Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Najlepszy kołowrotek muchowy - subiektywny ranking użytkowników


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2012 odpowiedzi w tym temacie

#1501 OFFLINE   sierżant

sierżant

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 386 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Ryszard

Napisano 07 marzec 2018 - 21:13

OloPe, ten model Young'a  w istocie nie ma regulacji hamulca. Były produkowane Pridexy regulację posiadające, zdaje się.

Jako zagorzały miłośnik Younga i Hardego miałem ten kręcioł. Konstrukcyjnie bardzo prosty: wewnątrz koło zębate i skaczący po nim "ząbek", dociskany sprężyną, i to znakomicie wykonaną sprężyną. Zatem prostota, ale na ogół więcej komplikacji nie potrzeba.

Bardzo dobrym patentem jest maleńki wkręt umieszczony centralnie w szpuli: za jego pomocą można zniwelować luz szpuli na trzpieniu, co pozwoli uniknąć denerwującego klekotania, a co zdarza się (ten luz) nawet czołowym producentom.

Nie wiem, czemu inne firmy nie powielają tego rozwiązania.

Drugim plusem są elementy plastikowe wykonane z tworzywa o nazwie delrin, mocnego, z delrinu wykonuje się nawet rękojeści noży.

Minus - szpula powinna być jednak wentylowana.

I drugi minus: ten kamień przeskakujący po zębatce szpuli musi być bardzo twardy, miękki szybko by się starł; jak będzie przehartowany, może pęknąć.

Mnie się tak raz zdarzyło.



#1502 OFFLINE   OloPe

OloPe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1088 postów
  • LokalizacjaOtwock

Napisano 07 marzec 2018 - 22:00

Dziękuję za objaśnienie. Przyznam, że nie znałej tej firmy, ale skoro wymieniłeś ją koło Hardego to wnioskuję, że warto go zatrzymać u siebie.

Tylko, że coś mi z niego wypadło jak ruszyłem przy tej sprężynie. Obstawiam kamień o którym pisałeś, ale czy pękł czy poprostu wypadł nie mam pojęcia. Podpowiesz jak to naprawić ? :-)

Załączony plik  IMAG0482.jpg   19,66 KB   5 Ilość pobrań

#1503 OFFLINE   Marszal

Marszal

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 548 postów
  • LokalizacjaKarkonosze
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:Szalej

Napisano 07 marzec 2018 - 22:12

To kamień, który przyciskany jest sprężyną i osadzony na osi.

 

Załączony plik  Hardy Princess 02.jpg   79,68 KB   5 Ilość pobrań

 

Tak to jest osadzone.


  • Andrzej Stanek i sierżant lubią to

#1504 OFFLINE   OloPe

OloPe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1088 postów
  • LokalizacjaOtwock

Napisano 07 marzec 2018 - 22:40

Zrobione. Dzięki za zdjęcie poglądowe.

#1505 OFFLINE   Marszal

Marszal

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 548 postów
  • LokalizacjaKarkonosze
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:Szalej

Napisano 07 marzec 2018 - 22:50

Przekręcając ten kamień uzyskujesz odrobinę zmienności w oporze ruchu szpuli. Można ustawić to tak, że do przodu kręci się lżej a oddając linkę odrobinę ciężej. Ale fajerwerków z tą zmiennością nie ma. Warunek konieczny - dwa takie kamienie w kołowrotku.


  • Paweł Bugajski lubi to

#1506 OFFLINE   sierżant

sierżant

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 386 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Ryszard

Napisano 07 marzec 2018 - 23:15

Marszal, piękny Princess. Klasyka w doskonałym wydaniu.

 

Kamień wystarczy jeden. Producent umieszcza dwa, dla zmiany kołowrotka na prawo- i leworęczny.

Pracę wykonuje jeden, drugi kładziemy na sprężynie, aby nie miał kontaktu z zębatką, w zależności którą ręką kręcimy.  Wypróbuj w wolnej chwili.


  • trout master lubi to

#1507 OFFLINE   OloPe

OloPe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1088 postów
  • LokalizacjaOtwock

Napisano 07 marzec 2018 - 23:48

Czyli u mnie miały by być też dwa te kamienie?

#1508 OFFLINE   sierżant

sierżant

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 386 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Ryszard

Napisano 08 marzec 2018 - 00:23

Olo, jest jeden, i takie jest zamierzenie producenta.

Te kręciołki nie miały możliwości wyboru, którą ręką kręcimy. Na ogół były dedykowane dla zwijających prawą ręką.



#1509 OFFLINE   Marszal

Marszal

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 548 postów
  • LokalizacjaKarkonosze
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:Szalej

Napisano 08 marzec 2018 - 07:13

Marszal, piękny Princess. Klasyka w doskonałym wydaniu.

 

 

 

Dziękuję Ryszard. Na punkcie klasyków jestem delikatnie mówiąc zakręcony i stałem się ich kolekcjonerem. Ot taka słabość do maszyn prostych.



#1510 OFFLINE   Konstanty

Konstanty

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 298 postów

Napisano 08 marzec 2018 - 17:01

Dziękuję Ryszard. Na punkcie klasyków jestem delikatnie mówiąc zakręcony i stałem się ich kolekcjonerem. Ot taka słabość do maszyn prostych.

jakiego modelu/jakich modeli najbardziej brakuje w kolekcji?



#1511 OFFLINE   Marszal

Marszal

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 548 postów
  • LokalizacjaKarkonosze
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:Szalej

Napisano 08 marzec 2018 - 17:43

Moje kolekcjonerstwo polega na gromadzeniu kołowrotków klasycznych, którymi oczywiście łowię lub będę łowił. Każdy lub większość z nich sparowana jest z wędziskiem, moim zdaniem pasującym właśnie do niego. Dla przykładu Orvis CFO w pięknym, brązowym kolorze zestawiony jest z wędziskiem ORVIS Superfine Carbon w klasie 3 o długości 8'6". Zestaw do suchej muchy, bardzo delikatny, subtelny. Fajny również do delikatnego łowienia na daleka nimfę malutkimi muszkami. Tak to wygląda w moim kolekcjonerstwie. Nie potrafię powiedzieć, czego mi brakuje bo tak po prawdzie braków nie ma (raczej przesyt). Jak coś spotykam. wówczas zastanawiam się, czy mogę wydawać kasę i rozpatruję ewentualność zakupu. Trochę spontanicznie to realizuję.

Drugi przykład to wędzisko Hardy Fibalite Perfection #4 i Hardy Lightweith LRH. 


  • maciekg lubi to

#1512 OFFLINE   sierżant

sierżant

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 386 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Ryszard

Napisano 08 marzec 2018 - 19:40

Na fotkach pokazałem, jak ustawiać kamienie w zależności od tego, którą ręką zwijamy linkę.

Myślę, że jeszcze trochę, powiedzmy, dwadzieścia lat, i dorównam Andrzejowi Stankowi w sztuce fotografowania :)

 

 

A teraz zagadka: ktoś wie, kto był producentem i dystrybutorem kołowrotka ze zdjęć?

 

Pewnie nie. A ponieważ za trafną odpowiedź przewidziałem cenne nagrody, zatem odpowiem sam, a nagroda trafi do mnie,

bo, w rzeczy samej, kto nie lubi wygrywać?

Produkowała je japońska firma Olimpic, a były sprzedawane przez Silstara, pod nazwą Silstar, który to nadruk szybciutko starł się pod palcami. Typowa podróbka Hardy'ego. w czym z upodobaniem specjalizowali się Japończycy...

Jakościowo dobre, nie odbiegające od oryginału (no, sprężyny wyraźnie gorsze, choć użytkowo dają radę), ale taki klon jednak powoduje pewien dyskomfort, przynajmniej u mnie....

Załączone pliki


  • Marszal i marian-56 lubią to

#1513 OFFLINE   Marszal

Marszal

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 548 postów
  • LokalizacjaKarkonosze
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:Szalej

Napisano 08 marzec 2018 - 20:15

To masz Ryszardzie unikacik, bo raczej wiele ich nie przetrwało w tak doskonałej kondycji.


  • sierżant lubi to

#1514 OFFLINE   szymanek69

szymanek69

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 615 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp
  • Imię:Jarek
  • Nazwisko:Szymankiewicz

Napisano 08 marzec 2018 - 23:01

Pokaże swojego klasyka którego kupiłem za przysłowiową "butelkę whiskey" i cieszę się jego użytkowania  ;) Lekki, prosty, niezawodny.

P3081615.jpg

 

P3081616.jpg

 

P3081619.jpg

Ryobi 335 MG - lata 80  mój czas  ;)


  • Marszal, sierżant i Grzegorz78 lubią to

#1515 OFFLINE   Marszal

Marszal

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 548 postów
  • LokalizacjaKarkonosze
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:Szalej

Napisano 09 marzec 2018 - 06:46

Jak widać, wielu z nas ma w swym arsenale ładne klasyki i ciągle nimi łowi. A do tego wiele z nich ma swoją historię i niesie wspomnienia młodości. Takie są szczególnie wartościowe.

Jarek, Twój czas ciągle trwa. Tego się trzymaj.


  • Paweł Bugajski, szymanek69, sierżant i 1 inna osoba lubią to

#1516 OFFLINE   sierżant

sierżant

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 386 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Ryszard

Napisano 09 marzec 2018 - 20:34

Marszal, tego Olimpica nie używam, dla mnie jest za lekki po prostu, ja łowię raczej ciężko i na długie kije ( trzymetrowe, czasem dłuższe, jednoręczne).

Dlatego jest w dobrym stanie :)

 

Szymanek, te kołowrotki Ryobi widziałem jakoś w latach 80-tych w małym miasteczku w Austrii, w sklepie z zabawkami.

Miasteczko maleńkie, nie istniał tam sklep typowo wędkarski, tylko dział z akcesoriami do łowienia w tymże sklepie, dość ubogo zaopatrzony.                Było to jeszcze w czasach, gdy u nas w kraju trudno

było coś nabyć poza Pewexem.

Ceny nie pomnę, pamiętam tylko, że był dość drogi, a dla mnie bardzo drogi. Zrezygnowałem z zakupu kręciołka, za to kupiłem muchówkę Drennan.

co odbiło się na jakości i kaloryczności mojej diety przez najbliższy miesiąc :)

Na zdjęciu, które pokazałeś, widać, że brakuje jednej sprężyny i kamienia. Nic, przy zmianie ręki zwijającej można oba elementy przełożyć na drugą stronę.

Kołowrotek sympatyczny, na fotkach nie widać, ale chyba prowadnica sznura wykonana jest w formie rolek obrotowych. I też bardzo lekki.


  • Paweł Bugajski lubi to

#1517 OFFLINE   szymanek69

szymanek69

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 615 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp
  • Imię:Jarek
  • Nazwisko:Szymankiewicz

Napisano 09 marzec 2018 - 21:42

Ryszard brakuje kamienia ( sprężyna jest w szpargałach ) który się zagubił, co nie wpływa na użytkowanie ( obecnie delikatna terkotka przy zwijaniu i "rasowy" dźwięk hamulca  ;)  )  Prowadnica faktycznie na dwóch rolkach - bardzo fajne rozwiązanie. To mój najlżejszy kręcioł, wraz ze sznurem DT 4 F  SA GPX waży tylko 110 g  



#1518 OFFLINE   kleniarz

kleniarz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 174 postów
  • LokalizacjaPeterborough UK
  • Imię:Marcin

Napisano 10 marzec 2018 - 21:08

Jaki kręcioł widzielibyscie przy retro kijku Hardy Jet 9'#6 ? Kijek ma ponad 40 lat, kręcioł też widziałbym tu klasyczny 😉

#1519 OFFLINE   Marszal

Marszal

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 548 postów
  • LokalizacjaKarkonosze
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:Szalej

Napisano 10 marzec 2018 - 21:26

Skoro wędzisko Hardego, kołowrotek również zaproponuję z tej zacnej "stajni"

 

 1. Hardy Marquis - wersja starsza. Czasami pojawia się na giełdach sprzętu muchowego.

Załączony plik  Hardy Marquis 01 - 1.jpg   61,62 KB   11 Ilość pobrań

 

 2. Hardy Marquis LWT wersja 2017, rozmiar #6. Dostępny u polskich dystrybutorów jak również w sklepach w GB

Załączony plik  Hardy Marquis LWT #6 01 - 1.jpg   50,58 KB   10 Ilość pobrań

 

 3. Hardy Duchess 3, nowy, piękny klasyk z najwyższej półki.

Załączony plik  Szklak 06 - 1.jpg   70,44 KB   10 Ilość pobrań


Użytkownik Marszal edytował ten post 10 marzec 2018 - 21:29


#1520 OFFLINE   kleniarz

kleniarz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 174 postów
  • LokalizacjaPeterborough UK
  • Imię:Marcin

Napisano 10 marzec 2018 - 22:31

@Marszal
Dziękuję Ci ślicznie za odpowiedź ;) Ten starszy Marquis bardzo mi się podoba i sądzę, że pasował by tu pięknie. Plus jest taki, że mieszkam obecnie w Anglii i czesto na ebay.co.uk pojawiają się ciekawe starsze rzeczy od Hardy-ego .Zastanawiam się trochę nad rozmiarem kołowrotka... Kijek według informacji waży 4.25 oz czyli w granicach 120 gr. Całkiem słusznie i zastanawiam się czy #6 czy #7 ?

Użytkownik kleniarz edytował ten post 10 marzec 2018 - 22:43

  • Marszal lubi to