Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

4 multiplikatory vs stała szpula, test na polu:)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
43 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   darkonis

darkonis

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 314 postów
  • LokalizacjaGiżycko
  • Imię:Darek

Napisano 18 styczeń 2015 - 16:51

Zrobiłeś fajne porównanie. Jedyny minus jak dla mnie to oliwka a nie np. shad xx cm +10 gr główka . Niestety oliwka  lata to inaczej niż realna przynęta. Jak chcesz wyjść ze stałej i zastąpić multi to popróbuj na realnych przynętach.

Masz rację  dochodzą opory przynęty , wiatr w twarz itp.  Sprawdzałem odległości rzutowe na jesień przy użyciu  kopyta 11cm i 7 gr główki na stalej szpuli i  zillionie z orginalną szpulą wychodziło mi jakoś podobnie .Jak zaczeło pizgać to była masakra rzucać castem  i postanowiłem przerzucić się na stałą szpulę. Jednak rzuty pod wiatr były też zbliżone, zestw cięższy, mniej czuły, więc wróciłem do casta i rzucałem z wiatrem:)


Użytkownik darkonis edytował ten post 18 styczeń 2015 - 16:55


#22 OFFLINE   didi

didi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 924 postów
  • Lokalizacjatarnobrzeg/madrid

Napisano 18 styczeń 2015 - 16:56

Novis steez to bylo od tak napisane rownie dobrze moglbym napisac CC101DC ktore wedlug mnie rowniez nie jest jakims wyczynem, poza tym ze targa kieszen

no jest piekny to trzeba przyznac!!!porownywalem go ,(zreszta robie to dosc czesto) do zwyklego CHRONARCHA E,wynik coz zaskoczenie ,jesli ktos myslal ze bedzie rzucal dalej CC,napewno dluzej wytrzyma jest duzo bardziej solidniejszy ,choc narazie CHRONARCHOWI po dwuch sezonach naprawde ciezkiej walki nic nie dolega ,wybor oczywiscie i tu podkreslam stanowczo nalezy do nabywcy



#23 OFFLINE   woblerwz

woblerwz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaBrzeg
  • Imię:Wojtek

Napisano 18 styczeń 2015 - 17:00

A czy coś ogranicza Cię przy wyborze zestawów? Dla mnie cast to na pewno zestaw ciężki, jigowy z łódki powyżej ok 30g. Reszta, jak wiatr da. Czasem cast, czasem spin. Powyzej 5g cast jak nie muszę mieć uniwersalnie i nie dmucha z każdej strony np huragan BABA.



#24 OFFLINE   didi

didi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 924 postów
  • Lokalizacjatarnobrzeg/madrid

Napisano 18 styczeń 2015 - 17:07

oczywiscie ze nie,chodzi tutaj bardziej o rzetelna pomoc ,podpowiedz, dla wielu ktorzy zaczynaja i odwiedzaja dzial baitcasting i w wielu przypadkach ja otrzymuja

tylko nie walmy odrazu stezami ,fenixami itp itd


Użytkownik didi edytował ten post 18 styczeń 2015 - 17:09


#25 OFFLINE   darkonis

darkonis

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 314 postów
  • LokalizacjaGiżycko
  • Imię:Darek

Napisano 18 styczeń 2015 - 17:08

Gwarantuję Ci, iż Steeza nie potrzeba, zresztą ten młynek nie jest żadnym lajtowym wyczynem. ...

Da  się rzucić wszystkim, ale takim lotnym powyżej 10-20gr . Dlatego robiłem testy 4 multikami przy oliwce 20gr .Natomiast przy użyciu 12gr użyłem już tylko 2 gdyż użycie multiplikatora przeznaczonego do ciężkiego - średniego casta nie miało by sensu w light caście. Obecnie nie znam tanich młynków cenowo zbliżonych do stałoszpulowców ,którymi da się komfortowo np. rzucić przynętą 6cm + główka 5gr . Najtańszym multiplikatorem co ponoć ogarnie dosyć lekkie przynęty (nigdy nie miałem w łapach) jest shimano curado 51, ale też parę stówek kosztuje . I chyba taniej już się nie zejdzie jeżeli chodzi o lekkiego casta.



#26 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1756 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 18 styczeń 2015 - 17:08

Wojtuś, masz rację. Chociaż ostatnio bardzo okazjonalnie wracam do spina. No, ale łowię z pływadełka, do tego żaden spin potrzebny mi nie jest :D



#27 OFFLINE   darkonis

darkonis

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 314 postów
  • LokalizacjaGiżycko
  • Imię:Darek

Napisano 18 styczeń 2015 - 17:18

A czy coś ogranicza Cię przy wyborze zestawów? Dla mnie cast to na pewno zestaw ciężki, jigowy z łódki powyżej ok 30g. Reszta, jak wiatr da. Czasem cast, czasem spin. Powyzej 5g cast jak nie muszę mieć uniwersalnie i nie dmucha z każdej strony np huragan BABA.

Ogranicza mnie kasa:) Chcę przejść na same zestawy castingowe i zabierać je na łódkę bez stałoszpulowca ..Myślę że 3 -4 zestawy wystarczą ..Kiedyś zabierałem jeden kij ze stałą szpulą i też się łowiło .. Jeszcze jest jedna ważna rzecz tak jak przy stałej szpuli da się ogarnoć wiele przynęt jednym kołowrotkiem tak przy multiplikatorze już nie koniecznie ( kupowanie dodatkowych szpul tuningowych kosztuje prawie tyle co  2 multiplikator)



#28 OFFLINE   woblerwz

woblerwz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaBrzeg
  • Imię:Wojtek

Napisano 18 styczeń 2015 - 17:22

To bardzo spokojnie zamkniesz się w trzech zestawach ( pomijając np swimmy 250g) i nieloty 1,98 g z blankiem muchowym. W tych dolnych przedziaiłach na pewno łatwiej spinem. Przy orkanach, huraganach także.


  • didi lubi to

#29 OFFLINE   darkonis

darkonis

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 314 postów
  • LokalizacjaGiżycko
  • Imię:Darek

Napisano 18 styczeń 2015 - 17:29

Myślałem też o przynętach 250gr hehe , ale nie słyszałem żeby ktoś tym rzucał raczej tylko troling , a tej metody nie lubię ..Oczywiście do takiego czegoś to już by był kij morski i najtańsza , ale w miarę mocna betoniarka:) Do paprochów  takich  pod wzdręgę np. to oczywiście że tylko i wyłącznie stała szpulka...



#30 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 18 styczeń 2015 - 17:59

Darek mało słyszałeś. Kojarze jednego typa który napi...tala medusami (robionymi na zamowienie) po 450g i... najlepsze jest to że ma efekty :D


  • kogut lubi to

#31 OFFLINE   darkonis

darkonis

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 314 postów
  • LokalizacjaGiżycko
  • Imię:Darek

Napisano 18 styczeń 2015 - 18:10

mifek taki region;) tutaj to tylko siatkami albo trolują ..Jak w sklepie kupowałem sweepra 17 to gościu się dziwił jak tym rzycać ... Coś pomyślę nad kolejnym jakimś tanim  zestawem takim 100-300gr i to nie na dorsza :D

Wniosek... W 4 zestawach castingowych chyba się nie zamknę :)


Użytkownik darkonis edytował ten post 18 styczeń 2015 - 18:11


#32 OFFLINE   Paweł J

Paweł J

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1818 postów
  • LokalizacjaPiła
  • Imię:Paweł

Napisano 18 styczeń 2015 - 18:32

mifek taki region;) tutaj to tylko siatkami albo trolują ..Jak w sklepie kupowałem sweepra 17 to gościu się dziwił jak tym rzycać ... Coś pomyślę nad kolejnym jakimś tanim  zestawem takim 100-300gr i to nie na dorsza :D
Wniosek... W 4 zestawach castingowych chyba się nie zamknę :)

Darek też myślałem że zamknę temat 5 max 6 zestawami,dzisiaj widzę że 14 to mało (ale to już moje zbieractwo wychodzi).Na swoją obronę mam tylko syna który wędkuje ze mną i cztery to dublety i dwa trolowe moje to też dublet.

#33 OFFLINE   darkonis

darkonis

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 314 postów
  • LokalizacjaGiżycko
  • Imię:Darek

Napisano 12 kwiecień 2015 - 00:02

Odświeżę trochę temat , bo tak jak obiecałem, że pochwalę się testami nad wodą tak też czynię  .

Jestem po testach  na wodzie lekkiego zestawu z użyciem revo LT na niedużej rzece . Woblerki  takie po 5-6,5cm i masie około 4-5gr lecą  praktycznie  podobnie jak na stałej szpuli ( z 1-2m bliżej) . Problemy zaczynały się jak  oczywiście powiewało .Przynęty typu wobler 5cm i masa 3gr  też dało się rzucić jednak  były to rzutu kilku metrowe ..  Myślałem że  kilkumetrowe rzuty starczą na rzece  pstrągowej i może by wystarczyły żeby dało się je wykonać  .Niestety rzeka pstrągowa  jak to rzeka , tu krzaczek tam krzaczek. Łowienie było trudne i męczące .  Jedyny plus to użyta  moca plecionka dzięki której udałomi się ocalić przynęty. Minus to  plecionka która  w pewnym momencie była  głupim wyborem . Jak zaczepił mi się krzak i poszedł z prądem to dopiero szło.....myślałem że mi wszystką plecionkę wyciągnie ..

 

Reasumując .Nie da się do końca zastąpić stałej szpuli .Na pstrągi najlepszym wyborem jest stała szpula...... chyba, że ktoś zamierza łowić  brodząc w rzece i używać  cieższych przynęt  to polecam zestaw z multiplikatorem,  bo rzuty są  celniejsze niż stałą szpula ...



#34 OFFLINE   Paweł J

Paweł J

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1818 postów
  • LokalizacjaPiła
  • Imię:Paweł

Napisano 12 kwiecień 2015 - 07:53

Z jakim kijem sparowałeś tego LT , dużo od tego zależy.A czy się nie da zastąpić, raczej zbyt radykalne stwierdzenie.Opanowanie zestawu,technik rzutowych i czas poświęcony na naukę daje wyniki bardziej niż zadowalające.Wszystko przed tobą ,ćwicz nie poddawaj się.
  • damien79 lubi to

#35 OFFLINE   darkonis

darkonis

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 314 postów
  • LokalizacjaGiżycko
  • Imię:Darek

Napisano 13 kwiecień 2015 - 10:31

Kijek taki średni TD  3-14gr , pałkowaty jak na taką gramaturę ale ładuje się dobrze... Nie chodzi o same rzuty  tylko o konary rosnące nad brzegami . Na jeziora ten zestaw będzie jak znalazł ale na rzece  ciężko się zamachnąć, a jak wiadomo w caście musi być pełen wymach. Dlatego rzeki pstrągowe sobie odpuszczę .  



#36 OFFLINE   robert67

robert67

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 995 postów
  • LokalizacjaSelestat(F)

Napisano 13 kwiecień 2015 - 12:00

 ...ale na rzece  ciężko się zamachnąć, a jak wiadomo w caście musi być pełen wymach. Dlatego rzeki pstrągowe sobie odpuszczę .  

 

Przepraszam, że wtrącę się dyskusję.

Raczkuję w castingu i bardzo zastanowiło mnie (pogrubione) stwierdzenie...

Zastanowiło to nieodpowiednie określenie, zmartwiło i wystraszyło...do rzeczy jednak.

Po kilku godzinach "machania" znalazłem (wydawało mi się) sedno zasady działania zestawu castingowego. To znaczy, kompletnie przestałem "siłować" się z nim...wystarczyło bowiem, wykorzystać parametry kija i ustawień multika by odległość i precyzja zdecydowanie wzrosła. Z precyzją nie jest jeszcze doskonale jednak, zamierzam to w tym sezonie poprawić :) .

Czy zatem, ten "pełen wymach" ma się kojarzyć z włożeniem maksimum wysiłku przy rzucie czy, wystarczy dobrać parametry całości zestawu i "pozwolić mu zadziałać" ?

Podam na przykładzie zastosowanego przeze mnie (pożyczonego :) ) sprzętu.

Kij: Pinnacle Vision 1/4-3/4 oz

multi: Jaxon Casting NTL200

przynęta: Meps Aglia Long2 np.

 

Nie potrzebuje uzyskiwać fenomenalnych odległości wystarczy 25/30m. i na tyle ów zestaw działa.

Czy może chodzi o zupełnie inne kwestie których, niezrozumiałem.

Z poważaniem.

Robert :) .


  • kogut, woblerwz i BOB lubią to

#37 OFFLINE   MarcinZet

MarcinZet

    GO BARBLESS!!!

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2749 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Zawora

Napisano 13 kwiecień 2015 - 13:23

a jak wiadomo w caście musi być pełen wymach.

Niestety nie zgodzę się z Tobą, dobrze dobrany zestaw o którym kilkukrotnie piszę w wątku kolega Novis to warunek konieczny dla efektywnego (nie mylić z efektownym) rzucania, nawet maleństwami typu 0,9gr + keitech 2 cale. Pełen wymach w niczym nie pomaga według mnie - to nie surfcasting, natomiast tak jak pisze Robert poniżej - styknie wyczucie kija i momentu, w którym optymalnie się naładuje.

 

 



wystarczy dobrać parametry całości zestawu i "pozwolić mu zadziałać"


  • minecjusz i BOB lubią to

#38 OFFLINE   robert67

robert67

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 995 postów
  • LokalizacjaSelestat(F)

Napisano 13 kwiecień 2015 - 13:59

 

Niestety nie zgodzę się z Tobą, dobrze dobrany zestaw o którym kilkukrotnie piszę w wątku kolega Novis to warunek konieczny dla efektywnego (nie mylić z efektownym) rzucania, nawet maleństwami typu 0,9gr + keitech 2 cale. Pełen wymach w niczym nie pomaga według mnie - to nie surfcasting, natomiast tak jak pisze Robert poniżej - styknie wyczucie kija i momentu, w którym optymalnie się naładuje.

 

 



wystarczy dobrać parametry całości zestawu i "pozwolić mu zadziałać"

 

 

No, to się trochę uspokoiłem. Dzięki  :D .



#39 OFFLINE   PILOT

PILOT

    :)

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1494 postów
  • LokalizacjaCałyświat:)

Napisano 13 kwiecień 2015 - 16:13

Również nie zgodzę się z tym, że w "caście musi być pełen wymach" i to zdecydowanie przy rzeczkach pstrągowych 



#40 OFFLINE   minecjusz

minecjusz

    szogun

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1712 postów
  • LokalizacjaWRZEŚNIA/ORZECHOWO
  • Imię:Przemo

Napisano 13 kwiecień 2015 - 21:44

Tu masz różne techniki rzutowe

 

Jeśli naumiesz się ładować kij jak ten koleś, to zakrzaczone nawet najmniejsze ciurki nie będą Ci straszne ;)

 

To dodatkowy patent ale już z pełniejszym wymachem.....za to przynęta leci pod najniższe gałęzie


  • robert67 lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych