Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Dobór kołowrotków


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4678 odpowiedzi w tym temacie

#4181 OFFLINE   19john92

19john92

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisano 18 grudzień 2022 - 19:09

Smar wyglada dobrze jak na dwa lata :)
  • Karol Krause lubi to

#4182 OFFLINE   matpgt

matpgt

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 389 postów

Napisano 19 grudzień 2022 - 10:00

Zauber red ktoś kręcił dłużej albo rozbierał? Jakie są zmiany względem starego modelu poza korba wkręcana w przekładnie? skąd ta różnica wagi?



#4183 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 698 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 21 grudzień 2022 - 15:02

Wziąłem tego czerwonego Zaubera na próbę, zobaczymy…
Na sucho kreci całkiem ok, jak to Zauber, ciekawe jak będzie w praktyce. Na pewno na plus wkręcana w przekładnię korba.

Użytkownik PatLove edytował ten post 21 grudzień 2022 - 15:03


#4184 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1940 postów

Napisano 21 grudzień 2022 - 17:09

. Na pewno na plus wkręcana w przekładnię korba.

Jak kilka razy gdzieś Ci sie zapodzieje to zmienisz zdanie ;). Normalnie korbka zawsze jest częścią kołowrotka a w tym przypadku nie zawsze...


  • Voldemort lubi to

#4185 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 698 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 21 grudzień 2022 - 17:56

Wszystkie młynki mam z wkręcaną korbką i nie widzę problemu, poza tym mam ten komfort, ze nie muszę rozkładać i skladac swoich zestawów

#4186 OFFLINE   tomchaf11

tomchaf11

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 358 postów
  • LokalizacjaSIEDLCE

Napisano 21 grudzień 2022 - 23:44

W starym kołowrotku pękała tulejka w tej wkręcanej rączce. Dlatego tyle osób potrzebuje nowej korbki. U mnie wcześniej w zastępstwie była od team dragona a obecnie od daiwy lecą.
Kołowrotek od paru lat jeździ jako zapas mimo iż podczas kręcenia wydaje się że jest nie wyważony to nadal kręci i jest ok. Ma pewnie z 10lat przerabiał różne temperatury w użytkowaniu od pozostawienia na całą zimę w bakiście w łódce. Kręci nadal, oczywiście kilkukrotnie serwisowany- stosowałem smar quantum sauce wg mnie najlepszy smar do kołowrotków
  • strary lubi to

#4187 OFFLINE   uzytkownikjerkbait

uzytkownikjerkbait

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 79 postów

Napisano 23 grudzień 2022 - 09:20

Koledzy, potrzebuję podpowiedzi odnośnie dobrania mocnego kołowrotka ze stałą szpulą.

Obecnie mam na kiju Daiwa Lexa 2,4m 50-100g (jego waga to tylko 140g) podpiętego Penn-a Slammera 360 (waga 365g), łowię (głównie trolling) woblerami 50-80g (sporadycznie ok.100-120g). Zestaw technicznie od kilku lat sprawdza się bez zarzutu, ale kołowrotek jest nieprzyjemnie ciężki, źle wyważa, niepotrzebnie zwiększa ciężar zestawu i ogólnie to mnie drażni. Postanowiłem coś z tym zrobić/zmienić. Po sprawdzeniu wychodzi mi że fajnie by było dobrać kołowrotek o wadze 280-310 gram.

Z uwagi że kij to Daiwa biorę pod uwagę dwa kołowrotki też Daiwy: 1 Daiwa BG 3000; 2 Daiwa BG MQ 4000D-XH.

Ogólnie to w ciemno kupił bym Daiwa BG MQ 4000D-XH ale boję się jego przełożenia 6,2:1. Swego czasu miałem "białe" Shimano Stradick z hamulcem walki i właśnie z takim szybkim przełożeniem i czuć było nieprzyjemny opór na korbce, nie podobało mi się to, kołowrotki bardzo mi się podobały ale z uwagi na ten opór posprzedawałem je.

Moje pytanie to jak sprawuje się Daiwa BG MQ 4000D-XH z tym szybkim przełożeniem, czuć opór na korbce, jest nieprzyjemnie, czy przy tych "dużych/morskich" kołowrotkach nie ma to znaczenia i 6,2:1 jest ok?

Brać pod uwagę Daiwa BG MQ 4000D-XH czy lepiej nie ryzykować i kupić sprawdzoną starą konstrukcję, i o połowę tańszą Daiwa BG 3000?

Może jakieś inne propozycje (nie upieram się przy Daiwie :-), ważne żeby waga była ok. 300g, mój Slammer z 365g to za dużo. Cena tak do 1000, dlatego nie biorę pod uwagę Shimano TP (a pasują mi Shimaniaki).

Dzięki za wszelkie podpowiedzi, uwagi



#4188 OFFLINE   DominikBP

DominikBP

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 233 postów
  • LokalizacjaBiała Podlaska
  • Imię:Dominik

Napisano 23 grudzień 2022 - 09:57

Używałem takiej Daiwy BG MQ o jakiej piszesz i powiem szczerze że nie zauważyłem żadnego oporu kręci tak jak stradic FL. Jest to bardzo dobra konstrukcja i bardzo wytrzymała, przesiadłem się na multik i tylko dlatego zrezygnowałem.


  • Sławek77 lubi to

#4189 OFFLINE   saitt

saitt

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 787 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Paweł

Napisano 23 grudzień 2022 - 10:52

Jeżeli budżet pozwoli to szarpnalbym się na Twoim miejscu na Daiwa CERTATE LT 5000d
  • mario70 i Pescador de caña lubią to

#4190 OFFLINE   uzytkownikjerkbait

uzytkownikjerkbait

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 79 postów

Napisano 23 grudzień 2022 - 12:55

Daiwa CERTATE LT 5000d fajna ale kasa większa jeszcze od Twin Power-a, szukam tak do 1000. Więcej za kręciołek to dla mnie już przesada.

Czy ktoś jeszcze ma jakieś doświadczenia z Daiwy BG MQ? Czuć tą szybszą 6,2:1 przekładnie na korbce? Jest opór?



#4191 OFFLINE   uzytkownikjerkbait

uzytkownikjerkbait

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 79 postów

Napisano 23 grudzień 2022 - 13:02

Koledzy, a orientuje się ktoś czy Daiwy BG MQ 3000D-XH i BG MQ 4000D-XH mają tej samej wielkości korpusy a różnią się tylko szpulami, ewentualnie rotorami? Według katalogu różnica w wadze jest tylko 20 gram więc wygląda na inne szpule ewentualnie rotory a korpuy (przekładnie) takie same, ale chciałbym się upewnić.



#4192 OFFLINE   Biesan

Biesan

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1117 postów

Napisano 23 grudzień 2022 - 15:18

Trollinngujesz z ręki że zależy Ci na wadze zestawu?

Użytkownik mepps edytował ten post 23 grudzień 2022 - 16:10


#4193 OFFLINE   etherni

etherni

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1844 postów
  • LokalizacjaWschód
  • Imię:Sławek

Napisano 23 grudzień 2022 - 18:04

Trollinngujesz z ręki że zależy Ci na wadze zestawu?


Miałem zadać podobne pytanie.
Przy regularnym łowieniu na trolla, nawet z ręki, wolałbym zestaw z multikiem. W całości kosztujący tyle, co Stradic…
Przy konieczności pogodzenia trolla i wyrzutu z kija o CW rzędu 100g, stawiałbym na Spinfishera VI 4500.

#4194 OFFLINE   uzytkownikjerkbait

uzytkownikjerkbait

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 79 postów

Napisano 23 grudzień 2022 - 20:01

tak, głównie z ręki, z opartą o uchwyt trollingowy środkową częścią wędki :-) (podciąganie, popuszczanie). Lubię cieszyć się swoimi "zabaweczkami". W wieku prawi 60 lat nie chcę zmieniać sprzętu i przestawiać się na multiplikatory, nie widzę potrzeby. Slammer spisuje się bez zarzutu, mam kilka różnych, po własnym smarowaniu chodzą kulturalnie, tylko waga nie ta. Chciałbym tylko coś poprawić i sprawić sobie więcej przyjemności, kij extra, mocny a lekki, a kołowrotek mocny a ciężki, Przy tych Daiwach widzę jakieś udogodnienie ale nie wiem czy ma to sens (boję się tego szybkiego przełożenia i oporu na korbce) i czy nie zostać przy slammerze jak było przez ostatnich kilka lat. Coś trzeba zmieniać a nie tylko żonie sukienki kupować ...


  • Bolesław lubi to

#4195 OFFLINE   uzytkownikjerkbait

uzytkownikjerkbait

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 79 postów

Napisano 27 grudzień 2022 - 09:53

Koledzy ponawiam pytanie, czy BG MQ 3000 i BG MQ 4000 mają ten sam korpus/przekładnię a różnią się tylko wielkością szpuli ewentualnie rotora? Według katalogu różnica między nimi to tylko 20 gram, więc wskazuje to tylko na różne szpule lub rotory, ale chcę się upewnić? Na rosyjskich filmikach wychodzi że BG MQ 3000 i BG MQ 4000 mają te same koła zębate 35mm ale nie wiem czy dobrze zrozumiałem?

Jeżeli korpus/przekładnia jest taka sama to mam w dobrej cenie BG MQ 30000 a plecionki 0,2 pewnie na niego wejdzie 150mb i bym go brał. 

Użytkujący BG MQ 3000-4000, czy czuć opór na korbce, czy jest to odczuwalne przy starcie kołowrotka? Są różnice między 3000 a 4000 w kulturze pracy (przy serii MQ nie zwykłym BG)?

Dzięki



#4196 OFFLINE   Kozi81

Kozi81

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 93 postów

Napisano 28 grudzień 2022 - 17:29

Tak, w przypadku BG MQ 3000 i 4000 różnica występuje tylko w rozmiarze rotora i szpuli, body jest to samo



#4197 OFFLINE   BraWo

BraWo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 120 postów
  • LokalizacjaTarnów
  • Imię:Wojciech

Napisano 04 styczeń 2023 - 14:14

Cześć Panowie,

 

pytanie czy taka DAIWA nada się do łowienia na Dunajcu Brzan, Boleni 60+ ?
Sprzedać i szukać czegoś nowszego bardziej finezyjnego ? Nie ukrywam kołowrotek to betoniarka

Wędka do niego to SG Custom coastal 9-27

 

Pozdrawiam

Załączone pliki

  • Załączony plik  daiwa2.PNG   350,13 KB   8 Ilość pobrań
  • Załączony plik  daiwa.PNG   656,9 KB   8 Ilość pobrań


#4198 OFFLINE   19john92

19john92

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisano 04 styczeń 2023 - 14:26

Jak jest w dobrym stanie to się nada, do braku łożyska oporowego można się przyzwyczaić:) ten model całkiem przyzwoicie nawija linkę

#4199 OFFLINE   BraWo

BraWo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 120 postów
  • LokalizacjaTarnów
  • Imię:Wojciech

Napisano 04 styczeń 2023 - 14:42

Jak jest w dobrym stanie to się nada, do braku łożyska oporowego można się przyzwyczaić :) ten model całkiem przyzwoicie nawija linkę

Praktycznie nie używany, w porównaniu do nowych shimano czy daiwa to 2 totalnie różne światy jeśli chodzi o wagę i kulturę pracy ale faktycznie nawijanie linki jest bardzo dobre :)



#4200 OFFLINE   karuzo27

karuzo27

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 207 postów
  • LokalizacjaWWA
  • Imię:Mateusz

Napisano 17 styczeń 2023 - 12:30

Cześć,

po dobrym sezonie ze Stradic ST4000FL zamarzyłem o Twin Powerze i nijak nie umiem zdecydować, który będzie najlepszym wyborem do Wiślanego, wolniejszego łowienia Boleni na cieżko w dużym nurcie. Totalnie pogubiłem się w oznaczeniach tych Twin Powerów - na stronie Pleciony są dwa rodzaje PG, HG, czytałem też o SW-C, SW-A, SW-B. 

Nie zależy mi na dużym zwoju i wysokim przełożeniu, bardziej na lżejszej pracy przy większym obciążeniu. Przynęty 20-30g, cykady lub woblery stawiające duży opór w nurcie.

Rozmiar pewnie 4000, z regulacją hamulca na szpuli. Podpięty będzie do klasycznego Avida AVS90MHF2 (do 1oz)  lub AVS90MH+F2 (do 1 3/8 oz).


Użytkownik karuzo27 edytował ten post 17 styczeń 2023 - 12:34