Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jaką linkę -pomoc w wyborze?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
224 odpowiedzi w tym temacie

#201 OFFLINE   szymanek69

szymanek69

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 614 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp
  • Imię:Jarek
  • Nazwisko:Szymankiewicz

Napisano 20 lipiec 2023 - 21:44

W Flyhouse mają Monic i cena nawet do przyjęcia 😉 https://flyhouse.pl/...lasa_linki-wf_5
  • DanekM i Jack__Daniels lubią to

#202 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 21 lipiec 2023 - 07:17

Być może moje braki w technice nie pozwalają mi łowić precyzyjnie dłuższym niż ok 2,5mb.

Zamiast kupowac nowy sznur i szukac dziury w calym, idz na kurs rzutowy. To najlepiej wydane pieniadze w wedkarstwie muchowym. I nie mam na mysli kolegi, ktory pokaze Ci jak rzucac tylko idz do instruktora. Wydluzysz przypon i zaraz sie okaze, ze sprzet, ktory masz jest ok. Mowie to bo w kwietniu bylem na takim kursie, 6 lat po rozpoczeciu zabawy we flajfiszing.



#203 OFFLINE   pawelz

pawelz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 171 postów

Napisano 21 lipiec 2023 - 07:28

Zamiast kupowac nowy sznur i szukac dziury w calym, idz na kurs rzutowy. To najlepiej wydane pieniadze w wedkarstwie muchowym. I nie mam na mysli kolegi, ktory pokaze Ci jak rzucac tylko idz do instruktora. Wydluzysz przypon i zaraz sie okaze, ze sprzet, ktory masz jest ok. Mowie to bo w kwietniu bylem na takim kursie, 6 lat po rozpoczeciu zabawy we flajfiszing.

Problem w tym, ze na malych rzeczkach bardzo dlugi przypon to nie jest dobry pomysl. Podobnie w miejscach gdzie trzeba podac muche na milimetry od brzegu pod tataraki czy nawisy traw. Jesli masz sie gdzie odmachnac, poslac muche daleko przed siebie nie dokladnie w punkt, dlugi przypon jest jak najbaedziej OK. Ale jak musisz rzucic wcale nie jakos daleko (5-8 m) dokladnie w punkt chcialbym zobaczyc tych specjalistow od rzucania 3-4m przyponem w takich warunkach. I niech do tego jeszcze powieje wiatr. Sam ostatnio nastawiam sie na klenie w niewielkiej rzeczce. Pstragom i lipieniom staram sie odpuszczac ze wzgledu na temperatury i niziutka wode. Sa dni, ze plyna pod mucha i nic je nie skusi. A sa ze biora i nie patrza na nic. U mnie obowiazkowo, to lazenie pod prad, mozliwie jak najdluzsze rzuty i i spedzanie wiekszosci czasu na kolanach. Nie zauwazylem, zeby linka ploszyla ryby. Za to wystarczy sie wyprostowac nad woda i juz wszystko wieje. U mnie duzy klen jest znacznie bardziej wymagajacym przeciwnikiem niz pstrag 40+.


  • Jack__Daniels, K.Kalisz, tzienkiewicz i 1 inna osoba lubią to

#204 OFFLINE   DanekM

DanekM

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 745 postów
  • LokalizacjaCzęstochowa/Wrocław
  • Imię:Daniel

Napisano 21 lipiec 2023 - 11:45

Dzięki Jarku. Także do niego dotarłem :)

 

Zamiast kupowac nowy sznur i szukac dziury w calym, idz na kurs rzutowy. To najlepiej wydane pieniadze w wedkarstwie muchowym. I nie mam na mysli kolegi, ktory pokaze Ci jak rzucac tylko idz do instruktora. Wydluzysz przypon i zaraz sie okaze, ze sprzet, ktory masz jest ok. Mowie to bo w kwietniu bylem na takim kursie, 6 lat po rozpoczeciu zabawy we flajfiszing.

Wiesz, ja sobie radzę w wędkarstwie muchowym. Może nie jestem super wirtuozem, ale taki ostatni też nie jestem ;) Duża woda nie stanowi większego problemu. Sznur cały lub prawie cały w zależności od warunków wyrzucić też potrafię ;)

Tutaj jednak, w małych rzekach, dokladnie tak jak opisał to @pawelz triki z dużej wody się nie sprawdzają.

Łowię ryby 50-60cm w wodzie o szerokości.. czasem 3 metry. I zarośnięta jest obustronnie trzciną na wysokość także trzech metrów lub więcej. Plus drzewa, konary, szuwary etc.. Przynętę trzeba posłać z chirurgiczną precyzją, rybę wyholować brutalnie a podejść do niej niezwykle cicho i dyskretnie. Kluczem jest rzut, Cichy, dokładny co do kilku centymetrów, na który nie ma miejsca. Także tutaj wszystkie niuanse mają znaczenie. Długość przyponu stoi w sprzeczności z precyzją. Długość rzutu najlepiej jak najdłuższy ale nie ma możliwości machnąć. Rolka nie wchodzi w grę zupełnie - chlapnięcie powoduje paniczną ucieczkę ryb. Przelot sznura nad rybami je płoszy. Spływający sznur je płoszy. Grubszy przypon je płoszy. Kolor haka inny niż czarny je płoszy. Jednym słowem przewalone!

Łowię sporo, czasem i dużych pstrągów. W mojej ocenie kleń (tak, ten niedoceniany i pospolity kleń) jest znacznie trudniejszą rybą do świadomego złowienia niż pstrąg. Mowa o rybach poważnych a nie trzydziesto czy czterdziesto centymetrowych kurduplach.

Oczywiście czasem jest dzień że działa wszystko. Ryby biorą spod kajaków czy innych pontonów, wypuszczone nie odprowadzają stada i w ogóle jest kolorowo. Ale zwykle tak nie jest ;)


  • Darek P, Jack__Daniels, Forest-Natura i 1 inna osoba lubią to

#205 OFFLINE   Radek79

Radek79

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 604 postów
  • LokalizacjaCentrum

Napisano 21 lipiec 2023 - 14:53

No teraz tak z ciekawości.
Czy ktoś używał tej przezroczystej linki Monic?
Rozumiem że to linka bez rdzenia.
Jak się tym łowi?

#206 OFFLINE   nati

nati

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 85 postów

Napisano 21 lipiec 2023 - 17:18

Cześć

Z tego co opisujesz, to Monic Henley Dry Stealth będzie odpowiednim wyborem.

Łowi się normalnie, oprócz tego, że trzeba dobrze śledzić muchę, bo widoczny odcinek linki szybko się kończy.

Czegoś takiego jak linka muchowa bez rdzenia nie ma 😉
  • DanekM lubi to

#207 OFFLINE   DzikiBill

DzikiBill

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 123 postów
  • LokalizacjaMazowieckie, Radom
  • Imię:Bartek
  • Nazwisko:B.

Napisano 04 listopad 2023 - 18:48

Witam, moglibyście doradzić linkę muchowa do suchej muchy z krotką głowicą do wędki 7ft #3 i nie za miliony ??:))



#208 OFFLINE   szymanek69

szymanek69

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 614 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp
  • Imię:Jarek
  • Nazwisko:Szymankiewicz

Napisano 05 listopad 2023 - 08:57

https://salar.pl/produkt-2928-k-54
Rzucałem wersją #4 że szklakiem 7'6" i całkiem przyjemnie to latało
  • Paweł Bugajski lubi to

#209 OFFLINE   Paweł Cieśliński

Paweł Cieśliński

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 45 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Cieśliński

Napisano 06 listopad 2023 - 15:25

Witam, moglibyście doradzić linkę muchowa do suchej muchy z krotką głowicą do wędki 7ft #3 i nie za miliony ?? :))

Vision Vibe 65 #2/3 może nie najtańsza ale jakościowo i na krótkim dystansie i z krótką wędką (też mam 7#3) jest bardzo dobra. 


Użytkownik Paweł Cieśliński edytował ten post 06 listopad 2023 - 15:31


#210 OFFLINE   Konstanty

Konstanty

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów

Napisano 06 listopad 2023 - 20:30

Witam, moglibyście doradzić linkę muchowa do suchej muchy z krotką głowicą do wędki 7ft #3 i nie za miliony ?? :))

kup sobie Trapera

Sznur muchowy impulse super dry fly wf-f traper - Traper



#211 OFFLINE   arturbukowski

arturbukowski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 161 postów
  • LokalizacjaDrezdenko

Napisano 06 listopad 2023 - 22:00

Witam, moglibyście doradzić linkę muchowa do suchej muchy z krotką głowicą do wędki 7ft #3 i nie za miliony ?? :))

Fajna linka do każdego rodzaju wędki od Szklaka po Grafitowego fasta  EGO MICRO SKAG . Sam osobiście testowałem w tym sezonie i kilku kolegów,  każdy był pod wrażeniem tej linki ,jest uniwersalna pod każdym względem .Można łowić w strumykach czy w dużej rzece ,krótkie czy dalekie rzuty. Dobra kontrola i celność i nie kosztuje milionów .



#212 OFFLINE   DzikiBill

DzikiBill

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 123 postów
  • LokalizacjaMazowieckie, Radom
  • Imię:Bartek
  • Nazwisko:B.

Napisano 06 listopad 2023 - 22:28

Dziękuję bardzo za podpowiedzi :)



#213 OFFLINE   Streetart90

Streetart90

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 56 postów

Napisano 19 grudzień 2023 - 23:56

Cześć! Kompletuje sprzęt do streamera! Będzie to raczej szybka #6 o długości 9 ft. Nie jestem jakimś wirtuozem rzutów dlatego szukam czegoś co tu trochę pomoże. Znalazłem SA frequency intermedia te. Czy będzie to w miarę dobry i uniwersalny sznur do pierwszego zestawu? O ile linki intermediate się sprawdzą? Cenowo myślę że 400 to max.

Wysłane z mojego 2201123G przy użyciu Tapatalka

#214 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 20 grudzień 2023 - 00:14

Witam.

Jeżeli mogę coś doradzić ... przy streamerowaniu nie trzeba wcale ani delikatności, ani też żadnej wirtuozerii rzutowej. Masz "pacnąć" dużą i ciężką muchą w miarę tam gdzie trzeba - w miarę, bo potem i tak skorygujesz pozycję i początek prowadzenia stramera linką właśnie.

Jak kompletujesz zestaw, to dużo więcej frajdy będziesz miał kupując zamiast jednej drogiej linki, kilka linek, które pozwolą Ci na szersze obławianie różnych miejscówek - za 400 zł z powodzeniem kupisz komplet tańszych linek F, I, F/S3 oraz S3.

Mając te 4 linki będzisz miał okazję sporo więcej doświadczeń zebrać niż z użytkowania jednej ale "lepszej" bo droższej. Na takie też przyjdzie czas ... później  ;)

Do tego kaseciak albo dodatkowe szpule i jesteś "panem wód" ... wszelakich  :D

Pozdrawiam.


  • pawelz i zeralda lubią to

#215 OFFLINE   Streetart90

Streetart90

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 56 postów

Napisano 20 grudzień 2023 - 00:20

To za czym w takim razie się rozejrzeć? Przeglądałem nasze sklepy i tych tanich linek nie ma za wiele. Do tej pory miałem linki z Ali maxcatch i goture a także scierre. Były to linki pływające #4#5.

Wysłane z mojego 2201123G przy użyciu Tapatalka

#216 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 20 grudzień 2023 - 08:07

Pytanie na jak dużych rzekach chcesz łowić, na jaka odległość rzucać i ile będziesz miał miejsca za plecami na odrzut linki (jej głowicy, „pętli”) za plecy? Głębokość rzeki też jest ważna bo wtedy można określić jak bardzo tonący sznur może pomóc. Na małej, płytkiej wodzie pływający, maksymalnie Intermediate wystarczy. Kilka linek za 400zl to raczej używane.

#217 OFFLINE   Konstanty

Konstanty

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów

Napisano 20 grudzień 2023 - 08:27

Cześć! Kompletuje sprzęt do streamera! Będzie to raczej szybka #6 o długości 9 ft. Nie jestem jakimś wirtuozem rzutów dlatego szukam czegoś co tu trochę pomoże. Znalazłem SA frequency intermedia te. Czy będzie to w miarę dobry i uniwersalny sznur do pierwszego zestawu? O ile linki intermediate się sprawdzą? Cenowo myślę że 400 to max.

Wysłane z mojego 2201123G przy użyciu Tapatalka

czołem

wysłałem priv



#218 OFFLINE   OloPe

OloPe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1088 postów
  • LokalizacjaOtwock

Napisano 20 grudzień 2023 - 12:19

Głębokość rzeki też jest ważna bo wtedy można określić jak bardzo tonący sznur może pomóc. Na małej, płytkiej wodzie pływający, maksymalnie Intermediate wystarczy. Kilka linek za 400zl to raczej używane.


Bardzo słuszna uwaga. Miałem i mam różnych linek tonących i sinktipów. Przez kilkanaście lat używałem ich nie za często. Myślę że na początek linka pływająca ci wystarczy a z czasem pozę jakąś 3 klasę tonięcia dokupisz sobie.

#219 OFFLINE   Streetart90

Streetart90

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 56 postów

Napisano 20 grudzień 2023 - 12:31

Jeżeli chodzi o rzeki to głównie Dolny Śląsk Bóbr, Kwisa i te mniejsze. Sporadycznie wypad na Dunajec do rodzinki. Miejsca na rzuty tak sobie. Głębokość jak to bywa średnia, pewnie zdarza się większe dołki. Zdaje się tu na was;)

Wysłane z mojego 2201123G przy użyciu Tapatalka

#220 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 20 grudzień 2023 - 13:54

To za czym w takim razie się rozejrzeć? Przeglądałem nasze sklepy i tych tanich linek nie ma za wiele. Do tej pory miałem linki z Ali maxcatch i goture a także scierre. Były to linki pływające #4#5.

Wysłane z mojego 2201123G przy użyciu Tapatalka

Witam.

Jest sporo promocji w tej chwili. W Taimeniu, Traperze, Salarze. Caddisie masz linki w przedziale 42-149 zł. Nie trzeba w Chinach kupować  :)

Używkami też nie gardź - giełdy na FB, FF czy tutaj, to świetny kanał żeby niedrogie linki nabyć.

Pozdrawiam.


  • Darek P lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych