Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Prawidłowe wyważenie zestawu spinningowego.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
167 odpowiedzi w tym temacie

#141 OFFLINE   Janusszr

Janusszr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1350 postów
  • LokalizacjaSuwałki
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Ja_to_ja

Napisano 19 marzec 2021 - 10:53

PS.

Moje przesłanie było i jest np. do takich wędkarzy:   

Chodzi o sposób trzymania wędziska.

Jak widać 90% z nas trzyma kij nad kołowrotkiem :)



#142 OFFLINE   Okonhel

Okonhel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1056 postów
  • Lokalizacjajuż nie Hel
  • Imię:Jacek

Napisano 19 marzec 2021 - 11:12

Dziwne żeby wędkę dorszową trzyać za dolnik - to tak jak złapać miotłę za koniec.

Smutne jest, że prócz wymiarowych dorszy, te długości pilkera z kotwiczką też trafiają do skrzynek. A później płacz że dorszy nie ma...


  • popper i Alexspin lubią to

#143 OFFLINE   bob74

bob74

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 922 postów
  • LokalizacjaAugustów/Warszawa
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Jatkowski

Napisano 19 marzec 2021 - 11:13

Próbowałem, pewnie bym się i nauczył, gdyby tylko wredny multiplikator mi nie przeszkadzał.

... to może czas z korbą l kabłąkiem przeprosić się ...;) ?

Wysłane z mojego Hammer Energy przy użyciu Tapatalka

#144 OFFLINE   Janusszr

Janusszr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1350 postów
  • LokalizacjaSuwałki
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Ja_to_ja

Napisano 19 marzec 2021 - 11:55

Dziwne żeby wędkę dorszową trzyać za dolnik - to tak jak złapać miotłę za koniec.

Smutne jest, że prócz wymiarowych dorszy, te długości pilkera z kotwiczką też trafiają do skrzynek. A później płacz że dorszy nie ma...

Przepraszam, a za co należy trzymać wędkę?

Jeden chyba trzymał poniżej kołowrotka, tzn. trzymał za koniec dolnika.

Sprawa mięsiarstwa, to inny już temat  :(

A wracając do szczotki. Lżej jest trzymać jedną szczotkę za koniec, czy dwie identyczne połączone końcami(kije łączymy) ze sobą na sztywno? Miejsce chwytu w miejscu połączenia, czyli chwytamy w środku ciężkości.  Waga "zestawu"  wzrośnie dwukrotnie..........


Użytkownik Janusszr edytował ten post 19 marzec 2021 - 12:12


#145 OFFLINE   uzytkownikcasta123

uzytkownikcasta123

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 38 postów

Napisano 24 kwiecień 2023 - 17:57

siema, zastanawiam sie w jaki sposob obciazyc dolnik zeby wywazyc fajnie kij
mam wedke do 90g o dlugosci 260 z krotkim dolnikiem, podpinalem do niego slammera 4500 o wadze blisko 400g i mial za malo, srodek ciezki sporo przed kolowrotkiem, w zwiazku z tym chce cos pokombiniwac w obciazeniem w dolniku, jest na to jakis patent? mozna gdzies dostac takie obciazniki? chetnie wyslucham kogos kto juz robil taki manewr pozdro

#146 OFFLINE   mikryb

mikryb

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 542 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Mikołaj

Napisano 24 kwiecień 2023 - 18:07

Czytałem sporo o tym i wielu speców radziło żeby tak nie robić ale ponieważ dwie wędki leciały strasznie na pysk więc wyklepałem pasujący kawałek ołowiu i przymocowałem taśmą a na to dałem taką termokurczliwą nakładkę z Aliexpress. Wędka wyważona, wygląda to nieźle, minusów nie widzę ale może jakieś są.

#147 OFFLINE   mikryb

mikryb

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 542 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Mikołaj

Napisano 24 kwiecień 2023 - 18:12

Kupiłem na tej aukcji. Są różne rozmiary.

https://a.aliexpress.com/_EGEa19H



Załączony plik  Screenshot_20230424_191055_AliExpress.jpg   75,1 KB   21 Ilość pobrań

#148 OFFLINE   uzytkownikcasta123

uzytkownikcasta123

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 38 postów

Napisano 24 kwiecień 2023 - 18:15

w sensie eksperci nie polecaja wsadzac do srodka w korek? z tymi opaskami to nid jest zly pomysl dzieki za link!

#149 OFFLINE   PiterS

PiterS

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 220 postów
  • LokalizacjaGłogów

Napisano 24 kwiecień 2023 - 18:15

Wędka to jak waga, więc ciężar wiesza się na końcu szali, a w naszym przypadku na końcu dolnika. Kołowrotkiem nigdy się nie wyważy zestawu, a jedynie w minimalnym stopniu zmieni się komfort obsługiwania.
  • Alexspin i Andżej lubią to

#150 OFFLINE   mikryb

mikryb

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 542 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Mikołaj

Napisano 24 kwiecień 2023 - 18:19

Jeszcze znalazłem takie gumowe ale tych nie testowałem.

https://a.aliexpress.com/_EwjVZzz

Załączony plik  Screenshot_20230424_191802_AliExpress.jpg   60,66 KB   14 Ilość pobrań

#151 OFFLINE   uzytkownikcasta123

uzytkownikcasta123

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 38 postów

Napisano 24 kwiecień 2023 - 18:29

no co ty ;) nigdy nie spasowal ci sie kolowrotek dobrze z wedka? jak jest krotki kij albo w miare dlugi dolnik to na luzie idealnie mozna wywazyc samym mlynkiem


  • miramar69 lubi to

#152 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4966 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 24 kwiecień 2023 - 18:30

Wędka to jak waga, więc ciężar wiesza się na końcu szali, a w naszym przypadku na końcu dolnika. Kołowrotkiem nigdy się nie wyważy zestawu, a jedynie w minimalnym stopniu zmieni się komfort obsługiwania.

myślę, że trzeba się jeszcze pouczyć ... o budowaniu wędek ... ;) 


  • Fatso, asafa i przemo_w lubią to

#153 OFFLINE   uzytkownikcasta123

uzytkownikcasta123

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 38 postów

Napisano 24 kwiecień 2023 - 18:35

Wędka to jak waga, więc ciężar wiesza się na końcu szali, a w naszym przypadku na końcu dolnika. Kołowrotkiem nigdy się nie wyważy zestawu, a jedynie w minimalnym stopniu zmieni się komfort obsługiwania.

z twojej wypowiedzi wynikaloby ze praktykowales wywazanie w dolniku...zdradzisz moze jak Ty to robiles?



#154 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 909 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 24 kwiecień 2023 - 18:59

najprostszy sposób umieszczenia obciążenia to odsłoniecie otworu w dolniku i włożenie tam specjalnie odlanego ciężarka... robimy tak: odsłaniamy i czyscimy otwór na końcy wędki, mierzymy średnicę, dobieramy wiertło, raczej minimalnie mniejszego rozmiaru niż zmierzony, wiercimy nim otwór w klocku drewna wzdłuz włókien, zalewamy ołowiem... po rozłupaniu drewna otrzymujemy ciężarek, trzeba go jeszcze skrócic w celu otrzymania odpowiedniej wagi - warto robic to stopniowo... na koniec wklejamy ciężarek i zaślepiamy otwór...

 

ps. raczej nie da się zrobic tego lepiej... przy starannym wykonaniu na wędce nie ma śladu po dociążaniu:) 

 

ps2. raz tak zrobiłem i więcej żadnej wędki nie dociążam!!! a tamtej sie szybko pozbyłem mimo naprawdę idealnego wyważenia - coś nie pasowało przy łowieniu:(



#155 OFFLINE   PiterS

PiterS

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 220 postów
  • LokalizacjaGłogów

Napisano 24 kwiecień 2023 - 19:49

@uzytkownikcasta123
Bawiłem się wyważanie dwóch długich seryjnych kijków. W przypadku spinna 2.75m skończyło się na ok 100g ołowiu wciśniętych w koniec dolnika (odciąłem i przykleiłem tylna zaślepkę). W przypadku spinna 3.0m z krótkim dolnikiem skończyło się na dołożeniu odważnika wytoczonego z brązu o wadze Ok 140g. Tak to było po zakupie ekstremalnie nie wyważonych kijów w dawnych czasach.

#156 ONLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9509 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 24 kwiecień 2023 - 20:37

Wow... A ja myślałem, że ponad 30g w "dupce" mojej Tajki, to już było o wiele za dużo i dlatego oddałem inicjatywę, w ręce fachowca.

#157 OFFLINE   Biesan

Biesan

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1117 postów

Napisano 24 kwiecień 2023 - 20:41

Swego czasu również bawiłem się w tego typu zabiegi, starałem się również żeby to wyglądało dość estetycznie jak na amatora. Możliwości jest wiele. Można kupić nakręcane odważniki i dokładać do porządnego efektu, można kupić gumowy but cap i do niego dokładać, na końcu wcisnąć tylko na dolnik. Lub jak koledzy wyżej napisali, najtańsza opcja czyli ołów w dolnik. Koniec końców zrezygnowałem z dociążania dolnika, uważam że taki sam efekt daje przesunięcie dłoni ( chwytu wędki ) o dwa centymetry wyżej jednocześnie łowiąc dalej lekkim zestawem.

Załączone pliki


Użytkownik mepps edytował ten post 24 kwiecień 2023 - 20:46

  • Darek_W lubi to

#158 OFFLINE   Janusszr

Janusszr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1350 postów
  • LokalizacjaSuwałki
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Ja_to_ja

Napisano 24 kwiecień 2023 - 20:56

Takie termokurczliwe końcówki do kabli elektrycznych kupuje się w sklepach, hurtowniach elektrycznych.



#159 OFFLINE   cyprys19

cyprys19

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 3967 postów
  • Lokalizacjapułtusk okolice
  • Imię:marcin
  • Nazwisko:k

Napisano 25 kwiecień 2023 - 08:35

Najpierw się kupuje przelotki z papieru, jak najcieńsze blanki, oczywiście nie lakierowane żeby nie podnosić wagi, dzielimy rękojeści aby zyskać te dodatkowe kilka gramów, a na koniec idzie w Dolnik pecyna ołowiu żeby to wszystko zniwelować!
Ten świat zmierza do samozagłady!

#160 OFFLINE   wiwaldi1970

wiwaldi1970

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 640 postów
  • Lokalizacjapomorskie/Warszawa

Napisano 25 kwiecień 2023 - 08:59

Najpierw się kupuje przelotki z papieru, jak najcieńsze blanki, oczywiście nie lakierowane żeby nie podnosić wagi, dzielimy rękojeści aby zyskać te dodatkowe kilka gramów, a na koniec idzie w Dolnik pecyna ołowiu żeby to wszystko zniwelować!
Ten świat zmierza do samozagłady!

:lol: