Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Łowcy wędkarskiej historii - śladami namacalnych dowodów


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3347 odpowiedzi w tym temacie

#2801 OFFLINE   Godzio

Godzio

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 134 postów
  • Lokalizacjamazowsze

Napisano 10 grudzień 2020 - 07:05

Miałem takiego ale w spinie.Takoż mlodszego brata 423 w miedzianym kolorze, ech...

 

P.S.: Kolego Wojtku ! Moja Małżonka do dzis miło wspomina pobyt w Osadzie, gdzieś na poczatku lat dwutysiecznych  :)

Też miałem :) , Suecia Zoom do 15 g. Do tego teleskopowy Stripper....W plecaku Mitchell 308 i C3. Pojęcia "okoniówka", "sandaczówka" czy inna "ówka", nie znałem :wacko:, nie mówiąc o spinie "pod nocnego sandacza". Zoomem łapałem wszystko, od mazurskich okoni czy szczupaków po narwiańskie bolenie. Na białą rybę była teleskopowa Germina samodzielnie uzbrojona w taki suwakowy uchwyt i metalowe przelotki kupione w "Sumie". Kręciołki są ze mną do tej pory, Germina skończyła jako tyczki pod pomidory :( , Zoom po przezbrojeniu w Hardloye i uchwyt Fuji, jakieś 12 lat temu trafił do jakiegoś pstrągarza  na południu. Tempus fugit....tylko w starych pudełkach co jakiś czas trafiam na wirówkę którą chroniłem bo była fartowna...



#2802 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 10 grudzień 2020 - 12:52

Jakieś łuski. Z KBKS też raczej są. Ja robiłem z nich malutkie skrzydełka cykady.
I uchwyt żeby było wedkarsko. ;)
______


  • Dokuś lubi to

#2803 OFFLINE   etherni

etherni

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1832 postów
  • LokalizacjaWschód
  • Imię:Sławek

Napisano 11 grudzień 2020 - 09:13

Dwa ślepe i jeden zwykły pocisk. Radzę się go pozbyć chyba ze masz pozwolenie na broń. Jakkolwiek jest to głupie, posiadanie amunicji jest przestępstwem zagrożonym sankcją od 6m do 8 L kratek. Bez znaczenia czy to jeden pocisk czy kompletny Wintoriez z zapasem ammo ppanc.
Patrząc na działania naszych organów i wymiaru sprawiedliwości w ostatnich czasach, to bym nie ryzykował - są sprawy karne dla legalnie posiadających broń za to, że mieli kilka „pestek” innego kalibru niż zezwolenie im pozwala.

#2804 OFFLINE   Apisfisha

Apisfisha

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 243 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:W

Napisano 13 grudzień 2020 - 19:13

Czyli mieli nielegalnie jeśli nie mieli pozwolenia na broń do takiej amunicji. Niczego to nie zmienia, że mają pozwolenie. Ale kolega dobrze podpowiada bez pozwolenia jest to nielegalne posiadanie. Iwona to zdjęcie. Bo czyn ten ścigany jest z urzędu. Jak to mówią licho nie śpi.

#2805 OFFLINE   etherni

etherni

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1832 postów
  • LokalizacjaWschód
  • Imię:Sławek

Napisano 14 grudzień 2020 - 10:02

Podpowiadam żeby kolega nie miał kłopotów.
Prawo jest w tej kwestii absurdalne - jeśli ktoś ma pozwolenie i np CZ 75 9mm para, to posiadając amunicję np .45 ACP nie jest żadnym zagrożeniem. A posiadać może z różnych powodów. Np miał taką broń, sprzedał i zostało mu kilka pestek. Albo pożyczył od kolegi na strzelnicy, i zostało w kieszeni kilka niewystrzelonych.
Pomijam już temat z czego niby miałby ktoś strzelać mając samą amunicję.
Prawo w tej dziedzinie mamy odziedziczone po poprzednim ustroju, gdzie obywatel był z założenia zagrożeniem dla władzy.
Niewiele krajów obejmuje zakazami broń bocznego zapłonu, z racji słabej użyteczności do celów innych niż sport i polowanie na bardzo drobną zwierzynę, takie 22LR jest traktowane jak mocna wiatrówka - na rejestracje a nie na pozwolenie. U nas jest inaczej.
  • eRKa lubi to

#2806 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 14 grudzień 2020 - 12:22

Dzięki koledzy za rady i podpowiedzi. Później napiszę coś więcej. Jeżeli jakiś Moderator czyta to i czuwa nad wszystkim to proszę go o usunięcie fotki i mojego wpisu. Ma mi AT czy jakaś inna "armia" zrobić nalot przez materiał mosiężny na przynęty wędkarskie to wolę mieć spokój.

Dzięki z góry i zdrówka życzę.
  • eRKa lubi to

#2807 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 14 grudzień 2020 - 22:09

Wyjaśniając temat łusek.
Tak to jest jak człowiek żyje (żył) w miejscowości sportowej gdzie za minionych czasów odbywały się często zawody z użyciem KBKS. Nie znam się na tym temacie w ogóle ale jako dzieciaki zbieraliśmy nie tylko kapsle, monety, znaczki, czy historyjki z pewexowskidh gum Donald ale i wszystko co ciekawiło małych smyków. Łuski te zbieraliśmy po zawodach a i pełne się czasami trafiło. Pełne zazwyczaj rodzic (łojciec ;) ) rozbierał i pokazywał jak się pali proch. Spłonki wystrzeliwaliśmy na kuchence gazowej przykrywając garnkiem. Często spadał taka była moc wybuchu. Ołów na ciężarki, łuski na blaszki. Z tego co pamietam szpanem było nie tylko noszenie na ołówku łuski z takiego pocisku ale i całego, zawieszonego na rzemyku na szyi. Zazwyczaj pocisk taki był bez prochu. Nie będę się chwalił dalej co i jak bo jak pisałem wyżej już wg Waszych rad zasługuje to raczej na usunięcie żeby nie było jakiś podejrzeń ale jak sami widzicie w tamtych czasach każdy dawał sobie radę w każdy sposób. Łuski (zalane ołowiem) używał do doważenia obrotowek, jak robiłem z nich liski do cykad, blaszki podlodowe, a z dużych pstragowe blachy wahadłowe. Teraz wszytko jest nienormalne więc kończę tym żebyśmy się za bardzo nie rozkręcili.
Tak jak pisałem wcześniej, jeżeli jest w tym wątku Moderator to proszę o usunięcie fotki z góry na którym są te kontrowersyjne materiały mosiężne. Dziękuje z gory.

Zdrówka życzę.
  • eRKa lubi to

#2808 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10144 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 14 grudzień 2020 - 22:13

My to rozumiemy i Ci wierzymy, ale ... jak to będzie w prokuraturze?! :P  :D  :D

Zdrówka

PS trochę w tym mojej winy bo jako pierwszy zapytałem czy to łuski :( czyli spotkamy się na przesłuchaniu ;)



#2809 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2592 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 15 grudzień 2020 - 01:17

Wojenne opowieści:)

 

Do kolegi na wakacje przyjeżdżał ze Śląska kuzyn. I któregoś razu przywiózł ciekawe rzeczy. Łuski z kbks-u i ... wypełnione prochem  woreczki w kształcie płaskich dysków. Znaleźli jakiś poniemiecki "skarb" - skrzynię w której między innymi i te woreczki były. To prawdopodobnie do napełniania łusek od amunicji artyleryjskiej. Jedna strona była praktycznie też wybuchowa, chociaż tkanina. A sam proch - wsypywało się do tych pustych łusek, zagniatało kombinerkami i na odpowiednio wygiętym druciku nad świeczką, Strzelało, że ho hoo...

Zabawa się skończyła, gdy koledze rękę uszkodziło. Coś długo strzelić nie chciało i poszedł sprawdzić co jest nie tak. Jak poprawiał - rozerwało łuskę i trochę rękę poraniło. Ale to był już koniec tych zabaw, bo wmieszali się dorośli hahahaha

Mieliśmy wtedy - bo ja wiem, 12 - może 14 lat...



#2810 OFFLINE   Andru77

Andru77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1779 postów
  • LokalizacjaRoztocze

Napisano 15 grudzień 2020 - 09:54

Te dyski to może na szyny kolejowe? Były takie, ponoć montowało się je na szynie i w momencie najechania kołem był huk wystrzału. No i maszynista miał obowiązek zatrzymania pociągu, taka jakby awaryjna sygnalizacja. Myśmy wrzucali je do ogniska. Po wystrzale nie wiele z niego zostawało.



#2811 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1098 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 15 grudzień 2020 - 10:09

Podpowiadam żeby kolega nie miał kłopotów.
Prawo jest w tej kwestii absurdalne - jeśli ktoś ma pozwolenie i np CZ 75 9mm para, to posiadając amunicję np .45 ACP nie jest żadnym zagrożeniem. A posiadać może z różnych powodów. Np miał taką broń, sprzedał i zostało mu kilka pestek. Albo pożyczył od kolegi na strzelnicy, i zostało w kieszeni kilka niewystrzelonych.
Pomijam już temat z czego niby miałby ktoś strzelać mając samą amunicję.
Prawo w tej dziedzinie mamy odziedziczone po poprzednim ustroju, gdzie obywatel był z założenia zagrożeniem dla władzy.
Niewiele krajów obejmuje zakazami broń bocznego zapłonu, z racji słabej użyteczności do celów innych niż sport i polowanie na bardzo drobną zwierzynę, takie 22LR jest traktowane jak mocna wiatrówka - na rejestracje a nie na pozwolenie. U nas jest inaczej.

Ja bym polecił zainteresowanym zapoznanie się z Ustawą o broni i amunicji i z nowelizacjami. Ciekawe wnioski można wyciągnąć. Jesteśmy chyba najbardziej rozbrojonym krajem spośród wszystkich państw w Europie, a w tej niedemokratycznej Rosji myśliwy może sobie chodzić z Kałaszem po lesie. Widzę, że jesteś z tymi zagadnieniami bardziej na bieżąco, więc pewnie możesz potwierdzić. Jeśli chodzi o broń bez zezwolenia, to Ustawa wymienia czego mieć nie wolno. Nie wolno np. lufy z komorą nabojową i zamkiem, ale już samą lufę lub magazynek posiadać można. Jeśli chodzi o amunicję - Ustawa określa z czego się składa i wymienia ładunek chemiczny (wybuchowy, zapalający, inny) jako istotną jej część. A co jeśli nabój nie posiada ładunku? Bo przecież nie musi. ;) Kolejna sprawa. Za zagubienie broni chyba (nie śledzę, już mnie to nie interesuje) wprowadzono odpowiedzialność karną. A zagubienie amunicji? Przecież można ją zgubić. ;) Kolejne zagadnienie. Tu powinien wypowiedzieć się prawnik. Odpowiedzialność karna za posiadanie. A co w takim razie, jeśli już się nie posiada? Gdyby miano karać każdego, kto kiedyś coś tam miał, to ilu z nas powinno odpowiadać z tego powodu? :)


  • Dokuś, eRKa i S.N. lubią to

#2812 OFFLINE   etherni

etherni

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1832 postów
  • LokalizacjaWschód
  • Imię:Sławek

Napisano 15 grudzień 2020 - 12:02

- za amunicję odpowiadasz prawnie tak samo jak za broń. Kwestia udowodnienia ze zgubiłeś... pestki nie mają numerów seryjnych.

- bez pozwolenia można posiadać broń czarnoprochową rozdzielnego ładowania, wyprodukowaną przed 1885r oraz jej funkcjonalne repliki. Konia z rzędem temu kto określi gdzie kończy się replika a gdzie zaczyna swobodna wariacja na temat zachowująca sposób działania. Już różne skrajne wyroki w tych sprawach zapadały. Póki co możemy mieć Colty. Sąd Najwyższy wydał tez opinię stwierdzającą legalność posiadania czarnego prochu o ile posiadacz ma broń CP.
Póki co praktyka poszła w dobrym kierunku i raczej niczego co jest rozdzielnie ładowane się nie czepiają.
Co do części broni - tez trudny temat, bo taki moździerz nie ma żadnych istotnych części... ot, rura z gwoździem w dnie.

- nie ma odpowiedzialności za „posiadanie kiedyś”, chyba ze udowodnią - miałeś, dałeś, sprzedaleś, wypłynęło przy sprawie karnej.

Polskie prawo nie przewiduje obowiązku samodenuncjacji (jeszcze). Tak samo żona, matka i dzieci nie mają obowiązku donosić.
Jesteśmy najbardziej rozbrojonym narodem Euroazji, ale to się zmienia - UE dąży do całkowitego pozbawienia obywateli broni - a nawet noży. Przepisy w różnych krajach są bardzo różne - np we Francji można posiadać Colta Peacmakera na dowód ale już muszkiet z XVII wieku jest na pozwolenie (bo broń długa służy do klusowania wg ich władz).
W Czechach bez pozwolenia jest broń maksymalnie dwustrzalowa, za to uzyskanie pozwolenia na inną broń jest 10x łatwiejsze niż u nas.
W Niemczech bezpozwoleniowe są jednostrzałowe czarnoprochowce. Rewolwery już podpadają pod normalne zezwolenie, którego uzyskanie jest równie trudne jak w PL.
We Włoszech prawo jest bardzo liberalne w kwestii broni myśliwskiej. Z krótką gorzej, jakkolwiek czarnoprochowa to jak u nas na dowód.
Skandynawia cały czas zaostrza prawo w tej kwestii, również broni myśliwskiej (wyjątkiem jest Finlandia).
Wielka Brytania - calkowity zakaz posiadania współczesnej broni poza myśliwską. Nie ma nawet opcji uzyskania pozwolenia na „klamkę”. Ale - wolno posiadać broń historyczną, sprzed 1939r, używającą „przestarzałego kalibru”, natomiast gorzej z posiadaniem do niej amunicji.

Niedemokratyczna Rosja jest bardzo niejednolita (to republika federacyjna, i obwody mają sporą autonomie w tej kwestii, podobnie jak stany w USA). W Rosji nie ma takich organów jak PZŁ i PZW, stąd łatwiej o broń myśliwską. Z tym kałachem to nie jest takie proste, wojskowy nielegalny - jest masa konstrukcji opartych na AK o przeznaczeniu myśliwskim ale wszystkie strzelają ogniem pojedynczym.
O ile na Syberii czy Uralu broń myśliwska jest łatwo dostępna i podlega tylko rejestracji na milicji (jak u nas mocne wiatrówki), to już w Moskwie uzyskanie zezwolenia na broń jest właściwie niemożliwe dla zwykłego obywatela (nie powiązanego z władzą).

Ładunki prochowe w „szmacie” oprócz kolejowych, były używane w niektórych rodzajach moździerzy, ale chyba tak dawno ze mało realne byłby znalezienie tego.
  • Sławek Oppeln Bronikowski, thug, Dokuś i 1 inna osoba lubią to

#2813 OFFLINE   etherni

etherni

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1832 postów
  • LokalizacjaWschód
  • Imię:Sławek

Napisano 15 grudzień 2020 - 14:10

Już nie mogę edytować posta - żeby było bardziej w temacie wędkarskim, do niedawna (do objęcia władzy przez socjalistów, tfu), w Kanadzie rewolwery w „słoniowych” kalibrach były normalnym wyposażeniem wędkarzy. Do samoobrony przez misiami.
Na Alasce jest tak nadal. Ale tez pewnie niedługo - komunista Biden zakaże i broni, i łowienia ryb dla przyjemności (wszak dla lewicy to sadyzm, chcesz łowić - ok ale tylko na mięso. Nie ma zabawy jedzeniem).
  • Sławek Oppeln Bronikowski, Marcin Rafalski, Dokuś i 1 inna osoba lubią to

#2814 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10144 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 15 grudzień 2020 - 14:29

Panowie, a może oddzielny wątek z tymi bez wątpienia ciekawymi informacjami, jednak dość dalekimi od tematu zasadniczego? ;)


  • Dokuś lubi to

#2815 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1098 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 15 grudzień 2020 - 15:14

Jasne Robert, ale chyba napędziliśmy trochę strachu Arkowi. A już nikomu nie zależy żebyście w duecie śpiewali przed prokuratorem. :) Dobrze liznąć trochę wiedzy nawet przy takiej okazji. Wracamy do staroci i wspomnień.


  • BOB, Dokuś i eRKa lubią to

#2816 OFFLINE   Cez@ry

Cez@ry

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 145 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Cezary
  • Nazwisko:K.

Napisano 08 styczeń 2021 - 16:30

Na "odmulenie" wątku znalezisko z końcówki zeszłego roku które sprawiło mi wielka radochę :)

                                                             Kolekcjonerskie wydanie HARDY BROTHERS: THE MASTERS, THE MEN AND THEIR REELS. 1873 - 1939 by John Drewett  w skórzanej oprawie na 125-lecie firmy Hardy w ilości wyłącznie 125 sztuk. 

Przepiękna ekncyklopedia, skarbnica wiedzy dotycząca produkcji kołowrotków Hardy.

 

Załączony plik  _20210107_205033.JPG   51,65 KB   11 Ilość pobrań

 

Załączony plik  _20210107_205132.JPG   16,23 KB   11 Ilość pobrań

 

Załączony plik  _20210107_205251.JPG   106,63 KB   11 Ilość pobrań

 

Załączony plik  _20210107_205412.JPG   209,26 KB   11 Ilość pobrań

 

Załączony plik  _20210107_205456.JPG   203,68 KB   11 Ilość pobrań

 

Do pełni szczęścia zabrakło wyłącznie skórzanego etui sygnowanego logiem marki HARDY.

 



#2817 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10144 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 08 styczeń 2021 - 16:41

Super. Gratulacje. Gdybyś wybierał się do mnie po kijek to zabierz ze sobą ;)



#2818 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 08 styczeń 2021 - 20:24

Bob.
Wyślę ci dla @Cez@ry "kawałek" młynka bo on lubi takie. Wtedy gdy będę wysyłał Twoje zabawki.
  • Cez@ry lubi to

#2819 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10144 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 08 styczeń 2021 - 20:27

OK...mam mu oddać tak normalnie, bez obrzydliwego zysku korupcyjnego? :rolleyes:  :P  :D



#2820 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 08 styczeń 2021 - 20:33

"OK...mam mu oddać tak normalnie, bez obrzydliwego zysku korupcyjnego?"

______
Zależy jakie masz sumienie. Moje będzie czyste. ;)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych