Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Sumy 2009


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
314 odpowiedzi w tym temacie

#61 OFFLINE   patu

patu

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 6984 postów
  • Lokalizacjaokolice Szczecina
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:S.

Napisano 26 lipiec 2009 - 09:53

Ja równiez wczoraj przy dennym rapowaniu zdjąłem sumka pod 90cm.
Co do uklei,to fakt, mam wersje jedno-kotwiczną i jej praca jest bardziej wyczuwalna na kiju.
Znika też problem samonadziana się ogonka na kotwicę.

P.S Paweł, życzę takiego z 2-ką na przedzie... i nie mówię o wadze :mellow:

#62 OFFLINE   tofik

tofik

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2132 postów
  • LokalizacjaPyrlandia
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Adamek

Napisano 26 lipiec 2009 - 11:35

@Robert czyli rozumiem że mogę spokojnie odciąć tylna kotwicę w RH10 i przynęta nie straci na wartości ? nie ukrywam że bardzo ułatwi mi to życie na raczej płytkich wodach Warty :D
łowcom sumów gratuluję i trochę zazdroszczę bo w tym sezonie z powodów sprzętowych o tej rybie mogę tylko pomarzyć :angry:

#63 OFFLINE   Maynard

Maynard

    Cast Spinn C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1912 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 26 lipiec 2009 - 11:38

Sum przyłowem? Tak bym nie napisał - ukleje RH idą przy samym dnie i możemy się spodziewać każdej ryby - już tego doświadczyłem.
(...) nie ma co się tu bawić z lekkim sprzętem - jak już świadomie szukamy np. boleni z dna, niech sprzęt będzie w miarę mocny i zamiast bolenia, złowimy np. suma Nie traktujmy tego jako przyłów :mellow:


Jasna sprawa. :D O kaliber zestawu w istocie pytałem, o zapas mocy.
Chyba, że masz tak skonfigurowany zestaw, że wyciągnie każdego Bola i większość sumów ..

Pozdrawiam
Grzesiek

#64 OFFLINE   Redzi

Redzi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1866 postów
  • LokalizacjaBolenie nad Wisłą

Napisano 26 lipiec 2009 - 12:11

Pirania gratulacje kolejnego sumka :D Widzę że formę trzymasz :D

Oby tak dalej

#65 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3756 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 26 lipiec 2009 - 12:14

tofik, w uproszczeniu wytłumaczę to tak. Na bolenie najlepiej jest mieć jedną kotwiczkę pod główką. Mnie przez przejściem na takie zbrojenie wzdragał tylko duży jesienny boleń zapięty na drugą kotwiczkę. Przemyślałem to i jestem pewny, że druga kotwiczka tylko przeszkadza w solidnym głębokim połykaniu tej pierwszej. Tylko przy łowieniu w miejscach gdzie ukleja szoruje prawie po piachu trzeba mieć drugą. Co do akcji to z bolkami można przyjąć taką zasadę, że im bliżej wierzchu tym lepsze są szybkie drobne drgania. Im głębiej, lepsza jest akcja wyraźna. Suma i dużego bolka najczęściej trzeba sprowokować. Ja łowię tak, że w średnim nurcie prowadzę wolno aby tylko czuć drgania. Jak woda zwalnia to przyspieszam i wynurzam przynetę aby szła wyżej. Jak wpada w szybkie warkocze to trzymam tylko na sztywnej lince do czasu aż stuknie w dno. Jak to nastąpi to znowu ją unoszę. Takie prowadzenie jest bardzo naturalne. Występują naprzemiennie elementy kiedy przynęta prowokuje i kiedy drapieżnik ma czas na atak. Polecam, jak są ryby w łowisku to branie jest tylko kwestią czasu.

#66 OFFLINE   tofik

tofik

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2132 postów
  • LokalizacjaPyrlandia
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Adamek

Napisano 26 lipiec 2009 - 14:32

@Robert - dzięki za odp :D

#67 OFFLINE   pirania74

pirania74

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1068 postów
  • LokalizacjaPOLSKA

Napisano 26 lipiec 2009 - 20:39

[quote]

Sum przyłowem? Tak bym nie napisał - ukleje RH idą przy samym dnie i możemy się spodziewać każdej ryby - już tego doświadczyłem.
(...) nie ma co się tu bawić z lekkim sprzętem - jak już świadomie szukamy np. boleni z dna, niech sprzęt będzie w miarę mocny i zamiast bolenia, złowimy np. suma Nie traktujmy tego jako przyłów :mellow:
[/quote]

Jasna sprawa. :D O kaliber zestawu w istocie pytałem, o zapas mocy.
Chyba, że masz tak skonfigurowany zestaw, że wyciągnie każdego Bola i większość sumów ..

Pozdrawiam
Grzesiek
[/quote]

Zestaw, którym najczęściej łowię to Kij CD XLS 3,05 8-32 g linka do 20 lb, plecionka PP 15lb, kołowrotek Daiwa wielkości 4000 - w zupełności jest OK Kijek typowo sandaczowy ale z dużym zapasem mocy na dolniku

@patu, ostatniego słowa jeszcze nie powiedziałem i pewnie większe sumki będą (oby) a jakieś 2 tygodnie temu miałem na kiju sporego suma, na RH10, który w kilka minut wyjął mi z prądem całą plecionkę 15lb z podkładem Za nic nie mogłem go zatrzymać na hamulcu prawie na beton (znaczy na granicy wytrzymałości plecionki) Nie miałem miejsca na manewry - wysoka trawa, krzaki, drzewa...

@Redzi, dzięki :D Formę staram się trzymać :D

#68 OFFLINE   tymon

tymon

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 864 postów
  • Imię:Tomek

Napisano 27 lipiec 2009 - 09:20

Pawcio-graty. Piękny sumek. Ja też doświadczyłem tego,iż RH lepiej pracuje z jedną.Robert doradził i miał rację.

#69 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3756 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 27 lipiec 2009 - 10:33

Dostałem dziś info o jeszcze dwóch suma na ukleje 12 cm. Oba nie wyjęte :( Z uklei z dwoma kotwicami ryba spadła a w uzbrojonej w jedną urwała linkę. To by potwierdzało, że z jedną kotwiczką lepiej się ryby zapinają. Na sumy przydała by się kotwiczka numer większa czyli 4. Wielkość pierwszej kotwiczki wpływa na akcję minimalnie, więc można zaszaleć :D

#70 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3488 postów

Napisano 27 lipiec 2009 - 11:13

Oj Paweł Paweł wpuścić Cię na miejscówkę, to wszystkie ryby wyłowisz ;)

A tak na serio to gratki. Kuj ryby póki gorące :D

#71 OFFLINE   BACIAR

BACIAR

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 183 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk

Napisano 27 lipiec 2009 - 13:58

Witam ,

Gratuluję sumiastych !

Moje Robertowe ukleje ostatnio atakują wyłącznie szczupaki. Niestety raz skończyło się obcinką...

Pozdrawiam
Baciar

#72 OFFLINE   pirania74

pirania74

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1068 postów
  • LokalizacjaPOLSKA

Napisano 27 lipiec 2009 - 14:15

Oj Paweł Paweł wpuścić Cię na miejscówkę, to wszystkie ryby wyłowisz ;)

A tak na serio to gratki. Kuj ryby póki gorące :D



@tymon, @BACIAR - dzięki

Daniel, masz może w zandarzu jakąś super miejscówkę :lol: ? Chętnie obłowię :mellow: Żartowałem oczywiście :D

Ja niestety od dziś odpuszczam Wiślane łowy aż do prawie 10 sierpnia - na Dolny Śląsk jadę i tam będę GRABIŁ okoliczne wody z rybek <_<

#73 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9507 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 27 lipiec 2009 - 14:17

Ja Ci pograbię :angry:

#74 OFFLINE   pirania74

pirania74

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1068 postów
  • LokalizacjaPOLSKA

Napisano 27 lipiec 2009 - 14:20

Ja Ci pograbię :angry:


Waldek, co ty? :lol: :unsure: Przecież umawialiśmy się na wspólne GRABIENIE okolicznych jeziorek, rzek :mellow: B) :lol:

#75 OFFLINE   pirania74

pirania74

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1068 postów
  • LokalizacjaPOLSKA

Napisano 27 lipiec 2009 - 16:34

Ja Ci pograbię :angry:


I jeszcze jedno - na jeziorze Z. (kojarzysz które :mellow: ) SUM ładnie chodzi (znaczy żeruje) bo kilka dni temu brat miał prawie godzinę na kiju ładną sztukę i plecionkę 30 lb przetarł Po ciężarze oceniał go na 25-30 kg Woził brata jak chciał, był jakieś kilkanaście metrów od brzegu i plećkę diabli wzięli - przyponu nie dał :angry:

#76 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9507 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 27 lipiec 2009 - 16:42


Skoro już o sumach, Pawle, to podobno, w zeszłym tygodniu właśnie tam padły 2 sztuki :D


#77 OFFLINE   biosteron

biosteron

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1945 postów
  • LokalizacjaNadbużańskie tereny.
  • Imię:Marcin

Napisano 27 lipiec 2009 - 16:51

Panowie ,skoro pływają tam takie giganty :huh: , to proszę zadbać o własne bezpieczeństwo ,asekurujcie siebie nawzajem,obyście wrócili cali i zdrowi,oczywiście fotki mile widziane :D .

Gratulacje Paweł,piękne sumy łowisz :D

#78 OFFLINE   pirania74

pirania74

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1068 postów
  • LokalizacjaPOLSKA

Napisano 27 lipiec 2009 - 16:55

Skoro już o sumach, Pawle, to podobno, w zeszłym tygodniu właśnie tam padły 2 sztuki :D


To dobra, bardzo dobra wiadomość dla mnie :mellow: Możliwe że już jutro tam pojadę

Marcin, dzięki :D

#79 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3756 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 27 lipiec 2009 - 18:54

Dziś mi się czkawką odbił brak drugiej kotwiczki w uklei :( Maiłem ładnego sandała. Prowadziłem ukleje tak sandaczowo, góra szybko i powolny opad w nurcie. Walnął jak bolek. Pięknie chodził i już widzieliśmy szeroki łeb pod nogami, no i spinka bez szarpnięcia :( Ślad po zębach idealnie w środku.

#80 OFFLINE   Redzi

Redzi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1866 postów
  • LokalizacjaBolenie nad Wisłą

Napisano 27 lipiec 2009 - 22:54

Będą następne już niedługo :D
Tylko i tak pewnie będziemy łowić z jedną kotwicą dalej :mellow: