Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Prawidłowe wyważenie zestawu spinningowego.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
167 odpowiedzi w tym temacie

#81 OFFLINE   RBTS

RBTS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 598 postów
  • LokalizacjaŚrodkowa Wisła

Napisano 13 marzec 2021 - 12:25

Gdy to osiągniemy ... wtedy dobieramy kołowrotek dopasowując go gabarytowo i wagowo...
Natomiast usilne upychanie "kilogramów" ołowiu to druciarstwo i porażka budowniczego ...

 

Oczywiście kij powinien być zaprojektowany i wykonany zgodnie z regułami sztuki, ale... kij z dzielonym i lekkim dolnikiem dociążony na krańcu ołowiem, może być lżejszy niż kij wyważony samym dolnikiem z masą równomiernie rozłożoną na całej jego długości.

PS Mimo wszystko wolę jednak te pełne korkowe (zwłaszcza w mocniejszych wędziskach).


  • Biesan i Janusszr lubią to

#82 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4966 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 13 marzec 2021 - 13:37

Praw fizyki nie da się oszukać .... albo, to robi się poprzez odpowiednie dobranie długości dolnika i materiałów  , albo "oszukując fizykę"  krótkim dolnikiem z "przeciwwagą"  ( czyli dociążając wędkę ołowiem na końcu )  ;)

 

... Zrób dwie wędki 2,7-3 m na tym samym blanku wykorzystując te same przelotki ( jedną z długą rękojeścią dobierając jak najlżejsze materiały by tylko dały efekt wyważenia i wędkę z krótką rękojeścią dzieloną dociążoną ołowiem dla zrównoważenia ) ... wtedy odpowiesz sobie, która będzie z nich więcej ważyła ...  ;)


Użytkownik miramar69 edytował ten post 13 marzec 2021 - 13:42

  • Janusszr lubi to

#83 OFFLINE   psd27

psd27

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 968 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Paweł

Napisano 13 marzec 2021 - 13:40

Mnie dziwi, ze ten wątek budzi tyle emocji, bo temat wydaje się być prosty i neutralny. Mam dwie wędki ponad 3m. Obie na blankach NFC. Dłuższa, 320 to Delta. Sam blank jest bardzo ciężki. Aby uniknąć ladowani ołowiu, trzeba było zrobic dłuższy dolnik. Czasami mi ten dolnik doskwiera, głównie gdy ryby nie biorą, ale coś za coś. Pewnie osobie wyższej mogłoby to w ogole nie przeszkadzać.
Reasumując, zamiast przepychać się na „moja prawda, Twoja prawda i gówno prawda”, warto byłoby porozmawiać o konkretnych przypadkach biorąc pod uwagę indywidualne preferencje wędkarzy.

#84 OFFLINE   Janusszr

Janusszr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1350 postów
  • LokalizacjaSuwałki
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Ja_to_ja

Napisano 13 marzec 2021 - 13:45

 Przeczytałem również tutaj że kołowrotkiem wyważanie nic nie daje, ja uważam że daje tylko nie w każdym kiju. Jeżeli jest to długa trociowa armata na ciężkich przelotkach to nie ma szans, lekki lecz długi kij kleniowy jak najbardziej się da poprawić wyważenie. Jak koledze tak wygodnie to co tu komentować, każdy łowi jak mu się podoba.

Któraś ze stron konfliktu dotyczącego wyważania  jest w błędzie. Nie wykluczam, że to ja w nim tkwię. Może czegoś nie ogarniam, a więc przedstawię swój punkt widzenia jeszcze raz.

Większość z nas kij trzyma tak, że stopka kołowrotka jest między palcami. Środek ciężkości przy prawidłowo wyważonym kiju wychodzi właśnie między palcami. Środek ciężkości to taki neutralny punkt w tym przypadku. Jeżeli w tym punkcie powiesisz niewiadomo jaki ciężar, to nic nie będzie się działo. Układ pozostanie nadak w równowadze. Jeżeli wędzisko bez kołowrotka jest podparte  w punkcie, gdzie będzie się stykać ze stopką tegoż kołowrotka i przechyla się w stronę szczytówki, przykręcenie kołowrotka nic nie zmieni, bo nie może się zmienić. Nie zmieni się, bo wartość momentu obrotowego jest zerowa(siła x ramię, a ramię =0). Przecież to tak łatwo sprawdzić. Wędzisko zawieszamy na lince w miejscu środka stopki kołowrotka. Na lince, bo po zamontowaniu kołowrotka środek ciężkości nam się nie przesunie, jak mamy to w przypadku podłożonego np. palca. Jeżeli kołowrotek byłby tak skonsruowany, że dupka jego przeważałaby sporo szpulę, to wtedy przy lekkim kiju źle wyważonym, mogło by to pomóc. Nie znam takich kołowrotków, co nie oznacza, że takich nie ma.

Jeżeli konstruktor wędki zakłada, że jej środek ciężkości jest przesunięty w kierunku szczytówki w stosunku do uchwytu kołowrotka, to jest jasne jak słońce, że w tym wypadku możemy wyważać wędkę kołowrotkiem. Jeżeli lubi wędzisko trzymać w tym miejscu(przed kołowrotkiem), to jest wszystko oki. Jeżeli jednak punkt ćiężkości jest w innym miejscu niż nasza dłoń trzymająca kij to wędka nie jest wyważona.

Jaki musiałby być długi dolnik, aby wyważyć ciężki kij morski?

Dlaczego producenci nie doważają dolników? Bo każdy szuka wędziska o jak najmniejszej masie. I lepiej wciskać kit, że środek ćiężkości leży np. 20 cm przed łożem kołowrotka.


Użytkownik Janusszr edytował ten post 13 marzec 2021 - 13:54

  • Voldemort i zMazur lubią to

#85 OFFLINE   RBTS

RBTS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 598 postów
  • LokalizacjaŚrodkowa Wisła

Napisano 13 marzec 2021 - 13:51

Praw fizyki nie da się oszukać ....  ... wtedy odpowiesz sobie, która będzie z nich więcej ważyła ...  ;)

Trzeba założyć ten sam punkt podparcia (chwytu). To chyba oczywiste.


  • miramar69 lubi to

#86 OFFLINE   RBTS

RBTS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 598 postów
  • LokalizacjaŚrodkowa Wisła

Napisano 13 marzec 2021 - 13:52

Praw fizyki nie da się oszukać ....  ... wtedy odpowiesz sobie, która będzie z nich więcej ważyła ...  ;)

Trzeba założyć ten sam punkt podparcia (chwytu). To chyba oczywiste.


  • Janusszr lubi to

#87 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4966 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 13 marzec 2021 - 14:03

Masz rację ...

Mnie nie chodziło o udawadnianie ... , a tylko zwrócenie uwagi , że to nie takie do końca proste ... boooo

Waga to tylko jeden z parametrów ...  drugi to wyważenie wędki , a tu jeszcze występuje takie cuś jak dźwignia i wielkość przyłożonej siły by ją pokonać ...  trzeci to preferencje ... , ... a kompromisem tego jest zadowolenie i możliwość długiego wędkowania w komforcie i bez zmęczenia ...

 

i chyba wiadomym jest , że w krótszych wędkach niż 2,4m jest łatwiej osiągnąć "zadowolenie" niż w wędkach powyżej 2,7m ....


  • Janusszr i zMazur lubią to

#88 OFFLINE   Janusszr

Janusszr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1350 postów
  • LokalizacjaSuwałki
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Ja_to_ja

Napisano 13 marzec 2021 - 14:15

W starszych konstrukcjach zadowolenie można było osiągnąć łatwiej. Dolnik kończył się gwintowanym korkiem lub zaślepką.

Obecnie problemem do rozwiązania dla mnie było eleganckie ukrycie dociążenia. Kapturek termokurczliwy do kabli energetycznych rozwiązał problem.

Moje kije dostały nowe życie. Chciałem się swoim szczęściem  podzielić.

Wyszło jak wyszło.


Użytkownik Janusszr edytował ten post 13 marzec 2021 - 14:18

  • binio1111 lubi to

#89 OFFLINE   RBTS

RBTS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 598 postów
  • LokalizacjaŚrodkowa Wisła

Napisano 13 marzec 2021 - 14:21

Tak, sprawa prosta nie jest, nie każdy też musi odczuwać podczas łowienia roztrząsane przez nas kwestie.

Jeden rzuca blisko co parę sekund, inny miota 200g kotletem po horyzont i powoli zwija trzymając kij pod pachą, czasem jedynie podciągając poziomo całym przedramieniem.



#90 OFFLINE   Janusszr

Janusszr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1350 postów
  • LokalizacjaSuwałki
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Ja_to_ja

Napisano 13 marzec 2021 - 14:38

Trzeba założyć ten sam punkt podparcia (chwytu). To chyba oczywiste.

Nie dla wszystkich jest to tak oczywiste. Stąd te emocje.



#91 OFFLINE   RBTS

RBTS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 598 postów
  • LokalizacjaŚrodkowa Wisła

Napisano 13 marzec 2021 - 15:15

Mnogość różnych możliwych kombinacji (wędzisko, kołowrotek, wędkarz, technika połowu itp.)  jest tak wielka, że trudno będzie dojść do porozumienia. Jednak oczywistym jest, że wędka dłuższa, mocniejsza, musi bardziej ciążyć szczytem, niż kijek lekki i krótki. To samo odnosi się również do długości dolnika - dłuższy (i cięższy) będzie kompensował w większym stopniu tę przypadłość, niż lekki i krótki. Kilkanaście gramów w dolniku może znacząco poprawić poręczność kija, zwłaszcza w sytuacji, gdy ożywiając przynętę nadajemy mu dużo ruchów nadgarstkiem np, podbijając szczytówką ku górze.


  • miramar69 lubi to

#92 OFFLINE   zMazur

zMazur

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 173 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 13 marzec 2021 - 15:31

wyważenie (tu wędki) polega na tym żeby po obu stronach punktu podparcia była taka sama masa, czyli punkt podparcia pokrywa się ze środkiem ciężkości. Najlepiej w wypadku wędki żeby punkt podparcia znajdował się dokładnie w miejscu w którym wędkarz trzyma wędzisko czyli najczęściej w miejscu mocowania stopki kołowrotka, wtedy faktycznie masa kołowrotka nie ma znaczenia dla wyważenia zestawu - w innym wypadku masa kołowrotka będzie miała mniejsze lub mniejsze znaczenie.  Wyważać można na różne sposoby - np dokładając masy do którejś ze stron co wiąże się ze zwiększeniem ciężaru całego zestawu, lub trzymając wędkę w punkcie który jest najbliższy środka ciężkości zestawu co nie zawsze jest wygodne. Osobiście uważam że przy tak małej masie kijków spinningowych i kołowrotków wyważenie jest pozbawione sensu  - zestawy są na tyle leciutkie że nie ma potrzeby ich wyważania. Łowię seryjnymi kijami po kilka godzin dziennie i nie odczuwam jakiegoś szczególnego dyskomfortu. Tak przy okazji - co ma powiedzieć taki rycerz który macha niewyważonym dziesięciokilowym mieczem. gdyby wyważył sobie miecz to musiałby z drugiej strony rękojeści dołożyć z jakieś 8 kg - ciekawe czy i wtedy by nim sie sprawnie posługiwał


  • Jano lubi to

#93 OFFLINE   Janusszr

Janusszr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1350 postów
  • LokalizacjaSuwałki
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Ja_to_ja

Napisano 13 marzec 2021 - 18:54

Wyważenie miecza zmniejszyło by jego skuteczność :) Powiem więcej. Taki miecz stałby się bezużyteczny :), nawet gdyby ciężar nie przeszkadzał rycerzowi.  Przeciwwaga zmniejszyłaby siłę rażenia. Wyobraź sobie wyważoną idealnie maczugę i jej skuteczność :)


Użytkownik Janusszr edytował ten post 13 marzec 2021 - 18:57

  • zMazur lubi to

#94 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1892 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 13 marzec 2021 - 19:14

Zaczyna się robić średniowieczno-laboratoryjnie. Proponuję zatem poczytać. http://mieczesrednio.../waga-miecza/. 


  • Biesan i Alexspin lubią to

#95 OFFLINE   saitt

saitt

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 790 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Paweł

Napisano 13 marzec 2021 - 19:27

Wg mnie kolego @Januszzr odpowiedziałeś sobie sam powyższym postem z 'maczugą i mieczem' że efekt jaki chciałbyś osiągnąć wyważając wędkę zrobi z niej jedynie bezużyteczne narzędzie. Jak dla mnie efekt jaki chciałbyś osiągnąć zmniejszy znacząco czucie przynęty jeśli kij będzie wręcz leciał do tyłu.
  • homax i Alexspin lubią to

#96 ONLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9509 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 13 marzec 2021 - 19:41

Zaczyna się robić średniowieczno-laboratoryjnie. Proponuję zatem poczytać. http://mieczesrednio.../waga-miecza/. 

No tak. Tylko, że ówcześni w stosunku do współczesnych ludzi, byli dość mikrej postury ;)

 

Historyczne już, z Avidem AS90MHF2

Załączony plik  Obraz 1257.jpg   39,47 KB   9 Ilość pobrań:


  • miramar69, HaDe i Alexspin lubią to

#97 OFFLINE   deridun

deridun

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 78 postów

Napisano 13 marzec 2021 - 19:58

Wyważenie przy rzucie mniej istotne za to przy kontrolowanym ściąganiu wabika nawet bardzo
Ile czasu poświęca się na rzuty, a ile na ściąganie z ew animacją?
Wystarczy pomyśleć i wyważyć min koniecznym ciężarem.
Miecze to pełne germiny, aktualnie to szpada/floret.

Użytkownik deridun edytował ten post 13 marzec 2021 - 20:02


#98 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1892 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 13 marzec 2021 - 20:40

No tak. Tylko, że ówcześni w stosunku do współczesnych ludzi, byli dość mikrej postury ;)

 

Historyczne już, z Avidem AS90MHF2

 

Ludzie dzisiejszej postury też mieliby problem operować 10-cio kg mieczem.  ;)

 


Użytkownik HaDe edytował ten post 13 marzec 2021 - 21:12

  • Alexspin lubi to

#99 OFFLINE   zMazur

zMazur

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 173 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 13 marzec 2021 - 22:06

Wyważenie przy rzucie mniej istotne za to przy kontrolowanym ściąganiu wabika nawet bardzo
Ile czasu poświęca się na rzuty, a ile na ściąganie z ew animacją?
Wystarczy pomyśleć i wyważyć min koniecznym ciężarem.
Miecze to pełne germiny, aktualnie to szpada/floret.

w zeszłym wieku miałem germinę 2,40 (niełatwo było taką kupić) i do niej dokręcony węgierski kołowrotek neptun z jednym łożyskiem i już z ruchomą rolką ale ważący 450 gramów - teoretycznie tak ciężki kołowrotek powinien w jakimś stopniu wyważać wędkę - nie wiem czy wyważał bo nad tym się nie zastanawiałem ale wiem że co jakiś czas musiałem robić sobie przerwy w spinningowaniu bo po prostu bolała mnie łapa



#100 OFFLINE   Janusszr

Janusszr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1350 postów
  • LokalizacjaSuwałki
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Ja_to_ja

Napisano 13 marzec 2021 - 22:21

Wg mnie kolego @Januszzr odpowiedziałeś sobie sam powyższym postem z 'maczugą i mieczem' że efekt jaki chciałbyś osiągnąć wyważając wędkę zrobi z niej jedynie bezużyteczne narzędzie. Jak dla mnie efekt jaki chciałbyś osiągnąć zmniejszy znacząco czucie przynęty jeśli kij będzie wręcz leciał do tyłu.

Dotyczyło to miecza i maczugi. Z wędką jest sytuacja odwrotna, ale niektórzy jak widzę mienią się  rycerzami :)


Użytkownik Janusszr edytował ten post 13 marzec 2021 - 22:22