Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Najlepszy kołowrotek muchowy - subiektywny ranking użytkowników


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2012 odpowiedzi w tym temacie

#1441 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 17 luty 2018 - 12:50

Nawet ten patent nie jest ruski tylko "zapożyczony" (co nie jest niczym nadzwyczajnym w ich przypadku ;) )

Ok 1922 wyprodukowano np w australijskiej firmie ALVEY tego typu kołowrotki, które głównie stosowano do wędkowania z plaży (niektórych średnice talerza był bliskie 30cm). Firma istnieje do dzisiaj i w dalszym ciągu wytwarza takie konstrukcje. Mój jest z lat 70-tych :)

Wiedziałem, że Robert będzie/jest niezastąpionym źródłem takowych informacji  :)



#1442 OFFLINE   Konstanty

Konstanty

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 304 postów

Napisano 17 luty 2018 - 12:54

Nawet ten patent nie jest ruski tylko "zapożyczony" (co nie jest niczym nadzwyczajnym w ich przypadku ;) )

Ok 1922 wyprodukowano np w australijskiej firmie ALVEY tego typu kołowrotki, które głównie stosowano do wędkowania z plaży (niektórych średnice talerza był bliskie 30cm). Firma istnieje do dzisiaj i w dalszym ciągu wytwarza takie konstrukcje. Mój jest z lat 70-tych :)

co ciekawe, na moim nie ma żadnej nazwy

logo czy innych napisów - tylko patent i jego numer



#1443 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10173 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 17 luty 2018 - 12:55

Zawstydziłeś mnie :blush: .

Proszę moda o usunięcie wpisu Janusza!



#1444 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10173 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 17 luty 2018 - 12:59

co ciekawe, na moim nie ma żadnej nazwy

logo czy innych napisów - tylko patent i jego numer

I to nie jest niczym nadzwyczajnym dla rosjan.

Wrzucam fotkę ciekawego kompletu (przepraszam ale nie mam niczego takiego w zestawie muchowym), ale chciałem zobrazować temat. Na razie bez wyjaśnienia i pytanie o producenta?

Załączone pliki


  • m_ar lubi to

#1445 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1852 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 17 luty 2018 - 13:04

Zielony - Made in Poland

Czarny - Made i CCCP

Czerwony - nie pamietam ;)


  • BOB i m_ar lubią to

#1446 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 17 luty 2018 - 13:05

czyli to spinningowy kołowrotek z opcją muchową?
;-)


Można tak powiedzieć, to taka ukryta opcja muchowa....
  • Konstanty lubi to

#1447 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10173 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 17 luty 2018 - 13:08

Brawo! :clappinghands:

Polski Consul (mam jeszcze wersję czerwoną i złotą. Podobno są jeszcze srebrne i różowe?)

Czerwony ABU Ambassadeur

Czarny ... USSR  brak na obudowie jakichkolwiek znaków, liter, cyfr, nazwy. Nazwa na styropianowym opakowaniu ORION 007 ;)

(nie lubili opisywać "swoich" sukcesów :P  :D )


Użytkownik BOB1 edytował ten post 17 luty 2018 - 13:09

  • Franc lubi to

#1448 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 22 luty 2018 - 19:08

Z góry przepraszam że tutaj... Czy ktoś wie jak ściągnąć łożyska siedzące na "tulejkach" w modelu Loop/Danielsson Oryginal Nymph W. Zdobyłem starego Loop-a i chciałbym go wymyć, przesmarować, sprawdzić łożyska. Łożysko mam prawie że na widelcu i nie schodzi, możliwe, że z góry jest zaciśnięte plastikową zatyczką rozporową, miał ktoś z czyś takim do czynienia, jakiś koncept... 

 

Załączony plik  nymph-w.jpg   45,89 KB   12 Ilość pobrań



#1449 OFFLINE   albercik2

albercik2

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 690 postów
  • LokalizacjaChotylow
  • Imię:albercik
  • Nazwisko:przemyslaw

Napisano 22 luty 2018 - 19:41

A próbowałeś u źródła poprosić o instrukcję?



#1450 OFFLINE   sierżant

sierżant

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 386 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Ryszard

Napisano 22 luty 2018 - 20:10

Często spotykam się z pytaniem, jaki kołowrotek zakupić. Przedstawiam zatem model kręciołka, niestety już nieprodukowanego, ale trafiającego się na rynku wtórnym.

Bezawaryjny, z doskonałym, precyzyjnym hamulcem, co podkreślam, bo dla niektórych kolegów jest to istotne.

Pojemny, można nawinąć sporo podkładu. I urodny, choć gusta są różne.

Jedyna rzecz, która nie budzi mojego entuzjazmu, to blokada obrotów wstecznych wykonana na łożysku jednokierunkowym, nie przepadam za tym rozwiązaniem, choć uczciwie przyznaję, że działa zgodnie z założeniem producenta. Może być kłopot na mrozie, gdy dostanie się woda do wspomnianego łożyska.

Kołowrotek ma wartość taką, jaką zaproponuje sprzedający (!), jeśli jest oczywiście w dobrym stanie.

Używam kilkanaście lat, wyglądają  jak nowe. I podobnie działają.

 

 

 

 

Załączone pliki


  • Andrzej Stanek, Franc i Forest-Natura lubią to

#1451 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 22 luty 2018 - 20:28

A próbowałeś u źródła poprosić o instrukcję?

 

Jutro do nich napiszę jako ostateczność tymczasem szukam wsparcia na Jerkbait.pl.

 

Ryszard - ta ULTEGRA to marzenie sprzed wielu lat, wszyscy wiedzieli że coś takiego istnieje a mało kto miał w ręce.


Użytkownik Andrzej Stanek edytował ten post 22 luty 2018 - 20:33

  • Franc i sierżant lubią to

#1452 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 22 luty 2018 - 20:35

Z góry przepraszam że tutaj... Czy ktoś wie jak ściągnąć łożyska siedzące na "tulejkach" w modelu Loop/Danielsson Oryginal Nymph W. Zdobyłem starego Loop-a i chciałbym go wymyć, przesmarować, sprawdzić łożyska. Łożysko mam prawie że na widelcu i nie schodzi, możliwe, że z góry jest zaciśnięte plastikową zatyczką rozporową, miał ktoś z czyś takim do czynienia

Nie pomogę w kwestii demontażu bo w moim jeszcze nie wymieniałem łożysk, ale jakbyś potrzebował wymienić zużyte, to danielsson oferuje możliwość dokupienia tych części.

http://shop.danielss...ners-small.html

http://shop.danielss...es/article.html

Użytkownik mack edytował ten post 22 luty 2018 - 20:38

  • Andrzej Stanek lubi to

#1453 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 22 luty 2018 - 21:03

Na zdjęciu wyglądają na pasowane, wciskane za pomocą praski. Delikatnie płaskim śrubokrętem starałbym się je podważyć. Powinny z lekkim oporem wychodzić. 

Mimo wszystko napisz najpierw do producenta. 

 

BTW, też miałem tego szweda na celowniku, już wiem kto go sprzątnął ;)  :rolleyes:


  • Andrzej Stanek lubi to

#1454 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 22 luty 2018 - 21:06

@mack - znam ich stronę/linki, liczyłem że ktoś podobny problem przerabiał na forum stąd pytanie. Dzięki za chęć pomocy. :) Jako noga techniczna w obliczu potrzeb serwisowych nauczyłem się samemu rozkręcać i skręcać kręćki multiki, łatwo nie było, dzisiaj robię to prawie z zamkniętymi oczyma, przy większych problemach zawsze można było liczyć na pomoc Kolegów z forum po za jednym przypadkiem, bywa... Posiedzę dzisiaj zapewne jest to myk który w odpowiednim momencie rozszerzy mi gały. Jak się nie uda piszę do serwisu Danielssona. Wychodząc z założenia "Polak potrafi" wałkuje to na forum. Udało się kupić "Loop model nymph w" nr 342 który od 2005 jest produkowany tylko jako "ORIGINAL Nymph W" czyli gratka, wspomniany egzemplarz ma +20 lat więc póki co radość. Pozdrawiam.

 

Dzięki Kacper.


Użytkownik Andrzej Stanek edytował ten post 22 luty 2018 - 21:07


#1455 OFFLINE   Hansolo

Hansolo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 453 postów
  • LokalizacjaLębork
  • Imię:Radosław

Napisano 22 luty 2018 - 21:21

Chyba Kacper ma rację z tym wprasowaniem. Siła nie powinna być szczególnie duża. Może wprasowywane było na zmrożony  trzpień dla lepszego trzymania. Skoro da się kupić łożyska na wymianę, musi być opcja demontażu. Próbowałbym podważyć z dwóch stron delikatnie wkrętakiem , albo coś takiego użyć https://www.mediaexp...tab_description


  • Andrzej Stanek lubi to

#1456 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 22 luty 2018 - 21:22

Ja ostatnio drapałem się po głowie przy zmianie setupu hamulca w danielssonie 8twelve. Tam jest ponad 20 cieniusieńkich pierścieni w 3 rodzajach,taka łamigłówka. Ale udało się przestawić setup na najmocniejszy teraz jest konkret, mam nadzieję że ryba przetestuje...
  • Andrzej Stanek lubi to

#1457 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 22 luty 2018 - 21:32

Ja ostatnio drapałem się po głowie przy zmianie setupu hamulca w danielssonie 8twelve. Tam jest ponad 20 cieniusieńkich pierścieni w 3 rodzajach,taka łamigłówka. Ale udało się przestawić setup na najmocniejszy teraz jest konkret, mam nadzieję że ryba przetestuje...

 

Grzebałem przy tym samym w L5W 6nine - wzmocniony, na dodatek radocha widząc solidność wykonania.



#1458 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 22 luty 2018 - 21:44

Ja ostatnio drapałem się po głowie przy zmianie setupu hamulca w danielssonie 8twelve. Tam jest ponad 20 cieniusieńkich pierścieni w 3 rodzajach,taka łamigłówka. Ale udało się przestawić setup na najmocniejszy teraz jest konkret, mam nadzieję że ryba przetestuje...


A w Danielssonie nie jest przypadkiem tak, że ustawiasz hamulec na maksymalne skrajne ustawienie (do blokady), po czym odkręcasz samo pokrętło i "przeskakujesz" blokadę, składasz z powrotem i Twoje poprzednie maksimum staje się teraz minimum ;)? Oczywiście nie trzeba tego robić w tak dużym zakresie, można o zaledwie kilka procent przenieść ten przedział.
Kiedyś mojego rozkręciłem (mam 9thirteen) i tak mi się coś kojarzy ;)

#1459 OFFLINE   sierżant

sierżant

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 386 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Ryszard

Napisano 22 luty 2018 - 21:45

Z góry przepraszam że tutaj... Czy ktoś wie jak ściągnąć łożyska siedzące na "tulejkach" w modelu Loop/Danielsson Oryginal Nymph W. Zdobyłem starego Loop-a i chciałbym go wymyć, przesmarować, sprawdzić łożyska. Łożysko mam prawie że na widelcu i nie schodzi, możliwe, że z góry jest zaciśnięte plastikową zatyczką rozporową, miał ktoś z czyś takim do czynienia, jakiś koncept... 

 

attachicon.gif nymph-w.jpg

 

 

Andrzej, jeśli łożyska są sprawne, nie mają nadmiernych luzów, dałbym sobie spokój z ich demontażem.

Nie dysponując specjalistycznymi narzędziami, można kołowrotek uszkodzić nieodwracalnie, zwłaszcza podważając śrubokrętem czy dwoma.

Tutaj potrzebny dedykowany ściągacz.

Gdyby ta trójramienna gwiazda była stalowa, nie miałbym obiekcji, ale to zapewne jakiś lekki i stosunkowo miękki stop, podatny na zarysowania

czy, co gorsza, pęknięcie.

Moja rada: polać łożyska dobrą oliwką, nazajutrz wytrzeć i cieszyć się z kręciołka, całkiem sympatycznego przecież.


  • Andrzej Stanek i Franc lubią to

#1460 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1299 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 22 luty 2018 - 22:13

Witam.

Andrzej ... są mikrościągacze do małych łożysk - wklep w gogla i znajdziesz taki, który będzie pasował.

Ale zastanowił bym się tak jak pisze Ryszard ... bo ściągnąć łatwo, ale nabić to już może okazać się niemożliwe bez kolejnych specjalistycznych narzędzi ...

Pozdrawiam.


Użytkownik Forest-Natura edytował ten post 22 luty 2018 - 22:15

  • Andrzej Stanek i sierżant lubią to