Jump to content

  •      Sign In   
  • Create Account

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Photo

Kołowrotek do okoniówki


  • Please log in to reply
166 replies to this topic

#61 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2,266 posts
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Posted 11 November 2016 - 17:40

Wg mnie Vanquish C2000S '12 to najlepsza opcja pod okoniowy młynek z obecnej oferty rynkowej (choć model '12 moze byc juz trudniejszy w zakupie). Jest oczywiscie model '16 ale mi bardziej podpasowała '12.

 Vanquish C2000S '12 nawija 66 cm i waży 160 g e Vanquish C2000S '16 nawija 67 cm i waży 155 g ,więc parametry są prawie identyczne a co myślicie o wersji HGS ? nawija 80 cm i pytanko czy taka szybkość jest potrzebna na okonie ?


  • Jozi likes this

#62 OFFLINE   januszz

januszz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 618 posts

Posted 11 November 2016 - 17:50

Niestety ale rocznik 12'jest bardzo trudno dostępny na te chwile.Posiadam oba modele. 16' jest nowym nabytkiem-choć przyznaje ze początkowo tez mi się nie podobał.Myślę sobie nie o wygląd tu chodzi,ma działać a nie wyglądać.


Edited by januszz, 11 November 2016 - 18:33.


#63 OFFLINE   januszz

januszz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 618 posts

Posted 11 November 2016 - 18:39

 Vanquish C2000S '12 nawija 66 cm i waży 160 g e Vanquish C2000S '16 nawija 67 cm i waży 155 g ,więc parametry są prawie identyczne a co myślicie o wersji HGS ? nawija 80 cm i pytanko czy taka szybkość jest potrzebna na okonie ?

Wg mnie, wersja HGS nie jest Ci do połowu okonia potrzebna jeśli łowisz na wodach stojących lub bardzo wolno płynących wtedy nawój 66cm lub 67 cm jest wystarczający.



#64 ONLINE   dreadknight

dreadknight

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,019 posts

Posted 11 November 2016 - 18:41

Vanquish C2000S '12 nawija 66 cm i waży 160 g e Vanquish C2000S '16 nawija 67 cm i waży 155 g ,więc parametry są prawie identyczne a co myślicie o wersji HGS ? nawija 80 cm i pytanko czy taka szybkość jest potrzebna na okonie ?

Ja wolę wersje kołowrotków hg.Obecnie wszystkie mam z takim przełożeniem co umożliwia przystosować się do wymaganego tempa kręcenia.Próbowałem używać też w wersji PG (na okonie) ale doszedłem do wniosku że jeśli mogę mniej napracować przy kręceniu to czemu nie :)

#65 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9,664 posts
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Posted 12 November 2016 - 21:07

Ja wolę wersje kołowrotków hg.Obecnie wszystkie mam z takim przełożeniem co umożliwia przystosować się do wymaganego tempa kręcenia.Próbowałem używać też w wersji PG (na okonie) ale doszedłem do wniosku że jeśli mogę mniej napracować przy kręceniu to czemu nie :)

Słusznie prawisz.Temat do przemyślenia dla niedowiarków.

#66 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3,780 posts

Posted 12 November 2016 - 22:42

Wszystko zalezy jak lowimy. Przy podbiciu i opadzie szybszy kreciol sprawdzi sie teoretycznie lepiej, bo pozwoli szybciej wybrac luz linki po podbiciu przynety. Jednakze, po takim pojedynczym lub podwójnym podbiciu ile trzeba wybrac tej linki, aby zlikwidować luz? Metr? Półtora? Zatem roznica 13cm na obrót pomiędzy wersja PG a HG, da taka różnice, ze przy wybraniu półtora metra luźnej linki, w wersji PG musimy zrobic niecałe 2.5 obrotu korbka, a w wersji HG 2 obroty. Tak wiec wg mnie bez różnic.

Owszem, sa przypadki, gdzie HG sie przyda. Np. sytuacja, gdy okonie biorą daleko od brzegu, na określonym odcinku, a bliżej brzegu nie ma brania. Stad po minięciu obszaru brań szybszym młynkiem zwiniemy szybciej przynetę do brzegu i szybciej oddamy kolejny rzut. To dla lubiących sie ścigać ;)

Ja wole PG. Dlaczego? Ano dlatego, ze oba powyższe przykłady do mnie nie przemawiają na korzyść HG, a po trzecie, sa przypadki, gdzie okonie lubią bardzo wolno prowadzone (wleczone) przynety. I wtedy wolny młynek jest lepsza opcja.

Nie spieram sie, który jest lepszy. Każdemu pasuje inny. Mi do okoniowania przelozenie 5.0 i zbliżone wystarczy ;)

Edited by Żbiku, 12 November 2016 - 22:44.

  • Lepton likes this

#67 OFFLINE   rolen

rolen

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 924 posts
  • LokalizacjaWarszawa/Marki
  • Imię:Robert

Posted 13 November 2016 - 09:56

Moim ideałem jest Daiwa 2004H (75cm/obrót) i to zarowno do szybszego jak i wolnego prowadzenia.

#68 OFFLINE   PikeAttack

PikeAttack

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 5 posts
  • LokalizacjaSouthampton
  • Imię:Pawel
  • Nazwisko:Swat

Posted 14 November 2016 - 01:01

Wybor padl na Rarenium, powiedzcie tylko jakie oznaczenia powinnien miec ten kolowrotek. Wielkosc jaka chce kupic to 2500, z tym, ze uzywalbym go czasami tez na inne ryby. Vanguish troche za drogi jesli chodzi o mnie pod okoniowke. Pozdrawiam

#69 ONLINE   mathew.stepnicki

mathew.stepnicki

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 330 posts

Posted 14 November 2016 - 01:03

Wybor padl na Rarenium, powiedzcie tylko jakie oznaczenia powinnien miec ten kolowrotek. Wielkosc jaka chce kupic to 2500, z tym, ze uzywalbym go czasami tez na inne ryby. Vanguish troche za drogi jesli chodzi o mnie pod okoniowke. Pozdrawiam

Rarenium fb nowszy model bez zapasu w zestawie

Wysłane z mojego XT1068 przy użyciu Tapatalka

#70 OFFLINE   cristovo

cristovo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,498 posts

Posted 14 November 2016 - 18:43

Rarenium FB jest OK, zwłaszcza do łowienia delikatniejszego. Na pewno dużo lepszy wybór niż poprzedni model, FA słusznie ma bardzo średnią prasę...u mnie stukał i pukał od nowego, nawet przy niewielkich gumkach na dość lekkich główkach.

 

A jako że lubię nowości, jutro zapoznam się bliżej z Shimano Stradic Ci4+ C3000. Poprzednia wersja (z 2015 roku) nie podobała mi się (miałem w rękach 4000), ale do Stradica mam sentyment i daję mu ostatnią szansę :rolleyes: Postaram się kilka słów na jego temat tutaj naskrobać.


Edited by cristovo, 14 November 2016 - 18:45.


#71 OFFLINE   mr.8legs

mr.8legs

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 234 posts

Posted 14 November 2016 - 19:05

mial ktos doczynienia z Daiwa Team Daiwa-S 1500iA ?



#72 OFFLINE   Werem

Werem

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 621 posts
  • LokalizacjaHajnówka
  • Imię:Jerzy

Posted 14 November 2016 - 19:23

mial ktos doczynienia z Daiwa Team Daiwa-S 1500iA ?

 

Napisz do kolegi MATIG, chyba on teraz ma coś podobnego przy okoniówce.


  • mr.8legs likes this

#73 OFFLINE   Kuballa44

Kuballa44

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 701 posts
  • Imię:K

Posted 15 November 2016 - 09:49

Kurzy sie u mnie taki Emblem... Co tam trzeba?

#74 OFFLINE   dober

dober

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 31 posts
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Kuba

Posted 15 November 2016 - 13:46

Chłopy, przyszło mi zmienic młynek pod Mikado Sciario 238 1-7g. Zastanawiam się na Slamem, Exagem a może Red Arciem (tylko tutaj 280 gram). 1000 czy 2000? Jak z nowym shimano? Exegem 4000 kręciłem z 3 intensywne sezony, ale to był jeszcze ten stary ex z podwójną korbką bodajże kupowany 2009 a na temat tych nowych shimano słyszałem dość skrajne opinie. Ogólnie coś do 300 stówek.



#75 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4,932 posts
  • LokalizacjaOlsztyn

Posted 15 November 2016 - 16:55

Panowie, okoni nie łowi się młynkiem tylko kijem stąd wleczenie, smyczenie i tym podobne techniki nie powinny być kojarzone z kołowrotkiem. Młynek ma wybierać luz i hamować walczące ryby i im szybciej to zrobi tym lepiej ale czy wersje przyspieszone to dobry wybór? Według mnie do spina wersje przyspieszone się nie nadają, moim zdaniem lepiej zastosować kołowrotek w rozm 2500 niż 1000 z nawet największym możliwym przyspieszeniem. 


  • januszz, cristovo and ktm777 like this

#76 OFFLINE   cristovo

cristovo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,498 posts

Posted 15 November 2016 - 19:21

No to Stradic Ci4+ C3000 doszedł, dzięki Mefisto :)

 

Wizualnie najnowszy Stradic prezentuje się dobrze. Moim zdaniem dużo lepiej od wypustu z 2015 roku, estetycznie bardziej do mnie przemawia. Jestem pozytywnie zaskoczony wykończeniem, spodziewałem się jakichś niedoróbek, na razie ich jednak nie dostrzegam, oczywiście biorąc pod uwagę cenę. Co prawda knob nie jest mistrzostwem świata, ale mocną czwórkę mu daję. Będzie za to pożytek z kabłąka, chyba lepiej to rozwiązano niż w chociażby 11TP, gdzie mocowanie po przeciwnej stronie rolki najzwyczajniej w świecie dostaje luzów.

 

Praca bardzo lekka, z delikatnie wyczuwalną suchością w środku, nie ma tragedii i na razie nie będę bawił się w rozbieranie. Nic nie stuka, nie puka, szumi tylko troszkę, na pewno ciszej niż Vanquish z 2012 roku. Zresztą sama praca "fotelowa" (uwaga! będzie bluźnierstwo!) bardziej gładka i maślana niż Stelli 2500 z 2014 roku, którą miałem okazję jakiś czas temu zakręcić w sklepie (opinia na podstawie jednego egzemplarza, proszę o wyrozumiałość :D). Z drugiej strony zewnętrzne elementy natłuszczone uczciwie, widać smarowidło nawet pod pokrętłem hamulca. Luzy na korbie minimalne, na rotorze właściwie ich brak. Brak także przełącznika biegu wstecznego, a to zapewne dlatego, że można kręcić tylko do przodu :rolleyes:

 

Mam jeden problem, nie mogę doliczyć się łożysk kulkowych. Na pudełku jak wół napisano, że musi być 6 S A-RB...na schemacie jest tylko 5. Być może zaginione łożysko znajduje się w rolce, stanowiąc integralną część "line roller", na co wskazuje fakt, że z obu stron dołożono "bearing spacer". Rozkręcę i zweryfikuję. I tu kolejna ciekawostka, nie ma żadnych portów ani otworów do zapuszczania smaru czy oliwki, za to rolka mocowana jest śrubą ze zwykłym nacięciem pod śrubokręt płaski, pozostałe to niestety/stety torxy różnych rozmiarów. W każdym razie dostęp do rolki jest bezproblemowy.

 

Podsumowanie po wyjęciu z kartonu bardzo OK. Więcej dowiem się oczywiście po nawinięciu plecionki i rzecznych testach, ale dawno żaden kołowrotek nie zrobił na mnie tak dobrego pierwszego wrażenia. Po prostu nie spodziewałem się za wiele, przecież to tak naprawdę bardzo średnia półka Shimano. Moim zdaniem zanosi się na to, że pojawił się poważny kandydat na najlepszy kołowrotek do lekkiego spinningu w budżecie poniżej tysiąca...znacznie poniżej ;)  

 

WP2016111_axsqqss.jpg


Edited by cristovo, 15 November 2016 - 19:32.

  • SpinDoktor likes this

#77 OFFLINE   rolen

rolen

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 924 posts
  • LokalizacjaWarszawa/Marki
  • Imię:Robert

Posted 16 November 2016 - 07:07

Panowie, okoni nie łowi się młynkiem tylko kijem stąd wleczenie, smyczenie i tym podobne techniki nie powinny być kojarzone z kołowrotkiem. Młynek ma wybierać luz i hamować walczące ryby i im szybciej to zrobi tym lepiej ale czy wersje przyspieszone to dobry wybór? Według mnie do spina wersje przyspieszone się nie nadają, moim zdaniem lepiej zastosować kołowrotek w rozm 2500 niż 1000 z nawet największym możliwym przyspieszeniem. 

 

Kołowrotek rozmiaru 2500 pracuje u mnie przy kiju sandaczowym gdzie niejednokrotnie przynęta waży powyżej 20g :)

Miałem taki młynek przypięty do wędki UL i zupełnie mi to gabarytowo nie pasowało - chociażby ze względu na wysokość przelotki startowej.

 

Za to mała Daiwa wielkości 2004CH spisuje się znakomicie przy wędce okoniowej.


  • Jozi likes this

#78 OFFLINE   rolen

rolen

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 924 posts
  • LokalizacjaWarszawa/Marki
  • Imię:Robert

Posted 16 November 2016 - 07:21

Nie twórzmy teorii, które nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości.

#79 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9,664 posts
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Posted 16 November 2016 - 07:36

Kołowrotek rozmiaru 2500 pracuje u mnie przy kiju sandaczowym gdzie niejednokrotnie przynęta waży powyżej 20g :)

Miałem taki młynek przypięty do wędki UL i zupełnie mi to gabarytowo nie pasowało - chociażby ze względu na wysokość przelotki startowej.

 

Za to mała Daiwa wielkości 2004CH spisuje się znakomicie przy wędce okoniowej.

Bo daiwa w rozmiarze 2000 czy shimano 2000 są stworzone wielkością do delikatnych łowów. Jakoś rozmiar 2500 nie pasuje, bo za bardzo pałowaty, hamulec też już jest zbyt mocny, mniejsza precyzja regulacji.


  • januszz likes this

#80 OFFLINE   rolen

rolen

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 924 posts
  • LokalizacjaWarszawa/Marki
  • Imię:Robert

Posted 16 November 2016 - 08:02

Akurat u mnie byla podpięta Stella 2500S z precyzyjnym hamulcem, ale i tak nie zmienia to faktu, ze mniejszy mlynek lepiej mi tu teraz pasuje ;)