Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Przypony szczupakowe, co i jak robić?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
89 odpowiedzi w tym temacie

#81 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3423 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 23 październik 2012 - 17:31

co masz mysli z tym oczkiem?


na koncu stalki masz oczko z drutu (przez nie przechodzi kretlik/agrafka) i jak juz sero zadzialasz 10kg na tytan to on sie jednak odksztalca (zamiast ladnego okraglego luku robi sie "dziubek" taki ostry - a, ze druciki sa dosyc sztywne zaczyna sie rozwarstwiac linka. Teraz zapodaj takie obciazenia kilka razy a druciki zaczna pekac. Nie stracilem przez to jeszcze rzadnego przyponu (jeden mam juz kilka miesiecy), ale mysle, ze jesli by powstrzymac to oczko przed zaginaniem w dziubek to przypon sluzylby nawet dluzej (i tak juz jest mistrzostwo po lekko przezywa kilka jak nie kilkanascie tradycyjnych drutow zwijajacych sie w spiralke bo 1szym zaczepie/splataniu)...
myslalem o miniaturowej wersji czegos takiego:
Dołączona grafika

#82 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 23 październik 2012 - 17:46

mozna i tak, ja robie oczko okolo 5 mm i w ten sposob zmniejszam mozliwosc nacisku punktualnego, tzn im wiecej miejsca ma kretlik lub agrafka w petelce, tym mniejsza szansa na zalamanie sie przyponu w tym miejscu i na pekniecie ... kiedys tez kombinowalem z malymi petelkami ale efekty nie byly zadowalajace i dopiero po zmianie na wieksze petelki problem przestal istniec ... gdzies w zrob to sam zamiescilem kilka zdjec roznych przyponow ze stali, tytanu, FC i hard mono, poszukaj i zobaczysz co mam na mysli

#83 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3423 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 23 październik 2012 - 18:15

tak mi tez sie zdecydowanie polepszyly wyniki po zrobieniu wiekszych petelek. na probe jeden przypon do trola zrobilem z ciasna petelka zobaczymy co bedzie.
a watek odszukam jak najbardziej, choc wydaje mi sie, ze go juz sledzilem.

#84 OFFLINE   Kozi

Kozi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 380 postów
  • LokalizacjaŚrem

Napisano 20 wrzesień 2015 - 23:35

Może mi ktoś doradzić jakiej średnicy zaciski dobrac do linki tytanowej 25 lb (średnica 0,36 mm).



#85 OFFLINE   walant

walant

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 36 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 21 wrzesień 2015 - 12:12

0,8  powinno wystarczyć  a jak będziesz miał problemy z przeciągnięciem to daj 1    



#86 OFFLINE   Norbas7

Norbas7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 208 postów

Napisano 04 styczeń 2021 - 23:24

Witajcie.

Jako, że chciałbym zacząć samodzielnie robić przypony postanowiłem poprosić Was o pomoc zarówno w kwestii wiedzy jak i osprzętu.

Znalazłem w sprzedaży linkę w szpulach 5m Jaxon Micro Plus. Dostępne wersje 3/6//9/13kg.

Nigdzie nie mogę jednak znaleźć (lub źle szukam) jakiej poszczególne wersje są średnicy, a co za tym idzie jakie należy do nich dobrać średnice tulejek.

W miarę dobrą cenę za 50szt. tulejek mają Dam Effzet Crimp Sleeves. Ale... tu znowu oznaczenia które rozumiem tylko połowicznie.

Mianowicie występują w rozmiarach: 1/0.80 , 2/1.00 , 3/1.20. Jeśli mnie logika nie myli należy to rozumieć jako średnica zewnętrzna/wewnętrzna. Dobrze dedukuję?

Te DAM są warte uwagi?

Kolejna sprawa to krętliki i agrafki. Jak dobrać rozmiarowo, bo tak jak w rozmiarach haków tak i tutaj przyznam, że jeszcze nie mam rozeznania które większe a które mniejsze itd.

No i chyba ostatnia sprawa. Zaciskarka do tulejek. Jaką polecicie nie drogą a wartą zakupu?

 

W chwili obecnej chcę zacząć robić przypony delikatne, tak pod okonia. Tak, wiem, zaraz się posypie lawina stwierdzeń że fluorokarbon itd.

Zdaję sobie sprawę, że używając stalki będę miał mniej brań ostrożnych okoni. Jednak miejsca na których łowię posiadają też populację szczupaka.

Sobie chcę oszczędzić utraty przynęt, szczupakom pływania z nimi w pyskach. Ot, takie mam podejście :-) Do tej pory używałem Dragon Surfstrand 3kg bo cieniutki.

Teraz chcę zacząć robić przypony sam. Na razie delikatne. Od maja już pod szczupaka.

Podpowiecie co kupić, jak z tymi średnicami i rozmiarami itd?

 

"Pomożecie ???"

 

PS. Jeśli coś z tego sprzętu wartego uwagi można dostać korzystnie cenowo na Aliexpress to prócz naszego rynku podrzućcie też coś od myfriendów :-)

Pozdrawiam.

 

 

 



#87 OFFLINE   Kaziq

Kaziq

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 53 postów

Napisano 05 styczeń 2021 - 00:31

POMOŻEEEEMYYYY!

 

nic prostszego- sam zacząłem 2miechy temu.

potrzebujesz:

 

1: Przypon tytanowy -drut jednorodny o wytrzymałości 3kg (konfekcjonowany w paczkach 3m od ZEBCO)

2: Karabińczyki w ilośći równej ilości zapotrzebowania na przypony

3: Krętliki  w ilośći równej ilości zapotrzebowania na przypony

 

Odcinasz 15-20cm drutu zwykłymi obcążkami i z jednej strony przywiązujesz karabińczyk a z drugiej krętlik zwykłym węzłem jakim się wiąże przypon z FC do krętlika. Zaciągasz szczypczykami, obcinasz nadmiar by zostało ok 2-3mm końcówki poza węzłem.

KONIEC

 

PROSZĘ...


Użytkownik Kaziq edytował ten post 05 styczeń 2021 - 00:33


#88 ONLINE   cyprys19

cyprys19

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 3967 postów
  • Lokalizacjapułtusk okolice
  • Imię:marcin
  • Nazwisko:k

Napisano 05 styczeń 2021 - 00:59

Zapytaj u @psulka  - ma zarówno materiał na przypony (całkiem dobry) ,jak również  tulejki do niego.

http://jerkbait.pl/t...otwiczki-owner/


Użytkownik cyprys19 edytował ten post 05 styczeń 2021 - 00:59

  • cristovo lubi to

#89 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15616 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 05 styczeń 2021 - 07:32

POMOŻEEEEMYYYY!

 

nic prostszego- sam zacząłem 2miechy temu.

potrzebujesz:

 

1: Przypon tytanowy -drut jednorodny o wytrzymałości 3kg (konfekcjonowany w paczkach 3m od ZEBCO)

2: Karabińczyki w ilośći równej ilości zapotrzebowania na przypony

3: Krętliki  w ilośći równej ilości zapotrzebowania na przypony

 

Odcinasz 15-20cm drutu zwykłymi obcążkami i z jednej strony przywiązujesz karabińczyk a z drugiej krętlik zwykłym węzłem jakim się wiąże przypon z FC do krętlika. Zaciągasz szczypczykami, obcinasz nadmiar by zostało ok 2-3mm końcówki poza węzłem.

KONIEC

 

PROSZĘ...

Ja jak i wieli kolegów którzy robią przypony od lat odradziłbym drut tytanowy - ma skłonności do pękania na zagięciach.

Na pewno przy ciężkich przynętach ma tendencję do pękania (nie wiem jak jest przy lżejszych).



#90 OFFLINE   Biesan

Biesan

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1117 postów

Napisano 05 styczeń 2021 - 08:13

Kup sobie cienki drut 1x7 o średnicy 0,20mm do 0,35mm zależy ile kg wytrzymałości potrzebujesz. Ja mogę polecić z tych co używałem i używam. Spro PF Titanium, Aquateko Knot 2 Kinky 1x7, DEKA Titanium 1x7, Najcieńszy i chyba najlepszy jak do tej pory Stroft NiTi Polywire. Tak cienkiego i miękkiego drutu się nie zaciska a bynajmniej nie polecam. Jest ma tyle miękki że można normalnie wiązać. Np na lince stroft producent narysował jaki węzęł stosować. Osobiście robię tak jak na filmie poniżej i nie ma szans żeby to puściło, prędzej linka pęknie niż tak zakręcony drut, na koniec można dać kropelkę kleju chociaż ja nie daję bo trzyma to wystarczająco.