Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Najlepsze wędzisko muchowe-subiektywny ranking użytkowników


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1762 odpowiedzi w tym temacie

#1021 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 02 luty 2018 - 19:23

Finał, koniec przynudzania...

 

03A_zpscog2e7hr.jpg


  • Sławek Oppeln Bronikowski, peresada, Paweł Bugajski i 17 innych osób lubią to

#1022 OFFLINE   sebastian1983

sebastian1983

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 95 postów
  • LokalizacjaNorwegia
  • Imię:Sebastian
  • Nazwisko:Jedynak

Napisano 04 luty 2018 - 00:45

Po przerzuceniu całej masy Sage, Loop, Hardy, Scott, Guideline te dwa mają u mnie dożywocie na trotki w słonej wodzie. Sage Salt HD #7 na mocniejszy wiatr-mieszanka Sage X/Sage One oraz poprzedniej wersji Salt, na lepsze warunki Arctic Silver Zense #6-mieszanka Loop Cross/Hardy Wraith. Co do wędziska z pracowni myślę iż jeszcze do nich nie dorosłem... do tego potrzeba ładnych kilka lat doswiadczenia. 😀

Załączone pliki


  • Paweł Bugajski, Maciek Rożniata, robert.bednarczyk i 1 inna osoba lubią to

#1023 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 04 luty 2018 - 09:51

Sebastianie, ta rękojeść prawego wędziska, coś o tym napiszesz?



#1024 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1975 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 04 luty 2018 - 10:23

Free-flex system, blank z rękojeścią jest połączony przy samym butt-cie, co ma umożliwiać wykorzystanie pracy całego blanku. Koncept ciekawy, ale jak dla mnie "dizajn" zbyt futurystyczny...



#1025 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 04 luty 2018 - 14:41

Zastanawiam się ile w tym marketingu a ile faktycznej korzyści. Osobiście jestem bardzo sceptyczny, co więcej wydaje mi się ze więcej w tej koncepcji minusów niż faktycznych korzyści. Blank trzeba czuć w ręku, wystarczy porównać ten sam kij z gripem różnej grubości, ten cieńszy zawsze zapewni większą czułość.
Być może do underhandu to się sprawdzi lepiej, bo tam energię przekazuje ręką trzymająca blank w miejscu połączenia z gripem....

#1026 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1975 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 04 luty 2018 - 14:47

Może Kolega @sebastian1983 podzieli się, jako użytkownik, swoimi odczuciami? Bardzo jestem ciekaw.



#1027 OFFLINE   sebastian1983

sebastian1983

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 95 postów
  • LokalizacjaNorwegia
  • Imię:Sebastian
  • Nazwisko:Jedynak

Napisano 04 luty 2018 - 19:26

Z góry zaznaczam iż do eksperta dużo mi brakuje. Według mnie czucie jest może nie tyle lepsze niż z korkiem co inne. Na pewno dużo bardziej czuć wszystko podczas holu. Przy rzucie też jest trochę różnicy. Kołowrotek musi być w osi itd. Ale według mnie dużo wygodniej leży w dłoni. Jest twardy, inaczej wyprofilowane. No i przelotki Fuji Titan więc nie trzeba się martwić o solankę. Poza tym blank wydaje się dzięki temu bardziej mięsisty. Kołowrotek też trzyma bez najmniejszego luzu. I najważniejsze- dużo mniej wysiłku trzeba włożyć w rzut podczas wiatru. Może dzięki temu iż przez takie osadzenie blanku mamy kilka stopni odchylenia gratis. Jeśli dalej ktoś ma jakieś pytania to odpowiem w miarę możliwości.
  • Paweł Bugajski, hi tower i Kacper.K lubią to

#1028 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 04 luty 2018 - 19:55

Znalazłem film

http://www.flytying....e-90-fast-6138/

Wygląda ciekawie.

Mam uwagę o długosci rękojeci-dłoń nie powinna dotykać " nacięcia", aby pomysł miał sens.

Czy w takim razie skrócenie uchwytu nie da podobnego efektu?

To luźne uwagi po Twym poście i opisie oraz obejrzenia filmu, nigdy nie używałem, nawet nie widziałem tak więc ciekaw jestem jak to jest :)


  • Franc lubi to

#1029 OFFLINE   randomrodmaker

randomrodmaker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 419 postów
  • LokalizacjaKrk
  • Imię:Paweł

Napisano 04 luty 2018 - 20:36

Z góry zaznaczam iż do eksperta dużo mi brakuje. Według mnie czucie jest może nie tyle lepsze niż z korkiem co inne. Na pewno dużo bardziej czuć wszystko podczas holu. Przy rzucie też jest trochę różnicy. Kołowrotek musi być w osi itd. Ale według mnie dużo wygodniej leży w dłoni. Jest twardy, inaczej wyprofilowane. No i przelotki Fuji Titan więc nie trzeba się martwić o solankę. Poza tym blank wydaje się dzięki temu bardziej mięsisty. Kołowrotek też trzyma bez najmniejszego luzu. I najważniejsze- dużo mniej wysiłku trzeba włożyć w rzut podczas wiatru. Może dzięki temu iż przez takie osadzenie blanku mamy kilka stopni odchylenia gratis. Jeśli dalej ktoś ma jakieś pytania to odpowiem w miarę możliwości.

Bardzo ciekawy patent i ergonomia pewnie też znakomita.

Jestem pewien, że znakomicie czuć blank, i każde puknięcie, bo rękojeść jest twarda i aluminium toczone pod średnicę blanku,

gdzie w konwencjonalnym kiju jednak korek tłumi.



#1030 OFFLINE   sebastian1983

sebastian1983

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 95 postów
  • LokalizacjaNorwegia
  • Imię:Sebastian
  • Nazwisko:Jedynak

Napisano 04 luty 2018 - 21:05

Ergonomia fakt. Zupełnie inaczej się trzyma niż "korek". A do tego ja bardzo niespotykanie trzymam muchówkę co wypomina mi wiele osób ale tak mam i nie zmienię raczej uchwytu. A w związku z tym korek zawsze średnio mi leżał w dłoni więc może dlatego ten mi tak pasuje. A co do Sage Salt HD nareszcie brak oczka na muchę.. Ten element w każdym wędzisku mi przeszkadza w uchwycie. Chętnie bym dał kolegom protestować Arctic Silvera bo w PL raczej nieosiągalny ale będę w kraju dopiero pod koniec kwietnia na trochę i wtedy mógłbym zabrać ze sobą gdyby ktoś chciał

#1031 OFFLINE   Hansolo

Hansolo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 453 postów
  • LokalizacjaLębork
  • Imię:Radosław

Napisano 04 luty 2018 - 21:15

Z tym oczkiem na muchę masz rację. Chyba też jakoś dziwnie trzymam bo jak się zapomnę to naturalnie przesuwam chwyt w górę i ono mnie uwiera. Jedynie w starym Orvisie Tridencie  #3 mam  składane więc nie przeszkadza.



#1032 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1975 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 04 luty 2018 - 22:03

(...)A co do Sage Salt HD nareszcie brak oczka na muchę.. (...)

Z moich obserwacji wynika że w dedykowanych morskich kijach to standard... przypadek?!



#1033 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1831 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 04 luty 2018 - 22:28

Czyli łapiecie częściowo za sam blank??
Zdarza mi się przesuwac dłoń w górę uchwytu, ale jedynie przy zbyt lekkim kolowrotku gdy kij zdecydowanie leci na pysk i nigdy aż tak wysoko :)

#1034 OFFLINE   Hansolo

Hansolo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 453 postów
  • LokalizacjaLębork
  • Imię:Radosław

Napisano 04 luty 2018 - 22:53

No właśnie tak to wychodzi, ale czy to wina wyważenia nie wiem. Tak palec wskazujący lubi z uchwytu mi uciekać.



#1035 OFFLINE   sebastian1983

sebastian1983

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 95 postów
  • LokalizacjaNorwegia
  • Imię:Sebastian
  • Nazwisko:Jedynak

Napisano 05 luty 2018 - 01:53

Mi niestety pozostał nawyk po metodzie spiningowej gdyż wiele lat byłem zagorzałym sandaczowcem. I to nie ma nic wspólnego z wyważeniem itp. Ale w tym wedzisku (Arctic Silver) taki chwyt nie przeszkadza w tej rękojeści. Jak znajdę chwilę to nagraj krótki filmik jak wyważa ją np niebieski kręcioł sage który jest podczepiony na foto.
  • DominikSy. lubi to

#1036 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 14 luty 2018 - 00:48

Z góry zaznaczam iż do eksperta dużo mi brakuje. Według mnie czucie jest może nie tyle lepsze niż z korkiem co inne. Na pewno dużo bardziej czuć wszystko podczas holu. Przy rzucie też jest trochę różnicy. Kołowrotek musi być w osi itd.
Kołowrotek też trzyma bez najmniejszego luzu. I najważniejsze- dużo mniej wysiłku trzeba włożyć w rzut podczas wiatru. Może dzięki temu iż przez takie osadzenie blanku mamy kilka stopni odchylenia gratis.


Kolowrotek w jakiej osi przy rzucie?
To "kilka stopni odchylenia gratis" co daje? I gdzie ono jest bo nie za bardzo kojarzę. :)

#1037 OFFLINE   sebastian1983

sebastian1983

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 95 postów
  • LokalizacjaNorwegia
  • Imię:Sebastian
  • Nazwisko:Jedynak

Napisano 14 luty 2018 - 04:22

Te kilka stopni robi się z tego iż blank jest zamocowany wewnątrz rękojeści pod kołowrotkiem. Przy rzucie blank pracuje także wewnątrz rękojeści co przy korku np powoduje iż iż blank ugina się dopiero ponad rekojescią. Więc moje subiektywne odczucie jest takie iż "jakoś głębiej się wygina" 😁😁😁 A co do "osi" miałem na myśli iż uchwyt jest tak skonstruowany iż kołowrotek zawsze musi byś w kierunku rzutu gdyż wiele osób tak układa wędzisko iż kołowrotek jest np pod kątem 90 stopni do kierunku rzutu. Czy to ma jakiś wpływ na jakość/długość rzutów? Nie wiem. Mi bynajmniej to pasuje. Jest jakoś tak inaczej bo nawet ryba czuje się "pod dłonią" a nie "w dłoni". 😁

#1038 OFFLINE   Grzegorz G.

Grzegorz G.

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 164 postów
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:G.

Napisano 14 luty 2018 - 08:12

Witam . Może komuś przyda się krótki opis kija do nimfy typowo pod większe ryby .

 

Batson Rainshadow RX7

 

Po kilku /kilkunastu latach łowienia na muchę , chcąc czy nie chcąc sami dochodzimy do tego jakim sprzętem na danej rzece dobrze nam się łowi. 

Jakiś czas temu potrzebowałem kija typowo do krótkiej nimfy którym będzie komfortowo łowił na większych rzekach ryby 50+ i w górę. Przez ostatnie kilka lat zgromadziłem kilka patyków do krótkiej nimfy minn. 10'6 3# , 10” 4# , 10' 3# oraz 9' 4# . Na Beskidzkie Potoki te klasy i długości bardzo mi odpowiadają , ale np. na rzece typu Vah ciężko nimi było opanować niektóre ryby. 
Z góry napisze że nie lubię wędek 11” stopowych . Miałem, łowiłem , nie przypadły mi niestety do gustu. Po prostu ta długość jest dla mnie nie poręczna przy metodzie krótkiej nimfy. 
Nie szukałem więc 11 , potrzebowałem coś powyżej 10”. Wpadł mi w ręce całkiem przypadkowo blank o długości 10”8 stopy a mianowicie Batson Rainshadow RX7 w klasie 5# . Blank jak najbardziej przeznaczony do metody switch . Nie powstrzymało mnie to jednak przed uzbrojeniem go w typowy kij do ,,krótkiej” Patyk dostał 14 przelotek jednostopkowych Pacific Bay , w tym pierwsza od korka Pacific Bay NSG SIC , dobrej jakości korek zakończony drewnem do przenoszenia najmniejszych ,,puknięć” oraz uchwytem ze wstawką z gruszki . Na końcu niewielki FIGTING BUTT. 

Kijem łowiłem kilkanaście razy podczas wyjazdów na wodach Słowacji jak i Norwegii w 2017r 
Prace wędki oceniam na typowe Medium /Fast , nie jest to sztywna szpada , wyrywająca 15cm ryby w powietrze podczas zacięcia. Blank pracuje w pełnym ugięciu , praktycznie od korka , czuć , że ma moc i bdb trzyma rybę . Nie chcę tutaj pisać bzdur ile ryb z niego spada szacując 10/10 bo po prostu tego nie przeliczam a co najważniejsza , uważam że na taką przypadłość ma wpływ wiele czynników. 
Kij po zważeniu na wadze sklepowej pokazuje 116 gram . Myślę , że na tą długość i klasę jest lekki . 
Jeżeli ktoś szuka wędki do tzw. ,,Krótkiej nimfy” pod większe ryby to szczerze polecam ten Blank . 

Załączone pliki


Użytkownik Pumeks edytował ten post 14 luty 2018 - 08:25


#1039 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 14 luty 2018 - 08:39

Te kilka stopni robi się z tego iż blank jest zamocowany wewnątrz rękojeści pod kołowrotkiem. Przy rzucie blank pracuje także wewnątrz rękojeści co przy korku np powoduje iż iż blank ugina się dopiero ponad rekojescią. Więc moje subiektywne odczucie jest takie iż "jakoś głębiej się wygina" 😁😁😁 A co do "osi" miałem na myśli iż uchwyt jest tak skonstruowany iż kołowrotek zawsze musi byś w kierunku rzutu gdyż wiele osób tak układa wędzisko iż kołowrotek jest np pod kątem 90 stopni do kierunku rzutu. Czy to ma jakiś wpływ na jakość/długość rzutów? Nie wiem. Mi bynajmniej to pasuje. Jest jakoś tak inaczej bo nawet ryba czuje się "pod dłonią" a nie "w dłoni". 😁

Sebastian.
Na spokojnie jeszcze raz bo nic z tego nie rozumiem. :(
Jak blank może pracować w czymś sztywnym (ten uchwyt) a w korku nie?!?!?!!!! To właśnie w korku pracuje nie tylko przy rzutach ale i podczas holu największych ryb. Ja wyjmując glowacice 108cm na kij #6 myślałem że korek zawinie mi się wokół kołowrotka. ;)
Tych "stopni" z pierwszego zdania dalej nie rozumiem. Może wrzuć fotkę samego uchwytu z młynkiem i zaznacz lub narysuj o jakie stopnie (kąt chodzi).
O kołowrotku trzymanym "90 st do kierunku rzutu" w ogóle nie wiem o czym piszesz. :(
Wyznacz oś na kołowrotku która stworzy te 90st do kierunku rzutu (tą oś chyba jestem sobie w stanie wyobrazić).
Za nic nie rozumiem o co w tym wszystkim chodzi. :(


Pumeks.
Dałeś 14 przelotek jednostopkowych, plus wejściówkę, plus szczyt do kija który nie ma nawet 11'?
Opisz rozstaw od góry jak możesz bo właśnie muszę stworzyć sobie jakiś patyk do żyłki (jednorazowy wyjazd- Bośnia) a nie lowie w ogole te metoda. Dziękuje z góry.

Pzdr.
A.P.

P.S.
Aaaaaaaa. I dlaczego 11' kij i dłuższy jest beeeee????
______

Użytkownik trout master edytował ten post 14 luty 2018 - 08:41


#1040 OFFLINE   sebastian1983

sebastian1983

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 95 postów
  • LokalizacjaNorwegia
  • Imię:Sebastian
  • Nazwisko:Jedynak

Napisano 14 luty 2018 - 11:18

Trout master wstawię później fotki to może będzie łatwiej zrozumieć co mam ma na myśli gdyż jak powiedziałem nie jestem żadnym ekspertem a zwyczajnym samoukiem wiec może po prostu niezbyt fachowo wyjaśniam o co mi chodzi. Co do pracy blanku w uchwycie to ten uchwyt wewnątrz jest pusty i blank nie jest tam przymocowane do niczego. Blank jest osadzony dosłownie na kilku cm na samym dole rękojeści ale wstawię fotki wiec będzie łatwiej zrozumieć moje nielogiczne wypowiedzi 😁




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych