40KM z rumplem, z tym ze zastanawiam się czy nie zakupic nowego, z tym ze 30KM.
Lodka glownie użytkowana wedkarsko, ale zdarza się tez pośmigać turystycznie.

Silnik będzie kilka razy w sezonie zdejmowany z pawezy.
Dzięki za podpowiedzi :)

 

Różnica między 30KM a 40KM będzie mocno odczuwalna. 40 daje dużo szybsze wejście w ślizg, większa prędkość maksymalną oraz powinien dać rade płynąć w ślizgu z 5 osobami na pokładzie. 30 to max 3 ciężkie osoby lub 4 lekkie. Poza tym silnik 40KM ma pojemność ok 750ccm a nowe Tohatsu/Mercury/Yamaha 525ccm co przekłada się na niższy moment obrotowy. Swoją opinię opieram o własne doświadczenia bo zakupiłem do swojej łódki silnik mercury F30 ELPT  EFI o pojemności 750ccm i brakowało mocy. Dla tego silnik odblokowałem do 40KM i teraz jest dobrze. Osiągi wzrosły o ok 10km/h, start jest duzo lepszy i mogę popływać w 4-5 ciężkich dorosłych osób w slizgu bez najmniejszego problemu.  Spalanie naturalnie wzrosło.


  • Intro likes this

#2608 OFFLINE   sharkfishing

sharkfishing

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,420 posts
  • Lokalizacjachicago
  • Imię:bruno
  • Nazwisko:dadej

Posted 10 February 2023 - 19:52

Tak jak ostlander mowi pomiedzy 30 a 40hp mercury jest spora roznica

#2609 OFFLINE   Marek z Marek

Marek z Marek

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 30 posts
  • LokalizacjaMarki
  • Imię:Marek

Posted 10 February 2023 - 20:24

Moja yamaha 30 km półroczna ma pojemność 747 cm potężna spodzina śruba też zastanawiam się po co. Waga ok 100 kg. 



#2610 OFFLINE   Equalizer

Equalizer

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 7 posts

Posted 10 February 2023 - 22:01

Witam .

Stoję przed wyborem spaliny do pontonu. Moc 15KM. Doradzicie jakiej marki motor kupić? Sprzęt ma być nowy. Zależy mi głównie na niezawodności (przy odpowiednim traktowaniu, oczywiście). Proponowano mi Suzuki- 6 lat gwarancji, najlżejszy, na wtrysku i ewentualnie łatwo zwiększyć moc do 20KM. Pytanie tylko czy ta lekkość nie odbije się na zmniejszonej żywotności... Z drugiej strony Yamaha- cięższa, droższa i na gaźniku (czy to wada?). Są też Hondy i Tohatsu. Na tę chwilę waham się pomiędzy Yamahą a Suzuki. Różnica w cenie to jakieś 200€. Jakie jest Wasze zdanie?

Pozdr.

#2611 OFFLINE   Ostlander

Ostlander

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 19 posts
  • LokalizacjaOlecko
  • Imię:Krzysztof

Posted 10 February 2023 - 22:36

Moja yamaha 30 km półroczna ma pojemność 747 cm potężna spodzina śruba też zastanawiam się po co. Waga ok 100 kg. 

Bo jest to wersja z ograniczoną mocą do 30KM silnika zaprojektowanego dla 40KM. Jak jest na gaźnikach to trzeba sprawdzić czy nie jest zablokowany po przez niepełne otwieranie się przepustnic, może ma zwężki między gaźnikiem a kolektorem ssacym itd. W EFI blokada polega na zwężeniu dolotu powietrza przed przepustnicą w postaci plastykowego pierścienia. Pierścień się bez problemu wyjmuje. Drugą blokadą mocy jest oprogramowanie w sterowniku silnika ECM który ma ściśle ustalone minimalne podcisnienie w kolektorze ssącym i odblokowanie dolotu niewiele da bez zmiany programu w sterowniku. Sterownik przeprogramowuje firma Motostrefa.



#2612 OFFLINE   perch22

perch22

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 331 posts
  • LokalizacjaMazury
  • Imię:Jan

Posted 11 February 2023 - 18:03

Witam ,pływam co prawda łodzią a nie pontonem ale to chyba mało istotne przy wyborze marki ,pływałem 5 lat Hondą BF10 KM stopa S ,teraz mam Hondę BF 20KM z rozrusznikiem i też sobie chwalę ,czy gaźnik to wada dla mnie nie jak dbasz o silnik to będzie Ci służył ,bez względu na markę.



#2613 OFFLINE   sharkfishing

sharkfishing

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,420 posts
  • Lokalizacjachicago
  • Imię:bruno
  • Nazwisko:dadej

Posted 11 February 2023 - 18:26

Gaznik zadna wada jak dla mnie majac drugi w zapasie jestes w stanie zmienic go na wodzie wrazie co sprubuj zrobic to samo z wtryskiem a przy silnikach 20hp to parenascie moze nawet mniej litrow oszczednosci w sezonie z silnikiem efi ale nie wiem dokladnie bo nigdy nie liczylem ile co pali. Nowe silniki na wtrysku sa lzejsze bo maja mniejsza pojemnosc jak ich poprzednicy na gaznikach czy to dobrze nie sadze

Edited by sharkfishing, 11 February 2023 - 18:28.


#2614 OFFLINE   Person

Person

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 115 posts
  • LokalizacjaKętrzyn
  • Imię:Maciek

Posted 11 February 2023 - 21:00

Jak piszesz o tej Yamasze 40 KM na olx w miejscowości Kamionka w mazowieckim (Tomasz) za 21 K to nie polecam. Rozmawiałem z gościem. Totalnie nie wie jaki to ma nalot , niby drugi właściciel. Ogłoszenie wisi już z pół roku co najmniej.

Widzę, że nie jestem tutaj sam. Mnie osobiście zaciekawiły zielska wewnątrz. Jak myślicie, otrzymałem odpowiedź skąd się tam wzięły? 😉 Jeśli chodzi o serwis to konsultowałem się w celu ustalenia ilości godzin. Nie mają tego silnika w systemie.

Attached Files


Edited by Person, 11 February 2023 - 21:05.


#2615 OFFLINE   rower26

rower26

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,392 posts
  • Imię:Łukasz

Posted 12 February 2023 - 12:52

No k.....mistrz.

#2616 OFFLINE   cezarypioro

cezarypioro

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 25 posts
  • LokalizacjaMazowieckie
  • Imię:Cezary

Posted 13 February 2023 - 11:02

Łooo. No jest grubo. Ciekaw jestem historii tego silnika. No cóż… trzeba raczej odpuścić skoro takie kwiatki wychodzą. 7-8 tysięcy więcej i jest salonowka.
  • Przemek_M likes this

#2617 OFFLINE   12345

12345

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 177 posts
  • LokalizacjaZ Piątnicy, no bo skąd! ;)

Posted 13 February 2023 - 20:28

pytanie : czy silnik 4-suw moze sie zniszczyc od samego stania ? a dokładnie 15 lat stania :) ( nic nie robione - zgaszone po sezonie i koniec )



#2618 OFFLINE   marioligi

marioligi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 309 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 13 February 2023 - 20:36

Nie powinien. Ale po takim leniuchowaniu wymaga troskliwego wybudzenia:)

#2619 OFFLINE   12345

12345

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 177 posts
  • LokalizacjaZ Piątnicy, no bo skąd! ;)

Posted 13 February 2023 - 20:58

przed odpaleniem posmyrać delikatnie po srubie ? ;)


  • adiplo likes this

#2620 OFFLINE   Bolesław

Bolesław

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 521 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 13 February 2023 - 22:08

Zapuścić oleju strzykawką po wykręcniu świec.