Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Lb a mm


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
43 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 22 grudzień 2008 - 12:35

Skoro temat zostal odkurzony...

Proponuje metode zdroworozsadkowa...jasne, ze mozna silic sie na proby sparametryzowania, obliczania wszystkiego...tylko po co?
Grubosc plecionki chcemy znac z dwoch powodow:

1.Musimy wiedziec jaka ilosc (dlugosc) plecionki wchodzi na dana szpule kolowrotka.

2.Trzeba dobierac grubosc do stosowanych przynet, zeby nie zachowywaly sie w wodzie nienaturalnie, jak na powrozie. Z drugiej strony nie chcemy, zeby uzywac wielkich przynet w polaczeniu z cieniutka plecionka.

Ja najczesciej robie w ten sposob, ze stosuje 3 zestawy pdst., odpowiednio z plecionkami: 1.w okolicach 8LB, 2.w okolicach 15LB, 3.w okolicach 30LB.
Nie wchodze w kombinacje z certoleniem sie o poszcegolne LB.

Jezeli dostaje motek np. 300y plecionki to obzynam go do polowy, nie zauwazylem, zeby jakas ryba byla mi w stanie wysnuc wiecej niz z 15m linki (wyjatkiem jest np. nastawienie sie na duze sumy ale i tutaj ponad 100m odcinek powinien wystarczyc).
Nawijam w miare scisle owa plecionke na szpule, po czym niedobor uzupelniam zylka 0,22- 0,3 laczac oba kawalki wezlem barylkowym.

Podklad z zylki jest wskazany, poniewaz w razie jego braku calosc plecionki potrafi sie slizgac po szpuli (nie pomoze docisniecie hamulca na beton :lol: )

Potem nalezy tak uzyskany zawoj odwrocic na szpuli. Sprawa jest bardzo prosta, jak posiada sie zapasowa szpule identycznej pojemnosci...wystarczy nawinac zylka do spodu na nowa szpule.

W przypadku nie posiadania szpuli pozostaje odwrocenie tego (ja to robie na wale przeciwpowodziowym) tak, zeby zylka byla na poczatku nawoju.

Trzeba sie starac nawinac plecionke w miare scisle...ale tak naprawde ulozy sie ona dopiero podczas lowienia. Jak ktos jest drobiazgowy to mozna na rzece wyrzucic w odpowiednim m-cu(szczyt ostrogi)spory plywajacy wobler plytkoschodzacy na duza odleglosc..po zwinieciu powinno byc ok.

Najwieksza uwage przywiazalbym do wyboru odpowiedniej plecionki oraz m-ca jej kupna (zdarzaly sie w przeszlosci, ze gdzieniegdzie sprzedawano np. w podobnych opakowaniach inne linki).
Glownie od tego zalezy, czy bedziemy zadowoleni z zakupu.

Odpowiedz na to pytanie ktora wybrac znajduje sie w zasobach forum.
Ja moge dodac, ze stosuje Power pro i jest niezle...zwlaszzca przy rzutach niewyzylowanych.

Gumo



#22 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 22 grudzień 2008 - 14:02

moge jedynie wstawic taka tabele, dotyczaca mono a nie PE :D

Załączone pliki



#23 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 22 grudzień 2008 - 17:22

Jest szkoła która radzi nawijać plecionkę na mokro, można wtedy zdaje się nawinąć ściślej = więcej?




taaaaaaaa kwasik chcialbym zoabczyc miny zwolennikow tej szkoly po nawinieciu plecionki na mokro na szpule grafitowa ew alu o cienkiej sciance.... widzialem juz szpule ktore wygladaly jakby slon nadepnal... szczegolnie stare modele kolowrotkow...

#24 OFFLINE   tofik

tofik

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2132 postów
  • LokalizacjaPyrlandia
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Adamek

Napisano 22 grudzień 2008 - 17:43

[quote]
Jest szkoła która radzi nawijać plecionkę na mokro, można wtedy zdaje się nawinąć ściślej = więcej?
[/quote]



taaaaaaaa kwasik chcialbym zoabczyc miny zwolennikow tej szkoly po nawinieciu plecionki na mokro na szpule grafitowa ew alu o cienkiej sciance.... widzialem juz szpule ktore wygladaly jakby slon nadepnal... szczegolnie stare modele kolowrotkow...
[/quote]
no proszę a w Wś nie kto inny jak sam Marek Szymański radzi żeby właśnie na mokro plecionke nawijać :wacko:

#25 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 22 grudzień 2008 - 17:46

moze nowe szpule aluminiowe daja rade... ale stare abu c3/c4 (bo z takimi mialem okazje sie spotkac - mowa o popekanych szpulach) niestety nie...


nie ma to jak porzadny multik. ale ja tam zawsze nawijam na sucho byleby tylko byla odpowiednio naprezona...

#26 OFFLINE   tofik

tofik

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2132 postów
  • LokalizacjaPyrlandia
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Adamek

Napisano 22 grudzień 2008 - 17:52

i wszystko jasne B)

#27 OFFLINE   biosteron

biosteron

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1945 postów
  • LokalizacjaNadbużańskie tereny.
  • Imię:Marcin

Napisano 22 grudzień 2008 - 17:56

Na szpule stradic fh plecionkę nawijałem na sucho jak i na morko,plecionka nawinięta na mokro jest solidniej nawinięta od tej na sucho tzn.ściślej i równiej...od dwóch sezonów nie zauważyłem jakiś defektów wynikających z nawijania plecionki na mokro.

#28 OFFLINE   Daro

Daro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 257 postów

Napisano 22 grudzień 2008 - 19:18

Mifek ,bron sie. :D Tylko uwazaj, bo sloni nad woda nie znajdziesz. Chyba ,ze znasz kogos kto lowi w zoo. <_<

#29 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 22 grudzień 2008 - 20:00

moze nowe szpule aluminiowe daja rade... ale stare abu c3/c4 (bo z takimi mialem okazje sie spotkac - mowa o popekanych szpulach) niestety nie...


nie ma to jak porzadny multik. ale ja tam zawsze nawijam na sucho byleby tylko byla odpowiednio naprezona...

@mifek
nie zebym sie czepial, bo i ja nawijam na sucho ... ale jak ty potem lowisz, ze sie tobie plecionka nie moczy ... tez na sucho?
sorry, za zarty na twoj koszt ... ale tak na zdrowy rozsadek ...

#30 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 28 grudzień 2008 - 10:04

to proste jak sie lowi ryby w internecie to plecionka w ogole sie nie moczy ;)


a tak na powazniej to u mnie wszystkie posiadane szpule sa w aluminium i na szczescie wszystko jest ok. poza tym jeszcze mi sie nie zdarzylo aby przy NORMALNYM uzytkowaniu uległa zamoczeniu CALA PLECIONKA. zanzaczam ze daleko mi do chowania sie przed rybami pod woda - lacznie z wedka :mellow: <_< <_< <_< <_< <_<

#31 OFFLINE   kryst

kryst

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2028 postów

Napisano 28 grudzień 2008 - 13:12

Ale bicie piany między Redaktorami, a wystarczyło pomyśleć i przypomnieć sobie trochę praktyki.

#32 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 28 grudzień 2008 - 13:30

Ale bicie piany między Redaktorami, a wystarczyło pomyśleć i przypomnieć sobie trochę praktyki.



krzys spoko luzik... pitt i ja ? i bicie piany... no co Ty... nie ma takiej opcji :mellow: troche wiecej luzu. :D

#33 OFFLINE   kryst

kryst

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2028 postów

Napisano 28 grudzień 2008 - 14:59

Dobrze,

Napisze tak, Jak mi na duszy ciąży:

1. Nie rozumiem tej dyskusji na tym forum.
2. Nie rozumiem zadawanych pytań - dlaczego?
- Widziałem Twoją linkę do połowu troci.
- Kolega @ Pitt sam wędkuje w ekstremalnych warunkach.
- Czemu ta wymiana na forum służy?
3. Chyba każdy wie na co wędkować do 0 C i poniżej, tak do -5 C.
Sorry, ale Święta are over i nie rozumiem...... Może jestem ech'y, ale nie rozumiem Waszej dyskusji!

Halo, halo! Jako użytkownik forum mam do tego prawo!

#34 OFFLINE   pio76

pio76

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 371 postów
  • LokalizacjaChełm
  • Imię:Piotr

Napisano 06 maj 2020 - 20:09

Kupiłem kiedyś coś takiego, nie mogę zbytnio rozszyfrować ile to ma na "nasze oznaczenia w mm" czy to jest 0.18mm tak jak tam jest napisane ? 8 lb to wytrzymałość na węźle to by wychodziło ok 3.6kg tak jak tam napisano (ale jest jeszcze jakieś oznaczenie 3lb)? Bo u nas chyba na oznaczeniach nie jest podawana wytrzymałość na węźle ? Chciałbym ją wykorzystać pod sandacza z opadu na jezioro...nada się?

Załączone pliki


Użytkownik pio76 edytował ten post 06 maj 2020 - 20:20


#35 OFFLINE   woblery L.E.

woblery L.E.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1222 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Radek

Napisano 07 maj 2020 - 08:04

To jest test na węźle właśnie 3lb. Liniowa 8lb.

Zobacz tutaj jak jest napisane.

https://www.bcf.com....8lb/124477.html



#36 OFFLINE   morrum

morrum

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 640 postów
  • LokalizacjaPustynia Kujawska
  • Imię:Michał

Napisano 07 maj 2020 - 15:38

Tak, to wg nich 0.18mm.
Kiedyś była to moja ulubiona linka - tak biała "crystal" jak i fluo czy czarna. Troszkę tasiemkowata.
Te 3 lb to opis amerykański, czyli na nasze na badziewnym węźle zawiązanym byle jak i na sucho, na bank wytrzyma więcej.

Użytkownik morrum edytował ten post 07 maj 2020 - 15:39


#37 OFFLINE   pio76

pio76

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 371 postów
  • LokalizacjaChełm
  • Imię:Piotr

Napisano 07 maj 2020 - 17:10

Tak, to wg nich 0.18mm.
Kiedyś była to moja ulubiona linka - tak biała "crystal" jak i fluo czy czarna. Troszkę tasiemkowata.
Te 3 lb to opis amerykański, czyli na nasze na badziewnym węźle zawiązanym byle jak i na sucho, na bank wytrzyma więcej.

Czyli pod to łowienie sandaczy co pisałem powyżej się nada...?
8 lb liniowo to 3.6 kg, jak patrzę na nasze to pletka 0.18mm to ok 14 kg i to są podane też chyba liniowo...to te 8lb raczej na sandacza czy szczupaka o wiele za mało...

Użytkownik pio76 edytował ten post 07 maj 2020 - 17:15


#38 OFFLINE   woblery L.E.

woblery L.E.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1222 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Radek

Napisano 07 maj 2020 - 18:36

Musisz sam sobie odpowiedzieć. W jakich warunkach łowisz,kamienie,konary itp.Jakie smoki będziesz łowił? Duże mniejsze? Woda zweryfikuje. Ja używam np.0,10 plecionke w zestawie szczupaka i sandacza na lekko.Przy odrobinie umięjętności i dobrego dobraniu zestawu jesteś w stanie wyciągnąć krokodyla...
Dokładnie 0,10 dragon invisible

Użytkownik woblery L.E. edytował ten post 07 maj 2020 - 18:39


#39 OFFLINE   pio76

pio76

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 371 postów
  • LokalizacjaChełm
  • Imię:Piotr

Napisano 07 maj 2020 - 19:57

To tak zgadza się i to wiem ...ale mi chodzi o to czy to 0.18 rzeczywiście lub choć w przybliżeniu odpowiada "naszym" plecionkom o oznaczeniu 0.18...bo te 8lb=3.6kg to raczej nie odpowiada skoro na naszych 0.18mm to jest = ok. 14kg. O to mi chodzi.

#40 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1098 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 07 maj 2020 - 21:46

 Wytrzymałość 8 lb ma praktycznie dobry nylon 0,18 mm. Jak sami piszą (link Radka) ich plecionka jest trzy, cztery razy mocniejsza od mono, więc plecionka o grubości (wiemy, że w przybliżeniu) 0,18 mm powinna mieć jakieś 24 lb mocy i moim zdaniem tyle ma. Jednym słowem albo nie potrafimy odczytać prawidłowo tych ich opisów, albo opisy na szpulach są bzdurne. Właśnie znalazłem opakowanie po Fireline (Crystal) z analogicznym opisem: 2 lb i 1/2 lb test diameter. Cienizna, najcieńsza jaką mam. Nie badałem jej faktycznej wytrzymałości, ale tak na moje na węźle wytrzymuje około 1,5 kg. Nie 2 lb i absolutnie nie 1/2 lb.

Radku, chyba jeszcze nikt nie wymyślił węzła, który plecionkę o liniowej wytrzymałości 8 lb osłabi do 3 lb.  :)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych