Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Najlepsze wędzisko muchowe-subiektywny ranking użytkowników


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1802 odpowiedzi w tym temacie

#541 OFFLINE   tomaszek11

tomaszek11

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaNadolice Wielkie

Napisano 30 wrzesień 2016 - 19:02

Jak można nie znać Toma Morgana???
Zresztą może kogoś zainteresuje informacja, że jego "pracownia" w Montanie jest wystawiona na sprzedaż. Sam Tom Morgan planuje emeryturę i wcześniej chce przekazać wiedzę, doświadczenie, technologię.
Przy tym pewnie mały biznes zrobić, ale jakie to ma znaczenie.....
5 lat temu nie zastanawiałbym się, za 5 lat pewnie też byłoby to możliwe. Teraz niestety nie mam szans na żadne zmiany..... dobry timing jest podstawą w wędkarstwie muchowym jak i wielu obszarach życia....

 

tomaszek11


Użytkownik tomaszek11 edytował ten post 30 wrzesień 2016 - 19:59

  • Krzysztof Rydel i border river lubią to

#542 OFFLINE   sierżant

sierżant

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 386 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Ryszard

Napisano 30 wrzesień 2016 - 19:08

Obiecałem Kolegom refleksje na temat wędki Konger World Champion Fly, zatem piszę, choć nie jestem pewny, czy opis pasuje do tematu, jednakowoż gdybyśmy mieli wychwalać pod niebiosa wyłącznie posiadane Orvisy, wątek dawno by się skończył.

Ponadto mam nadzieję, że Paweł nie weźmie mi tego za złe...:)

 

Konger w klasie 4-5, trzymetrówka. Sparowałem go z kołowrotkiem Hardy Marqis #7, na kołowrotku linka Scientific Anglers WF-5-F Nymph, Dry Tip Technology.

Łowiłem przez 2 dni, po około 6 godzin, na Rabie.

Zaczynałem od nimfy, później sucha mucha na płyciznach. Dlaczego? Rzeka niosła niezbyt czystą wodę, na głębokości nieco powyżej kolan nie widziałem dna. W tym upatruję niepowodzenie w łowieniu nimfą.

Ponieważ na płytkiej wodzie widziałem wyjścia do spływających jasnych jętek, małych, zastosowałem podobną muszkę na haczyku nr 16.

W ciągu tych dwóch dni złowiłem 18 lipieni, 3 pstrągi potokowe i jednego dużego klenia. Lipienie małe, na oko 26 -30 cm, pstrągi powyżej trzydziestu.

Wszystkie ryby zostały doholowane do nóg i odczepione w wodzie. Żadna ryba nie spadła podczas holu.

Teraz wędka. Nie jest, oj, nie jest to sprzęt klasy wybitnej. Do, dajmy na to, starych szkockich muchówek Daiwa, nawet się nie zbliża jakością.

Kij wykonany dość poprawnie, uchwyt kołowrotka nie luzuje się, złącza również.

Jak dla mnie wędka za sztywna.

Po sześciu godzinach łowienia nie odczuwałem bólu czy zmęczenia w nadgarstku.

Reasumując: jako sprzęt dla początkującego da radę, jednak ja wolałbym coś o miększym ugięciu.

Jak są pytania, chętnie odpowiem.


  • Paweł Bugajski, Pluszszcz, Pisarz.......ewski Piotr i 3 innych osób lubią to

#543 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 30 wrzesień 2016 - 19:54

Rzecz cała w tym, by każdy dorzucił coś od siebie na temat wędziska, które poznał Panie Sierżancie Ryszardzie. Mnie cały czas brakuje takich właśnie jak Twój nowych wpisów, które stanowią recenzję kija. A poza tym to te Kongere WC mają utrwaloną dobrą reputację.
  • Paweł Bugajski i sierżant lubią to

#544 OFFLINE   tlok

tlok

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 279 postów
  • LokalizacjaPabianice

Napisano 30 wrzesień 2016 - 20:11

Niestety Tom Morgan jest juz tak chory ze porusza sie tylko na wózku . Wedki przez ostatnie lata wykonywala jego zona ale teraz juz chyba przyszedl czas na zakonczenie przygody z wykonywaniem wedek . Smutne bo przemija jakas legenda....


  • border river lubi to

#545 OFFLINE   sierżant

sierżant

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 386 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Ryszard

Napisano 30 wrzesień 2016 - 22:09

Robert, mają niezłą reputację, bo są tanie.

Ale jak weźmiemy do ręki i przyjrzymy się bliżej, widać pewne niedoróbki: lakier omotek wchodzi na przelotki, przelotki wykonane ze zbyt grubego drutu.

Niezłym pomysłem jest zastosowanie składanego zaczepu na muchę.

Dobry uchwyt kołowrotka, trzyma mocno po dokręceniu, a miałem w rękach luzujące się na gwintach nakrętki w kijach wyższych.

Za dwie stówki otrzymujemy jednak kijek, który nie powoduje zniechęcenia do muszkarstwa. To dużo.

 

A, jeszcze jedno. Łowiłem linką #5, do dalekich rzutów, w granicach 8 do 12 metrów daje radę, choć sądzę, że linka #6 byłaby bardziej stosowna.

Na bliskie łowienie piątka to troszkę mało, nie dociąża odpowiednio wędziska, trzeba włożyć w rzutową ekwilibrystykę  więcej wysiłku.


  • Paweł Bugajski lubi to

#546 OFFLINE   trinited

trinited

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 212 postów

Napisano 30 wrzesień 2016 - 23:06

Konger WC jak i inne muchówki z segmentu "tanie" dobre są tylko i wyłącznie w dwuskładzie. Zrobienie nieprzesztywnionej muchówki w czteroskładzie to wyższa szkoła jazdy. Wspomniany konger 4/5 ładuje się pod linką #6, a pod rybą pracuje jak wędka #4, u mnie robi jako wędka na lipienie i do tego jest ok. Machałem dwuskładem 5/6 linka #6 i był zdecydowanie lepszy.



#547 OFFLINE   tomaszek11

tomaszek11

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaNadolice Wielkie

Napisano 30 wrzesień 2016 - 23:49

             Miałem dodać zdjęcia ulubionych Winstonów.

Dla mnie fajne jest to że się dużo nie zmieniają, nie ma dużej potrzeby zmieniać rzeczy dobrych.

15 lat temu jak i teraz można wybrać te same uchwyty, jakość wykonania uznana od wielu lat, choć zawsze jest się do czego "przyczepić" - jakaś szpachla, gdzieś nadlana przelotka :P.... standardy seryjnych produkcji ale rażące mniej nie u innych.

 

Na górze WT#5, 8 1/2 stopy w wersji custom. Dawniej nie można było kupić sobie WT na allegro więc nawet nie "winstonowsko" opisany custom cieszył. I cieszy za każdym razem w trakcie holu każdej ryby. Wędka zdecydowanie "do łowienia" na krótkich i średnich odległościach. Nic nie trzeba przeciążać, nic nie trzeba kombinować, między 5 a 15-18 metrów od szczytówki wszystko lata jak należy.

 

Moja klasyka do suche, BIIX #4 , krótszy niż 9 stóp i dużo na tym zyskuje. Nie brak mu szybkości ale rozumianej jako "rozsądna sprężystość" a nie "sztywność". Nie potrafię tego opisać w paru słowach, a nie pora na elaboraty.

 

No i BIIIX #5, najlepsza piątka według Winstona. Jeszcze nie sprawdzona na płynącej wodzie ale myślę że się polubimy. Miękki szczyt i sztywny dolnik na sucho sprawiają mylne wrażenie kija "rozbujanego". Ale po przeciągnięciu linki przez przelotki, w trakcie rzutu wszystko się zmienia, Delikatny szczyt tak samo dobrze prowadzi linkę jak dużo sztywniejsze kije. Myślę też, że spokojnie można zakładać dowolnie cienkie przypony bez ryzyka zerwania w czasie zacięcia czy szarpnięcia ryby. Ugięcie mniej płynne niż w serii BIIX ale ja przeczulony na tym punkcie jestem i to chyba jedyne kryterium gdzie BIIX (także #5 ) wygrywa.

Załączony plik  1.jpg   81,79 KB   4 Ilość pobrań

 

 

W customowym WT, uchwyt Lemke, lepszych nie znam chyba, gdyby Winston zdecydował się coś zmienić w swoich kijach to właśnie Lemke dodałoby smaczku.

W kontekście ostatnich rozmów o wagach wędek, z tego co pamiętam to ten metalowy uchwyt jest lżejszy niż ten z elder wood

 na przykład. Co i tak ma małe znaczenie, bo i tak brakującą wagę trzeba zrobić kołowrotkiem. Natomiast dobrze wygląda w cyferkach katalogu, choć wolałbym aby Winston nie szedł tą drogą konkurując z innymi.

 

Załączony plik  2.jpg   72,26 KB   4 Ilość pobrań

Załączony plik  3.jpg   53,93 KB   4 Ilość pobrań

 

Wcześniej miałem sporo "green sticków", zdecydowanie za dużo do łowienia a jednak mało jak na kolekcję. Zostały tylko te regularnie wyciągane z tuby ale za to mają konkurencję w postaci szarych "game changerów".

Z czasem postaram się o bezpośrednie porównania.

 

tomaszek11


Użytkownik tomaszek11 edytował ten post 01 październik 2016 - 00:18


#548 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 01 październik 2016 - 07:11



#549 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 01 październik 2016 - 07:27

Tomaszek - miałeś okazję łowić kijem Winston BIIIx #8 9', jeśli tak to opisz swoje odczucia w kilku zdaniach. Od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie wspomniany, miałem go w ręce, nawet kilka razy machnąłem na spotkaniu "Pięćdziesiątaków". Rozważam zakup, szukam za i przeciw...



#550 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1978 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 01 październik 2016 - 18:37

             Miałem dodać zdjęcia ulubionych Winstonów.

Dla mnie fajne jest to że się dużo nie zmieniają, nie ma dużej potrzeby zmieniać rzeczy dobrych.

15 lat temu jak i teraz można wybrać te same uchwyty, jakość wykonania uznana od wielu lat, choć zawsze jest się do czego "przyczepić" - jakaś szpachla, gdzieś nadlana przelotka :P.... standardy seryjnych produkcji ale rażące mniej nie u innych.

 

 

Bardzo ciekawa analiza, no i zdjęcia które zawsze  wzbogacają wątek. :)

Jedno z wędzisk wygląda znajomo, faktycznie świetny kij. ;)

 

Już wcześniej o tym pisaliśmy, brakuje tu - poza nielicznymi-ocen wędzisk popularnych, dostępnych szerszemu gronu muszkarzy.

Muszę powiedzieć, że miałem w rękach kilka nowych kijów Jaxona i zrobiły niezłe wrażenie "na sucho".

 

Nie mogę ich jednak ocenić rzetelnie o co Was (jeśli je macie) proszę.

Bez obaw, myslę, że wyrośliśmy z nabijania się z pewnych rodzimych producentów(dystrybutorów), trudno upowszechnić muszkarstwo abstahując od niedrogiego sprzętu.

pozdro


  • Forest-Natura lubi to

#551 OFFLINE   K.Kalisz

K.Kalisz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 413 postów
  • LokalizacjaGórny Śląsk

Napisano 01 październik 2016 - 20:04

[...]

No i BIIIX #5, najlepsza piątka według Winstona. Jeszcze nie sprawdzona na płynącej wodzie ale myślę że się polubimy. Miękki szczyt i sztywny dolnik na sucho sprawiają mylne wrażenie kija "rozbujanego". Ale po przeciągnięciu linki przez przelotki, w trakcie rzutu wszystko się zmienia, Delikatny szczyt tak samo dobrze prowadzi linkę jak dużo sztywniejsze kije. Myślę też, że spokojnie można zakładać dowolnie cienkie przypony bez ryzyka zerwania w czasie zacięcia czy szarpnięcia ryby. Ugięcie mniej płynne niż w serii BIIX ale ja przeczulony na tym punkcie jestem i to chyba jedyne kryterium gdzie BIIX (także #5 ) wygrywa.

 

tomaszek11

Tomku piękne wypracowanie nam tu przygotowałeś !.

Czuć że to miłość do 'zielonych' wypracowana praktyką znad wody, miłość nie podlegająca dyskusji.

 

Powiem szczerze, był moment, że i moja osoba była zainteresowana zakupem Winstona BIIIX 9/#5 i podobnie jak Ty również kierowałem w tej sprawie korespondencję do Pawła Bugajskiego, który chyba nawet 2-3 krotnie zamieszczał swoje ogłoszenia w komisie FFF .. niestety, zbyt długo się zastanawiałem ;). Pomimo już posiadania o podobnych parametrach Z-Axisa wiem że i tak kiedyś zafunduję sobie tę drugą uniwersalną piątkę. Liczę że jeszcze kiedyś pojawi się okazja jej nabycia w uczciwych pieniądzach, tej jak piszesz Tomaszu: "najlepszej piątki według Winstona" ....boję się tylko trochę, że podobno by poczuć ten wyjątkowy feeling wędzisk producenta z Montany muszkarsko trzeba dorosnąć ;).


Użytkownik K.Kalisz edytował ten post 01 październik 2016 - 20:05


#552 OFFLINE   tomaszek11

tomaszek11

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaNadolice Wielkie

Napisano 02 październik 2016 - 00:54

Tomaszek - miałeś okazję łowić kijem Winston BIIIx #8 9', jeśli tak to opisz swoje odczucia w kilku zdaniach. Od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie wspomniany, miałem go w ręce, nawet kilka razy machnąłem na spotkaniu "Pięćdziesiątaków". Rozważam zakup, szukam za i przeciw...

 

Ta #5 od Pawła, to na razie pierwszy z nowszych serii Winstona. Z ciekawości sprawdzenia - o ile te nowsze są lepsze, niż z realnego braku #5 na półce. W wyższych klasach z nowości więc nic. Z mocniejszych ale starszych, czyli BIIX miałem #7 i do tej pory mam 9 stopową #9. Jako konsekwencja planowanego wyjazdu który się nie odbył pozostał blank BIIMX #12. Na szczęście w porę przeszły mi pomysły łowienia odrzańskich sumów na muchę więc #12 skończyła jako spin, zresztą bardzo fajny. 

 

#7, najmniej lubiana pierwsza trafiła na ebay. W niższych klasach fajne jest to winstonowskie zachowanie równowagi pomiędzy miękkim szczytem a sztywnością boronu w dolniku. W #7 tej miękkości było za dużo a w #9 nie ma już jej wcale i to jest właśnie ok. Być może do innego niż moje łowienie taki kij się sprawdza, ja potrzebuję do głębokiego łowienia w szybkim prądzie.

Zresztą, najczęściej zarzucaną wadą serii BIIX była jej "niespójność". Sąsiadujące ze sobą w katalogu kije, różniące się np. 6 calami długości lub jedną klasą są w niektórych przypadkach całkowicie niepodobne do siebie.

 

Nowa seria BIIIX ponoć jest od tej przypadłości wolna ..... ale tylko powtarzam przeczytane informacje.

Na razie nie mam wielu powodów żeby zmieniać starą #9. Przez moment zastanawiałem się nad #7 z serii SX, mimo złych opinii. Teoretycznie mogła by robić za #8 lub nawet 8 i pół, będąc dalej kijem w klasie 7.

 

tomaszek11



#553 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 02 październik 2016 - 06:59

Dzięki za podpowiedź... Mała ciekawostka cenowa - http://www.ebay.com/...s-/261029367454



#554 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 02 październik 2016 - 09:01

Ja z BIIx miałem w ręce #5 9'6" (mój kij), #3 8'6" (kolegi, rzucalem, łowilem), #7 9'6", i dwureczna #7 13'3". Z tych wszystkich kijów najmniej podoba mi się dwureczna. Wszystkie inne wymienione są świetne, mojej #5 nie zmienię długo. Kolega ma #5 9'6" Z-Axisa i po chwili łowienia bIIx chce sage'a sprzedać.

Pamiętam jak byl BIIx #9 9' za grosze na ff, do dziś żałuję, że nie kupiłem.

BIIIx łowilem #5 9'6" i to już inny kij, sztywniejszy, szybszy - nie zaprzyjaźnilismy się.

#555 OFFLINE   Pluszszcz

Pluszszcz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 625 postów

Napisano 02 październik 2016 - 09:33

Dzięki za podpowiedź... Mała ciekawostka cenowa - http://www.ebay.com/...s-/261029367454

 

 

Ciekawe z czego wykonany jest insert i zaślepka?

Można by im tam jakoś delikatnie podpowiedzieć, że ta McGinthy to mokra, a nie sucha :)


Użytkownik Pluszszcz edytował ten post 02 październik 2016 - 09:37


#556 OFFLINE   marian-56

marian-56

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 387 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Wojnarowicz

Napisano 02 październik 2016 - 09:48

Ta #5 od Pawła, to na razie pierwszy z nowszych serii Winstona. Z ciekawości sprawdzenia - o ile te nowsze są lepsze, niż z realnego braku #5 na półce. W wyższych klasach z nowości więc nic. Z mocniejszych ale starszych, czyli BIIX miałem #7 i do tej pory mam 9 stopową #9. Jako konsekwencja planowanego wyjazdu który się nie odbył pozostał blank BIIMX #12. Na szczęście w porę przeszły mi pomysły łowienia odrzańskich sumów na muchę więc #12 skończyła jako spin, zresztą bardzo fajny. 

 

#7, najmniej lubiana pierwsza trafiła na ebay. W niższych klasach fajne jest to winstonowskie zachowanie równowagi pomiędzy miękkim szczytem a sztywnością boronu w dolniku. W #7 tej miękkości było za dużo a w #9 nie ma już jej wcale i to jest właśnie ok. Być może do innego niż moje łowienie taki kij się sprawdza, ja potrzebuję do głębokiego łowienia w szybkim prądzie.

Zresztą, najczęściej zarzucaną wadą serii BIIX była jej "niespójność". Sąsiadujące ze sobą w katalogu kije, różniące się np. 6 calami długości lub jedną klasą są w niektórych przypadkach całkowicie niepodobne do siebie.

 

Nowa seria BIIIX ponoć jest od tej przypadłości wolna ..... ale tylko powtarzam przeczytane informacje.

Na razie nie mam wielu powodów żeby zmieniać starą #9. Przez moment zastanawiałem się nad #7 z serii SX, mimo złych opinii. Teoretycznie mogła by robić za #8 lub nawet 8 i pół, będąc dalej kijem w klasie 7.

 

tomaszek11

Witam.Miałem Winstona WT 9'#5.Miałem Winstona B IIx 8'5"#3. Został B IIx 9'#10-jako spinning(zdjęcie)Bardzo udany jako travel.

Z muchówek w klasie #5 - Helios #5 tip flex+ T&T Paradigm #5(lipieniowy).Pisałem wczesniej jako o moich "Świętych Graalach".

Marian.

Załączone pliki


  • Paweł Bugajski i K.Kalisz lubią to

#557 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 02 październik 2016 - 10:55

Winston legenda, piszcie więcej a nieuchronnie kupię następny.  :) Jedyny jaki posiadam BIIIx #6 9’6” zaliczył kilkanaście wypadów - mało? Wystarczająco dużo by zarazić się firmą. Był moment, że chciałem go sprzedać, na Sanie przy dużej wodzie za słaby łowiąc z brzegu (kontuzja nogi), praktycznie większość czasu ogarniał Switch #7. Pazur pokazał na zaporówce gdzie streamerami 5-7 cm + mokre i nimfy z ciężką główką połowiłem sporo "różności". Winstona obsługuje Hatch 5 Plus, ładnie wyważony zestaw I ten piękny dolnik...  ;)
 


#558 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4397 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 05 październik 2016 - 12:48

Podpytam tutaj.

Muszę wymienić pierwsza wejściowa przelotkę w kiju Winston Boron BIIMX 9' #4
Podpowiedzcie koledzy którzy znacie te kije jakie oryginalnie przelotki są w nim montowane abym mogł sobie taką zamówić i wymienić.
Jezeli nie bede miał dostępu do oryginału to czym ewent. ją zastąpić?

Wiem że na gwarancji patyk mogę odesłać i ją wymienią wiec teoretycznie mogę byle co wsadzić a pózniej odesłać kij z oryginałem. Wole jednak aby kij był jak nowka z "salonu". :)

Dziękuje z góry za pomoc.
A.P.

 

_________________

 

Tak wygląda. Lepszych fotek w tej chwili nie mam.

Załączone pliki


Użytkownik trout master edytował ten post 05 październik 2016 - 12:58


#559 OFFLINE   tomaszek11

tomaszek11

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaNadolice Wielkie

Napisano 05 październik 2016 - 14:22

Winston na pewno wtedy dawał przelotki Pacific Bay, zresztą teraz też poza modelami ubranymi w recoile.
Rozmiarówkę musisz sobie sam sprawdzić, ale najpewniej będzie 12
Nie napinał bym się na oryginał, wydaje mi się że ATC z pierścieniem i ramką tich tak samo dobrze pasują kolorem a są "lżejsze optycznie" co lepiej wygląda na każdym kiju, nie tylko zielonym.

Użytkownik tomaszek11 edytował ten post 05 październik 2016 - 14:27


#560 OFFLINE   Pluszszcz

Pluszszcz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 625 postów

Napisano 09 październik 2016 - 01:27

Jeśli dopisze pogoda, to całkiem możliwe, że jeszcze tej jesieni wypróbuję najlepsze subiektywnie wędzisko muchowe ;)

 

http://jerkbait.pl/t...j/#entry1990624


  • robert.bednarczyk i trout master lubią to