Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Kołowrotek do okoniówki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
166 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4996 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 17 sierpień 2014 - 18:31

Według mnie dobry młynek do łowienia okoni powinien posiadać:

 

- małą wagę (oczywiste z racji komfortu i potrzeby nieustannego operowania wabikiem gdzie niska waga pozwala oszczędzić nadgarstek)

 

- bardzo płytką i szeroką szpulkę (dobre, cieniutkie plecionki są drogie i nie ma sensu nawijać na szpulę więcej niż 50m, podkład nie polepsza układania a tym samym niekorzystnie wpływa na parametry rzutowe)

 

- kołowrotek musi w miarę szybko nawijać linkę, okonie często łowi się na znacznych głębokościach a techniki prowadzenia wabików wymagają szybkiego kasowania luźnej linki (nie kupił bym miniaturki)

 

- precyzyjny i niezawodny hamulec (osobiście stosuję przypony z cienkiej żyłki, którą łatwo porwać kiedy hamulec jest słabej jakości)

 

 

Biorąc pod uwagę obciążenia jakie występują podczas manewrowania okoniowymi przynętami nie trzeba zbytnio martwić się o trwałość kołowrotka


Użytkownik guciolucky edytował ten post 17 sierpień 2014 - 18:33

  • mrWhite7, Kuballa44 i Robert Crocker lubią to

#22 OFFLINE   Rexxx

Rexxx

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 728 postów

Napisano 17 sierpień 2014 - 19:16

Wyczerpująco opisany młynek pod pasiaki ;)

#23 OFFLINE   busz231

busz231

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1967 postów
  • LokalizacjaChoszczno

Napisano 17 sierpień 2014 - 20:11

spore okonie są płochliwe i lepiej dobrać się do nich z większej odległości.ja łowię z łódki a mimo to rzucam ponad 50m.100m to minimum powinno być na kołowrocie.

#24 OFFLINE   shavt

shavt

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 818 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Bartek

Napisano 17 sierpień 2014 - 20:33

TP 2500S napewno sprosta wymaganiom. A i wizualnie dużo ładniejszy od stelki, moim zdaniem oczywiście.



#25 OFFLINE   pikuś

pikuś

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 83 postów
  • Lokalizacjaszczecin
  • Imię:artur
  • Nazwisko:kmita

Napisano 17 sierpień 2014 - 20:48

Trochę się jednak warto "pomartwić" o trwałość kołowrotka do okoniówki,u mnie dostają sporo w kość nie tylko na przynętach ale na intensywności eksploatacji.Stąd  przed zakupem kolejnego okoniowca moje oczy zwracają się na wspomnianego tu wcześniej Twinka2500S.Ciekawi mnie jak sprawdza się w takim zastosowaniu(dosyć cięzki no ale to solidność konstrukcji)Teraz najczęściej łowię nowym Sustainem2500FG i zaczynam trochę w niego wątpić(może mam uczulenie na malezje oprócz żółtego?)Małe tysiączki itp u mnie odpadają zbyt skromny zakres stosowania raczej większe ale leciutkie Rarenium(Malezja)lub najwyższa półka w jakiejś wyjątkowo okazyjnej cenie(ten do d... mi się marzy ;) Wytrzymałość,uważam jest istotna,chyba że się łowi raz w tygodniu po dwie godziny no i reszta ładnie tu wcześniej opisanych przez Gaciolucky właściwości.



#26 OFFLINE   pawello

pawello

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów
  • LokalizacjaMazowsze
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:B.

Napisano 17 sierpień 2014 - 20:55

Twinek 2500S lub C3000 (różnią sie tylko szpulami i knobem) to moim zdaniem najtrafniejszy wybór o ile komuś zależy na uniwersalności.  U mnie taki C3000 + 2 dodatkowe szpule od Biomka 2500S "obrabia" trzy kije: 6LB, 12LB i okoniówkę.    



#27 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9507 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 17 sierpień 2014 - 20:59

Twinek 2500S lub C3000 (różnią sie tylko szpulami i knobem) to moim zdaniem najtrafniejszy wybór o ile komuś zależy na uniwersalności.  U mnie taki C3000 + 2 dodatkowe szpule od Biomka 2500S "obrabia" trzy kije: 6LB, 12LB i okoniówkę.    

Sorki, że zapytam. Czy ten 6 lb, to jeszcze nie okoniówka?



#28 OFFLINE   pawello

pawello

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów
  • LokalizacjaMazowsze
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:B.

Napisano 18 sierpień 2014 - 04:40

Sorki, że zapytam. Czy ten 6 lb, to jeszcze nie okoniówka?

 

Nie do końca, chociaż jak ktoś się uprze. To jest długi kleniowo-jaziowiec Blaas SLXF 1006-2.



#29 OFFLINE   Haauki

Haauki

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 140 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz/Koronowo/Gdańsk
  • Imię:Piotr

Napisano 18 sierpień 2014 - 08:58

Ostatnio napotkałem w CW Stelkę FI i pracą nie wyróżnia się za specjalnie w porównaniu do Vanquisha. Nie widzę potrzeby ładowania kilku stówek więcej dla Stelli.

Jedyne co mi w niej się baaardzo podoba to zarąbisty motylek hamulca :P

Jakbym był na twoim miejscu to wziąłbym Vańka 2000S albo 2500S, ponieważ są lżejsze niż Stelka i mają super pracę...

 

Pozdrawiam ;)


Użytkownik Haauki edytował ten post 18 sierpień 2014 - 08:58


#30 OFFLINE   Bartas93

Bartas93

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 519 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Bartuś
  • Nazwisko:https://bartekwedkuje.blogspot.com

Napisano 18 sierpień 2014 - 12:55

Vaniek 3000 od 2500S różni się chyba szpulą tylko. Kolega wcześniej podsunął fajny motyw, żeby wziąć 3000 i kupić płytką szpulę, tą japońską. (tylko minus że sama szpula kosztuję 5 stów). Ale wtedy masz kręcioł do wszystkiego jeśli nie masz kasy na różne sprzęty.



#31 OFFLINE   Bartas93

Bartas93

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 519 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Bartuś
  • Nazwisko:https://bartekwedkuje.blogspot.com

Napisano 18 sierpień 2014 - 13:10

Jedno wiem na pewno. Daiwa dla mnie odpada. 2500 jest za duży do okoniówki moim zdaniem, a mniejsze modele mają marne przełożenie. Chyba, że wezmiemy te nowe Caldie czarne, ale tam wgl przełożenia tych kołowrotków idą od 80cm+. Nie rozumiem czemu Daiwowcy nie zrobili normalnego przełożenia w okolicach 5.0, tylko robią wielkie kolumbryny żeby zniwelować małe przełożenie. Jeśli mówimy o tych najdroższych kołowrotkach to na prawdę nie rozumiem kogoś kto kupuje sobie Exista.. Za takiego Exista mogę mieć swoją wędkę w Torzite'ach i innych bajerach ze wspomnianym powyżej Vańkiem. Dla mnie Exist to typowy kręcioł dla snobów (tutaj rozumiem, ktoś ma pieniądze, gablote z kołowrotakami itp), albo frajerów którzy wierzą w jakieś kosmiczne technologie z rodem z nasa o olejach magnetycznych. Ktoś wyjmie ładną troć na plaży, walnie wędkę w piach pod wpływem emocji. Ciekawe jak zajebista myśl technologiczna sobie z tym poradzi.



#32 OFFLINE   rolen

rolen

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 925 postów
  • LokalizacjaWarszawa/Marki
  • Imię:Robert

Napisano 18 sierpień 2014 - 13:24

Z Daiwy do okoniowki dobrym wyborem jest chociazby nowy Luvias 2004 wazacy ponizej 200g.

#33 OFFLINE   mario

mario

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 3553 postów
  • LokalizacjaP L

Napisano 18 sierpień 2014 - 13:46

Jedno wiem na pewno. Daiwa dla mnie odpada. 2500 jest za duży do okoniówki moim zdaniem, a mniejsze modele mają marne przełożenie. Chyba, że wezmiemy te nowe Caldie czarne, ale tam wgl przełożenia tych kołowrotków idą od 80cm+. Nie rozumiem czemu Daiwowcy nie zrobili normalnego przełożenia w okolicach 5.0, tylko robią wielkie kolumbryny żeby zniwelować małe przełożenie. Jeśli mówimy o tych najdroższych kołowrotkach to na prawdę nie rozumiem kogoś kto kupuje sobie Exista.. Za takiego Exista mogę mieć swoją wędkę w Torzite'ach i innych bajerach ze wspomnianym powyżej Vańkiem. Dla mnie Exist to typowy kręcioł dla snobów (tutaj rozumiem, ktoś ma pieniądze, gablote z kołowrotakami itp), albo frajerów którzy wierzą w jakieś kosmiczne technologie z rodem z nasa o olejach magnetycznych. Ktoś wyjmie ładną troć na plaży, walnie wędkę w piach pod wpływem emocji. Ciekawe jak zajebista myśl technologiczna sobie z tym poradzi.

Co to znaczy 'marne przełożenie'?

Osobiście używam wspomnianego Luviasa 2004 i jest to idealny wybór (wcześniej był to TP C2000S).

#34 OFFLINE   Bartas93

Bartas93

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 519 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Bartuś
  • Nazwisko:https://bartekwedkuje.blogspot.com

Napisano 18 sierpień 2014 - 14:09

Chodziło mi o to, że jeśli porównamy modele o podobnych gabarytach Shimano i Daiwy, Shimano ma większy nawój linki. Innymi słowy, żeby nawój plecionki czy żyłki był porównywalny, musimy wziąć większy kołowrotek Daiwy. Zależy to oczywiście od techniki łowienia, ale gdy mamy większy nawój łatwiej jest nam zbierać luz. Sam mam Luviasa, ale 3012 jednak używam go do troci w morzu. W opadowy kołowrotek, jeśli chciałbym mieć smukły kręcioł, zainwestuję w shimano. Ale to zależy co komu pasuję ; )



#35 OFFLINE   rolen

rolen

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 925 postów
  • LokalizacjaWarszawa/Marki
  • Imię:Robert

Napisano 18 sierpień 2014 - 14:13

To sa przeciez dostepne wersje H jak potrzebne jest wyzsze przelozenie :unsure:

#36 OFFLINE   Bartas93

Bartas93

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 519 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Bartuś
  • Nazwisko:https://bartekwedkuje.blogspot.com

Napisano 18 sierpień 2014 - 14:21

Po prosty Daiwy są robione na niższych przełożeniach, co jest niwelowane większą średnicą szpuli. Oczywiście są wersję H, o wyższym przełożeniu ale są to raczej wersję na rynek japoński. Porównałem po prostu oba podstawowe modele. Nie chcę z siebie robić jakiegoś guru tematu, ale jak zainteresowałem się teraz owym zagadnieniem taki wyszły mi wnioski.  



#37 OFFLINE   rolen

rolen

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 925 postów
  • LokalizacjaWarszawa/Marki
  • Imię:Robert

Napisano 18 sierpień 2014 - 14:28

Jednym slowem troche sie zagalopowales z tym dyskwalifikowaniem Daiwy :rolleyes:

Użytkownik rolen edytował ten post 18 sierpień 2014 - 14:28


#38 OFFLINE   Bartas93

Bartas93

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 519 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Bartuś
  • Nazwisko:https://bartekwedkuje.blogspot.com

Napisano 18 sierpień 2014 - 14:41

To była jakaś tam moja opinia, aczkolwiek podparta w pewnym sensie błędnymi argumentami. Wiesz, ktoś może nie kupić samochodu, bo mu się kolor nie podoba. Kwestia gustu.



#39 OFFLINE   xyzzvpc

xyzzvpc

    Zaawansowany

  • Oczekujący na akcept
  • PipPipPip
  • 1558 postów
  • Imię:Paweł

Napisano 18 sierpień 2014 - 14:50

Daiwa Certate 2004CH z 2013r sprawdź ten młynek, za jednym obrotem 75cm waga 205g praca poezja, miałem chwilę zawahania i chciałem sprzedać ale już mi przeszło :)



#40 OFFLINE   rolen

rolen

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 925 postów
  • LokalizacjaWarszawa/Marki
  • Imię:Robert

Napisano 18 sierpień 2014 - 15:20

To była jakaś tam moja opinia, aczkolwiek podparta w pewnym sensie błędnymi argumentami. Wiesz, ktoś może nie kupić samochodu, bo mu się kolor nie podoba. Kwestia gustu.

Wlasne preferencje zostawmy dla siebie, a innym dajmy rzeczowe argumenty...
  • Bartas93 lubi to