Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Sezon na... zakup pontonu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2875 odpowiedzi w tym temacie

#1841 OFFLINE   TomFil

TomFil

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 250 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Tomasz

Napisano 01 grudzień 2018 - 21:46

Długo się zastanawiałem nad pontonem jaki wybrać(mobilność)z twardą pawężą pod silnik spalinowy,próbowałem zakładać ponton kolegi 300cm na dach auta ,który waży 54 kg i to jednak już za duża waga zakładać i ściągać ponton po trzy razy w tygodniu w sezonie.Nie dla mnie😞.

#1842 OFFLINE   fladra

fladra

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 107 postów
  • LokalizacjaBiałystok
  • Imię:Bartosz

Napisano 02 grudzień 2018 - 09:10

Prędkość max jaką miałem na silniku 2.5 suzuki to 14km/h.Taki sobie pół ślizg😁.

Wrzuć linka do tego pontonu. Ja mam kolibri 280pp i na suzuki 2,5 Maks 8-9 km/h. Miejsca mi starcza echo, dwie wędki, torba kotwica wagowo też ok, ale jakość mnie poraża i myślę nad zmianą.
Ponton składam minimum raz w tygodniu czasami dwa w czasie urlopu/majówki itp codziennie. Wożę złożonego w bagażniku. Po roku czasu zaczął przepuszczać od składania na rogach w okolicach przechodzenia balonów w stożek materiał po prostu zaginał się w jednym miejscu i zaczął przepuszczać. Ostatnio zauważyłem, że plastik na pawęży trzyma się już tylko na jednej śrubce, rolka z przodu chodziła tylko parę miesięcy do tego tragiczne właściwości zwrotne - ktoś pisał o lodówce moim zdaniem trafnie. Okres styczeń-kwiecień przeleżał lekko napompowany w ogrzewanym pomieszczeniu. Podsumowując rozmiarowo mi bardzo pasuje, ale jestem lekko zawiedziony.

#1843 OFFLINE   lukk

lukk

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 36 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Łukasz

Napisano 02 grudzień 2018 - 11:12

Ponton składam minimum raz w tygodniu czasami dwa w czasie urlopu/majówki itp codziennie. Wożę złożonego w bagażniku. Po roku czasu zaczął przepuszczać od składania na rogach w okolicach przechodzenia balonów w stożek materiał po prostu zaginał się w jednym miejscu i zaczął przepuszczać.

 

A konserwowałeś go czymś?

Ja też pierwszy sezon przepływałem bez żadnego zabezpieczenia, ale ostatnio kupiłem płyn do mycia pontonów i wosk. Po wymyciu i nawoskowaniu mam wrażenie, że zyskał sporo na elastyczności, łatwiej się go składało, mimo niskiej temperatury. Wydaje mi się, że to powinno zminimalizować efekty ciągłego składania i rozkładania, ale to sprawdzę w przyszłym sezonie.

A poza tym ładnie się błyszczy, wygląda lepiej niż nowy :D



#1844 OFFLINE   radmac5

radmac5

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 657 postów
  • Imię:Radek

Napisano 02 grudzień 2018 - 14:06

Mozesz dax linka do tego wosku i plynu ?

#1845 OFFLINE   lukk

lukk

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 36 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Łukasz

Napisano 02 grudzień 2018 - 14:51

kupiłem Mr. Kraken, i płyn do czyszczenia i wosk. Yachticon też ma takie preparaty.

Użyłem tego na Honwave, którego kupiłem z drugiej (a właściwie trzeciej lub jeszcze kolejnej...) ręki, a był on nieco zaniedbany i brudny. Po czyszczeniu i woskowaniu efekt jak na foto w załączniku.

Załączony plik  IMG_20181116_1713541.jpg   43,08 KB   54 Ilość pobrań
Załączony plik  IMG_20181116_1713261.jpg   47,43 KB   45 Ilość pobrań

 

Szwy na końcu pływaków błyszczą na foto, bo jeszcze wosk do końca tam nie wysechł, po wyschnięciu zostaje taki bardziej satynowy połysk, jak na pierwszej fotce.


  • radmac5 i Enio lubią to

#1846 OFFLINE   TomFil

TomFil

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 250 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Tomasz

Napisano 02 grudzień 2018 - 21:54

Wrzuć linka do tego pontonu. Ja mam kolibri 280pp i na suzuki 2,5 Maks 8-9 km/h. Miejsca mi starcza echo, dwie wędki, torba kotwica wagowo też ok, ale jakość mnie poraża i myślę nad zmianą.
Ponton składam minimum raz w tygodniu czasami dwa w czasie urlopu/majówki itp codziennie. Wożę złożonego w bagażniku. Po roku czasu zaczął przepuszczać od składania na rogach w okolicach przechodzenia balonów w stożek materiał po prostu zaginał się w jednym miejscu i zaczął przepuszczać. Ostatnio zauważyłem, że plastik na pawęży trzyma się już tylko na jednej śrubce, rolka z przodu chodziła tylko parę miesięcy do tego tragiczne właściwości zwrotne - ktoś pisał o lodówce moim zdaniem trafnie. Okres styczeń-kwiecień przeleżał lekko napompowany w ogrzewanym pomieszczeniu. Podsumowując rozmiarowo mi bardzo pasuje, ale jestem lekko zawiedziony.

Link do strony,tam znajdziesz- https://www.boatpoland.com

To ja 8km/h mam na tym pontonie i silniku 2.5 przy obrotach na poziomie 3600 ob/min.To taka prędkość spacerowa gdzie dużo paliwa silnik nie zużyje.(Założony obrotomierz).Do 11 km/h można pływać cały czas,bo pózniej to niestety max obroty,to silnik by długo nie pociągnął.

Użytkownik TomFil edytował ten post 02 grudzień 2018 - 22:02


#1847 OFFLINE   TomFil

TomFil

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 250 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Tomasz

Napisano 02 grudzień 2018 - 22:15

Na stronie zle jest opisany,bo na tabliczce przy pawęży max obciążenie 420 kg,ciśnienie komór max 0.2 bar,kila 0.7 bar.Waga pontonu w instrukcji to 37kg a nie jak na stronie 32 kg.Produkcja Elling-Ukraine.Na całym pontonie w koło pisze Elling.
Zakładam sztuczną trawkę na podłogę i jest cacy😁.

Użytkownik TomFil edytował ten post 02 grudzień 2018 - 22:29


#1848 OFFLINE   fladra

fladra

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 107 postów
  • LokalizacjaBiałystok
  • Imię:Bartosz

Napisano 03 grudzień 2018 - 07:27

Na stronie zle jest opisany,bo na tabliczce przy pawęży max obciążenie 420 kg,ciśnienie komór max 0.2 bar,kila 0.7 bar.Waga pontonu w instrukcji to 37kg a nie jak na stronie 32 kg.Produkcja Elling-Ukraine.Na całym pontonie w koło pisze Elling.
Zakładam sztuczną trawkę na podłogę i jest cacy😁.


Mam pytanie jak z stabilnością? Możesz spokojnie chodzić po tej podłodze? Masz może porównanie do typu książka w kolibri? Zaciekawily mnie te pontony.

#1849 OFFLINE   delux64

delux64

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 482 postów
  • Lokalizacjalubuskie
  • Imię:delux

Napisano 03 grudzień 2018 - 10:09

Mam Ellinga 310cm już od paru lat,sprawuje się nie nagannie,podłoga typu książka na tz wcisk jest szybkiego montażu stabilna można tańczyć a nie tylko stać.pływam tym po Solinie i po Odrze...w kolibri  podłoga szybkiego montażu jest  taka sama jak w Ellingu bo to wszystko jeden pies rodem z  z UA więcej na priva........


Użytkownik delux64 edytował ten post 03 grudzień 2018 - 10:09


#1850 OFFLINE   TomFil

TomFil

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 250 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Tomasz

Napisano 03 grudzień 2018 - 15:58

Mam pytanie jak z stabilnością? Możesz spokojnie chodzić po tej podłodze? Masz może porównanie do typu książka w kolibri? Zaciekawily mnie te pontony.


Pewnie to samo co podłoga książka.Spokojnie chodzę po niej nawet jak nie jest napompowana.A jak napompuje ten kil pod spodem który robi za podłogę to jeszcze jest lepiej ponieważ od spodu dociska te deski w strone balonów.Włożyli deski zamiast podłogi książki aby był lżejszy.Naprawdę spoko ponton.Tak jak pisałem ma taśmy wzmacniające pvc po całej długości balonów wewnątrz oraz na dole balonów na zewnątrz,tak jak najdroższa seria Ellinga Pilot a listwa odbojowa szeroka.Moim zdaniem właśnie są te Parsuny przerobione z Ellinga Pilot,ponieważ mają te same kształty dziobów i w tych samych miejscach wklejone tylne uchwyty.Myślałem nad tym 340cm bo więcej miejsca,ale za długi na dach auta i waży już 41 kg.A instrukcje to mam ze wszystkimi pontonami Ellinga gdzie oczywiście jest ten Parsun 300 i 340 cm.

Użytkownik TomFil edytował ten post 03 grudzień 2018 - 16:10


#1851 OFFLINE   alex71

alex71

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 113 postów
  • LokalizacjaLubin

Napisano 06 grudzień 2018 - 15:04

Witam ,ja trochę z innej beczki zastanawiam się co dają okrągłe zakończenia bort ,coraz więcej producentów robi okrągłe a ostatnio  kolibri dl,dsl .Czy mają jakiś wpływ na na szybsze wejście w ślizg ?.



#1852 OFFLINE   bulionn

bulionn

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 114 postów
  • Lokalizacjawarszawa
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Jałbrzykowski

Napisano 06 grudzień 2018 - 15:13

Też z innej beczki, w wyszukiwarce nic nie ma wiec się pytam. Czym konserwować ponton ?? ;]



#1853 OFFLINE   alex71

alex71

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 113 postów
  • LokalizacjaLubin

Napisano 06 grudzień 2018 - 15:32

Też z innej beczki, w wyszukiwarce nic nie ma wiec się pytam. Czym konserwować ponton ?? ;]

Kolega Lukk wyżej wspomniał o wosku WOSK DO PONTONÓW MR.KRAKEN 650 ml ,może to będzie dobre. :) 



#1854 OFFLINE   maweric

maweric

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1367 postów
  • LokalizacjaRadom
  • Imię:Ryszard
  • Nazwisko:Przybyłowski

Napisano 06 grudzień 2018 - 21:34

Witam ,ja trochę z innej beczki zastanawiam się co dają okrągłe zakończenia bort ,coraz więcej producentów robi okrągłe a ostatnio  kolibri dl,dsl .Czy mają jakiś wpływ na na szybsze wejście w ślizg ?.

 

Akurat okrągłe nie mają wpływu na ślizg , a dlaczego okrągłe ?? , by przedłużyć kokpit ( przesunąć pawęż ) do tyłu . Dzięki temu zyskujemy na długości np. DSL 330 ma wymiary kokpitu jak D 370.

 

Na wejście szybsze w ślizg mają ołówki stykające się z wodą , przedłużają linie wody i ponton szybciej startuje do góry, druga zaleta to dodatkowe 2 stery dla stabilności,



#1855 OFFLINE   Tresor

Tresor

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1347 postów
  • LokalizacjaCzerwieńsk
  • Imię:Łukasz

Napisano 07 grudzień 2018 - 08:17

Mam zaokrąglone i ponton dość mocno staje dęba na początku. Myślę że lepsze były by ołówki skierowane w dół. Z drugiej strony często targam ponton postawiony pionowo. Słyszałem w kilku przypadkach że lubi tam puścić pomimo gumy ochronnej (mowa o kolibri).



#1856 OFFLINE   pikeft

pikeft

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 578 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr

Napisano 07 grudzień 2018 - 17:36

Macie jakiś patent na wodowanie pontonu 330 w pojedynke bez kółek,chodzi mi o przeniesienie go do wody. Z twarda podłogą waży parę kg.

Wysłane z mojego SM-A605FN przy użyciu Tapatalka

Użytkownik pikeft edytował ten post 07 grudzień 2018 - 17:45


#1857 OFFLINE   TomFil

TomFil

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 250 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Tomasz

Napisano 07 grudzień 2018 - 17:44

Ja nie.Dlatego mój waży 37 kg.

#1858 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15590 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 07 grudzień 2018 - 17:46

Macie jakiś patent na wodowanie pontonu 330 w pojedynke bez kółek,chodzi mi o przeniesienie go do wody. Z twarda podłogą waży parę kg.

Wysłane z mojego SM-A605FN przy użyciu Tapatalka

Kółka plastikowe za 150 zł. Mocowane na stałe i zwijane razem z pontonem.

W niczym nie przeszkadzają.


Użytkownik godski edytował ten post 07 grudzień 2018 - 17:47


#1859 OFFLINE   pikeft

pikeft

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 578 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr

Napisano 07 grudzień 2018 - 17:48

Kółka plastikowe za 150 zł. Mocowane na stałe i zwijane razem z pontonem.
W niczym nie przeszkadzają.

W zimę mam zamiar zrobić sobie składane kółka,we dwóch nie ma problemu bez kółek ale w pojedynkę może być.

Wysłane z mojego SM-A605FN przy użyciu Tapatalka

#1860 OFFLINE   MichuA

MichuA

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 168 postów
  • LokalizacjaŚwinoujście
  • Imię:Michał

Napisano 07 grudzień 2018 - 20:40

Ja kiedyś używałem obciętej młynarki, przypinanej gumami do bagażu. Teraz mam wózeczek na kółkach od taczki i przypinam go pasem transportowym i gumami. Z silnikiem na pawęży i wszystkimi gratami daje radę po piachu na plaży. Na powrocie muszę zdejmować silnik, bo jest problem z podjechaniem pod krawężniki jeśli są wysokie.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych