Jump to content

  •      Sign In   
  • Create Account

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Photo

Zalew Siemianówka


  • Please log in to reply
5076 replies to this topic

#2261 OFFLINE   focus224

focus224

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 51 posts
  • Lokalizacjawieś
  • Imię:Krzysztof

Posted 10 December 2018 - 16:10

Czy jest w Polsce inny duży biornik / jezioro gdzie od kilku lat można lowić metodą trollingową i jest ciągle  dużo drapieżnika? Zaznaczam że chodzi mi o łowienie z pakowaniem ryb do wora, bez przestrzegania zasad. Tak jak to jest na naszej Siemianówce.


  • Leny55pl likes this

#2262 OFFLINE   czocho

czocho

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,371 posts
  • LokalizacjaBielsk Podlaski
  • Imię:Kamil

Posted 10 December 2018 - 16:14

Kolego Łukaszu zgadzam się z tobą jak też z innymi na forum że nie metoda zbija ryby tylko wędkarz,ale odświeżymy temat za trzy lata.I żebym się pomylił.Połamania (na rybie oczywiście )a nie na zaczepie bo jeszcze trochę i tylko one zostaną.

Obyś się mylił Andrzeju  ;) .... tylko, że na 10ciu pływających w trolu na Siemianówce  9ciu to radykalni mięsiarze ....z tych 9ciu pewnie 5ciu wali w beret wszystko co ma oczy bez względu na wymiary i limity....podejrzewam , że ze spinningiem jest troszeczkę lepiej  ;) Faktem jest, że metoda trollingowa przyciaga wszystkie wędkarskie szumowiny z okolic i nie tylko  ;) Napędza też handel wszelkiego rodzaju pływadłami  :)....i zamrażarkami


Edited by czocho, 10 December 2018 - 16:14.

  • szydłoś and focus224 like this

#2263 OFFLINE   kristofer232

kristofer232

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 393 posts
  • LokalizacjaBiałystok
  • Imię:Krzysiek

Posted 10 December 2018 - 16:21

Tak jest nie ma co udowadniać czy troll czy z ręki więcej ryb wywozi, za kilka sezonów zobaczymy. I wtedy będzie porównanie bo do tej pory trola nie było a co jest z rybami to kto łowi ten wie. A co za parę lat będzie to zobaczymy, ale te zarybieniowe szczupaki i sumy na pewno nie zdążą dorosnąć do tych rozmiarów które w tym roku wyjechały z wody, i tylko podkreślę że nie z ręki.

#2264 OFFLINE   leszczynski.bp

leszczynski.bp

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 240 posts
  • LokalizacjaZąbki/Bielsk Podlaski
  • Imię:Łukasz

Posted 10 December 2018 - 18:41

Ale ja się w 100% zgadzam, że w perspektywie 3-4 lat ta woda będzie pusta. Tylko złoży się na to wiele czynników. 

Przede wszystkim presja jaka jest obecne i jaka będzie w kolejnych latach. W zeszłym roku liczyło się ok 100 - 120  łódek w zasięgu wzroku, w tym ta ilość dochodziła do ponad 200. Pojechałem kiedyś w poniedziałek specjalnie odpuszczając weekend i było na wodzie obok nas 49 innych załóg. 

I pytanie, czy to trolling sprawił, że jest takie zainteresowanie, czy jednak informacje z ostatnich lat na temat rybostanu wody, w tym pojawieniu się w dużej ilości sandacza. Siemianówkę opisał w tym roku Pan Marek Szymański.. Zresztą mimo ogromnego szacunku, jakim go darzę, dał się chyba porwać zbytniemu optymizmowi, albo pozwolił się zmanipulować, opisując wodę jako kontrolowaną, bo dziwne jest, że nie zdążył wypłynąć a już była policja z ową kontrolą.... Poszło w świat. Zachęciło do przyjazdu? Byli też Panowie z WMH. Tam też był artykuł o Siemionce. W dwóch głównych czasopismach wędkarskich Siemianówka jawi się jako Eldorado. Pozostało to bez wpływu na ilość wędkujących? Nie sądzę. 

Trzeba też pamiętać, że przy coraz lepszej infrastrukturze drogowej Siemianówka w ciągu ok 3 h jest w zasięgu co najmniej 1/4 Polski, a jak się jedzie na 2-3 dni to chyba żaden problem poświęcić i 4 h, co znacznie ten zasięg zwiększa.

Wydaje mi się, że te wszystkie szumowiny, mięsiarze to raczej trzon najczęściej bywających, bez względu na metodę. Nie raz już słyszałem jako anegdotę, ale jestem pewien, że to prawda jak to żony co poniektórych czekają na dyżurze w domu, bo jak mężuś walnie dużego suma, czy komplet drapieżników to podjeżdża żona ryby w samochód, a mąż dalej na wodę. Anegdota krąży już od lat. I trzeba sobie zdawać sprawę, że większość tych mięsiarzy tworzy grupy, które są w stałym kontakcie. Namierzone ryby, po chwili kilka / kilkanaście łódek na kilkudziesięciu metrach kwadratowych i nie ma znaczenia spinning, trolling, czy żywiec. Widziałem to nie raz. 

Tą wodę ochronią tylko kontrole, górne wymiary i wysokie kary. A póki co większość gumofilców na wspomnienie kontroli tylko się uśmiecha. Czasami mam wrażenie, że ci co biorą najwięcej są nietykalni......

Dlatego uważam, że to ciągłe biadolenie na forum, zwalanie winy na trolling i inne rzeczy nic nie da. Jeżeli jest w tym wątku ktoś kumaty w sprawach PZW (głosowania, wnioski itp) niech może opisze co możemy zrobić jako opłacający składki. Gdzie je opłacić, byśmy mieli jakąś możliwość działania w rzeczywistości. 

Ja tak jak mówiłem mieszkam pod Warszawą, ale chętnie opłacę składkę w Białymstoku i przyjadę na zebrania. Tylko nie orientuję się zbytnio w sprawach organizacyjnych, pewnie jak większość z Nas. 


  • NOMAK BBI and polotrans like this

#2265 OFFLINE   focus224

focus224

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 51 posts
  • Lokalizacjawieś
  • Imię:Krzysztof

Posted 10 December 2018 - 19:25

Tydzień temu napisałem pismo do Zarządu Okręgu. Opisałem w nim całą patologię jaka panowała na zalewie w tym sezonie. Czyli o łowieniu bez zasad, nieprzestrzeganiu wymiarów i limitów, łowieniu w trollingu poza akwenem do tego przeznaczonym itp.   

 Wniosek wcześniej podpisany przez prezesa kola do którego należę "pojechał" we wtorek do Zarządu Okręgu. Gdyby było takich wniosków dużo, może była by nadzieja że w następnym sezonie choć trochę sytuacja z kontrolami się poprawi. Jeśli będą kontrole, może przynajmniej część gumofilców się zastanowi zanim coś zberetuje. Po ryby to chodzi się do sklepu :)


  • shavt and Fossegrim like this

#2266 OFFLINE   kristofer232

kristofer232

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 393 posts
  • LokalizacjaBiałystok
  • Imię:Krzysiek

Posted 10 December 2018 - 19:35

Kolego ja też takiego maila pisałem do PZW jakiś czas temu, może jak to im skrzynke przyblokuje to coś do myślenia da. Ale pewnie wtedy wezmą znów do ręki kalkulator i będzie co jest.

#2267 OFFLINE   focus224

focus224

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 51 posts
  • Lokalizacjawieś
  • Imię:Krzysztof

Posted 10 December 2018 - 19:48

Kolego ja też takiego maila pisałem do PZW jakiś czas temu, może jak to im skrzynke przyblokuje to coś do myślenia da. Ale pewnie wtedy wezmą znów do ręki kalkulator i będzie co jest.

 

Cóż, próbować trzeba. Jestem pewien że włodarze z pzw doskonale wiedzą jaka jest sytuacja na zbiorniku


  • szydłoś likes this

#2268 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6,867 posts
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Posted 10 December 2018 - 20:41

(...). Jeżeli jest w tym wątku ktoś kumaty w sprawach PZW (głosowania, wnioski itp) niech może opisze co możemy zrobić jako opłacający składki. Gdzie je opłacić, byśmy mieli jakąś możliwość działania w rzeczywistości. 

(...)

Najwyższą władzą w okręgach jest Zjazd Delegatów, ale to co cztery lata się zdarza i najbliższy za jakieś dwa i pół będzie. Pomiędzy Zajazdami władzę sprawuje Zarząd Okręgu.

 

Pisanie pism i petycji do Zarządu ma małą siłę oddziaływania i tak po prawdzie szkoda na to czasu. Chyba, ze chodzi o jakieś zatrucie, czy zgłoszenie naocznego świadka przestępstwa. 

 

W każdym kole wędkarskim raz w roku odbywa się zebranie sprawozdawcze (co cztery sprawozdawczo-wyborcze). Każdy jeden wędkarz, który opłacił składki w danym kole, ma prawo przyjść na to zebranie i zabrać głos. Tych, którzy "nie chadzają" informuję, jak to w praktyce wygląda. O terminie i miejscu zebrania każde koło informuje z wyprzedzeniem. W XXI wieku zwykle informacja dostępna jest na stronie internetowej koła (jeśli ją posiada), można też zadzwonić do okręgu i zapytać się o termin i miejsce. Podadzą te informacje.

Zebranie posiada swój porządek. Przywitanie, raporty z prac koła (prezes, skarbnik, sąd, sport, komisja rewizyjna), wystąpienie przedstawiciela okręgu, często pytania i dyskusje potrafią przedłużyć tą część do kilku godzin. Należy cierpliwie to przeczekać. Dopiero na końcu pojawia się punkt "Wolne wnioski". Czyli to, na co czekaliście. 

 

Warto się wcześniej przygotować. Zebrać grupkę kolegów (warunek - muszą być z tego samego koła), kolegów, którzy podobnie myślą i popierają wspólne wnioski. Teraz odrobina psychologii - jeżeli siądziecie w jednym miejscu, to natychmiast zyskacie miano "kącika wichrzycieli". Trudno wtedy będzie o poparcie Waszych wniosków. Dlatego też należy rozsiąść się w różnych miejscach sali, w czasie zebrania nie utrzymywać ze sobą jakiś bliższych kontaktów, a gdy pojawią się wnioski (i dyskusja o nich) - wzajemnie te wnioski popierać. Wtedy opór sali będzie mniejszy, a i możliwość wygrania głosowania bardzo wzrasta. Jeśli będzie was dwóch, możliwość przekonania sali wynosi 30-60%, zależnie od umiejętności w argumentowaniu. Jedna osoba - to loteria. Trzy - jak nie umieją przekonać sali, to znaczy, że nic się do przedstawienia wniosków nie przygotowali...

 

Załóżmy, że Wasz wniosek zyskał poparcie. Trafia on, wraz z innymi wnioskami z kół do Zarządu Okręgu. I teraz - jeśli jakiś wniosek wpłynął z tylko jednego koła, zazwyczaj Zarząd może odpowiedzieć negatywnie. Im więcej podobnych wniosków spływa, tym trudniej to zignorować. Dobrze jest mieć w Zarządzie Okręgu jakąś osobę wspierającą. Jak na tym szczeblu znajdzie się odpowiednie wsparcie, to nawet wnioski z kół nie są potrzebne :)

 

Nad wodą należy szukać kolegów. Przyjaciół. Rozmawiać z nimi... Naprawdę spora ilość ludzi jest normalna, myślą podobnie i podobnie jak Wy, czują się osamotnieni. Dopóki wszyscy jesteśmy rozproszeni, nie mamy żadnej siły. Gdy tylko nawiążemy se sobą relacje, okaże się, że nasze potrzeby, cele i pragnienia są zbieżne i możemy wspólnie coś zrobić. Dla siebie, ale i dla naszych kolegów, przyjaciół. Warunek konieczny - trzeba ze sobą rozmawiać. Normalnie, bez zadęcia, z szacunkiem. Mniej narzekania, więcej wskazywania kierunków i sposobów na poprawę sytuacji. Również uśmiechu. I budowania więzi. Czy uda się w tym roku? No cóż, na pewno warto spróbować. Jeśli się nie uda za pierwszym razem, to przynajmniej zdobędzie się doświadczenie i za rok już będzie łatwiej. 

 

Mam nadzieję, że udało mi się coś sensownego podpowiedzieć. Wytrwałości życzę :)


  • Darek P, Krzysiek Rogalski, szydłoś and 13 others like this

#2269 OFFLINE   czocho

czocho

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,371 posts
  • LokalizacjaBielsk Podlaski
  • Imię:Kamil

Posted 10 December 2018 - 22:37

Pięknie to Janusz skleiłeś do kupy  ;)  Od siebie dodam tylko , że warto próbować....sama obecność na zebraniu walnym swojego koła przyniesie na pewno więcej dobrego niż wylewanie gorzkich żali przed klawiatura...czasami ważny jest każdy jeden głos!!!

Niestety do tego potrzebna jest wysoka frekwencja...normalnych wędkarzy....inaczej każdy wniosek zderzy się z dziadami w filcach ( tam wszystko jest na nie bo nie i ch.....).... i nie będzie miał nawet szansy na rozpatrzenie przez Zarząd Okręgu ( o  ile inne koło nie przepchnie takiego samego lub podobnego wniosku)....

W piątek miałem zebranie swojego koła...."przepchnąłem"  11  wniosków do Zarządu Okręgu...teraz czekam co z tym zrobią....i tak od kilku lat co roku jeden z pośród  kilku moich wniosków zostaje zatwierdzony w okręgu....i na stałe wklepany do " niebieskiej księgi"  ;)

Czy warto próbować ? ...


  • Darek P, Krzysiek Rogalski, szydłoś and 2 others like this

#2270 OFFLINE   czocho

czocho

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,371 posts
  • LokalizacjaBielsk Podlaski
  • Imię:Kamil

Posted 10 December 2018 - 22:50

Odnośnie obaw związanych z porozumieniem z Okręgiem Mazowieckim...bez obaw ;)

 "Zegrze" raczej nie przeniesie się nowe rewiry ;) ....

Porozumienie zostaje " po staremu" czyli dotyczy wyłącznie obwodu Nurzec nr 1 i Narew nr 4...zmiana dotyczy wyłącznie wysokości dopłaty...zamiast 20 zł będzie 50 zł :D  ktoś zasiał medialny szum ;)  ...i to już chyba ostatnia dobra wiadomość dla Siemianówki  w tym roku .....


  • tomi101 and kkonrad like this

#2271 OFFLINE   spinnerman

spinnerman

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4,611 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 10 December 2018 - 23:10

Odnośnie obaw związanych z porozumieniem z Okręgiem Mazowieckim...bez obaw ;)

 "Zegrze" raczej nie przeniesie się nowe rewiry ;) ....

Porozumienie zostaje " po staremu" czyli dotyczy wyłącznie obwodu Nurzec nr 1 i Narew nr 4...zmiana dotyczy wyłącznie wysokości dopłaty...zamiast 20 zł będzie 50 zł :D  ktoś zasiał medialny szum ;)  ...i to już chyba ostatnia dobra wiadomość dla Siemianówki  w tym roku .....

 

Tia. Jeszcze się okopcie, ogrodźcie drutem kolczastym, zaminujcie teren i na S8 postawcie czołg - lufą w kierunku Warszawy...



#2272 OFFLINE   szydłoś

szydłoś

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 605 posts
  • LokalizacjaBiebrzańska Kraina
  • Imię:Andrzej
  • Nazwisko:Sz.

Posted 11 December 2018 - 00:27

Tia. Jeszcze się okopcie, ogrodźcie drutem kolczastym, zaminujcie teren i na S8 postawcie czołg - lufą w kierunku Warszawy...

Nie wiem czy się śmiać ,czy płakać.....hmmm.Dodam,że jestem w Mazowieckim  :D  :D  :D Kamilku #Czocho działaj tam ile możesz bo takich jak Ty "nasze" wody potrzebują.3mam kciuki za powodzenie  ;) I za kolejne Pomysły i działania,które dadzą "Oddech" tej Wodzie. 


  • czocho likes this

#2273 OFFLINE   spinnerman

spinnerman

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4,611 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 11 December 2018 - 07:09

Nie wiem czy się śmiać ,czy płakać.....hmmm.Dodam,że jestem w Mazowieckim  :D  :D  :D Kamilku #Czocho działaj tam ile możesz bo takich jak Ty "nasze" wody potrzebują.3mam kciuki za powodzenie  ;) I za kolejne Pomysły i działania,które dadzą "Oddech" tej Wodzie. 

 

Nie napisałem tego do śmiania. Później postaram się myśl rozszerzyć... Później, bo obecnie jestem na rybach; w mazowieckim... 


  • korol likes this

#2274 Guest_keri_*

Guest_keri_*
  • Guests

Posted 11 December 2018 - 09:55

 

W piątek miałem zebranie swojego koła...."przepchnąłem"  11  wniosków do Zarządu Okręgu...teraz czekam co z tym zrobią....i tak od kilku lat co roku jeden z pośród  kilku moich wniosków zostaje zatwierdzony w okręgu....i na stałe wklepany do " niebieskiej księgi"  ;)

Czy warto próbować ? ...

Jedenaście wniosków mówisz, idziesz po bandzie. Podaj co wnioskowałeś bo to pewnie wszystkich nas w okręgu obchodzi.
Swoją drogą ciekawi mnie co dalej stanie się z Twoimi wnioskami patrząc na poczynania i poglądy członków ZO z Twego koła. 
Zbiornik Siemianówka stał się w przeciągu dwóch lat wstydem dla mieszkańców Podlasie, jesteśmy postrzegani jako patologiczni wędkarze. Poza tym Siemianówka to też powód degradacji Narwi i o tym już mądrzy profesorowie piszą. 
Jedyne słuszne było by oddanie Siemianówki dla prywaciarza, albo by zrobił z tego piękne łowisko i zarabiał kasę przez lata albo w jeden sezon wyjął rybę sieciami. Niestety te dwa wyjścia wydają się być lepsze niż to co teraz tam się dzieje.  



#2275 OFFLINE   sacha

sacha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,724 posts
  • LokalizacjaW-wa
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Krystosiak

Posted 11 December 2018 - 10:03

Odnośnie obaw związanych z porozumieniem z Okręgiem Mazowieckim...bez obaw ;)

 "Zegrze" raczej nie przeniesie się nowe rewiry ;) ....

Porozumienie zostaje " po staremu" czyli dotyczy wyłącznie obwodu Nurzec nr 1 i Narew nr 4...zmiana dotyczy wyłącznie wysokości dopłaty...zamiast 20 zł będzie 50 zł :D  ktoś zasiał medialny szum ;)  ...i to już chyba ostatnia dobra wiadomość dla Siemianówki  w tym roku .....

Czyli należąc do koła w Mielniku ale mieszkając jakieś 400m od Wisły i 200 od jez. Kamionkowskiego w Warszawie dalej nie będę chodził na ryby ?



#2276 OFFLINE   korol

korol

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 2,203 posts
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:K

Posted 11 December 2018 - 11:43

Eam dopłata to koszt butelki dobrej whisky..

#2277 OFFLINE   df_filip

df_filip

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 2 posts
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Darek

Posted 11 December 2018 - 12:33

Panowie jak z tym lodem! Rozpuścił się, jest szansa na porzucanie?

#2278 OFFLINE   PrzemekL

PrzemekL

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 285 posts
  • LokalizacjaToruń

Posted 11 December 2018 - 12:58

Kamilku #Czocho działaj tam ile możesz bo takich jak Ty "nasze" wody potrzebują.3mam kciuki za powodzenie  ;) I za kolejne Pomysły i działania,które dadzą "Oddech" tej Wodzie. 

Kamil zrobił coś a Ty co? Może warto czasem wziąć kilka głębokich wdechów wyłączyć kompa i pójść na zebranie koła. Pisząc że potrzeba więcej kolegów może warto coś samemu zrobić a nie tylko pisać.

W tym roku zebranie mojego koła było tydzień temu. Z powodów osobistych z których na forum się tłumaczyć nie zamierzam nie byłem. Ale kolega z którym pływam się zjawił i sam w pojedynkę przedstawił nasz wspólny wniosek. I z tego co usłyszał od władz koła jest duża szansa aby to o co wnioskowaliśmy pojawiło się w regulaminie na 2020. Jak tylko się pojawi to napiszę na forum. To nie pierwszy nasz wniosek i nie ostatni. Bo samo pisanie tutaj nic nie zmieni. Musicie to w końcu zrozumieć. Działanie, działanie i jeszcze raz działanie


  • woblery z Bielska likes this

#2279 OFFLINE   mentnooki

mentnooki

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 467 posts
  • Lokalizacjasiedlce
  • Imię:ANDRZEJ
  • Nazwisko:KRUK

Posted 11 December 2018 - 13:18

To nie są żale tylko fakty.Te same łódki pływające 6 dni  w tygodniu np.TENIA .Jeszcze nie widziałem wypuszczonej ryby ( wymiarowej oczywiście) tego gościa ,niebieska skorupka pływająca między łowiącymi z reki tak blisko że można zobaczyć czy gośc pływa w adidasach czy w filcach,kabinówka łowiąca na żywca i dla pewności na spining.Nikt im nie broni łowić nawet 7 dni w tygodniu , i zabrać zgodnie z regulaminem ale żeby tak łowić muszą spływać dwa trzy razy do samochodów w ciągu dnia .I to jest patologia tego zbiornika.Dlatego taki mamy stosunek do  trolingu.Piszę mamy bo nie jest to tylko moje zdanie.Łowiąc z ręki czy nawet na żywca ile jest w stanie wody obłowić taki zawodnik jeden z drugim.Złowic można i 30 ryb ale zabrać aż 2 ,i to jest czynnik który decyduje o rybostanie tego łowiska jak i reszty naszych wód.A i jeszcze jedna bardzo ważna sprawa może Bartek napiszesz że sum to już jest komplet bo 99% zabierających ryby ma szczupaka i suma ,sandacza i suma  albo sandacza  szczupaka i suma.A może ja zle interpretuję regulamin.



#2280 OFFLINE   mentnooki

mentnooki

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 467 posts
  • Lokalizacjasiedlce
  • Imię:ANDRZEJ
  • Nazwisko:KRUK

Posted 11 December 2018 - 13:46

Kamil zrobił coś a Ty co? Może warto czasem wziąć kilka głębokich wdechów wyłączyć kompa i pójść na zebranie koła. Pisząc że potrzeba więcej kolegów może warto coś samemu zrobić a nie tylko pisać.

W tym roku zebranie mojego koła było tydzień temu. Z powodów osobistych z których na forum się tłumaczyć nie zamierzam nie byłem. Ale kolega z którym pływam się zjawił i sam w pojedynkę przedstawił nasz wspólny wniosek. I z tego co usłyszał od władz koła jest duża szansa aby to o co wnioskowaliśmy pojawiło się w regulaminie na 2020. Jak tylko się pojawi to napiszę na forum. To nie pierwszy nasz wniosek i nie ostatni. Bo samo pisanie tutaj nic nie zmieni. Musicie to w końcu zrozumieć. Działanie, działanie i jeszcze raz działanie

Kamil robi cały czas. A skąd wiesz co zrobił kolega Szydłoś ? Spokojnie nie oceniajmy kolegów po ich wpisach jezeli ich nie znamy.


  • szydłoś likes this