Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Szczupaki 2009


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
846 odpowiedzi w tym temacie

#801 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 15 grudzień 2009 - 12:14

Ja myślę że taki zestaw można zrobić jak carolina rig do soft jerków - to co Pitt swego czasu opisywał

#802 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18608 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 15 grudzień 2009 - 12:24

Łukasz, Kuba - a ja chętnie przeczytałbym artykuł o łowieniu szczupaków na taką przynętę. Wiem, że wszystko można sprowadzić do paru słów i sobie wyobrazić - ale nie ma to jak sobie poczytać i obejrzeć fotki :D Swoją drogą, to gratuluję Łukaszowi pomysłowości i elestyczności w dopasowaniu się do warunków łowiska

#803 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 15 grudzień 2009 - 12:32

Tyle ze ja tak nie łowię już teraz, kilkukrotnie łowiłem w ten sposób lata temu podczas studiów w poznaniu. Wolę pełen zestaw muchowy albo jerkówkę

#804 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18608 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 16 grudzień 2009 - 11:10

To wracając do głównego wątku zatem, obiecany deser:

.

W tym miejscu chciałbym bardzo podziękować Koledze @marcineszowi któremu można powiedzieć zawdzięczam te fotki i tą rybę ryba wzięła dosyć widowiskowo, można powiedzieć że przy samej łodzi i hol był raczej na krtókim dyszlu jak na takiego dużego szczupaka nawet dynamiczny; ryba była przy tym dosyć delikatnie zapięta za skórkę i Marcinowi udało się ją chwycić chwytakiem przy pierwszym podprowadzeniu pod burtę łodzi - myślę że biorąc pod uwagę fakt jak delikatnie ryba była zapięta, to drugiej szansy na to mogłoby już nie być tak że bardzo jestem zobowiązany Marcinowi że tą jedną szansę którą miał w 100% wykorzystał :mellow: Dobry kompan na łodzi - to podstawa!

Pozdrawiam

Załączone pliki



#805 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6187 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 16 grudzień 2009 - 11:18

Ładne ryby :D
Ja postanowiłem dać sobie jeszcze jedną szansę - po Świętach - ale biorać pod uwagę prognozę pogody - mogę się nie załapać... :(

#806 OFFLINE   marcinesz

marcinesz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1184 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 16 grudzień 2009 - 11:30

W tym miejscu chciałbym bardzo podziękować Koledze @marcineszowi któremu można powiedzieć zawdzięczam te fotki i tą rybę ryba wzięła dosyć widowiskowo, można powiedzieć że przy samej łodzi i hol był raczej na krtókim dyszlu jak na takiego dużego szczupaka nawet dynamiczny; ryba była przy tym dosyć delikatnie zapięta za skórkę i Marcinowi udało się ją chwycić chwytakiem przy pierwszym podprowadzeniu pod burtę łodzi - myślę że biorąc pod uwagę fakt jak delikatnie ryba była zapięta, to drugiej szansy na to mogłoby już nie być tak że bardzo jestem zobowiązany Marcinowi że tą jedną szansę którą miał w 100% wykorzystał :mellow: Dobry kompan na łodzi - to podstawa!

Pozdrawiam

Bardzo proszę :D - dzięki temu, że wcześniej przećwiczyłem chwytak na nieco mniejszych, wyćwiczyłem te kocie ruchy :D + pełna mobilizacja przy takiej mamusi dały pozytywny efekt :D . Np. taki niby oczywisty banał, ale oszczędzający ułamki sekund - przy używaniu chwytaka polecam odciągnąć (rozewrzeć) szczęki chwytaka zawczasu, aby potem, gdy jest ten odpowiedni moment, nałożyć tylko już rozwarte szczęki na dolną szczękę szczupaka (rozwieranie ich w momencie jednoczesnego zbliżania chwytaka do pyska to dla mnie ruchy nieco przeciwstawne i mi na przykład sprawiało to problem).

#807 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 16 grudzień 2009 - 11:55

Pięky szczupak! Gratulacje! Z kompanem to masz rację. Ważnie nie tylko wtedy kiedy biorą ale ... również wtedy kiedy nie biorą :D

#808 OFFLINE   Maynard

Maynard

    Cast Spinn C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1912 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 16 grudzień 2009 - 12:15

Wszystkim Kolegom gratuluję pięknych szczupaczyc :D

@Friko
Czy ten deser to nadal dobra passa na wirówki Twojej produkcji?
Może pochwalisz sie jak sa zbudowane, jak wygladaja?
Na jakiej glebokosci prowadzisz te wirowki, czy sa mocno dociazone?

Pozdrawiam
Grzesiek

#809 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18608 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 16 grudzień 2009 - 12:56

@Maynard

- tak, to jest nadal dobra passa na wirówki mojej produkcji. To są duże blachy o skrzydełku typu long bardzo lekko obciążone koralikami (zamiast metalowegom korpusu), do tego dochodzi najbardziej pracochłonna część czyli kotwica z zawiązanym chwostem (bucktail). Generalnie nie jest to przynęta dobra aerodynamicznie i lata słabo - z tego też względu łowię nią zestawem spinningowym, chociaż łowienie zestawem castingowym byłoby mniej męczące jeśli chodzi o prowadzenie przynęty.

Oczywiście można tak ukształtować, dociązyć korpus blachy żeby latała dużo lepiej - ale wtedy będzie schodziła głębiej, co na płytkiej wodzie niekoniecznie jest tym o co chodzi. Na głębszej wodzie - jak najbardziej.

Duża wirówka tego typu nieźle rozbija skrzydełkiem roślinność, nie jest oczywiscie przynętą bezzaczepową ale stosunkowo mało zaczepowa bym powiedział.

Oczywiście nie jest to żadne moje odkrycie bo szczupaki na duże wirówki łowione są od lat, ja zacząłem robić bo w ofercie sklepowej tak dużych przynęt nie ma po prostu.

Co by tu jeszcze dodać... aha - łowienie przynętą może być męczące bo stawia one jednak spory opór w wodzie, toteż wskazany jest solidny kołowrotek i niezbyt długi kij. Niestety najbardziej łowny ezglemplarz wirówki spoczął na dnie jeziora - udało mi się go odstrzelić (z zestawu spinningowego <_< ) - winą była pętelka z plecionki na kołowrotku - a raczej moje gapiostwo że tej pętelki nie zauważyłem - przy dynamicznym rzucie coś tam się zaklinowało i plecionka 15lb strzeliła jak nitka :( ale nie ma tego złego - idzie zima, będzie czas żeby zrobić nowe, lepsze :mellow:


Pozdrawiam

#810 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5814 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 16 grudzień 2009 - 14:16

Pierwszymi osobami u których widziałem te wirówki są Guzu i Xawi i to oni można powiedzieć są pomysłodawacami na Polskę :D . Wirówka stara przynętą, ale w ich rękach uzyskała nową jakość i sporo ryb na nie padło.
pozdrawiam
W

#811 OFFLINE   Maynard

Maynard

    Cast Spinn C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1912 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 16 grudzień 2009 - 14:30

Niestety najbardziej łowny ezglemplarz wirówki spoczął na dnie jeziora - idzie zima, będzie czas żeby zrobić nowe, lepsze :mellow:

Chętnie zobaczę nowe - lepsze,
choć i te niekoniecznie najbardziej łowne, byłyby bardzo ciekawe ;)

Pozdrawiam
Grzesiek

#812 OFFLINE   mario

mario

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 3550 postów
  • LokalizacjaP L

Napisano 16 grudzień 2009 - 14:36

BRAWO! BRAWO! BRAWO!


#813 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18608 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 16 grudzień 2009 - 15:52

@Mynard

te blachy które ja robię mają długości całkowitej łącznie z chwostem ok 15-17 centymetrów.

prowadze je tak głęboko jak się da - co na płytkim łowisku często oznacza że blachę muszę prowadzić 20cm albo mniej od lustra wody. Fajnie widać jak duży szczupak goni blache i płetwa wystaje mu nad wode czasami np - jak rekin :mellow:

Proponuje żeby sie wypowiedzieli inni koledzy łowiący na duże obrotówki, jest tutaj sporo takich osób.

#814 OFFLINE   Maynard

Maynard

    Cast Spinn C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1912 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 16 grudzień 2009 - 16:14

Proponuje żeby sie wypowiedzieli inni koledzy łowiący na duże obrotówki, jest tutaj sporo takich osób.


Można by rozwinąć temat w wątku - spod artykułu - do tego przeznaczonym:
http://www.jerkbait.pl/forum/index.php?t=msg&th=9037& ;start=0&

Dzięki Friko
Podejrzewam, że plecionka grubsza niż taka 15lb,
mocno by przeszkadzała w prowadzeniu najgłębiej jak się da.
Swoją drogą - nie zamarza Wam tam linka? U mnie już ciężko łowić inaczej niż monofilem.

#815 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18608 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 16 grudzień 2009 - 17:31

O, bardzo dobrze że ten artykuł przypomniałeś - bo Kolega @pitt bardzo mi pomógł przy produkcji obrotówek (inni koledzy jakoś nie chcieli <_< ) jak zaczynałem się w to bawić - a wbrew pozorom kilka niunasów trzeba tu zgrać ze sobą co można zrobic nieco szybciej z pomocą życzliwej osoby :D

Plecionka wodę brała jak cholera, zwłaszcza że już nie pierwszej świeżości. Jak temperatura spadła w okolice 0/-1 to zaczęło się lizanie przelotek na całego :lol:

Jeszcze gorzej było na kiju castingowym chyba, gdzie stalowy multik po prostu w ręce aż bolał, a woda chlapiąca ze szpulki z foregripa zrobiła lód na patyku.

Ale jak doskonale wiadomo, jak ryba bierze takie drobiazgi w ogóle się nie liczą :mellow:

EDIT: plecionke 15 lb zastosowałem wyłącznie po to żeby dalej rzucać, bo pierwszego dnia mniej wiało i ryby na plytkiej, czystej wodzie brały dalej od łodzi. Ładna ryba odprowadzila blachę do łódki ale sie kapnęła i zawróciła. Ładnego szczupaka miał też Marin na wahadłówkę z cienkiej blachy, tez na granicy rzutu, ale tylko pokazał nam ogon. Mógł być nie docięty na krótkim kiju po prostu - bywa.

#816 OFFLINE   Tommek

Tommek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1174 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 16 grudzień 2009 - 18:02

Witam,nie wiem jak wirowki Friko ale te co ja mam od Guza i Xaviego są przeznaczone na płytkie wody ja używam ich max.do 2.5m. Stawiają duży opór w wodzie.Używam linki 30lb i latają wystarczająco daleko :mellow:

#817 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 16 grudzień 2009 - 18:03

@Friko super rybki

BTW. Dziś imieniny Zdzisławy...ciekawe co @Zanderix pokaże :mellow:

#818 OFFLINE   Sławek

Sławek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2720 postów
  • LokalizacjaPolska północna :)

Napisano 16 grudzień 2009 - 18:06

Obawiam się, że nic... :(

#819 OFFLINE   Maynard

Maynard

    Cast Spinn C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1912 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 16 grudzień 2009 - 18:15

@Tommek
A z jakiego zestawu je rzucasz?

Friko, ja ostatnio tylko rzekę nawiedzam, inne łowienie i nie takie szczupaki.
Nigdzie nie jestem zwodowany.
I też nie zauważyłem, żeby lody przeszkadzały, nawet jak się leszcza przyłowi :lol:

Zastanawia mnie ostatnio łowienie castingiem w niesprzyjających warunkach, jak mróz czy ciemność..
I wiatr przy niezbyt lotnych wabiach.. ale i do tego są odpowiedniejsze wątki ;)

#820 OFFLINE   Tommek

Tommek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1174 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 16 grudzień 2009 - 18:29

HS1025f + slammer360 + PP30lb