Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Prawidłowe wyważenie zestawu spinningowego.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
167 odpowiedzi w tym temacie

#161 OFFLINE   Andżej

Andżej

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 502 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 25 kwiecień 2023 - 09:14

Ależ tak, zakładając ten sam ciężar i pomijalne dla tak małych wielkości ugięcie pod jej ciężarem chwytu.

 

Dokładnie tak jest. Nawet dobry projekt jest często "uwalony" podczas produkcji czy montażu. W innym wątku pisałem o przykrym doświadczeniu jakiego doznałem podczas oględzin Savage Gear SG4 Power Game Trigger 2,59 60-110g. Z dwóch wędzisk żadne nie było poprawnie złożone. W jednym linia przelotek względem kręgosłupa odchylona było o ok. 20 stopni, w drugim zaś o 90! Oczywiste niedbalstwo producenta. Dla przykładu Abu Svartzonker 259 40-140 (ta sama półka cenowa) - dwa pierwsze z brzegu dwa kije - przelotki i uchwyt (w każdej sekcji) idealnie wręcz w naturalnej linii ugięcia. Znam jeszcze dwa inne i również są idealne. Niestety w kijach fabrycznych, nawet tych nie najtańszych, trzeba przebierać. Niektórzy może uznają to za herezje, ale wybierając z kilkunastu sztuk można wybrać nawet całkiem niezły egzemplarz z oferty np. Jaxona. Rzecz jasna trzeba szlifować lub wymieniać  przelotki, ale to już pochodna ceny...

Hej, a jak się takie coś jak "naturalna linia ugięcia" sprawdza?



#162 OFFLINE   RBTS

RBTS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 598 postów
  • LokalizacjaŚrodkowa Wisła

Napisano 25 kwiecień 2023 - 17:49

Żaden blank nie ugina się dokładnie tak samo w różnych kątach osi podłużnej. Nie jest jednorodną zbieżną rurką, jest najczęściej wykonany ze zwiniętej maty (lub mat). Podczas ugięcia samoczynnie dąży do ustawienia się w płaszczyźnie występowania najmniejszej sztywności. Dobre blanki mają tę cechę słabiej zaznaczoną z jednocześnie bardziej miękką granicą. Zazwyczaj kij ma dwie takie płaszczyzny, nie zawsze leżące dokładnie po jego przeciwnych stronach.
Najprościej sprawdzić (na początek proponuję złożony kij) podpierając wędzisko dłonią od dołu w pobliżu szczytówki (nie na samym szczycie) z jednoczesnym dociśnięciem, mniej więcej w jego połowie długości, tak by osiągnąć typowe dla niego ugięcie. Wywierając jedynie nacisk, tak by nie blokować możliwości jego osiowego obrotu poczujemy wyraźnie jak blank obraca się i stabilizuje po osiągnięciu "naturalnego ugięcia". Po obróceniu o 180 stopni sprawdzamy drugą stronę. W jednej z tych płaszczyzn ugięcie będzie bardziej dominujące, możliwe też że będzie miało bardziej łagodne przejście. Odnalezienie i odpowiednie ustawienie przelotek względem kręgosłupa ma szczególne znaczenie dla silnych wędzisk castingowych, gdyż prowadzona górą linka powoduje podczas ugięcia dodatkowe siły skrętne. By zminimalizować te niekorzystne zjawisko najczęściej dążymy do ustawienia przelotek na grzbiecie miękkiego ugięcia. W kijach spinningowych zaś odwrotnie. To oczywiście bardzo ogólne założenia, więcej bez wątpienia mogą napisać koledzy parający się zbrojeniem wędzisk.
Niestety wiele, nawet droższych, seryjnych modeli składanych jest przez producentów dość niedbale.

  • wiwaldi1970, Janusszr i Andżej lubią to

#163 OFFLINE   Andżej

Andżej

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 502 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 26 kwiecień 2023 - 08:25

 

Żaden blank nie ugina się dokładnie tak samo w różnych kątach osi podłużnej. Nie jest jednorodną zbieżną rurką, jest najczęściej wykonany ze zwiniętej maty (lub mat). Podczas ugięcia samoczynnie dąży do ustawienia się w płaszczyźnie występowania najmniejszej sztywności. Dobre blanki mają tę cechę słabiej zaznaczoną z jednocześnie bardziej miękką granicą. Zazwyczaj kij ma dwie takie płaszczyzny, nie zawsze leżące dokładnie po jego przeciwnych stronach.
Najprościej sprawdzić (na początek proponuję złożony kij) podpierając wędzisko dłonią od dołu w pobliżu szczytówki (nie na samym szczycie) z jednoczesnym dociśnięciem, mniej więcej w jego połowie długości, tak by osiągnąć typowe dla niego ugięcie. Wywierając jedynie nacisk, tak by nie blokować możliwości jego osiowego obrotu poczujemy wyraźnie jak blank obraca się i stabilizuje po osiągnięciu "naturalnego ugięcia". Po obróceniu o 180 stopni sprawdzamy drugą stronę. W jednej z tych płaszczyzn ugięcie będzie bardziej dominujące, możliwe też że będzie miało bardziej łagodne przejście. Odnalezienie i odpowiednie ustawienie przelotek względem kręgosłupa ma szczególne znaczenie dla silnych wędzisk castingowych, gdyż prowadzona górą linka powoduje podczas ugięcia dodatkowe siły skrętne. By zminimalizować te niekorzystne zjawisko najczęściej dążymy do ustawienia przelotek na grzbiecie miękkiego ugięcia. W kijach spinningowych zaś odwrotnie. To oczywiście bardzo ogólne założenia, więcej bez wątpienia mogą napisać koledzy parający się zbrojeniem wędzisk.
Niestety wiele, nawet droższych, seryjnych modeli składanych jest przez producentów dość niedbale.

 

Właśnie znalazłem taką instrukcję w formie wideo w internecie, ale niestety nie mogłem nijak usunąć komentarza. W każdym razie - innym czytającym się na pewno przyda, a ja też dziękuję za takie eleganckie wyjaśnienie :)



#164 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3724 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 26 kwiecień 2023 - 09:29

Najpierw się kupuje przelotki z papieru, jak najcieńsze blanki, oczywiście nie lakierowane żeby nie podnosić wagi, dzielimy rękojeści aby zyskać te dodatkowe kilka gramów, a na koniec idzie w Dolnik pecyna ołowiu żeby to wszystko zniwelować!
Ten świat zmierza do samozagłady!

Cyprysku, 100% racji. :clappinghands: :good:


  • cyprys19 i Darek_W lubią to

#165 OFFLINE   Darek_W

Darek_W

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 307 postów
  • LokalizacjaJózefosław
  • Imię:Dariusz

Napisano 08 maj 2023 - 12:57

zresztą kij lecący delikatnie na pyszczek posiada swoje plusy, osoba, która opanuje różne odmiany trzymania zestawu (3-2, 4-1 oraz najdoskonalszy 5-0), przesuwając dłoń z łatwością dopasuje się do właściwego na daną chwilę stylu łowienia.....szczytówka od nad wodą do nad głową.....nie zawsze zestaw ze środkiem ciężkości wypadającym w punkcie mocowania kołowrotka będzie komfortowy

No muszę powiedzieć że ten wpis sporo u mnie zmienił w kwestii patrzenia na wyważenie zestawu :-) Zawsze trzymałem 3-2, zaczynam się przestawiać na 4-1 i już widzę że to krok w dobrą stronę. Jak mawiał klasyk „całe życie się uczę” :-)

Oczywiście w połączeniu z wpisem Cypryska :-)

Najpierw się kupuje przelotki z papieru, jak najcieńsze blanki, oczywiście nie lakierowane żeby nie podnosić wagi, dzielimy rękojeści aby zyskać te dodatkowe kilka gramów, a na koniec idzie w Dolnik pecyna ołowiu żeby to wszystko zniwelować!
Ten świat zmierza do samozagłady!


Użytkownik Darek_W edytował ten post 08 maj 2023 - 12:59


#166 OFFLINE   Janusszr

Janusszr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1350 postów
  • LokalizacjaSuwałki
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Ja_to_ja

Napisano 08 maj 2023 - 13:11

No muszę powiedzieć że ten wpis sporo u mnie zmienił w kwestii patrzenia na wyważenie zestawu :-) Zawsze trzymałem 3-2, zaczynam się przestawiać na 4-1 i już widzę że to krok w dobrą stronę. Jak mawiał klasyk „całe życie się uczę” :-)

Oczywiście w połączeniu z wpisem Cypryska :-)
 

Albo ja czegoś nie kumam, albo macie po sześć palców u rąk :)


  • Darek_W lubi to

#167 OFFLINE   Darek_W

Darek_W

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 307 postów
  • LokalizacjaJózefosław
  • Imię:Dariusz

Napisano 08 maj 2023 - 13:25

:-) ….Ja to rozumiem tak - 4-1 to oznacza że tylko jeden ten najmniejszy palec jest za stopką kołowrotka. Czyli suma 4+1 ;-) ale mam znajomego na serio co ma 6 palców ! Bez kitu! Ja niestety tylko 5

Albo ja czegoś nie kumam, albo macie po sześć palców u rąk :)

Nie mogę się przestać śmiać, serio……. :-)

Użytkownik Darek_W edytował ten post 08 maj 2023 - 13:32

  • Alexspin lubi to

#168 OFFLINE   Janusszr

Janusszr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1350 postów
  • LokalizacjaSuwałki
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Ja_to_ja

Napisano 08 maj 2023 - 14:09

:-) ….Ja to rozumiem tak - 4-1 to oznacza że tylko jeden ten najmniejszy palec jest za stopką kołowrotka. Czyli suma 4+1 ;-) ale mam znajomego na serio co ma 6 palców ! Bez kitu! Ja niestety tylko 5

Nie mogę się przestać śmiać, serio……. :-)

Dobrze rozumujesz, he,he,he  :D  :D  :D

Ja mam kolegę, który u nóg ma po trzy palce. Od urodzenia  :lol:

Jako dziecko twierdził, mama mu cerowała skarpety na nogach i pozszywała palce, które zrosły się :D  


Użytkownik Janusszr edytował ten post 08 maj 2023 - 14:13

  • Darek_W lubi to