Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Dobór kołowrotków


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4744 odpowiedzi w tym temacie

#3021 ONLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4974 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 26 grudzień 2019 - 08:21

... też twierdzę , że "faszerowanie doodbytniczo" ołowiem wędek zamiast prawidłowe wyważenie za pomocą dobrania odpowiedniej długości rękojeści zrobionej z odpowiednio dobranych cięższych materiałów - to porażka budowniczego ...

 

i jeszcze jedno ...

 

... jeżeli już sama wędka jest źle wyważona, to wyważanie jej ciężkimi/za dużymi kołowrotkami nie pasującymi do niej, to "kanibalizm techniczny" ... i nie dający komfortu łowienia ... no może przez chwilę...


Użytkownik miramar69 edytował ten post 26 grudzień 2019 - 08:31

  • guciolucky, smokwelski, Koincydencja i 1 inna osoba lubią to

#3022 OFFLINE   smokwelski

smokwelski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1093 postów
  • LokalizacjaNowe Miasto Lubawskie
  • Imię:Krzysztof

Napisano 26 grudzień 2019 - 09:20

W długich kijach nie ma zmiłuj - tu się nie stosuje życzeń, typu: "mi się podoba dzielony raregrip, króciutki, tak przed łokieć", bo potem są właśnie takie problemy.
Trzeba też pogodzić się, że niektórych badyli po prostu nie da się wyważyć idealnie, bo jakieś koszmarki techniczne byłyby konieczne, metrowy dolnik i kilowy młynek. W dzisiejszych czasach chyba da się jakoś przeboleć. Kto łowił trzymetrowym tokozem pełnym szklakiem to wie. Gimby nie znajo.
  • Andrzej Stanek, miramar69 i Mateo1989 lubią to

#3023 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4087 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 26 grudzień 2019 - 09:59

W długich kijach nie ma zmiłuj - tu się nie stosuje życzeń, typu: "mi się podoba dzielony raregrip, króciutki, tak przed łokieć", bo potem są właśnie takie problemy.
Trzeba też pogodzić się, że niektórych badyli po prostu nie da się wyważyć idealnie, bo jakieś koszmarki techniczne byłyby konieczne, metrowy dolnik i kilowy młynek. W dzisiejszych czasach chyba da się jakoś przeboleć. Kto łowił trzymetrowym tokozem pełnym szklakiem to wie. Gimby nie znajo.

 

Tokoz nie był najgorszy, miałem konstrukcje podobnie ciężkie gdzie część szczytowa leciała jak dobra maczeta, surowiec klejonka tonkinowa. Co do wyważenia, większość spinów/castów które przeszły przez moje ręce miało/ma 45-46 cm od stopki/pazura do gały dolnika przy długości blanku 9'-9'6", tutaj waga kołowrotka w okolicach 270-330 gram wydaje się być ideałem. Na dodatek świetnie się rzuca - dźwignia.


Użytkownik Andrzej Stanek edytował ten post 26 grudzień 2019 - 10:00

  • miramar69 i smokwelski lubią to

#3024 ONLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4974 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 26 grudzień 2019 - 10:11

... dokładnie tak , ale jest jeszcze coś takiego jak "moda" i tu co niektórzy przedkładają ją nad "komfort"

 

Nie wolno tego uogólniać ...  ;) , bo oczywiście długość samej rękojeści powinna być i jest uzależniona zawsze od długości wędki ... i wypadałoby zachować zawsze odpowiednie proporcje ...  :)


  • MajKar i Alexspin lubią to

#3025 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4087 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 26 grudzień 2019 - 10:38

... dokładnie tak , ale jest jeszcze coś takiego jak "moda" i tu co niektórzy przedkładają ją nad "komfort"

 

Nie wolno tego uogólniać ...  ;) , bo oczywiście długość samej rękojeści powinna być i jest uzależniona zawsze od długości wędki ... i wypadałoby zachować zawsze odpowiednie proporcje ...  :)

 

K. Zieliński zrobił dla mnie wiele kijów i zawsze prosiłem o długi dolnik. Nawet przy długości 8' 30lb CTS miał wspomniane 45 cm. Dawało to duże podparcie przy holu i zacinaniu zarówno w pozycji stojącej jak i na łodzi siedząc. Może specyfika trzymania końca dolnika pod pachą przy multikach wymusza takie długości, ja nie narzekam. Zawsze mnie pytał po co mi tak długi dolnik...  :D Zapatrzyłem się dawno temu na angielskie konstrukcje gdzie właśnie długi dolnik był podstawą, do tego gała z dołu i na końcu feregripu. Tak już zostało do dzisiaj. Wszystkie spiny które obecnie posiadam są robione w tej konwencji, do tego długie kije dwuskładowe 12'0" mają od gały do stopki kołowrotka 50 cm (2 szt.) i obecne w produkcji przy tej samej długości blanku 12'0" 57 cm (2 szt.). Każdy łowi po swojemu. Rekordowa odległość jaką kiedyś zadałem to 67 cm od gały do stopki kołowrotka (centerpin) jednak sam blank miał 15'0' długości. Za każdy razem wzorowa ergonomia...



#3026 ONLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4974 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 26 grudzień 2019 - 10:42

... również jestem zwolennikiem dłuższych dolników , bo przekonałem się , że daje to więcej plusów "dodatnich"  niż  "ujemnych;)  :D

i Ci którzy Mnie zaufali pomimo początkowym niedowierzaniom przyznali , że coś w tym jest  :rolleyes: ...


Użytkownik miramar69 edytował ten post 26 grudzień 2019 - 10:48

  • Andrzej Stanek, smokwelski i Alexspin lubią to

#3027 OFFLINE   psd27

psd27

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1006 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Paweł

Napisano 26 grudzień 2019 - 11:49

Ja mogę powiedzieć tylko tyle, że przyłączam się do kółka miłośników długich dolników. Tylko że Kolega, który pytał wyżej, mówiło kiju ze sklepu.
  • golsyl i smokwelski lubią to

#3028 Guest_trilung_*

Guest_trilung_*
  • Guests

Napisano 26 grudzień 2019 - 12:18

Wyważanie ołowiem w samej d... czy ciężka gała na końcu prowadzi do bardzo niekorzystnych efektów w pracy i właściwościach rzutowych kija. Tam gdzie trzeba już koniecznie wyważać, tj. przy kijach bardzo długich (3 m i więcej) i ciężkich, jedyny sposób to prawidłowa budowa kija, dość ciężka rękojeść i uchwyt odpowiednio odsunięty. Osłabia mnie spinanie się nad wyważeniem 2m UL o masie 90g.

Eee,tam..
Dźwignia podobnie do dźwigu...ma robić,robotę.
W zależności od potrzeb t.j.żyłka np obmarzanie(trotki,głowa)czy plecionka optymalne zbrojenie potem nawój noezbędny i moc hamulca-kołowrotek na końcu dystans między dłońmi do właściwego miotania no i wklejka bo najefektywniej wyważy..taki minimax:minimum wagi maksimum satysfakcji.
😉 😏 😊
Mam fajną Aspirę z shimano 10' 7-21g w dwuskładzie...z długim uchwytem i jescze możliwością wydłużenia o jakieś 12cm.
Na nizinnej standard,ale z morskiej plaży po wydłużeniu 2 czasem 3 rewka...bajka!
Nie wyważam gdy nie trzeba...ale przy składaniu i owszem.

Użytkownik trilung edytował ten post 26 grudzień 2019 - 12:26


#3029 OFFLINE   Mejdżor

Mejdżor

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 45 postów
  • LokalizacjaWWA

Napisano 01 styczeń 2020 - 21:07

Panowie! 

kręcioł odpowiedni do fenwicka hmx(290cm) na wiślane bolenie w kwocie do ok 450zł to:

 

wszystko w rozmiarze 4000

 

ABU REVO X ew S

SHIMANO ULTEGRA

ZAUBER CF

PENN BATTLE II

??

pzdr w nowym roku



#3030 OFFLINE   mathew.stepnicki

mathew.stepnicki

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 335 postów

Napisano 01 styczeń 2020 - 21:44

Fajna opcja na bolenia jest daiwa em ms jdm 3000h, ma 6 lozysk, przełożenie 5.6.1 czy nie za szybkie. Ciekawy młynek dość solidny a przy tym działa płynniej niż zaubery. Jego płynność mogę śmiało porównać z ultegra FB czy nawet stradikiem fk. Kumpel katuje już dwa lata i ma bardzo dobre zdanie o nich, przeszedł właśnie z Red arc I zauberow na nie...

Ma może jedna nie wielką wadę, korba jest przetykana a nie wkręcana ale czy to tak naprawdę wada?

A teraz najlepsze młynek można mieć za jakieś 350zl. 120f72be86ae24e8f3656ea44bb8fa79.jpg

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
  • Mejdżor lubi to

#3031 OFFLINE   MatB

MatB

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 322 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Mateusz
  • Nazwisko:Balcerzak

Napisano 01 styczeń 2020 - 22:37

A daiwa bg 3000 lub prorex 3020? W moim wędkarskim towarzystwie oba używane i daja radę. Głównie pod bolki właśnie. Do kija 290 jal znalazł.
  • Mejdżor lubi to

#3032 OFFLINE   MajKar

MajKar

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 502 postów
  • LokalizacjaRyki
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Majek

Napisano 03 styczeń 2020 - 09:04

Daiwa Whiskler Tournament ss1600

https://www.ebay.co....83defd280c7fc01

Waga nie mała ale solidność konstrukcji i w właściwości rzutowe rekompensują.



#3033 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 03 styczeń 2020 - 09:11

Daiwa Whiskler Tournament ss1600

 

Waga nie mała ale solidność konstrukcji i w właściwości rzutowe rekompensują.

To już straszna betoniara :D .

To już bardziej szukałbym coś ze starego shimano super x 4000.


  • guciolucky lubi to

#3034 OFFLINE   Mejdżor

Mejdżor

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 45 postów
  • LokalizacjaWWA

Napisano 03 styczeń 2020 - 14:58

chyba wjadę w tą daiwe BG w rozmiarze 3000



#3035 OFFLINE   Mejdżor

Mejdżor

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 45 postów
  • LokalizacjaWWA

Napisano 03 styczeń 2020 - 19:41

Spóźniłem się, ostatnia sztuka pooooooszła za 399, a co sądzicie o ULTEGRZE w rozmiarze 4000 albo NASCI 4000 ogarnie to bolenia?


  • spidi lubi to

#3036 OFFLINE   Pescador de caña

Pescador de caña

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 487 postów
  • LokalizacjaBuenas Noches
  • Imię:Mrevansh

Napisano 03 styczeń 2020 - 20:33

W temacie ultegra http://jerkbait.pl/t...małe-pieniądze/ możesz poczytać co więcej sądzimy :)


  • fonix lubi to

#3037 OFFLINE   Mejdżor

Mejdżor

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 45 postów
  • LokalizacjaWWA

Napisano 03 styczeń 2020 - 21:57

tak wiem, udało mi się odnaleźć ten temat, nasci jest po prostu prawie 200 zł tańsze, a być może równie dobrze da sobie rade, pozdrawiam



#3038 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPipPip
  • 5157 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 03 styczeń 2020 - 23:13

Do 400pln nie ma nic lepszego od super GT lub super x 3000/4000, mało tego lepiej będzie za zdecydowanie wyższą kwotę ale na pewno nie przebije żywotnością.
  • Jozi lubi to

#3039 ONLINE   viciu

viciu

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 106 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Wiktor

Napisano 04 styczeń 2020 - 14:51

Witam!Łowi ktoś daiwa caldia lt ,bo zastanawiam się nad kupnem i nie wiem czy brać stradica czy dokładać do ballistic.Chodzi o rozmiar 1000 /2000s.
Pozdrawiam Wiktor

#3040 OFFLINE   smokwelski

smokwelski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1093 postów
  • LokalizacjaNowe Miasto Lubawskie
  • Imię:Krzysztof

Napisano 06 styczeń 2020 - 10:43

Do Ballistica warto dołożyć, bo to rzeczywiście półka wyżej w stosunku do Caldii, ma znacznie lepszę przekładnię.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 4

0 użytkowników, 4 gości, 0 anonimowych