Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Prawidłowe wyważenie zestawu spinningowego.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
167 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9507 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 09 marzec 2014 - 11:40

.


Użytkownik popper edytował ten post 09 marzec 2014 - 11:40


#22 OFFLINE   bony20

bony20

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 407 postów
  • LokalizacjaNowe Miasto

Napisano 09 marzec 2014 - 12:46

Folia ile waży? A tak serio, warto ją zdjąć z korka. Szkoda by zapleśniał :)

 

Wędka jest nowa, kupiona w sobotę. Takie wyważenie ujdzie, czy prawidłowe bliżej stopki kołowrotka?


  • ktr4ever lubi to

#23 OFFLINE   busz231

busz231

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1967 postów
  • LokalizacjaChoszczno

Napisano 09 marzec 2014 - 17:30

zależy od ciebie nic na sucho nie sprawdzisz.pomachasz kilka godzin to będziesz wiedział czy jest ok.

#24 OFFLINE   wędkarzKP

wędkarzKP

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 81 postów
  • LokalizacjaKuj-Pom
  • Imię:Karol

Napisano 09 marzec 2014 - 20:13

@bony20 - mam ten sam kij i do niego Red Arc'a 10400, który waży 5gr. mniej. Mam też Millenium Power Jig i też leci trochę "na pysk". Nie wiem czy to ta seria tak ma, ale u mnie również tak jest. Mi osobiście to nie przeszkadza, bo w ogóle mam do tego takie podejście, że nie ma co się za bardzo rozczulać tylko trzeba łowić. Czasem nie mogę zrozumieć tego całego "zamieszania" o kilka - kilkanaście gram. Ja jak łowie to się nie męczę tylko odpoczywam



#25 OFFLINE   cristovo

cristovo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisano 09 marzec 2014 - 20:30

autocenzura


Użytkownik cristovo edytował ten post 06 marzec 2015 - 00:32


#26 OFFLINE   DonF

DonF

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 78 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Hubert

Napisano 08 luty 2015 - 17:26

Witam!

Zwracam się z prośbą o pomoc w doborze kołowrotka do Sakury Trinis Neo 702 UL.

Wędka waży 95 gramów przy 213 cm długości. Początkowo myślałem nad Mitchellem Mag Pro Extreme 200 ( 160 g), niestety bardzo leci do przodu.

Następnie przymierzyłem Penna Conflicta 1000 (222 g), niby jest lepiej ale dalej opada.

Czyżbym musiał poszukać kołowrotka jeszcze cięższego czy w UL wyważenie nie ma większego znaczenia tylko waga całego zestawu?

Pozdrawiam

Hubert



#27 OFFLINE   cristovo

cristovo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisano 08 luty 2015 - 19:05

autocenzura


Użytkownik cristovo edytował ten post 05 marzec 2015 - 14:51


#28 OFFLINE   darks86

darks86

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 353 postów

Napisano 08 luty 2015 - 19:27

Witam!

Zwracam się z prośbą o pomoc w doborze kołowrotka do Sakury Trinis Neo 702 UL.

Wędka waży 95 gramów przy 213 cm długości. Początkowo myślałem nad Mitchellem Mag Pro Extreme 200 ( 160 g), niestety bardzo leci do przodu.

Następnie przymierzyłem Penna Conflicta 1000 (222 g), niby jest lepiej ale dalej opada.

Czyżbym musiał poszukać kołowrotka jeszcze cięższego czy w UL wyważenie nie ma większego znaczenia tylko waga całego zestawu?

Pozdrawiam

Hubert

 

Można modyfikować sam kijek. Zdejmujesz zaślepkę dolnika i wkładasz obciążenie, które wyważy kijek przy danym kręciołku. Jeśli jest z tym problem (np. kwestie gwarancji), to pozostaje założyć ołowianą opaskę na koniec dolnika. Niestety w niektórych kijkach będzie problem, aby to w miarę wygodnie wkomponować. Tak czy inaczej tutaj dołożenie 10-20 gram może rozwiązać temat (wszystko zależy od długości dolnika. grubości blanku pierwszej części, tzn. tej z dolnikiem). Wyważanie kołowrotkiem jest praktycznie niemożliwe jeśli trzymamy stópkę między palcami. Jeśli cała dłoń na górnym chwycie, to da się coś zrobić, ale zwykle musisz przykładać sporo większą wagę niż nakazuje logika. Ostatecznie dojdzie do tego, że waga kija będzie stanowiła 1/3 - 1/4 wagi całości. Uzyskasz odczuwalne położenie równowagi, ale z UL'ta  zrobisz sobie ciężko-spinna.



#29 OFFLINE   DonF

DonF

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 78 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Hubert

Napisano 08 luty 2015 - 21:49

Cristovo, masz całkowitą rację... Po co dokładać zbędne kilogramy.

Przymierzę z ciekawości jeszcze Pro Maga Extreme 500 (jest tylko 20 g cięższy) ale jestem już raczej pewny, że zakup padnie na 200.

Chciałem mieć dodatkowy, finezyjny zestawik dlatego ma być maksymalnie lekki.

Dziękuje za pomoc.

Pozdrawiam



#30 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1942 postów

Napisano 08 luty 2015 - 22:07

Czasami naprawdę warto nie myśleć o wadze zestawu a o komforcie łowienia. I tu skłaniam się do prób z dołożeniem ołowiu w dolnik, najlepiej taśmy ołowianej owiniętej izolką, tak na próbę. Całe lata ostatnio łażę za sandaczem i przy sandaczowaniu statyczne wyważenie zestawu ma decydujące znaczenie i nie zmienia się bardzo po założeniu i przy prowadzeniu przynęty. Może to być bez znaczenia przy łowieniu sumowymi woblerami lub sporymi obrotówkami ale przy gumach, okoniowych równierz, warto spróbowac.


Użytkownik FidoAngel edytował ten post 08 luty 2015 - 22:09


#31 OFFLINE   radmac5

radmac5

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 657 postów
  • Imię:Radek

Napisano 09 lipiec 2015 - 11:42

Panowie mam pytanie ; czy kazdy 3 metrowy kij leci na pysk ?



#32 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 09 lipiec 2015 - 11:59

Pytanie, czy to jakiś jaziowy lajt (do 10-15g), średni kaliber (do 30-35g), czy mocniejsza trociówka (50-60g)?

 

Większość "prawidłowo" wyważonych wędek od tej długości i c.w. 30 z pracowni wymaga kołowrotka na poziomie 330-350g masy, aby wyważenie kija było akceptowalne (7-10cm od stopki). Stąd często kołowrotki o masie niższej niż 300g nie wyważają takich patyków i kij potrafi lecieć na pysk.



#33 OFFLINE   Meme

Meme

    booom

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3094 postów
  • LokalizacjaWarszawa - Tarchomin
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Oświeciński

Napisano 09 lipiec 2015 - 13:30

Pytanie, czy to jakiś jaziowy lajt (do 10-15g), średni kaliber (do 30-35g), czy mocniejsza trociówka (50-60g)?

Większość "prawidłowo" wyważonych wędek od tej długości i c.w. 30 z pracowni wymaga kołowrotka na poziomie 330-350g masy, aby wyważenie kija było akceptowalne (7-10cm od stopki). Stąd często kołowrotki o masie niższej niż 300g nie wyważają takich patyków i kij potrafi lecieć na pysk.


Wszystko zalezy jak trzymasz stopke kolowrotka - jezeli idelanie miedzy palcami to i kolowrotek moze miec 500 gram a i tak nie wywazy - jezeli powyzej uchwytu to kazdy gram za reka bedzoe podnosil kij do poziomu :-) oczywiscie przykladanie palca gdzies na blanku i dociaganie kolowrotkiem spowoduje przesuniecie srodka ciezkosci ale gdy zlapiemy za stopke to cala misterny plan w pi**** :P chyba z rok temu byla wojna o to czy kolowrotek wywaza kij czy tez nie :-)

Użytkownik meme174 edytował ten post 09 lipiec 2015 - 13:33

  • Alexspin lubi to

#34 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 09 lipiec 2015 - 17:56

Panowie mam pytanie ; czy kazdy 3 metrowy kij leci na pysk ?

Ja patyka 2,9m 12lb wyważam TP SW 4000XG, który waży 340.Mniejsze kołowrotki, leci na pysk.



#35 OFFLINE   radmac5

radmac5

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 657 postów
  • Imię:Radek

Napisano 10 lipiec 2015 - 14:26

tak tez mysalem - dla mnie wywazony kij to jak stopka jest miedzy  srodkowym a serdecznym i kij nie leci na pysk ... a tymczasem wszystko leci :) ( dragon millenium do 18 g  oraz speedmaster do 50 ...) 

dragona ucielem i teraz jest jeszcze gorzej :) 



#36 OFFLINE   radmac5

radmac5

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 657 postów
  • Imię:Radek

Napisano 10 lipiec 2015 - 15:42

ps. dla mnie te 7-10 cm to zdecydowanie za duzo ... jak zlape 7 cm przed stopka to jest lux ... ale wtedy ciezko krecic korbka :)



#37 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 10 lipiec 2015 - 18:19

Jak uciąłeś to zapewne z tyłu to jeszcze cięższy kołowrotek musi być by go wyważyć.



#38 OFFLINE   radmac5

radmac5

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 657 postów
  • Imię:Radek

Napisano 10 lipiec 2015 - 20:09

probowalem ale nic nie dalo - dowalilem w na dole dolnika troche stali ... ale efekt jest dosc dziwny :) sam juz nie wiem co o tym myslec :)

zrobie zdjecia to pochwale sie "tuningiem"



#39 OFFLINE   Janusszr

Janusszr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1350 postów
  • LokalizacjaSuwałki
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Ja_to_ja

Napisano 08 marzec 2021 - 12:23

Podnoszę temat. Mam prosty sposób na wyważenie wędziska. Może się komuś przydać.

 

Mam ponad 20 wędek spinningowych "sklepowych" i tylko jedną udało mi się wyważyć kołowrotkiem. Morski Fladen Maxximus nano Jigging o dł.1,5m/30-50lb (270g). Tak króciutką wędkę wyważył  kołowrotek Slammer 460. Wyważył, bo dolnik masywny ten kij posiada. Stopkę kołowrotka mam zazwyczaj między palcem środkowym, a serdecznym, ewentualnie pomiędzy serdecznym, a małym. Przy takim sposobie trzymania kija nie udało mi się wyważyć żadnego posiadanego wędziska o dł. od 1,98 do 3,00m kołowrotkiem. Wszystkie lecą na pysk. Używałem do tego Penna Slammera 560!, a więc kawał żelastwa.

 

Rozwiązanie problemu jest bardzo proste. Odpowiednia ilość drutu ołowianego nawinięta na koniec dolnika i na to kapturek termokurczliwy. Taki do kabli elektrycznych, nie do wina  :) . Ja stosuję drut fi4mm do fi 6mm. Kapturki tzk 40/15 po 5,60 w hurtowni elektrycznej.

PS. Zamiast drutu ołowianego można zastosować krążki metalowe i włożyć je do kapturka. Trochę wydłuży to nam kij, ale będzie mniej dodatkowego ciężaru.


Użytkownik Janusszr edytował ten post 08 marzec 2021 - 13:09


#40 OFFLINE   cinn

cinn

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 613 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:W

Napisano 08 marzec 2021 - 13:26

To że wyważymy wędkę z kołowrotkiem to jedno, ale przydało by się do pełni szczęścia doważyć dolnik ciężarem mniej więcej podobnym do przynęt jakich będziemy używać.
Tak to mi się wydaje że wtedy powinno nastąpić prawidłowe wyważenie zestawu.