Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Okuma VS Baitcaster do paproszenia?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   HM80

HM80

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 59 postów

Napisano 20 luty 2009 - 18:10

Pojawiają się na rynku lekkie, okoniowe wędeczki pod multiplikator. gdy kupowałem swoją okumę vs baitcaster nie widzialem jeszcze w ofertach sklepow takich kijków pod multik i nie zastanawiałem sie czy nadawałby się do łowienia np na małe gumki czy obrotówki.
Pytanie: czy gdybym sprawił sobie kij np 2.7m do 15g wyrzutu castingowy, to i multik musi być inny niż do jerków? Dałoby się rzucać jak tradycyjnym spinningiem np gumką 7g?

#2 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3201 postów

Napisano 20 luty 2009 - 19:03

nie nie daloby rady, okuma ma gleboka i ciezka szpule w takiej konfiguracji bedzie mozliwe rzucanie tymi 15g ale nie mniej.

na stronie glownej jest kilka artykulow o lzejszym castingu. tam masz przedstawione optymalne propozycje dla lekkiego castingu

J :D :D :D

#3 Guest__*

Guest__*
  • Guests

Napisano 20 luty 2009 - 19:37

.


Użytkownik J_J edytował ten post 26 czerwiec 2014 - 15:41


#4 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3201 postów

Napisano 20 luty 2009 - 19:39

...

Długim kijem pewnie da się zejść jeszcze o 2-3g, choć komfort takiego rzucania jest pod dużym znakiem zapytania.
Lepiej rozejrzeć się za multiplikatorem przeznaczonym do lekkich wabików.


No tak lepiej. Jestem ciekaw, jak nawet na dlugim kiju, 2-3g wabik rozpedza szpule Okumy VS. :unsure:

niemniej Okuma VS na kiju do 70g to juz calkiem inna bajka rzucanie jerkami,z tego multika to juz czysta przyjemnosc :D


#5 OFFLINE   Piotrek Milupa

Piotrek Milupa

    Moderator Emeritus

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 8448 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotrek

Napisano 20 luty 2009 - 19:42

Vs-ką najlżej jak zszedłem to Mans Predator3 na 5g główce ale nie było to komfortowe rzucanie

#6 Guest__*

Guest__*
  • Guests

Napisano 20 luty 2009 - 19:43

.


Użytkownik J_J edytował ten post 26 czerwiec 2014 - 15:41


#7 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3201 postów

Napisano 20 luty 2009 - 19:46

a przepraszam, jestem po ciezkim dniu. Jakos przewrotnie to napisales i wpadlem w pulapke slowna. :D

#8 OFFLINE   HM80

HM80

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 59 postów

Napisano 21 luty 2009 - 08:25

E, to widzę, że nie ma co. Nie kupie i nowych wedek i multika do gum, ale wiedza ktora tu prezentujecie przyda mi sie.
Ja w ogole nie moge oswoic sie z tym zestawem. Rzadko lowie na jerki, nie leży mi to w rece, wciaz albo zbyt blisko rzucam Sliderem albo urywam. Czasem uda mi sie tak daleko jak spinningiem 2.7m i glowką 10g ale wtedy po ktoryms rzucie urywam przynete. O odkreceniu hamulca na ful nie ma mowy, musi stawiac jakis opor. A podobno mozna tym rzucic z 80m :D. Miedzy innymi dlatego w innym poście pytałem o zmianę kija na baredziej miękki, ktory by się ładował przy rzucaniu.
Mam film King of the jerkbait i obserwuje jak to robi P.P. i jakoś łowie, ale to ciagle nie moja bajka.
Zakladalem kopyta 4 i glowke 12/15g i rzucalem z brzegu na sandacze. Kilkanascie metrow rzucilem, ale z kolei nie umialem wyholowac ryby. Sandacz dostawal luzu, i wypinal sie dwa razy. Nie czuje tego zestawu, jakos mi nieporecznie, ale nie poddam sie, bede się uczył :D
Dzięki za porady, czekam na dalsze, np o rzucaniu. Pozdro

PS
Na tym filmie Piskorski rzuca moim kijem tylko Okumą Finą skinnerem. W jednym ujeciu jest pokazane jak potem holuje szczupaczka z dość dużej odległości. Podpatrywałem, rzucalem i skinnerem rzucam może z 10m a najczęsciej bliżej. Jak odkrece hamulec - splątanie :D

#9 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 21 luty 2009 - 09:23

skinner bez urazy, ale biorąc pod uwagę fakt ze jesteś mocno początkujący oraz na razie wychodzi ci to tak jak wychodzi proponuje zwracac uwage na lotnosci/aerodynamicznosc przynety. skinner akurat nie jest najlepszym pomyslem do nauki... slider, jack proszę cię bardzo. ale skinnera juz niestety trzeba troche kontrolowac w czasie rzutu i szkoda poki co twoich nerwow. najpierw sugerowalbym wtajemniczenie sie w casting z przynetami nieco lawiejszymi w obsludze a pozniej dopiero stopniowe przechodzoenie na inny grunt czy podwyszanie sobie poprzeczki...

tak czy siak powodzenia zycze...

#10 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4446 postów

Napisano 21 luty 2009 - 10:34

Witam,

@HM80,

Jeszli urywasz przynety ( rozumiem ze sa odstrzeliwane) to masz po prostu za slaba plecionke. Osobiscie uzywam 40 badz nawet 65 lbs. Nie chodzi juz o wielkosc ryb tylko straty w przynetach. Sam Slider w porownaniu chociazby do Musky Innovations nie mowiac juz o swimbaitach Imakatsu jest tani i jeszcze moglbym przebolec. Linka powinna wytrzymac splatanie inaczej wedlug mnie jest zle dobrana.

Reszta jak pisze Mifek :D

Pozdrawiam,

Bujo

P.S. Dla wielu wedkarzy zestaw castingowy jest najlepszym rozwiazaniem do jerkow - lowi sie nim zdecydowanie przyjemniej od podobnego spiningowego :D

#11 OFFLINE   HM80

HM80

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 59 postów

Napisano 21 luty 2009 - 12:28

Dzięki, Panowie.
Plecionka jeszcze mi nie pękła (używam Power Pro 0.19 mm), zawsze pęka wolfram lub agrafka. Używam standardowych przyponów, jakie można kupić w pierwszym lepszym sklepie, opisanych jako 10kg wytrzymałości, i to celowo: nie znam wytrzymałości wędki, więc jak już ma mi coś pęknąć, to niech to nie będzie ona :lol: .
Rok temu na każdej wyprawie urywałem tonącego Slidera 10 - czasem po kilka. W tym roku urwałem może z 5 i zawsze wtedy, gdy się rozkokosiłem: udało mi się kilkanaście razy rzucić powyżej 30m i poczułem, że mogę jeszcze odkręcić hamulec :D.

PS
W jednym z numerów WMH jakiś mistrz udziela porad, jak należy rzucać z multiplikatora i czym ma się to różnić od rzucania tradycyjnym zestawem - w którym momencie kij ma być naładowany itd. Wydaje mi się, że robię podobnie i rzeczywiście jakieś postępy widzę, ale na zdjęciach ta jego wędka w momencie naładowania jest pięknie wygięta, a mój Dragon - wcale. Ale o baletnicy i spódnicy wiem, więc nie trzeba mi przypominać :lol:

#12 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 21 luty 2009 - 12:44

Krystian prawda jest jedna. najlepszą recepta na Twoje problemy jest... uczestnictwo w któymś z naszych zlotów / ew zgadanie sie z kimś nieco bardziej doświadczonym kto moglby poobserwowac Cię z boku w trakcie rzutu i wylapac ew nieprawidlowosci oraz uczulic Cie na nie... tak to juz niestety jest. Samemu można do jako takich rzutow dochodzic tygodniami czy miesiacami. Z odpowiednim instruktorem czasami wystarczy kilka godzin a czasami dni. oczywiscie mowimy o podstawowym rzucaniu podstawach i podstawowych technikach a nie o totalnym zglębieniu wszystkiego czego sie da w castingy... na to czesto i zycia brakuje

#13 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 21 luty 2009 - 12:45

Do paproszenia ten multiplikator się nie nadaje - krótko mówiąc.

Pozdrawiam
Remek

#14 OFFLINE   HM80

HM80

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 59 postów

Napisano 21 luty 2009 - 13:40

O, to to, Mifek.
Nie znam nikogo osobiście, kto jerkuje, nie licząc tych, których spotykam w okolicy z Fatso lub Sliderem rzucanymi trzymetrowymi kijami z kołowrotków o stałej szpuli (Panie tego, co pan masz za wendke? Kup se pan wenglufke jacksona, wydasz pan ze stówe ale bendziesz pan łowił, a to to za krótkie!) ;) .
Remek, to już wiem. Teraz uczę się rzucać. :lol: Dzięki

#15 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 21 luty 2009 - 14:44

gdybyś podal rejony w któych przebywasz to może by sie szybciej znalazł ktoś chętny do pomocy. albo po prost na następny zlot musisz zaplanowac nieco czasu

#16 OFFLINE   HM80

HM80

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 59 postów

Napisano 21 luty 2009 - 19:41

Mieszkam w okolicach Łodzi, ale to nie ma wielkiego znaczenia, bo najczęściej jestem w trasie, głównie zagranicą . Teraz mam sporo luzu, i tak będzie do wiosny, ale jest lód. Pomiędzy Łodzią a Zgierzem jest grajdół Krzywie. Przychodzi tam gość, który ma pojęcie o łowieniu w ogóle z jerkowaniem włącznie. Doradzał mi w sprawach wędek, metod łowienia ( między innymi dlatego kupiłem wspomniany zestaw, że on nim łowi), trochę pokazywał jak rzuca, ale w tym roku mijaliśmy się jakoś. Ma łeb na karku, jest znany w okolicy, ale nie lubi ani z nikim jeździć na ryby, ani za dużo rozmawiać, a ja też nie mogę za nim łazić i wciąż patrzeć mu na ręce. Może uda mi się w tym roku podpatrzeć Was w realu :D

PS
W tym roku popróbuję nie tylko na inne jerki niż Slider ale i na większego Slidera: 12. Na S10 biorą mi same niewymiarki, czasem pięćdziesiątka.

#17 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 21 luty 2009 - 21:19

najblizszy zlot juz 6,7,8 marca. jak sie szybko zdecydujesz to mzoe jako organizator uda mi sie ciebie wciagnac jeszcze na liste. koszta niewielkie. impreza na pewno utkwi ci w pamieci.. nie mowiac juz o tym co z niej wyniesiesz... w sensie nauki...

#18 OFFLINE   dekosz

dekosz

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 904 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 21 luty 2009 - 23:30

wracając do tematu ostatnio nabyłem okume Vs po podczepieniu do kijka 2,6 7-28 (Dragon Destiny) na płytkiej szpuli żyłka 0,22 blaszka 9 g(alga 0) latała na około 30-40m. Na podobne odległości rzucało się predatorem 3 z główką 7g. Myślę że jeszcze troszkę można zejść ale nie dużo. Jednak tak jak wspominali inni użytkownicy multik jest duży i najlepiej będzie spisywał się jednak przy ciężkich przynętach.

Pozdrawiam

#19 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 22 luty 2009 - 12:27


Remek, to już wiem. Teraz uczę się rzucać. :lol: Dzięki


Tak, to prawda - techniki rzutowe to podstawa. Jeśli opanujesz podstawowe, nie będziesz się zastanawiał ile, co i jak. Dobrze by było gdybyś przyjechał na jakieś warsztaty, zlot - tam byś dużo się nauczył.

Pozdrawiam
Remek


#20 OFFLINE   HM80

HM80

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 59 postów

Napisano 22 luty 2009 - 13:02

Przyjadę, choć nie wiem czy na ten zlot w marcu. Nie wiem czy będę mógł. Bo to do kitu robota, takie uczenie się z prasy, z filmów, na forum, choć lepsze niż nic.
Z żyłką próbowałem rzucać z multiplikatora, po urwaniu kilku Sliderów na samym początku. Rzuty długie, zero zerwań, ale od czasu jak przeszedłem na plecionkę w łowieniu w ogóle, nie chcę nie urywać i nie chcę łowić żyłką. No nie mogę; nie wiem czy tam coś wisi już na tym haku, czy nie, czy zatnę czy nie zatnę i czy ja w ogóle łowię ;) . Dzięki




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych