Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Dobór kołowrotków


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4744 odpowiedzi w tym temacie

#461 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 728 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 28 marzec 2016 - 21:41

DAMIR akurat Zaubera 3000 wlasnie niedawno kupiłem i miał pójść do uniwersalnego kija głownie pod szczupaka-SG MPP 35g, a do sandaczowki chciałem Slammera ale zawsze moge kupic drugiego Zaubera. Kijem sandaczowym ma byc chyba S662MH-F i teraz pozostaje pytanie do osób, które znają ta wędkę-jaki kołowrotek bedzie do niej dobrze dobrany wagowo i czy 350g Slammera to nie bedzie za duzo?

etherni w kwestii nawoju, jak i brodzenia czytałem trochę na forum ale umówmy sie to nie jest Shimano, czy Daiwa za ponad 1000pln, a ludzie tak wlasnie to porównują. Poza tym ja lowie w Szwecji i tam raczej sie delikatnie nie łowi wiec nie zamierzam używać cieńszych plecionek niż 0,16/0,18 a z takimi przekrojami Slammer chyba radzi sobie bez większych problemów. Nie mam tez manii ani przymusu nawijania pod sam rancik, jak co niektórzy.

Szukam po prostu mocnego, niezawodnego sprzętu za przyzwoite pieniądze, ktory bedzie łowił, a nie stał w gablocie zeby sie na niego patrzeć i rozpływać sie jaki jest cudowny i piękny.

Użytkownik PatLove edytował ten post 28 marzec 2016 - 21:49

  • Steril i Otto lubią to

#462 OFFLINE   Hunter_pike

Hunter_pike

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1852 postów
  • LokalizacjaSieradz
  • Imię:Przemo

Napisano 28 marzec 2016 - 21:49

slammer zmęczy Ci nadgarstek, tak myślę ale niech wypowiedzą się lepsiejsi specjaliści.



#463 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 728 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 28 marzec 2016 - 21:55

Hunter_pike myślisz, ze te 40g więcej w porównaniu do Zaubera 3000 bedzie aż tak odczuwalne? Z tego co zdążyłem sie zorientować starsze Daiwy Emblem, czy Shimano z wyższych półek, które sa bardzo polecane i wychwalane pod niebiosa na forum tez waza po ok 350g i nikt nie pisze odnosnie nich o męczeniu nadgarstka...

#464 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15633 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 28 marzec 2016 - 22:10

Slammer generalnie ma problemy z nawojem i brodami. Nie wypełnisz go linką pod rancik. Przekłada się to na długość rzutu. Jak linki będzie mniej to też więcej się musisz nakręcić.



#465 OFFLINE   Hunter_pike

Hunter_pike

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1852 postów
  • LokalizacjaSieradz
  • Imię:Przemo

Napisano 28 marzec 2016 - 22:15

Hunter_pike myślisz, ze te 40g więcej w porównaniu do Zaubera 3000 bedzie aż tak odczuwalne? Z tego co zdążyłem sie zorientować starsze Daiwy Emblem, czy Shimano z wyższych półek, które sa bardzo polecane i wychwalane pod niebiosa na forum tez waza po ok 350g i nikt nie pisze odnosnie nich o męczeniu nadgarstka...

 

Myślę że zależy to od wagi kija i tego jak kołowrotek go będzie wyważał. Slammer czy inny w tej wadze pod kij jaki planujesz kupić będzie chyba niezbyt raczej  dobrze ci go wyważał bo jest za ciężki ale ja tam się na tym bardzo dobrze nie znam, są lepsi spece. 40 gram różnicy na wadze kołowrotka to już nie tak mało. 


Użytkownik Hunter_pike edytował ten post 28 marzec 2016 - 22:16


#466 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 728 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 28 marzec 2016 - 22:18

godski lowie tylko łódki wiec super dalekie rzuty nie sa mi potrzebne,tak samo kołowrotka nie muszę kupować juz wiec moge wszystko spokojnie przemyśleć. Nie przekreślam tez kolejnego Zaubera 3000 albo moze 4000, czy tez poszanowanej używki w postaci np. Daiwy (Emblem?) lub jakiegoś Shimano jezeli trafiłyby sie w przyzwoitych pieniądzach.

Hunter_pike kij jeszcze nie kupiony ale decyzje juz chyba podjąłem i bedzie to Fenwick, ktory wazy ok 150g wiec teraz chyba należałoby sie skontaktować z kimś, kto posiada taka wędkę i dopytać w jakich granicach wagowych kołowrotek najlepiej ja wyważy...

Użytkownik PatLove edytował ten post 28 marzec 2016 - 22:21


#467 OFFLINE   Hunter_pike

Hunter_pike

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1852 postów
  • LokalizacjaSieradz
  • Imię:Przemo

Napisano 28 marzec 2016 - 22:31

Hunter_pike kij jeszcze nie kupiony ale decyzje juz chyba podjąłem i bedzie to Fenwick, ktory wazy ok 150g wiec teraz chyba należałoby sie skontaktować z kimś, kto posiada taka wędkę i dopytać w jakich granicach wagowych kołowrotek najlepiej ja wyważy...

 

Ja mam zaubera 3000 waga 305 gram, kij z pracowni waży 160 gram i waga kołowrotka wyważa kij idealnie, byłby zdecydowanie lżejszy ale jak Hubert robił mi ów patyczek musiał w dolnik dać cośik tam dociążenia bo Zauber 3000 nie wyważał lżejszego kija właściwie. Jak kij będzie miał 150 gram wagi a młynek zapakujesz 350 gram to będzie ci męczył bardzo rękę, tak myślę, zaczekaj co inni napiszą. Co zaś do samej wędki to czytałem też nawet tu na forum o nich i jedni piszą że są ok a inni że kruche ponoć bardzo.



#468 OFFLINE   etherni

etherni

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1846 postów
  • LokalizacjaWschód
  • Imię:Sławek

Napisano 28 marzec 2016 - 22:33

Ultegra/Biomaster 4000 SuperShip waży 350g, i nikt nie narzeka że za ciężko..
Sam mam fiksację lekkości ale to przy pstrągach, do grubego łowienia 350g to zupelnie znośnie.

#469 OFFLINE   Hunter_pike

Hunter_pike

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1852 postów
  • LokalizacjaSieradz
  • Imię:Przemo

Napisano 28 marzec 2016 - 22:37

Sławek ale gdzie tu mowa o grubym łowieniu kijem 1,98 długości do 28 g cw? No zapakuj pod to młynek 350 gram to na łódce średnia przyjemność z łowienia raczej.



#470 OFFLINE   etherni

etherni

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1846 postów
  • LokalizacjaWschód
  • Imię:Sławek

Napisano 28 marzec 2016 - 23:41

Nie doczytalem, fakt, to raczej średnio ciezki spin, wcześniej była mowa o kogutach 30g - jakoś mi się to kłóci z kijkiem 28g...
Jakbym miał dużo łowić z łódki krotkim kijem, to raczej poszedlbym w stronę casta - multiki są jednak trwalsze i lżejsze, 250g to już niezła wyciągarka.

#471 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 728 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 29 marzec 2016 - 06:43

Do sandaczowki nie chce casta, mam na cieżko na szczupaka i mi wystarczy. Natomiast co do samego kija, to czytałem ze S662MH-F spokojnie pociągnie te 40g, chyba ze to tylko takie forumowe mity?

#472 OFFLINE   Szymon82

Szymon82

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1600 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Szymon

Napisano 29 marzec 2016 - 15:25

Przemku 350 g kołowrotek to nic nadzwyczajnego , nie wiem jak to może kogoś męczyć przy średnim spinningu.Co do wyważenia to zrób sobie eksperyment.Zamontuj kołowrotek i zobacz gdzie wypada punkt.Później zdejmij szpule i porównaj z wcześniejszym miejscem.Jak kilkadziesiąt gramów zmieni środek o kilka mm to już będzie nieźle.Wyważanie kręciołem to mit.

Użytkownik Szymon82 edytował ten post 29 marzec 2016 - 15:25

  • strary i G_rzegorz lubią to

#473 OFFLINE   Hunter_pike

Hunter_pike

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1852 postów
  • LokalizacjaSieradz
  • Imię:Przemo

Napisano 29 marzec 2016 - 16:00

Szymon a jednak ma znaczenie bo do swojego Blassa 25-cio funtowego mam załozonego zaubera 3000 , pod taki na moje życzenie też wyważał kij Hubert, punkt obecnie przy tym kołowrotku i jego wadze jest ekstra moim zdaniem. Założyłem jednak do niego testowo młynek ważący 345 gram i dupa leciał na tył, założyłem td 920 i leciał na pysk oczywiście cały czas biorąc pod uwagę miejsce/punkt wyważania kija względem zaubera 3000 bo ten przy różnych wagach kołowrotków niestety ulegał zmianie.



#474 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1951 postów

Napisano 29 marzec 2016 - 16:37

@Hunter, masz kija wyważonego dokładnie w środku stopki kołowrotka 300g?

 

@Szymon, czy wykasowany jest ten stary temat Skippiego bo nie mogę znaleźć?

 

Edytka: znalazłem:

http://jerkbait.pl/t...ycja-specjalna/

 

http://jerkbait.pl/t...i-fakty-i-mity/


Użytkownik FidoAngel edytował ten post 29 marzec 2016 - 16:51


#475 OFFLINE   Szymon82

Szymon82

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1600 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Szymon

Napisano 29 marzec 2016 - 17:02

@Hunter jakoś nie mogę sobie wyobrazić tego kija lecącego do tyłu - masz faktycznie równo ze stopką wyważony kij ? Jak długi dolnik ?


Użytkownik Szymon82 edytował ten post 29 marzec 2016 - 17:02


#476 OFFLINE   Hunter_pike

Hunter_pike

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1852 postów
  • LokalizacjaSieradz
  • Imię:Przemo

Napisano 29 marzec 2016 - 18:10

@Hunter, masz kija wyważonego dokładnie w środku stopki kołowrotka 300g?

 

 

Od samej stopki do końca dolnika mam 34 cm ale punkt wypośrodkowania mam nad stopką centralnie nakręcanym od góry foregripie przy założonym kołowrotku, mój kij możesz zobaczyć w temacie Hubertusa.



#477 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2295 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 29 marzec 2016 - 18:22

He he czytam i sie smieje . Nie wiem czemu ale w zadnym moim patyku waga młynka nic nie zmienia w wywazeniu a zmienia tylko w wyglądzie :-) podpinałem młynki 240g, 280, 305, 350, i 385 gram. Środek cięzkości przesuwa sie DOKŁADNIE około 3-4mm. Czyli Nic. Brawo dla Rafała (Skalka) :-) ps. Moim zdaniem punkt wywazenia to nad wodą w akcji dopiero wychodzi...bo np jak patyk leci do tyłu to opór przynęty go wyprostuje....tak samo z tymi luzami w młynkach...w domu ola boga jakie luzy....a nad wodą nic juz nie czuć... :-)

Użytkownik przemow edytował ten post 29 marzec 2016 - 18:28

  • coma i G_rzegorz lubią to

#478 OFFLINE   etherni

etherni

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1846 postów
  • LokalizacjaWschód
  • Imię:Sławek

Napisano 29 marzec 2016 - 19:44

Jak kij jest wstępnie dobrze wyważony to widać różnicę między mlynkiem 220 a 300g, natoniast jak bez młynka ma punkt ciężkości daleko od uchwytu to faktycznie nic nie zmienia waga kręciołka.
A luz w kołowrotku to ja nad wodą czuję, przy lekkim zestawie. Wiele mitów powstaje z nieporozumienia i jeden ma na myśli orkę po Wiśle przynętami 20g, a drugi woblerka 5cm i dla obu to zestaw średni.
  • Hunter_pike lubi to

#479 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2295 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 29 marzec 2016 - 20:02

Zacznijmy od tego ze dla mnie ładowanie ołowiu w dupe jest nie do pomyślenia tak samo jak punkt wyważenia idalnie na stopce.... Po prostu tak nie lubie....Róznica 100g młynka przy mocnym kijku to dla mnie zadna roznica..... Wiem ze niektorzy walcząo każdy gram....i kombinuja..... Ja na szczęście takich prooblemów nie mam :-) Z luzem miałem na mysli luz rzędu 0.02-0.05 bo i niektórzy z takimi walczą... Ps. Cały bajer z rodbuidingiem polega na tym ze kazady robi patyk pod siebie. To co innemu pasuje mi nie będzie :-) i na odwrót.:-)

Użytkownik przemow edytował ten post 29 marzec 2016 - 20:24

  • Szymon82 lubi to

#480 OFFLINE   G_rzegorz

G_rzegorz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1343 postów
  • LokalizacjaKujawsko pomorskie
  • Imię:Grzegorz

Napisano 29 marzec 2016 - 20:16

Tak to już jest...jak nie ma czasu na ryby lub nie biorą to trzeba jakieś luzy lub złe wyważenie powymyślać:-)
U mnie tak jak u Przemka: Czy to okoniowy kijek czy też sandaczowy różnica w wadze młynka kilkadziesiąt gram nic podczas łowienia nie zmienia a już na pewno nie na tyle aby było to odczuwalne i w jakimkolwiek stopniu uciążliwe...

Użytkownik noname edytował ten post 29 marzec 2016 - 20:17

  • Szymon82 lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 7

0 użytkowników, 7 gości, 0 anonimowych