Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Dobór kołowrotków


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4613 odpowiedzi w tym temacie

#3701 OFFLINE   foreks

foreks

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 34 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Tomasz

Napisano 26 kwiecień 2021 - 22:38

Kupiłem dla jaj ostatnio 2x Ceymar FD 35 - plastikowe body, fajne duże szpule, ale od leżenia na stole anodyzowane szpule już rysowały się. Nad Bugiem całkiem całkiem praca, chociaż nie dało się ukryć, że to mimośród i stuki i porzękiwania też się pojawiło. Za to na pewno dużo później niż w Ninja  ;)  Ostatnie Zaubery mają luzy, że najlepiej sklejać do transportu kołowrotek. Ultegra to koszt 600-700zł, ale to już worm shaft i zupełnie upełnie inna liga. Do niej szpula kosztuje 150zł, czyli tyle prawie, co Ceymar z dwiema szpulami. Ja bym kupił Ceymara, chyba, że ktoś jest pedantem.



#3702 OFFLINE   dyliog

dyliog

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 225 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Łukasz

Napisano 27 kwiecień 2021 - 03:59

Ultegra obecnie to koszt niecałych 600zł 😉. Stradica 2500 kupiłem za 720zł. Oba kołowrotki warte swojej ceny.
  • Pablo54 lubi to

#3703 OFFLINE   Janusszr

Janusszr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1341 postów
  • LokalizacjaSuwałki
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Ja_to_ja

Napisano 27 kwiecień 2021 - 07:45

Po przejściach z kołowrotkami ery komunistycznej, dla mnie każdy kołowrotek nie plączący linki jest oki. Wg mnie nie ma złych kołowrotków. Mogą być co najwyżej złe ręce wędkarza  :)


  • TOFIX99 lubi to

#3704 OFFLINE   foreks

foreks

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 34 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Tomasz

Napisano 27 kwiecień 2021 - 08:38

Ultegra obecnie to koszt niecałych 600zł . Stradica 2500 kupiłem za 720zł. Oba kołowrotki warte swojej ceny.

Mała Ultegra, bo 2500 i 3000 to ten sam kołowrotek na wolny uciąg, gdzie poradzi sobie nowa Sedona za 220 zł. Ultegra zaczyna się od rozmiaru 4000, bo wtedy można docenić w nurcie moc i pracę kołowrotka. Ludzie kupują rozmiary 2500 na stawy, jeziora i wartkie rzeki, a kołowrotek ja bym dobierał pod wodę bardziej i przynęty, a nie jedynie wędzisko. 



#3705 ONLINE   fdt

fdt

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 24 postów

Napisano 27 kwiecień 2021 - 10:55

Hej szukam mlynka do 500zl pod kij black savage 250 20-60g, w oko wpadl mi spinfisher vi 3500, okuma azores i daiwa bg. Kijkiem lowie glownie na gumy 5" i 6" i do 20g olowiu dodtakowo raz na jakis czas porzucam jerkami do 50g za szczupakim. Niezalezy mi na masle ale na tym zeby wytrzymal kilka sezonow na wisle.



#3706 OFFLINE   Pablo54

Pablo54

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 86 postów
  • LokalizacjaNad wodą - łódzkie

Napisano 27 kwiecień 2021 - 17:20

Hej szukam mlynka do 500zl pod kij black savage 250 20-60g, w oko wpadl mi spinfisher vi 3500, okuma azores i daiwa bg. Kijkiem lowie glownie na gumy 5" i 6" i do 20g olowiu dodtakowo raz na jakis czas porzucam jerkami do 50g za szczupakim. Niezalezy mi na masle ale na tym zeby wytrzymal kilka sezonow na wisle.

Spinfisher vi 3500 trochę ciężki i szybkie przełożenie ,jak dla mnie. Rozejrzałbym się za Zauberem 4000 lub Ultegrą (młynki z worm shafttem) ,Daiwa BG i Okuma azoresj inna budowa.



#3707 OFFLINE   Biesan

Biesan

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1110 postów

Napisano 27 kwiecień 2021 - 18:45

Spinfisher vi 3500 trochę ciężki i szybkie przełożenie ,jak dla mnie. Rozejrzałbym się za Zauberem 4000 lub Ultegrą (młynki z worm shafttem) ,Daiwa BG i Okuma azoresj inna budowa.

Śmiało można powiedzieć że wszystkie mają podobne przełożenie.
Penn 94cm, Azores 90cm, BG 95cm
I w takiej kolejności bym kupował

#3708 ONLINE   fdt

fdt

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 24 postów

Napisano 27 kwiecień 2021 - 21:43

waga spinfishera mi wogole nie przeszkadza, tylko chyba nie dokonca rozumiem minus zwiazany z wysokim 6.2 przelozeniem,  odnosnie ryobi to wlasnie umiera mi moja wysluzona arctica a ultegra jest za droga, jade jutro zakrecic pennem i pewnie tak to sie skonczy, dzieki i pozdrawiam


  • Biesan lubi to

#3709 OFFLINE   zMazur

zMazur

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 173 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 01 maj 2021 - 22:05

- może pomoze?



#3710 OFFLINE   Biesan

Biesan

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1110 postów

Napisano 02 maj 2021 - 06:28

<...> - może pomoze?


He he, dobre



#3711 OFFLINE   etherni

etherni

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1832 postów
  • LokalizacjaWschód
  • Imię:Sławek

Napisano 02 maj 2021 - 07:06

waga spinfishera mi wogole nie przeszkadza, tylko chyba nie dokonca rozumiem minus zwiazany z wysokim 6.2 przelozeniem,  odnosnie ryobi to wlasnie umiera mi moja wysluzona arctica a ultegra jest za droga, jade jutro zakrecic pennem i pewnie tak to sie skonczy, dzieki i pozdrawiam


Spinfisher VI i tak jest lżejszy od V o około 40g, ale ma plastikowy rotor.
Wysokie przełożenie dla wielu kojarzy się z ciężkim startem, tyle ze spinfisher i tak ma specyficzną kulturę pracy wiec nie jest to zauważalne. VI nie widziałem w środku, V rozbierałem - ale raczej rewolucji konstrukcyjnej nie ma.
To inna filozofia konstrukcji niż Shimano czy Daiwa. Tu podstawowym założeniem jest MOC - materiały, spasowanie i rozwiązania techniczne podporządkowano wyłącznie temu. W moim przekonaniu producent uwzględnił zwyczaje panujące na rodzimym dla siebie rynku, czyli amerykański styl holu korbą.
Porównując na żywo Spinfishera z podobnymi rozmiarami (realnie a nie liczbowo) innych firm, miałem odczucie jakbym postawił Hummera I Army obok rodzinnych autek stylizowanych na SUV. Z wszystkimi konsekwencjami również na minus, w postaci olania komfortu czy kultury pracy.

#3712 ONLINE   fdt

fdt

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 24 postów

Napisano 04 maj 2021 - 16:58

No i zgadza się panowie bo chciałem nim poboleniowac ale nie dałem rady -za ciężkie bydle. Myślałem nawet żeby go oddać jednak po sparowaniu go z kijem 60g i sluszynymi przynetami pasuje lepiej niż dobrze. Zastanawia mnie tylko czy powinienem zaszachować podkładkami żeby zlikwidować stozek? Czy one docelowo maja tak nawijać?

#3713 OFFLINE   smokwelski

smokwelski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1093 postów
  • LokalizacjaNowe Miasto Lubawskie
  • Imię:Krzysztof

Napisano 04 maj 2021 - 19:15

Ile byś nie kombinował, cudu nie osiągniesz. Klepsydra zawsze będzie. Jak ustawisz już tak, że mniej więcej może być, to nie zmieniaj znacząco grubości linki, bo cały misterny plan w pi...du. i nie nawijaj za dużo na szpulę, 3 mm poniżej krawędzi, bo pożałujesz😁

#3714 OFFLINE   ergie1

ergie1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 72 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Ryszard
  • Nazwisko:Gawron

Napisano 05 maj 2021 - 08:11

Miałem Penna i ...... sprzedałem go. Bo ?????  Bo ma przekładnię ślimakową a nie hipoidalną. Dodatkowo to przełożenie 6,2 -1. Ten układ powoduje, że kręcąc nim sama przynętą i  to niedużą np.  5 g obrotówką miałem wrażenie jakbym ciągnął kilowego szczupaka. Fajny, ładny, solidny, trwały - ale nie do spinningu. Przekładnie hipoidalne mają większą sprawność i nie wymagają takiej siły na korbce jak ślimakowe.



#3715 OFFLINE   jogger1

jogger1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 163 postów
  • Lokalizacjamazowieckie
  • Imię:Konrad
  • Nazwisko:Grabowski

Napisano 05 maj 2021 - 22:37

Przełożenie wysokie powoduje ciężki start a przekładnia ślimakowa - pokręć modelem DAM quick 1202 , 2002 , ABU 52,54 czy choćby serie C / 3,4. Nie będzie to masło w maśle ale lekko i przyjemnie . No i żywotność tej przekładni oraz prostota serwisowa to duże zalety ślimaka .
  • mario70 lubi to

#3716 OFFLINE   etherni

etherni

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1832 postów
  • LokalizacjaWschód
  • Imię:Sławek

Napisano 06 maj 2021 - 10:55

@ergie1, jakiego Penna masz na myśli?
Bo żaden z obecnie produkowanych nie ma przekładni ślimakowej.
Rozbierałem spinnfishera V.
  • golsyl i Pablo54 lubią to

#3717 OFFLINE   smokwelski

smokwelski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1093 postów
  • LokalizacjaNowe Miasto Lubawskie
  • Imię:Krzysztof

Napisano 06 maj 2021 - 13:35

Ani Slammer
  • golsyl lubi to

#3718 OFFLINE   ergie1

ergie1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 72 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Ryszard
  • Nazwisko:Gawron

Napisano 06 maj 2021 - 13:46

SS



#3719 OFFLINE   etherni

etherni

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1832 postów
  • LokalizacjaWschód
  • Imię:Sławek

Napisano 06 maj 2021 - 21:59

https://images.app.g...pZhraZFPXrjtFK7

Nie ma tu przekładni ślimakowej.

#3720 OFFLINE   smokwelski

smokwelski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1093 postów
  • LokalizacjaNowe Miasto Lubawskie
  • Imię:Krzysztof

Napisano 07 maj 2021 - 07:27

By już przymknąć temat: te wszystkie rzekome zalety przekładni ślimakowej spowodowały, że już dawno wyszła z użycia w kołowrotkach, być może jakieś niedobitki jeszcze są, ale to już istne egzotyki. Jako, że swoje lata mam i niejednego młynka o takiej konstrukcji dane mi było zażywać (Delfin 8 (ha ha), Cardinale 66, C3, C4, C4X, Abu Suveran), stwierdzę, iż nie ma za czym tęsknić. Tak czy owak mówimy już obecnie o jednorożcach, nic ta dyskusja nie wniesie




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych