Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jaką linkę -pomoc w wyborze?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
224 odpowiedzi w tym temacie

#181 OFFLINE   Darek K

Darek K

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 385 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Darek

Napisano 15 kwiecień 2023 - 07:04

Zwiększenie dystansu, gdy mało miejsca na wymach?

#182 OFFLINE   Richi55

Richi55

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 387 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 15 kwiecień 2023 - 07:40

Duża rzeka czy mała rzeczka w pierwszym przypadku rzuty typu spey przy użyciu specjalnej linki mam Rio Single Handed Spey i się sprawdza jeżeli chodzi o małą, typu Łupawa wystarczy krótka wędka full flex 6'-7' i double haul przy odrobinie wprawy można bardzo precyzyjnie rzucać


  • Sławek Oppeln Bronikowski lubi to

#183 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 16 kwiecień 2023 - 11:58

Zwiększenie dystansu, gdy mało miejsca na wymach?

Zwiekszenie dystntu z ilu do ilu metrow? Pytam bez zlosliwosci. Lowie przede wszystkim w morzu i na jeziorach wiec nie wyobrazam sobie wywalac calej glowicy sznura o dwie klasy ciezszego, stad moje pytanie. Wedki przeznaczone na morze sa o wiele mozniejsze niz ich slodkowodni bracia, ale bez przesady. Do Meridiana #6 mam linke opisana jako 6/7 i faktycznie ta wedka bez obawy i straty parametrow moze wybrac linke o klase ciezsza, ale juz z linka do #8 mialbym nie tyle co obawy o kija, ale jestem przekonany, ze nie radzilby sobie tak jak powinien. Wedki, ktore uzywam na slodkiej wodzie zawsze pracuja z linka w klasie do jakiej zostaly stworzone. 

Jedna z najwazniejszych rzeczy jest, to o czym wspomnial Richi55,  umiejetnosc rzucania. Nic tego nie zastapi. 


Użytkownik Jack__Daniels edytował ten post 16 kwiecień 2023 - 11:59

  • Richi55 lubi to

#184 OFFLINE   MichaEL

MichaEL

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 76 postów
  • LokalizacjaŁódzkie

Napisano 16 kwiecień 2023 - 21:42

Jeszcze.Jeśli mała rzeczka to ja osobiście w takich sytuacjach łowię klasę wyżej czyli w Twoim przypadku #4.
Dodatkowym plusem byłoby to że raz cięższa linka na krótkim dystansie lepiej by nosiła muchę,dwa lepiej ładowała kij i trzy miałbyś linkę w razie co do kija #4.
Ja bym tak zrobił.

https://bogdangawlik...ywajacy-WF.html

Ale wolałbym albo SA ferquency,albo tą snowbee z caddisa czy Rio Gold

Nie wszystko złoto, co się świeci. Rio Gold jest bardziej agresywna od SA Air Cel, nie pozwala na tak dobrą prezentację.
Dla mnie Air Cel jest akuratna, wolę tą linkę od droższych modelu SA. A jeżeli cenowo miałbym zejść w dół to Attack od Visiona

Użytkownik MichaEL edytował ten post 16 kwiecień 2023 - 21:43


#185 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 16 kwiecień 2023 - 22:35

Forest, czy mozesz uzasadnic koniecznosci przeciazania wedki o dwie klasy? Czy to co robisz z zestawem przeciazonym nie da sie absolutnie zrobic z zestawem w pasujacej klasie?

Jack ... przeczytaj uważnie jeszcze raz to co napisałem. Ja wcale nie namawiam nikogo do przeciążenia zestawu ... wręcz przeciwnie - to co opisałem gwarantuje zachowanie dopasowania klasy linki i kija.

Nie trzeba wcale wydawać od razu 300- 500 zł i kupować nowej, super-hiper specjalnej linki na małe siurki, żeby w nich przyjemnie połowić.

Posiadając np. linkę (linki) w wyższych klasach, o różnych proflach, można je doskonale wykorzystywać do wędki o klasie niższej, właśnie w takich warunkach, w których nie ma potrzeby łowienia całą długością głowicy.

Dysponując kijem powiedzmy 7'-8', przyponem około 1,5-2 m i cześcią linki wystającą poza przelotkę szczytową (powiedzmy że 2/3 długości standardowej głowicy), mamy realny zasięg 10-ciu metrów ... to czasami nawet dużo za dużo na małych rzeczkach.

W zalanym (dosłownie) linkami flajfiszingowym rynku gdzieś uciekła wielu wędkarzom taka podstawowa wiedza o tym jak linka jest zbudowana i jak taką wiedzę można wykorzystywać smile.png

Pozdrawiam.


  • Sławek Oppeln Bronikowski, Jack__Daniels i Richi55 lubią to

#186 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4889 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 17 kwiecień 2023 - 05:21

Łatwiej i celniej rzuca się lekko przeciążonym zestawem. i nie musi to być klasyczny rzut w pionie, wymagający dużo miejsca albo jakichś skomplikowanych manipulacji..   



#187 OFFLINE   Darek K

Darek K

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 385 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Darek

Napisano 17 kwiecień 2023 - 22:11

Nie dopatrzyłem się złośliwości. Ja tak nie łowię, ale domyślam się, co można w ten sposób zyskać. Użycie powiedzmy o 2 klasy cięższej linki i wyrzut powiedzmy 1/3 - 1/2 głowicy (która będzie miała ciężar nie niszczący wędki) może zadziałać tak, jak linka w danej klasie, ale z głowicą o masie skoncentrowanej na małej długości. Przynajmniej tak to sobie wyobrażam (podobnie działały przypony Mundka dociążane ołowiem bodajże).

 

Zwiekszenie dystntu z ilu do ilu metrow? Pytam bez zlosliwosci. 



#188 OFFLINE   Richi55

Richi55

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 387 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 18 kwiecień 2023 - 07:42

Chciałbym zauważyć,że dystans czasami jest ważny ale przede wszystkim ważna jest prezentacja by nie płoszyć ryb,szczególnie gdy łapiemy płochliwe.

Łapiąc na pstrągowym jeziorze trzeba rzucać daleko min.20 m bo widok łódki zniechęca ryby do brania a często powoduje popłoch o chlapaniu linką nie wspomnę.I tu umiejętność rzucania jest niezbędna bo stosowanie linki cięższej niż klasa wędki mija się z celem ze względu na potrzebę bardzo cichego podania muchy.


  • Jack__Daniels i Forest-Natura lubią to

#189 OFFLINE   Radek79

Radek79

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 604 postów
  • LokalizacjaCentrum

Napisano 18 kwiecień 2023 - 08:25

Chciałbym zauważyć,że dystans czasami jest ważny ale przede wszystkim ważna jest prezentacja by nie płoszyć ryb,szczególnie gdy łapiemy płochliwe.
Łapiąc na pstrągowym jeziorze trzeba rzucać daleko min.20 m bo widok łódki zniechęca ryby do brania a często powoduje popłoch o chlapaniu linką nie wspomnę.I tu umiejętność rzucania jest niezbędna bo stosowanie linki cięższej niż klasa wędki mija się z celem ze względu na potrzebę bardzo cichego podania muchy.


No to jak trzeba osiągnąć taki dystans to lepiej używać linki dystansowej czy dt klasę niżej.

#190 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 18 kwiecień 2023 - 12:53

No to jak trzeba osiągnąć taki dystans to lepiej używać linki dystansowej czy dt klasę niżej.

Witam.

O to chodzi ...

Warto też mieć i czasem używać linki podklasowe w stosunku do wędziska, bo 6-10 metrów running line też troszkę waży i kijki zwłąszcza w modnych obecnie, niezszych klasach, potrafią przy długich rzutach "klękać".

Większość starszych kijów była opisywana dwoma klasami, Daiwa się nie certoliła i opisywała trzema (np. #4-6) a kiedyś umiszczałem tu na forum zdjęcie takiej Daiwy, która była opisana oryginlanie na blanku czterema klasami (podajże #5-8).

Ten zwyczaj "umarł" wśród producentów wędek muchowych z prostej przyczyny - żeby klient kupił zamiast jednej wędki, trzy osobne kije. To samo jest z linkami obecnie.

Warto wiedzieć i pamiętać, że każdą muchówkąbez żadnego problemu można posługiwać się sznurem podklasowym, w klasie kija i przeciążonym o jeną klasę  - w zależności od warunków w jakich przyjdzue nam łowić. Jak dodamy jeszcze linki DT, oraz różne profile linek WF, to wyjdzie nam przebogaty asortyment sznurów umożliwiający łowienie jedną wędką.

Dlatego przy obecnych cenach linek, dobrze przejrzeć sobie co się tak naprawdę posiada wink.png

Nie mniej jednak ... kupno nowego sznurka zawsze powoduje w brzuszku i w łapach, to przyjemne uczucie ciekawości jak to będzie z nim nad wodą rolleyes.gif biggrin.png

Szkoda że robi się to (linka muchowa) pomału towarem luksusowym wręcz ...

Pozdrawiam.


  • Pisarz.......ewski Piotr i Richi55 lubią to

#191 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4889 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 19 kwiecień 2023 - 05:45

Producenci maja produkować, zdeklarowani klienci muszą kupować, ale homo sapiens powinien myśleć. Internet zabija intuicję tudzież rozum, nigdy nie widziałem tylu pogubionych, np. człowieków odkrywające tajemne dotąd właściwości bilonem, albo z ryżem dochodzących do ukrytej prawdy  :)

 

Ceny również stały się pochodną socjotechniki. Skoro chińskie trampki z celebryckim logo - powiedzmy babci Kasi, mogą kosztować tysiące, a tysiące klientów o trampulce będą zabijały się w kolejkach, to czemu profesjonalny i markowy samograj miałby stać w miejscu ?        


  • Richi55 lubi to

#192 OFFLINE   Paweł Cieśliński

Paweł Cieśliński

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 45 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Cieśliński

Napisano 21 kwiecień 2023 - 14:11

Stare kije były opisywane w dwóch klasach np. 5/6 ponieważ :

5 - oznaczało linkę 5 DT

6 - oznaczało linkę 6 WF

Tak mnie 30 lat temu uczyli inni muszkarze bo tez nie wiedziałem. Natomiast teraz mało kto łowi linkami DT i nawet u producentów znikają z oferty i dlatego oznacza się wędki w jednej klasie gdyż i tak łowimy WF-kami o różnych profilach głowicy.



#193 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 21 kwiecień 2023 - 16:49

WF-ki byly juz 30 lat temu?



#194 OFFLINE   nati

nati

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 85 postów

Napisano 21 kwiecień 2023 - 17:41

Cześć

Zobacz tutaj: https://goldrushtu.o...ry-of-fly-line/ i tutaj: https://www.flyangle...scast/rc150.php
Btw opisywanie wędek do linek w dwóch klasach nie ma nic wspólnego z profilem linki.

Użytkownik nati edytował ten post 21 kwiecień 2023 - 17:52

  • Sławek Oppeln Bronikowski, Jack__Daniels i Pisarz.......ewski Piotr lubią to

#195 OFFLINE   DanekM

DanekM

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 745 postów
  • LokalizacjaCzęstochowa/Wrocław
  • Imię:Daniel

Napisano 20 lipiec 2023 - 10:30

Koledzy, proszę o pomoc.

Łowie w małych rzekach duże klenie. Woda płynie wolno lub w wielu miejscach praktycznie stoi. Do tego przezroczystość często około 2m. Ryby mają całkiem sporo czasu na obejrzenie przynęty, doskonałą widoczność a także mnóstwo pokarmu co powoduje że są trudne, wybredne i ostrożne. Podaje im przynęty powierzchniowe (suche muchy, pianki, mrówki etc.)

Wielokrotnie widzę że płoszy je sam lot sznura, lub jego spływ (szczególnie jak trzeba choć minimalnie skorygować tor). Pytanie - czy na rynku istnieją sznury transparentne pływające? W sumie obojętne czy WF czy DT, w ostateczności I ale właśnie jak najmniej rzucające się w oczy? Używam sznurów w jak najbardziej stonowanych i naturalnych kolorach, natomiast wielokroć to nie wystarczy.



#196 OFFLINE   nati

nati

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 85 postów

Napisano 20 lipiec 2023 - 10:44

Dzień dobry

Tak, np. Monic, Airflo albo np. Cortland.
  • DanekM lubi to

#197 OFFLINE   DanekM

DanekM

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 745 postów
  • LokalizacjaCzęstochowa/Wrocław
  • Imię:Daniel

Napisano 20 lipiec 2023 - 12:50

Dzień dobry

Tak, np. Monic, Airflo albo np. Cortland.

Możesz podać jakies konkretny model/produkt? Bo wszystko co znajduję to linki Intermedium a nie pływające.

Przy Intermedium wyrywanie linki z wody będzie płoszyć na pewno, oraz zapewne będzie przytapiać muchę.

 

Edit- znalazłem Airflo Ridge Clear, natomiast jest wersja wolno tonąca. Pół cala na sekundę, po 30tu sekundach powoduje utopienie linki na powiedzmy 35cm. Do suchej muchy raczej tego nie widzę.

EDIT2 - Airflo Ridge Clear Floating też istniał. Sprzedawał Guzdek - dzięki za naprowadzenie :)


Użytkownik DanekM edytował ten post 20 lipiec 2023 - 13:09


#198 OFFLINE   nati

nati

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 85 postów

Napisano 20 lipiec 2023 - 14:21

Witaj

Monic Henley Dry Stealth a z Airflo jak pisałeś Clear Ridge i Clear Delta Taper.
  • DanekM lubi to

#199 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 20 lipiec 2023 - 19:39

A może znacznie dłuższy przypon?


  • Pluszszcz i tzienkiewicz lubią to

#200 OFFLINE   DanekM

DanekM

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 745 postów
  • LokalizacjaCzęstochowa/Wrocław
  • Imię:Daniel

Napisano 20 lipiec 2023 - 21:39

A może znacznie dłuższy przypon?


Być może moje braki w technice nie pozwalają mi łowić precyzyjnie dłuższym niż ok 2,5mb.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych