Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Łódki ABC 385/410 - dane, opinie, uwagi


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
582 odpowiedzi w tym temacie

#361 OFFLINE   pawlo29

pawlo29

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 966 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Każmierski

Napisano 29 luty 2020 - 16:57

O Żonki koniecznie trzeba zadbać   :clappinghands:  , lepiej żeby nasze hobby polubiły   :)



#362 OFFLINE   David77

David77

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 142 postów
  • LokalizacjaPultusk
  • Imię:Cezary

Napisano 29 luty 2020 - 19:18

[quote name="Hermano" post="2719735" timestamp="1582991764"]

Cześć, możesz rzucić tutaj jakie konkretnie panele winylowe wykorzystałeś. Pewnie nie masz na myśli paneli podłogowych, stad dopytuje o Twoje rozwiazanie. Szukam materiału na pokład słoneczny.Panele podłogowe , trzy rzędy paneli wypełniło lukę, skręciłem dwa panele ze sobą na śruby żeby się nie uginało i dociełem na wymiar.Można schować do bakisty z tyłu.
  • Hermano lubi to

#363 OFFLINE   binio1111

binio1111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 531 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 29 luty 2020 - 19:26

 Na łódkach to się nie znam , ale na nitowaniu tak ;).  Zawiasy są przynitowane do pokryw bakist  - wypadałoby  , aby monter dał od spodu podkładkę nierdzewną na nit , a nie nitował bez podkładki - unikną by wówczas rozrywania/miażdżenia miękkiego laminatu i otrzymał mocniejsze połączenie. Bez podkładek to  można stal nitować a nie materiały "miękkie".

 Teraz pytanie do znających się na łodziach. Jeżeli łódka nie ma odpływu wody z między skorup to jak się pozbyć wody , która się tam zbierze? (nie chodzi tylko , że nabierze wody od nieszczelności , ale choćby wody , która wytworzy się z kondensacji ?)


  • Byniek lubi to

#364 OFFLINE   Robert.B

Robert.B

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 183 postów
  • LokalizacjaGórka
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:B

Napisano 01 marzec 2020 - 11:09

Spróbuj żwirek dla kota lub ryż , mi pomaga w usunięciu wody z wykładziny auta po zimie.

#365 OFFLINE   Gar4field

Gar4field

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 207 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Kot

Napisano 01 marzec 2020 - 14:00

 

 Teraz pytanie do znających się na łodziach. Jeżeli łódka nie ma odpływu wody z między skorup to jak się pozbyć wody , która się tam zbierze? (nie chodzi tylko , że nabierze wody od nieszczelności , ale choćby wody , która wytworzy się z kondensacji ?)

 

Laminat poliestrowo szklany z jakim mamy w większości do czynienia wiąże w sobie pewną ilość wody. W laminacie jest obecny glikol, kwas octowy i inna chemia, która naciąga wodą.

Zjawisko to nosi nazwę osmozy. Proste laminaty poliestrowe można porównać z jednostronnie przepuszczalną błoną. 

Jeśli ta woda przeniknie do środka jakiegoś większego dramatu jeszcze nie ma, o ile przestrzeń między płaszczami jest wentylowana. Nie przesącza się przez laminat wilgoć w ilości wiadro wody na godzinę, to powolnie zachodzące procesy. Wentylacja załatwia sprawę.

 

Problem zaczyna się wtedy, kiedy między płaszcze wylana jest piana poliuretanowa (tylko taką można tam wylać)

Piana PUR o jakiś normalnych gęstościach w pewnym stopniu chłonie wodę. Powiedzmy, że tylko kilka procent komórek jest otwartych, jest w stanie wchłonąć wodę. 

Można pomyśleć - pikuś te kilka procent... Piana PUR, która ma pory zamknięte to gęstość rzędu 100kg/m3 a więc porażka.

 

Piana ta jest chętnie lana pomiędzy płaszcze przez naszych producentów, gdyż tak naprawdę spełnia rolę szkieletu. Dwupłaszczowa łódka z pianą wylaną pomiędzy płaszcze tworzy coś w postaci gigantycznego sandwicha...

 

Pomysł w pierwszej chwili wydaje się genialny, ale takim nie jest.

O ile wspomniane kilka procent wilgoci w piance niczym dramatycznym jeszcze nie jest, to trzeba nadmienić, że podczas mrozu ta wilgoć zamarza. Mikrokryształki lodu uszkadzają sąsiednie komorki w pianie i po takim zamarznięciu, nasza pianka, zamiast kilku procent wody, łapie kilka procent więcej...

Każde odmarznięcie i ponowne zamarznięcie uszkadza kolejne komórki, aż nasza piana stanie się 100% chłonną gąbką.

Podobnie mróz degraduje laminat powodując coraz większą przepuszczalność wilgoci przez laminat.

 

Nie ma sposobu na usunięcie wody z piany wylanej pomiędzy płaszcze innego niż wydłubanie piany.

 

Problem nie jest wydumany, o czym niech świadczy ilość stron które wskazuje google po wpisaniu pytania "how to remove waterlogged foam?" czyli w wolnym tłumaczeniu jak pozbyć się problemu przemokniętej pianki?"

 

597 tysięcy wyników wyszukiwania, to dla tych, którzy chcieliby zacząć przekonywać, że problem nie istnieje.

 

Piana PUR też może nie jest dramatem nie do przejścia, o ile nie jest elementem strukturalnym, przylegającym bezpośrednio do płaszczy. Jeśli jest to odlana z piany kształtka i umieszczona tak, że ma szanse się odsączyć i wyschnąć to tak się stanie. Wilgoć się odsączy, piana wyschnie.

 

Niestety pomysł, aby wylewać pianę jako element strukturalny pomiędzy płaszcze jest bardzo złym pomysłem..... Nie ma szans wyschnąć.

 

No i stajemy przed następnym problemem. To może zamiast piany PUR użyć EPS lub XPS??

Nie da się...

Problem polega na tym, że żywica poliestrowa jako rozpuszczalnik ma w sobie styren, którego opary rozpuszczają piany EPS, czy XPS.

 

Piana PUR lana pomiędzy płaszcze z laminatu poliestrowo szklanego tworzy idealnie szczelnego pampersa.

 

Miałem ten problem. Jaki ja byłem szczęśliwy jak wydłubałem przemoczoną pianę. Ale wtedy się okazało, że łódka całkowicie straciła sztywność.

Wtedy sobie uświadomiłem, że ten "ulep" trzymał się wyłącznie na tym pampersie. (łódka jugosłowiańska, zeby nie bylo, że dokuczam naszym producentom)

 

Jaki jest na to sposób?

Jeśli mamy przyczepę podłodziową i ogrzewany zimą garaż, nie zostawiamy łódki na wodzie, to system z pampersem może się nawet sprawdzić.

W przeciwnym razie co jakiś czas czeka nas rozpołowienie łódki, wydłubanie piany i zalanie nową.

 

Inny pomysł?

Sprzedać i kupić łódkę z laminatu, który nie zjada piany XPS (EPS) (np laminat epoksydowo szklany bez styrenu) ewentualnie aluminiowej z komorami wypełnionymi styrodurem. Jeszcze kilka niezbyt tanich opcji by się znalazło.



#366 OFFLINE   Robert.B

Robert.B

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 183 postów
  • LokalizacjaGórka
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:B

Napisano 01 marzec 2020 - 20:50

Fajnie że poświęciłeś trochę czasu żeby to opisać w zrozumiały sposób.

#367 OFFLINE   binio1111

binio1111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 531 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 01 marzec 2020 - 21:30

I to się nazywa "wytłumaczyć". Dzięki za rzeczowe przedstawienie sprawy

#368 OFFLINE   pawlo29

pawlo29

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 966 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Każmierski

Napisano 02 marzec 2020 - 10:24

Zostają nam łódki jedno płaszczowe  inaczej jesteśmy  z pampersem   w    d...e .  Miałem łódkę  nazywała się Sum i przez dziurę w środku wypatrzyłem gruby styropian w zgrzanej foli . Łódka miała ze 30 lat i nic się jej nie stało , jak trochę wlało się wody przez dulki z wioseł podniosłem ją do góry wylałem 0.5 litra wody i było OK żadnego ciężaru nie łapała ,  nikt wtedy nie myślał jak kombinować ścianka gruba tam się nic nie wygina  .  Teraz kolega po Sulejowie nią śmiga i jest b zadowolony . Może nie jest to cudo ,ale w tamtych latach wyglądała elegancko , a pływa do dziś kol odnowił ją żelkotem  . I co bardzo ważne jest bardzo stabilna na boki 

Załączone pliki


Użytkownik pawlo29 edytował ten post 02 marzec 2020 - 10:26


#369 OFFLINE   brzoza

brzoza

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 415 postów

Napisano 02 marzec 2020 - 12:22

Laminat poliestrowo szklany z jakim mamy w większości do czynienia wiąże w sobie pewną ilość wody. W laminacie jest obecny glikol, kwas octowy i inna chemia, która naciąga wodą.

Zjawisko to nosi nazwę osmozy. Proste laminaty poliestrowe można porównać z jednostronnie przepuszczalną błoną. 

Jeśli ta woda przeniknie do środka jakiegoś większego dramatu jeszcze nie ma, o ile przestrzeń między płaszczami jest wentylowana. Nie przesącza się przez laminat wilgoć w ilości wiadro wody na godzinę, to powolnie zachodzące procesy. Wentylacja załatwia sprawę.

 

....

A czy przypadkiem łódek z laminatu nie należy zabezpieczać przed osmozą jeśli stoja długo w wodzie? Nie ma na to żadnego środka?



#370 OFFLINE   binio1111

binio1111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 531 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 03 marzec 2020 - 13:08

Najlepiej zrobić łódkę z laminatu epoxydowego i jest na wieki. Np.z epidian 53 (co stoi na przeszkodzie? CENA niestety. Ciekawe ile by kosztowala.

#371 OFFLINE   1andrzejc

1andrzejc

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 14 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 13 marzec 2020 - 20:58

W takim razie i ja się pochwalę swoją 410ką. Trochę przeróbek zrobiłem pod siebie co widać ale chyba wyszło nieźle. Łódka dostarczona w ciągu miesiąca do warszawy. Dobry kontakt z producentem. Udało się zrobić parę przeróbek i wzmocnień oraz bazy na fotele. Duża fajna bakista tylna nawet mega wielki podbierak ponad 1m wchodzi . Zbiornik ze standardową linią paliwową też wchodzi bale  trzeba było trochę diaksem poszerzyć po centymetrze krawędź. Dzięki za informacje dot. nieprzyjemnego zapachu, dzięki temu dorobiłem wentylatory. Zrobiłem też otwór na linię paliwową bo nie było. Podłoga jest antypoślizgowa ale dałem sztuczną trawę aby niec się nie mazało. Mam nadzieję że się sprawdzi. Na razie mało pływała więc nie wiem jak z trwałością i częstszym wodowaniem ale według mnie warta ceny. Jest mega stabilna na wodzie. W ślizg yamahą 9.9 z 3 dorosłymi facetami na pokładzie bez problemu. Średnia prędkość na rzece między 26-31km/h. 

Załączone pliki



#372 OFFLINE   pawlo29

pawlo29

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 966 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Każmierski

Napisano 13 marzec 2020 - 21:22

Bardzo fajnie wyszła łódeczka   , teraz Koledzy tylko na wodę  , tam nas wirus nie dopadnie   :D


  • 1andrzejc lubi to

#373 OFFLINE   Intro

Intro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 370 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Andrzej

Napisano 13 marzec 2020 - 21:47

Interesują mnie te białe pojemniki na burcie i bakiście. Gdzie je kupiłeś i jak przy mocowałeś?

#374 OFFLINE   1andrzejc

1andrzejc

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 14 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 13 marzec 2020 - 22:06

tu kuliłem: http://fox-boats-sho...-NA-PUSZKI-/601
uchwyt jest na przyssawki ale słabo trzyma wiec podkleiłem je silikonem. uchwyt na tel. jest z allegro a ten większy pojemnik miałem kiedyś na pontonie i jest z ikei

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

#375 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15590 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 marzec 2020 - 22:13

Szok, musi mieć bardzo dobre właściwości nautyczne jak na 9,9 w ślizg we trzech wchodzi.

Może to 9,9 odblokowane na 15 KM?

Ile waży łódka?



#376 OFFLINE   1andrzejc

1andrzejc

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 14 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 13 marzec 2020 - 22:41

tak jest odblokowana ta yamaha ale te 3osoby które były na łodzi to na bank 300kg+. Łódka ma duży kil ktory pruje wode z przodu podczas plynięcia a tył jest plaski przez co jest stabilna na wodzie

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

#377 OFFLINE   pietro

pietro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 52 postów
  • LokalizacjaMazowsze
  • Imię:Witek

Napisano 13 marzec 2020 - 23:15

No i problemów narobiłeś mi, miałem już dwie łajby upatrzone do wyboru, a tu trzecia doszła :(



#378 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15590 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 marzec 2020 - 23:38

tak jest odblokowana ta yamaha ale te 3osoby które były na łodzi to na bank 300kg+. Łódka ma duży kil ktory pruje wode z przodu podczas plynięcia a tył jest plaski przez co jest stabilna na wodzie

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

To wszystko wyjaśnia, na 15 KM już trochę łódek idzie w ślizgu we trzech.



#379 OFFLINE   M a r a s

M a r a s

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1165 postów
  • LokalizacjaZS
  • Imię:Marek

Napisano 14 marzec 2020 - 00:26

Powiedz jeszcze:

1- co to za uchwyt na wędki ? Dedykowany czy samoróbka

2- wykładzina ? gdzie taką można kupić 

 

Fajnie spersonalizowałeś pod siebie tą łajbę, Brawo Ty :)

 

U mnie też te pojemniki od FOX-a słabo trzymały. Poczekałem na cieplejszą porę i na mokro jakoś lepiej je zassało i było git. Na jesieni zahaczyłem buciorem i znów był problem. Widocznie są ciepłolubne :)



#380 OFFLINE   1andrzejc

1andrzejc

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 14 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 14 marzec 2020 - 05:37

Wykladzine kupilem na allegro. zrobiłem wzór z kartonu i wyciąłem wg wzoru. Na razie zauważyłem że mocno absorbuje piach i błoto i ciężko jest np. wężem ogrodowym wypłukać później. Ale myślę ze bede płukał z piachu na wodzie płucząc go. w końcu to tylko piach i powinno być ok.
numer aukcji: 7276243052

uchwyt podpatrzyłem na YT: https://youtu.be/mFVlfSML_6Y
Części kupiłem na allegro. tylko połączenie tych elementów musiałem sam dorobić ale to banał. Namiary na Aukcje.
8783307072
8471464654

Z innych patentów to dorobiłem reling na nitowkręty bo rozstaw relingów standardowych był za duży, dorobiłem trzymanie korka spustowego, domykacze ciche bakist, i uchwyty na wysięgnik kotwicy (scotty)8b9f00e4875e4e7d60272645e93017f6.jpg56f8c3b018db680167e978ffa7feb1f5.jpg5d48f85a808cfea161dd9e4f5c4e0801.jpgae3c005eab97a0ff45fdd606aff4d766.jpg9f3c95f972f7faf4592740cb1f4773e5.jpg

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych