Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Opony samochodowe- prośba o pomoc w wyborze :)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
122 odpowiedzi w tym temacie

#101 OFFLINE   Pawgas

Pawgas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 782 postów
  • LokalizacjaBerlin/Szczecin
  • Imię:Paweł

Napisano 06 marzec 2017 - 13:20

Co do ruskich opon to poszukajcie sobie gdzie produkuje swoje opony Nokian 😃
  • nuka lubi to

#102 OFFLINE   kotwitz

kotwitz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2378 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Kamil

Napisano 06 marzec 2017 - 13:42

Prawda jest taka, że od jakiegoś czasu ekonomiści mają coraz większy wpływ na produkcję opon.
Tak się składa, że mam sąsiadów wulkanizatorów, dwa sąsiadujące ze sobą po przeciwnej stronie ulicy warsztaty. Z racji długiej już znajomości opony kupuję używane. Zawsze coś dostanę w stanie prawie nowym, często za bardzo dobre pieniądze. 
Ostatnio kiedy kupowałem letnie opony do CRV to miałem do wyboru dwa komplety uniroyal. Jedne były wówczas roczne(14'), a drugie 4-letnie, wysokość bieżnika taka sama. Zdziwiłem się bardzo kiedy wziąłem do ręki opony i ta starsza była niemalże dwa razy cięższa, ( zapewne więcej zbrojenia, inna guma ? ) .
Wybrałem te starsze jak sugerował mi kolega wulkanizator. Mówił mi także, że nowe opony wystarczają góra na trzy sezony, bardzo szybko się zdzierają, są bardzo miękkie.

Na tą chwilę z zimowych mam NEXEN ( kupiłem już takie z autem ) i jestem zadowolony. Niski stopień zużycia i dobra przyczepność na śniegu i błocie.
Z letnich bardzo ceniłem sobie Continental i Bridgestone.



#103 OFFLINE   Marchisio

Marchisio

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 291 postów

Napisano 10 marzec 2017 - 11:32

Yokochamy miałem letnie A Driver i zimowe W Driver. Świetne opony ale drogie.
Zimówki miałem jeszcze made in japan

również jezdze na yokohamach super oponki :)



#104 OFFLINE   pawello

pawello

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów
  • LokalizacjaMazowsze
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:B.

Napisano 21 marzec 2019 - 10:05

Odgrzeję takiego dwuletniego kotleta ;)

 

Panowie

 

Co myślicie, jakie macie doświadczenia z oponami całorocznymi? Wiem że zaraz odezwą się zwolennicy teorii "jak coś jest do wszystkiego, to jest do d..y" ale może jednak ma to jakiś sens. Zimy teraz coraz mniej śnieżne i krótkie (przynajmniej u mnie), mieszkając w centralnej Polsce w okolicy Warszawy, zaczynam zastanawiać się nad sensem zmiany opon na sezony letnio-zimowe. Zdaję sobie sprawę że dużo zależy też od auta, sposobu jazdy i innych czynników.



#105 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6269 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 21 marzec 2019 - 10:08

Ja właśnie podjąłem takie ryzyko, jeżdżę od stycznia na Yokohama Geolandar A/T. Okres testowania krótki, ale na razie bez uwag


  • pawello lubi to

#106 OFFLINE   Sławek77

Sławek77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1371 postów
  • LokalizacjaWielkopolska

Napisano 21 marzec 2019 - 11:33

Odgrzeję takiego dwuletniego kotleta ;)

Panowie

Co myślicie, jakie macie doświadczenia z oponami całorocznymi? Wiem że zaraz odezwą się zwolennicy teorii "jak coś jest do wszystkiego, to jest do d..y" ale może jednak ma to jakiś sens. Zimy teraz coraz mniej śnieżne i krótkie (przynajmniej u mnie), mieszkając w centralnej Polsce w okolicy Warszawy, zaczynam zastanawiać się nad sensem zmiany opon na sezony letnio-zimowe. Zdaję sobie sprawę że dużo zależy też od auta, sposobu jazdy i innych czynników.


Ja również chyba zaryzykuję w tym roku.
  • Czoper lubi to

#107 OFFLINE   bertus

bertus

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 125 postów
  • LokalizacjaJura
  • Imię:Hubert

Napisano 21 marzec 2019 - 12:10

Do dyskoteki założone mam pirelli scorpion atr. Jeśli chodzi o jazdę na  suchym i w lekkim terenie sprawują się bez zarzutu. Na śliskim i śniegu gorzej. Droga hamowania w porównaniu do poprzednich zimowych miszelinek wzrosła sporo. 

 

#108 OFFLINE   Artech

Artech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2665 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Artur

Napisano 21 marzec 2019 - 12:14

Jeżeli poruszasz się w większości po mieście, nie jeździsz zimą w góry i inne zaśnieżone tereny, to wydaje mi się, że ma to sens.
  • pawello lubi to

#109 OFFLINE   pawello

pawello

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów
  • LokalizacjaMazowsze
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:B.

Napisano 21 marzec 2019 - 13:33

Jeżeli poruszasz się w większości po mieście, nie jeździsz zimą w góry i inne zaśnieżone tereny, to wydaje mi się, że ma to sens.

 

Tak właśnie jest, 90% jazdy to trasa do pracy i z powrotem czyli dom - Warszawa, Warszawa - dom. W góry zimą nie jeżdżę.



#110 OFFLINE   morrum

morrum

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 640 postów
  • LokalizacjaPustynia Kujawska
  • Imię:Michał

Napisano 21 marzec 2019 - 15:17

Mimo, że zarabiam ile zarabiam (mniej się nie da), to są rzeczy na których nie oszczędzam. Podstawową jest bezpieczeństwo mojej rodziny.
Nawet jeśli śnieżny dzień z zafajdaną drogą trafi się jeden raz na cztery lata, to nie zmieniam zdania.
Przerażają mnie ludzie kupujący wynalazki typu Sunful, które po tygodniu na stojakach nie chcą się równo toczyć. Lepiej za podobne pieniądze kupić uczciwą używkę.
  • Paweł J, Jano i S.N. lubią to

#111 OFFLINE   Tiur

Tiur

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 187 postów
  • LokalizacjaŻywiec
  • Imię:Kamil

Napisano 21 marzec 2019 - 21:27

W tym cały problem, że wmawiają Nam takie rzeczy. Kupiłem auto już z oponami całorocznymi. Jeździłem tak 2 lata i kupiłem już 2 komplety zima i lato. Mieszkam w "górach" i nie czuję różnicy. Przy naszym obecnym klimacie wielosezonowe są bardzo dobrym rozwiązaniem. Europa zachodnia tak jeździ i nie powoduje więcej wypadków.

#112 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4589 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 21 marzec 2019 - 21:54

Z nowych opon zimowych miałem klebery dynaxery i nokiany jakieś lepsze. Moge sprawdzić jakie. Oczywiście przepaść niemal dzieli klebera i nokiana na korzyść nokiana. To co tworzyłem na świeżym śniegu, a pod spodem były warstwy z dni poprzednich to sam byłem zdziwiony ... Jak masz do auta dwa komplety felg to moim zdaniem zdecydowanie letnie i zimówki. A Europa zachodnia ma lepszy system dróg, dbania o nie (chyba), a przede wszystkim tam jeżdżą inaczej 😉

#113 OFFLINE   Arek X

Arek X

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 820 postów
  • Imię:Arek

Napisano 22 marzec 2019 - 06:39

W swojej Vitarce od ponad 2 lat śmigam na kopiach- nalewkach Goodyear Wrangler AT.
Kupione jako używki z bieżnikiem około 10mm.
Teraz jest pod 8.
Świetna guma na rozgrzany asfalt jak i błoto pośniegowe i ogólnie zimę.
Na lód- nie ma dobrej opony, chyba że kolce.
Hamowanie pewne, przewidywalne na każdej nawierzchni- za wyjątkiem ekstremalnych sytuacji.

Mimo, że to nalewki- wyważyły się lepiej jak w osobówce- odważniki do 30g.

Świetna w lekkim/średnim terenie.
Ale możliwości gumy w tych warunkach zależą głównie od masy pojazdu i rozwiązaniach napędu.

Jeśli nie jesteś zwolennikiem nalewek- obadaj oryginał.
Teraz trochę zmienili kształt bieżnika.
Ale to Goodyear- guma klary premium.
  • tomi101 lubi to

#114 OFFLINE   Mdah

Mdah

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 500 postów
  • LokalizacjaPabianice
  • Imię:Piotrek

Napisano 22 marzec 2019 - 07:21

Mój Grand przyjechał ze Stanów na całorocznych Michelinach i postanowiłem im dać szansę. Bylem sceptyczny i jako wieloletni użytkownik opcji zima/lato podchodziłem do tego wynalazku nieufnie. Okazało się, że to bardzo dobre rozwiązanie na moje potrzeby. Jeżdżę głównie po mieście, czasem na rybach wbijam się gdzieś w krzaki i kilka razy w roku jestem na nartach. Kiedyś w Zieleńcu ,kiedy wszyscy zakładali na osobówki łańcuchy, mój Jeep podjechał całą trasę bez jednego uślizgu na dwuletnich wówczas oponach. Obecnie mają przebieg ponad 70 tyś i na przyszłą zimę kupie tez wielosezon.
  • Tiur lubi to

#115 OFFLINE   Artech

Artech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2665 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Artur

Napisano 22 marzec 2019 - 08:01

No gdyby Grand radził sobie gorzej niż osobówki, to by raczej dziwne było...
Panowie nie porównujcie aut przystosowanych do poruszania się w terenie do zwykłych osobówek.
  • Jozi, grisha i S.N. lubią to

#116 OFFLINE   trolinka666

trolinka666

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 87 postów
  • LokalizacjaPodlasie
  • Imię:Bartek

Napisano 22 marzec 2019 - 08:51

Półtora roku jeżdżę na Goodyear vector 4seasons,dwie zimy,lato,30 tyś km normalnego użytkowania.Wakacje,praca,ryby,grzyby.

Patrząc na stan bieżnika to przejadą jeszcze conajmniej drugie tyle.Co do zachowywania się opon to latem zachowują się jak dobre letnie,a zimą jak dobre zimówki.


  • pawello i Tiur lubią to

#117 OFFLINE   pawello

pawello

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów
  • LokalizacjaMazowsze
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:B.

Napisano 22 marzec 2019 - 09:37

Czyli wychodzi na to że nie taki diabeł straszny, tak jak sądziłem. I nie koniecznie chodzi tu o oszczędności na siłę, mam dwa auta i oba użytkowane w 90% w mieście, gdy przychodzi czas wymiany opon to kolejki u wulkanizatorów są z tygodniowym wyprzedzeniem. Do tego dochodzi praca, plus obowiązki domowe i z wolnym czasem robi się krucho, no i jeszcze odwieczny dylemat, zmieniać już czy nie. Ja zaryzykuję i kupię całoroczne opony.


Użytkownik pawello edytował ten post 22 marzec 2019 - 10:28

  • Sławek77 i Tiur lubią to

#118 OFFLINE   Tiur

Tiur

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 187 postów
  • LokalizacjaŻywiec
  • Imię:Kamil

Napisano 22 marzec 2019 - 09:39

Przecież gdyby użytkowanie takich opon miało być niebezpieczne nie były by produkowane. A osoby, które pisza, że to niebezpieczne nigdy na takich nie jeździły

#119 OFFLINE   morrum

morrum

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 640 postów
  • LokalizacjaPustynia Kujawska
  • Imię:Michał

Napisano 23 marzec 2019 - 15:11

Przecież gdyby użytkowanie takich opon miało być niebezpieczne nie były by produkowane. A osoby, które pisza, że to niebezpieczne nigdy na takich nie jeździły


Kilka lat jeździłem na wielosezonówkach poprzednim autem.
Do obecnego samochodu dokupiłem komplet identycznych felg i zimówki, bo auto było już na letnich.
Mimo, że zima była jaka była a bardziej jej nie było, do wielosezonowych nie mam zamiaru wracać.
Wiem że to koszt samych opon, zmiany dwa razy w roku i miejsce zajmują do tego na drodze są głośniejsze, zwłaszcza przy większych prędkościach no i nieznacznie zwiększają zużycie paliwa -w zasadzie niezauważalnie ale niby tak- no i zużycie bieżnika, szybsze znacznie w zimówkach przecież, ale w kwestii bezpieczeństwa, o której wyżej pisałem, nie mam zamiaru oszukiwać sam siebie.

Użytkowanie opon nie jest niebezpieczne, o ile użytkujemy je w sposób przewidziany przez producenta. Żaden zaś nie zaleca wielosezonówek na drogi pokryte śniegiem czy śnieżną breją - o lodzie było wyżej.
Do tego dochodzi kwestia zachowania na naszych drogach nie tylko nas ale i innych kierowców.
Osoby kupujące opony w większości przypadków interesuje jej rozmiar, co oczywiste, w dalszej kolejności cena oraz czasem producent oraz numer DOT. Mało kto zwraca uwagę na limit prędkości, nośność czy generowany hałas. Wciąż zdarzają się reklamacje świeżych opon, które się rozlazły po tym jak kierowca jeździł na "półflaku" żeby przyczepność zwiększyć...

#120 OFFLINE   Robas

Robas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2120 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Robert

Napisano 30 marzec 2021 - 16:52

czy Goodyear VECTOR 4SEASONS  całoroczne to opony kierunkowe ?