Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
BLANKI

Matagi TR 68 Super Big Pond / TR 80 Super Mebaru

blank matagi

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
250 odpowiedzi w tym temacie

#121 OFFLINE   "Paweł"

"Paweł"

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaTam gdzie nie biorą :)
  • Imię:Pawel
  • Nazwisko:S

Napisano 01 listopad 2016 - 17:50

Big Pond to zupełnie inna bajka... to typowy kij na okonia , z fajnym ustępliwym dolnikiem - ja wybralem tr80 ze zwględu na częsty przyłów szczupaków nawet 80+.
Z takimi ok 80 mój Tr80 dawał radę spokojnie. Jak sięuda za chwilkę wkleje filmik z holu własnie takiego przylowu. Naprawdę tr80 nawet nie jęknął :)
Ja bym to określił tak. Big Pond lepszy pod stonowane okoniowanie z rzadkim przyłowiem czegoś 50+ natomiast tr80 również kapitalny pod okonia ,ale masz spokojną głowe gdy uwiesi się coś wiekszego. Sprawdzi się tam gdzie, czasem jakieś bydle trzeba przytrzymać ciut bardziej zdecydowanie . Natomiast co do jego dolnika (mowa o tr80) wcale nie jest taki mocny i kołkowaty. W moim odczuciu jest w sam raz :)
  • akhenaton i ktm777 lubią to

#122 OFFLINE   wislokowy88

wislokowy88

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 145 postów

Napisano 01 listopad 2016 - 19:24

Od kilku tygodni stosuję TR 80 (ze spigotem). Przynęty 08-5 g, ale najlepiej sprawuje się przy stosowaniu 1,5-3,5 najlepiej. Do brodzenia, z wody. Na okonia, klenia - sprawuje się wyśmienicie. Uzbrojony w 11 przelotek. Radzi sobie z większymi przyłowami - ładnym kleniem, grubym jaziem, bolkiem i szczupłym około 60. Większej ryby nie na tym wędzisku nie holowałem, ale co do szczupaków 80 cm bałbym się nawet o tym pomyśleć ;)


Użytkownik wislokowy88 edytował ten post 01 listopad 2016 - 19:24


#123 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 01 listopad 2016 - 19:30

Od kilku tygodni stosuję TR 80 (ze spigotem). Przynęty 08-5 g, ale najlepiej sprawuje się przy stosowaniu 1,5-3,5 najlepiej. Do brodzenia, z wody. Na okonia, klenia - sprawuje się wyśmienicie. Uzbrojony w 11 przelotek. Radzi sobie z większymi przyłowami - ładnym kleniem, grubym jaziem, bolkiem i szczupłym około 60. Większej ryby nie na tym wędzisku nie holowałem, ale co do szczupaków 80 cm bałbym się nawet o tym pomyśleć ;)

Nie ma co się bać ,obejrzyj film jak ruscy testowali UL Matagi w niemieckim porcie to może zmienisz zdanie :)

https://youtu.be/efgiu7Nb91E W tym wypadku mieli kije zbudowane na blankach MATAGI T-Russell TR74 Super Mebaru-M, 0,4-5g


Użytkownik mrWhite7 edytował ten post 01 listopad 2016 - 19:35

  • "Paweł" lubi to

#124 OFFLINE   wislokowy88

wislokowy88

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 145 postów

Napisano 01 listopad 2016 - 19:44

Tak, ale zauważ że są to już mocniejsze blanki od kijka którego posiadam. Co prawda nie miałem TR74 Super Mebaru-M, 0.4-5g, ale nawet z katalogowego opisu można wywnioskować. Poza tym nie bawiłbym się w rozdrabnianie - taki, a może inny, delikatniejszy, a do niego 1000, a może 2000, a jeśli już to S czy HGS, a może jeszcze coś innego. Mam lekkiego Stradica 2500 w zestawie z tym Matagim i moim skromnym zdaniem (a widziałem, miałem w rękach kilka typowo okoniowych blanków), w zupełności mi to wystarczy ;)


Użytkownik wislokowy88 edytował ten post 01 listopad 2016 - 19:46


#125 OFFLINE   "Paweł"

"Paweł"

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaTam gdzie nie biorą :)
  • Imię:Pawel
  • Nazwisko:S

Napisano 01 listopad 2016 - 19:48

Nie ma co się bać ,obejrzyj film jak ruscy testowali UL Matagi w niemieckim porcie to może zmienisz zdanie :)
https://youtu.be/efgiu7Nb91E W tym wypadku mieli kije zbudowane na blankach MATAGI T-Russell TR74 Super Mebaru-M, 0,4-5g


Słowa kolegi popieram w 100%. Ok 80tek miałem na tym kiju kilka conajmniej.... uwierz kolego nic zlego się nie działo. Czulem , że kijkowi nic totalnie nie grozi :)Ugięcie przy takiej rybie jest piękne - kijek gnie się po calości , natomiast dziwnie spokojnie się taką rybę tym kijem holuje. Kij ugina się po rękojeść ,a mimo to czujesz że może ugiąć sie bardziej :) Naprawdę blanki tego producenta są niesamowite. Mają ukrytą moc :) Natomiast co ważne w spigocie...trzeba dobrze zabezpieczyć to złącze omotką i wtedy uginać po sam kołowrotek :) No i cieszyć się z fajnego łowienia kijkiem na tym blanku
Pozdrawiam PAweł

Użytkownik pablo208 edytował ten post 01 listopad 2016 - 19:50

  • mrWhite7 lubi to

#126 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 01 listopad 2016 - 19:52

Tak, ale zauważ że są to już mocniejsze blanki od kijka którego posiadam. Co prawda nie miałem TR74 Super Mebaru-M, 0.4-5g, ale nawet z katalogowego opisu można wywnioskować. Poza tym nie bawiłbym się w rozdrabnianie - taki, a może inny, delikatniejszy, a do niego 1000, a może 2000, a jeśli już to S czy HGS, a może jeszcze coś innego. Mam lekkiego Stradica 2500 w zestawie z tym Matagim i moim skromnym zdaniem (a widziałem, miałem w rękach kilka typowo okoniowych blanków), w zupełności mi to wystarczy ;)

Rozumiem ukrytą drwinę ale niepotrzebnie bo chciałem cię tylko trochę uspokoić bo jak już się zdarzy tak że będziesz miał krokodyla na końcu to może cię to trochę uspokoi , jakbym wiedział że będą kpiny to wierz mi że nie zrobiłbym jakiegokolwiek posta a że masz tylko jeden kij i Stradica to już nie mój problem i skoro ci wystarczy taki zestaw to po co siejesz wątpliwości ?



#127 OFFLINE   wislokowy88

wislokowy88

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 145 postów

Napisano 01 listopad 2016 - 19:55

Cześć Paweł, 

 

już przy bolesławie i zębatym 2-3 kg zaciętym w nurcie miałem pewne obawy. Może gdybym miał uzbrojony ten kijek w mniejsza ilość przelotek, źle ustawiony hamuleclub postawił na hol siłowy to wówczas by strzelił. W jaką ilość Torzite masz uzbrojony ten kijek? Nie wypowiem się odnośnie większych ryb. Jak coś konkretnego mi przydzwoni w mikrusa podczas połowu kleni czy okoni to wówczas porównam. Ten spinning wybrałem do wędkowania w małych i średnich rzekach nizinnych. 



#128 OFFLINE   wislokowy88

wislokowy88

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 145 postów

Napisano 01 listopad 2016 - 19:58

@mrWhite7, niewłaściwy odbiór. Jestem ostatnią osobą, która podchodzi do czegokolwiek złośliwie. Wyraziłem swoje zdanie na temat "trudnych wyborów" wielu spinningistów. Osobiście nigdy nie sięgnę po kołowrotek mniejszy niż 2500  ;) Powiem więcej - inwestowanie większych pieniążków w kołowrotki do lekkiego łowienia jest czystą głupotą dla wielu wędkarzy, w tym dla mnie. Nawet Stradic do takiego łowienia to już lekka przesada ;)


Użytkownik wislokowy88 edytował ten post 01 listopad 2016 - 20:00


#129 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 01 listopad 2016 - 20:08

Większą głupotą jest wiele innych rzeczy ,traktuję moje hobby w sercem i dlatego nie widzę problemów ze sprawieniem sobie porządnego sprzętu i nie rozumiem dlaczego dyskryminujesz lekkie łowienie ,zapewniam cie że przynosi tyle samo radości co średnie czy też cięższe łowienie większych ryb . Poza tym właśnie lekkie łowienie decyduje często na zawodach  , dobry sprzęt jest więc  potrzebny . Nie znoszę zawodów ale nie jedno słyszałem o osiągnięciach co niektórych ultralajtowców .Dziękuję za poradę ,powinienneś zmienić Nik na "@porada " pasuje  :D  :D  :D  :D


Użytkownik mrWhite7 edytował ten post 01 listopad 2016 - 20:09

  • gringo lubi to

#130 OFFLINE   Apioo

Apioo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1226 postów
  • LokalizacjaRzeszów

Napisano 01 listopad 2016 - 20:09

Powiem więcej - inwestowanie większych pieniążków w kołowrotki do lekkiego łowienia jest czystą głupotą dla wielu wędkarzy, w tym dla mnie. 

Głupotą dla mnie jest pisać głupoty. Jakie znasz tanie, lekkie nie powodujących problemów z plecionkami PE0,4 i cieńszymi kołowrotki pasujące do najlżejszych wędek spinningowych? Stradic, Rarenium to chyba najniższa półka która się do tego nadaje.

I jeszcze z ciekawości, te 11 przelotek to ze szczytową liczysz, czy masz 11+szczyt?


Użytkownik Apioo edytował ten post 01 listopad 2016 - 20:17


#131 OFFLINE   wislokowy88

wislokowy88

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 145 postów

Napisano 01 listopad 2016 - 20:18

A piszcie sobie co chcecie ;) Cenię sobie lekkie łowienie, ale bez przesady ;) Pozdrawiam



#132 OFFLINE   Krab

Krab

    Zaawansowany

  • PATRON
  • PipPipPip
  • 718 postów
  • Lokalizacjanad Drwęcą
  • Imię:Krzysztof
  • Nazwisko:Bartosiak

Napisano 01 listopad 2016 - 20:18

TR80 to wg katalogu kij do 3g i linki do max 6lb. Łowiąc ryby nawet 80+ zastanawiam sie jakiej mocy żyłki/plecionki stosujecie.

#133 OFFLINE   Apioo

Apioo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1226 postów
  • LokalizacjaRzeszów

Napisano 01 listopad 2016 - 20:21

Nikt się chyba na ryby 80 nie nastawia takim kijkiem. Matagi TR60 wyjąłem 2 ryby 70+, ale nastawiałem się na okonie i pewnie większość też ma przyłowy przy okoniowaniu, a nie celowo idzie z lekką wędka na szczupaka czy inną większą rybę.


  • homax i "Paweł" lubią to

#134 OFFLINE   wislokowy88

wislokowy88

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 145 postów

Napisano 01 listopad 2016 - 20:25

Bogumił, łącznie 11 przelotek. I też pomimo chęci nie mogę wyobrazić sobie ryby 80 cm holowanej na zestawie składającego się z TR80. Może i najniższa, ale jaki sens widzisz w stosowaniu tych z wyższej półki o mniejszych rozmiarach? 



#135 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 01 listopad 2016 - 20:47

Tak czytam te wszystkie wypowiedzi i zauważyłem, ze dla praktycznie wszystkich wykładnikiem jakosci kija UL jest to, jakie przylowy wyjął. Śmieszy mnie to trochę, wybaczcie ;)

Ja mam 2 kije UL do łowienia okoni na małe przynety. Nie nastawiam sie z tymi patykami na ryby 70-80cm, bo na takie mam inny sprzet. Co bedzie jak taka ryba wezmie mi na zestaw UL? Nie stosuje wolframow, uzywam linek 0.03-0.04 i na 90% po chwili holu strzeli cieniutka pajęczynka. Wtedy opowiadać można jakiego potwora miało sie na kiju, co zestawy zrywa ;)

Dla mnie okoniowy kij UL ma spełniać swoje podstawowe zadania, czyli dawać komfortowo radę lowic w określonej gramaturze przynet, odpowiednio je kontrolować i prowadzić, przekazywać to co dzieje sie z przynęta, a po zacięciu dobrze trzymać ryby i dawać pewność holu ryb, na które sie nastawiam.

Odnosnie kołowrotka do UL, to wg mnie musi idealnie układać cienka linkę i miec mega precyzyjny hamulec. Nie zgodzę sie z opinia, iż nie ma sensu inwestować w dobry młynek do UL. Wręcz odwrotnie, to do cięższego łowienia na grubsze plecionki często nie ma sensu kupować niewiadomo jak drogiego młynka. Cieniutka linka musi dać sie odpowiednio "wyciągać" na hamulcu, zwłaszcza w momencie zacięcia czy nagłych zrywów ryb. Stad tanie kołowrotki często nie nadają sie pod UL, bo ich hamulce powodują rwanie linek przy zacięciu (nie odda tych kilku cm linki) lub zerwanie przy rzucie (zle nawinieta zakleszczona plecionka)

#136 OFFLINE   Apioo

Apioo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1226 postów
  • LokalizacjaRzeszów

Napisano 01 listopad 2016 - 20:54

"Bogumił, łącznie 11 przelotek."
Czyli 10+szczyt, dzięki za odpowiedź.

"I też pomimo chęci nie mogę wyobrazić sobie ryby 80 cm holowanej na zestawie składającego się z TR80. "

Nie napisałem, że nie umiem sobie takiej ryby na takim sprzęcie wyobrazić, jedynie, że raczej się nikt na taką nie nastawia z kijem opisanym do 3g. Spokojnie jestem wstanie sobie wyobrazić taki przyłów na UL, szczupaka 73cm dość sprawnie wyjąłem delikatniejszym niż Twój Matagi tr60.

 

"Może i najniższa, ale jaki sens widzisz w stosowaniu tych z wyższej półki o mniejszych rozmiarach? "


Co do kołowrotków, rarenium dla mnie jest już ok, pewnie w stradicach też coś lekkiego z dobrym nawojem się wygrzebie, ale powtórzę pytanie jakie znasz tanie kołowrotki, których zakup do UL, nie jest głupotą czy lekką przesadą, dobrze działające z najcieńszymi plecionkami? W szczególności jakie są tanie kołowrotki pasujące do wędek mających około 200cm i ważących 30-35g? Jak zacząłem łowić na swój UL, najmniejszy kołowrotek miałem TP 2500, pasował jak kwiatek do kożucha i tak się tym też łowiło, zmiana na rarenium 1000 dała dopiero pełen komfort łowienia.

Użytkownik Apioo edytował ten post 01 listopad 2016 - 21:45


#137 OFFLINE   Apioo

Apioo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1226 postów
  • LokalizacjaRzeszów

Napisano 01 listopad 2016 - 21:05

Tak czytam te wszystkie wypowiedzi i zauważyłem, ze dla praktycznie wszystkich wykładnikiem jakosci kija UL jest to, jakie przylowy wyjął. Śmieszy mnie to trochę, wybaczcie ;)

Dla mnie nie, ale skoro wyjął to ciężko mu zapisać to na minus?

 

Ja mam 2 kije UL do łowienia okoni na małe przynety. Nie nastawiam sie z tymi patykami na ryby 70-80cm, bo na takie mam inny sprzet. Co bedzie jak taka ryba wezmie mi na zestaw UL? Nie stosuje wolframow, uzywam linek 0.03-0.04 i na 90% po chwili holu strzeli cieniutka pajęczynka. Wtedy opowiadać można jakiego potwora miało sie na kiju, co zestawy zrywa ;)

Nikt się nie nastawia, ale jak weźmie i nie odgryzie pozostaje go wyjąć, oczywiście można też odciąć czy zerwać samemu pletkę, ale chyba tak nikt nie robi.

 

Dla mnie okoniowy kij UL ma spełniać swoje podstawowe zadania, czyli dawać komfortowo radę lowic w określonej gramaturze przynet, odpowiednio je kontrolować i prowadzić, przekazywać to co dzieje sie z przynęta, a po zacięciu dobrze trzymać ryby i dawać pewność holu ryb, na które sie nastawiam.

Podstawowa podstawa i pełna zgoda ;)

 

Odnosnie kołowrotka do UL, to wg mnie musi idealnie układać cienka linkę i miec mega precyzyjny hamulec. Nie zgodzę sie z opinia, iż nie ma sensu inwestować w dobry młynek do UL. Wręcz odwrotnie, to do cięższego łowienia na grubsze plecionki często nie ma sensu kupować niewiadomo jak drogiego młynka. Cieniutka linka musi dać sie odpowiednio "wyciągać" na hamulcu, zwłaszcza w momencie zacięcia czy nagłych zrywów ryb. Stad tanie kołowrotki często nie nadają sie pod UL, bo ich hamulce powodują rwanie linek przy zacięciu (nie odda tych kilku cm linki) lub zerwanie przy rzucie (zle nawinieta zakleszczona plecionka)

Jedyne co bym dodał, łowienie na najcieńsze pletki tanimi młynkami miałem okazję przetestować na sobie jak i obserwować u kolegów, gdy ilość bród szybko zuboża naszą szpulę z nowej linki szybko rodzi się chęć zakupu lepszego młynka...


Użytkownik Apioo edytował ten post 01 listopad 2016 - 21:14


#138 OFFLINE   "Paweł"

"Paweł"

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaTam gdzie nie biorą :)
  • Imię:Pawel
  • Nazwisko:S

Napisano 01 listopad 2016 - 21:40

Cześć Paweł, 
 
już przy bolesławie i zębatym 2-3 kg zaciętym w nurcie miałem pewne obawy. Może gdybym miał uzbrojony ten kijek w mniejsza ilość przelotek, źle ustawiony hamuleclub postawił na hol siłowy to wówczas by strzelił. W jaką ilość Torzite masz uzbrojony ten kijek? Nie wypowiem się odnośnie większych ryb. Jak coś konkretnego mi przydzwoni w mikrusa podczas połowu kleni czy okoni to wówczas porównam. Ten spinning wybrałem do wędkowania w małych i średnich rzekach nizinnych.


chwila chwila chwila :) Gdzie napisalem ,że łowię w nurcie ? :) Do lowienia w dużej rzece nigdy bym go nie użył drogi kolego . Ten kij stosuję na Wkrę tudzież jej starorzecza :)

Użytkownik pablo208 edytował ten post 01 listopad 2016 - 21:40


#139 OFFLINE   "Paweł"

"Paweł"

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaTam gdzie nie biorą :)
  • Imię:Pawel
  • Nazwisko:S

Napisano 01 listopad 2016 - 21:44

TR80 to wg katalogu kij do 3g i linki do max 6lb. Łowiąc ryby nawet 80+ zastanawiam sie jakiej mocy żyłki/plecionki stosujecie.


0,06 plecionka Kamatsu ew 0,04 oraz dowiązany do niej fluorocarbon. W ramach jasności ,ja nie twierdze , że jest to kij do łowienia świadomie ryb 80cm i więcej, twierdzę , że z przylowem szczupaka na spokojnej wodzie daje sobie z nim radę . Owszem ugięcie wędki sprawdzamy wtedy bardzo dokładnie ,natomiast jej dolnik nie wykazuję chęci do pękania :) Bynajmniej w moim tak jest :)
  • Apioo lubi to

#140 OFFLINE   wislokowy88

wislokowy88

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 145 postów

Napisano 01 listopad 2016 - 21:52

@pablo208 nigdzie nie napisałem, że łowisz w nurcie ;) 







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: blanki, blank, matagi