Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Przyczepa podłodziowa - rolki, płozy czy podpory?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
834 odpowiedzi w tym temacie

#661 OFFLINE   tryt

tryt

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 305 postów
  • LokalizacjaWodzisław Sl.
  • Imię:Roman

Napisano 17 listopad 2022 - 12:31

Dlaczego do wodowania pomocny jest automat? Mam ręczną skrzynię. DMC przyczepy bez hamulca to 585 kg. Podobno dzieli się to przez 1,33. Wychodzi, że mogę ciągnąć 440 kg. Łódka ma około 100, silnik - kruszyna - Suzuki 2,5 KM waży niecałe 13 kg. Pozostaje mi ponad 300 kg na przyczepę, a chciałbym małą i lekką, na łódkę 3,8 m.

Dobrze liczę? 



#662 OFFLINE   M a r a s

M a r a s

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1166 postów
  • LokalizacjaZS
  • Imię:Marek

Napisano 17 listopad 2022 - 14:26

Dlaczego do wodowania pomocny jest automat? Mam ręczną skrzynię. DMC przyczepy bez hamulca to 585 kg. Podobno dzieli się to przez 1,33. Wychodzi, że mogę ciągnąć 440 kg. Łódka ma około 100, silnik - kruszyna - Suzuki 2,5 KM waży niecałe 13 kg. Pozostaje mi ponad 300 kg na przyczepę, a chciałbym małą i lekką, na łódkę 3,8 m.

Dobrze liczę? 

No to przy kupnie przyczepy poproś o homologację na 550kg ( bo niektórzy mają co 50kg) Więc te 440 kg Ciebie wcale nie interesuje.

1.33 to jest przy przyczepie hamowanej . Ale już gdzieś czytałem ,że mają ten przelicznik wywalić do kosza.   



#663 OFFLINE   pawlo29

pawlo29

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 973 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Każmierski

Napisano 17 listopad 2022 - 18:11

Ford Fiesta małe autko , nie piszę tego złośliwie , ale droga hamowania bardzo duża a jak po deszczu ciężko stanąć bo przyczepa nie zile pcha . Wodowanie też utrudnione , trawa czy slip stromy będzie problem . Mam dużo większe autko , ale napęd na jedną oś i zanim woduję sprawdzam czy dam radę wyjechać bo już mnie koledzy wyciągali  to tak z mojej praktyki 


  • tryt i Przemek_M lubią to

#664 OFFLINE   Bartek1989

Bartek1989

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 495 postów

Napisano 17 listopad 2022 - 18:26

Mam auto cięższe o 110kg, silnik 1.6hdi 90km manual i śmigam bez problemu. Woduję się albo na betonowym slipie albo na dzikiej plaży na zaporówce i przeważnie jest bez problemu. Chyba że łachę piachu fala nagna na brzeg to czasem jest ciężko.
Myślę że jeździć gdzieś nie daleko bez szaleństwa i wodować się na twardym śmiało dasz radę

#665 OFFLINE   womaly23

womaly23

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1475 postów

Napisano 17 listopad 2022 - 21:37

A ja lodke ciagne lodke ok 800kg alhambra 1.9 4 motion - z piachu ostatnio tez dala rade, z trawy bez problemu- idealny tani woz na ryby

#666 OFFLINE   tryt

tryt

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 305 postów
  • LokalizacjaWodzisław Sl.
  • Imię:Roman

Napisano 17 listopad 2022 - 21:54

Dziękuję za porady. Chyba odpuszczę temat. Auto raczej za małe a innego nie chcę 



#667 OFFLINE   tomchaf11

tomchaf11

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 358 postów
  • LokalizacjaSIEDLCE

Napisano 18 listopad 2022 - 07:56

Zapakuj do samochodu 4 dorosłe osoby po ok.100kg i będziesz miał podobny komfort jazdy. A co do wodowania to musisz mieć naprawdę dobry slip albo miejsce żeby zrzucić łódkę. Jak miałem napęd na jedną oś często zdejmowałem łódkę na ziemię i ręczne zaciągałem ją do wody
  • tryt lubi to

#668 OFFLINE   AngusCK

AngusCK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 117 postów
  • LokalizacjaKielce
  • Imię:Paweł

Napisano 25 listopad 2022 - 09:27

Trza mi kupić przyczepę podłodziową pod zamówioną nową łodkę SILVER 405  ( 4 m długości, 1,52 szer.  170 kg waga).
Producenci przyczep oferują 3 rozwiązania podpór burt łodzi: rolki pojedyncze i podwójne, płozy poziome  i podpory stałe. Jak to wygląda w realu zdjęcia poniżej:

Załączony plik  blyss - rolki burtowe x 2.jpg   122,48 KB   16 Ilość pobrań
Załączony plik  Suski - płozy poziome.jpg   60,05 KB   16 Ilość pobrań

Załączony plik  navigo-przyczepa-do-przewozu- płozy pionowe.jpg   65,44 KB   16 Ilość pobrań

Chłopy pomuszta co wybrać!
Jakie rozwiązanie bardziej praktyczne (będę slipował się również na Wiśle.)

I jeszcze jedna kwestia czy taka  podwójna rolka jako pierwsza na przyczepie od strony belki ze światłami jest bardziej praktyczna od rolki pojedynczej?

Załączony plik  rolka podwójna kilowa-czarna.jpg   19,98 KB   15 Ilość pobrań

 

 

Z góry dziękuję za pomoc w wyborze i pozdrawiam z Kielc.

Paweł



#669 OFFLINE   Archanioł

Archanioł

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 481 postów
  • LokalizacjaRzeszów

Napisano 25 listopad 2022 - 10:02

Z mojego krótkiego doświadczenia z łódką i przyczepą.

Ja mam rozwiązanie nr 2 – płozy, do tego łódkę Iwa 390 czyli parametry zbliżone do twojej, tylko lżejsza o jakieś 60kg ale ciut szerszą.

Moja łódka przemierza sporo km, siedzi stabilnie, nic się nie odciska, nic nie odgniata na lakierze czy laminacie.

Wodowanie zawsze odbywa się tak, że mogę wjechać głęboko i tył łódka zawsze pływa, tak że popuszczam tylko na wciągarce i łódka płynie.

Gdybym nie miał takiej możliwości – na płozach jest masakra-bo trzeba łódkę podnieść i przesunąć albo znieść z przyczepki – sam nie ma na to praktycznie szans. Może na wiosnę jak trap zamontuje i trochę przypakuje to będzie to możliwe.

 

Najważniejsze to dobrze wyregulować wszystkie rolki, płozy itd. Żeby wszystko sieidzalo na nich jak należy. Moja siedzi na trzech rolkach na dole, na płozach (chyba coś koło 1,5 m długości maja) po bokach i zapięta w dziobnicy ( przyczepa Cymerman PC 400 )

 

Wybrałem płozy-bo wiedziałem że łódka będzie dużo jeździć. Nie chciałem aby była podpierana tylko punktowo na rolkach czy podporach.

Płozy dają stabilność, dłuższą powierzchnie styku, opór tarcia ze względu na masę też nie pozwala się łódce przesuwać przód-tył podczas jazdy (pomimo zapięcia pasami).

Przy rolkach widziałem łódkę która z pomorza przyjechała na podkarpacie. Podczas podroży nie była kontrolowana na bieżąco. Zrobiły się luzy – łódka jeździła na rolkach przód-tył kilka cm .. co skutkowała obdartym lakierem a nawet nie wiem czy nie jakimś wgnieceniem na laminacie. Pewnie jak by dobrze była spięta i czasem co kilkadziesiąt km sprawdzana -nie było by problemu.

Rolki dają te przewagę że w każdym miejscu gdzie belka świetlna sięga wody-sam zwodujesz łódkę i ja ściągniesz. Na płozach przy 170kg wagi łódki.. może to być trudne.

Trzeciego rozwiązania nie spotkałem w praktyce.

 

Tak wiec wszystko zależy od tego jak gruby masz lamiant, jak daleko łodka będzie jeździć i gdzie -bo inaczej jest 100 km po ekspresówce, a inaczej 10 km po wałach i drodze z płyt nad Wisłą.

Pytanie w jakich miejscach się slipujesz i czy robisz to sam czy z kimś.

Rolka wahliwa ułatwia slipowania i ciąganie. Widziałem kilka łódek które miały pojedyncza wymieniana właśnie na takie wahadło.

Mi to nie jest potrzebne ze względu na sposób i miejsce slipowania, ale zapewne ułatwia to użytkowania.


  • AngusCK lubi to

#670 OFFLINE   UTi

UTi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 141 postów
  • LokalizacjaPomorze
  • Imię:Łukasz

Napisano 25 listopad 2022 - 10:35

Widzę Paweł, że już dokonałeś wyboru. U mnie wygląda to w ten sposób jak na załączonych zdjęciach. Pacjent ten sam. Cztery rolki kilowe, na rufie po bokach podwójne plus dwie podpory i pojedyncza z przodu. Wodowanie nie nastręcza żadnego problemu. Łódź praktycznie sama zjeżdża do wody i niewielkim wysiłkiem wciągam ją z powrotem na przyczepę.
W Chojnicach jest sprzedawca marki brenderup zorientowany w temacie. Mogę dać Ci namiar.

Załączone pliki



#671 OFFLINE   AngusCK

AngusCK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 117 postów
  • LokalizacjaKielce
  • Imię:Paweł

Napisano 25 listopad 2022 - 10:59

Bardzo proszę o namiary do brenderupa.



#672 OFFLINE   AngusCK

AngusCK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 117 postów
  • LokalizacjaKielce
  • Imię:Paweł

Napisano 25 listopad 2022 - 11:05

Widzę Paweł, że już dokonałeś wyboru. U mnie wygląda to w ten sposób jak na załączonych zdjęciach. Pacjent ten sam. Cztery rolki kilowe, na rufie po bokach podwójne plus dwie podpory i pojedyncza z przodu. Wodowanie nie nastręcza żadnego problemu. Łódź praktycznie sama zjeżdża do wody i niewielkim wysiłkiem wciągam ją z powrotem na przyczepę.
W Chojnicach jest sprzedawca marki brenderup zorientowany w temacie. Mogę dać Ci namiar.

Masz może zdjęcie samej przyczepy bez łodzi? Bardzo to ciekawie wygląda u Ciebie, ale brak mi widoku szczegółów. Na fotki mage poczekać, nie pali się.



#673 OFFLINE   AngusCK

AngusCK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 117 postów
  • LokalizacjaKielce
  • Imię:Paweł

Napisano 25 listopad 2022 - 11:35

Z mojego krótkiego doświadczenia z łódką i przyczepą.

Ja mam rozwiązanie nr 2 – płozy, do tego łódkę Iwa 390 czyli parametry zbliżone do twojej, tylko lżejsza o jakieś 60kg ale ciut szerszą.

Moja łódka przemierza sporo km, siedzi stabilnie, nic się nie odciska, nic nie odgniata na lakierze czy laminacie.

Wodowanie zawsze odbywa się tak, że mogę wjechać głęboko i tył łódka zawsze pływa, tak że popuszczam tylko na wciągarce i łódka płynie.

Gdybym nie miał takiej możliwości – na płozach jest masakra-bo trzeba łódkę podnieść i przesunąć albo znieść z przyczepki – sam nie ma na to praktycznie szans. Może na wiosnę jak trap zamontuje i trochę przypakuje to będzie to możliwe.

 

Najważniejsze to dobrze wyregulować wszystkie rolki, płozy itd. Żeby wszystko sieidzalo na nich jak należy. Moja siedzi na trzech rolkach na dole, na płozach (chyba coś koło 1,5 m długości maja) po bokach i zapięta w dziobnicy ( przyczepa Cymerman PC 400 )

 

Wybrałem płozy-bo wiedziałem że łódka będzie dużo jeździć. Nie chciałem aby była podpierana tylko punktowo na rolkach czy podporach.

Płozy dają stabilność, dłuższą powierzchnie styku, opór tarcia ze względu na masę też nie pozwala się łódce przesuwać przód-tył podczas jazdy (pomimo zapięcia pasami).

Przy rolkach widziałem łódkę która z pomorza przyjechała na podkarpacie. Podczas podroży nie była kontrolowana na bieżąco. Zrobiły się luzy – łódka jeździła na rolkach przód-tył kilka cm .. co skutkowała obdartym lakierem a nawet nie wiem czy nie jakimś wgnieceniem na laminacie. Pewnie jak by dobrze była spięta i czasem co kilkadziesiąt km sprawdzana -nie było by problemu.

Rolki dają te przewagę że w każdym miejscu gdzie belka świetlna sięga wody-sam zwodujesz łódkę i ja ściągniesz. Na płozach przy 170kg wagi łódki.. może to być trudne.

Trzeciego rozwiązania nie spotkałem w praktyce.

 

Tak wiec wszystko zależy od tego jak gruby masz lamiant, jak daleko łodka będzie jeździć i gdzie -bo inaczej jest 100 km po ekspresówce, a inaczej 10 km po wałach i drodze z płyt nad Wisłą.

Pytanie w jakich miejscach się slipujesz i czy robisz to sam czy z kimś.

Rolka wahliwa ułatwia slipowania i ciąganie. Widziałem kilka łódek które miały pojedyncza wymieniana właśnie na takie wahadło.

Mi to nie jest potrzebne ze względu na sposób i miejsce slipowania, ale zapewne ułatwia to użytkowania.

Serdecznie dziękuje za twój wpis.

Slipowanie będzie się głównie odbywało z twardego piaszczystego ( :o) i płaskiego brzegu, rzadziej z betonowego slipu (tak to wygląda na wodach stojących) i tu będę walczył sam.
Łódkę kupuję między innymi do przyszłorocznego pływania spinningowego po Wiśle (rejon województwa świętokrzyskiego). W przypadku Wisły będzie nas dwóch, a jak jest z dogodnymi slipami na Wiślanych brzegach, to o nie raczej trudno  (przyczółki przepraw promowych w moim rejonie, a jest ich trzy, są do wykorzystania reszta miejsc to partyzantka i improwizacja połączona z cyrkowymi numerami).

Pozdrawiam Paweł



#674 OFFLINE   UTi

UTi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 141 postów
  • LokalizacjaPomorze
  • Imię:Łukasz

Napisano 25 listopad 2022 - 11:37

Powinienem mieć. Podaj maila w wiadomości prywatnej, Podeśle Ci w wolnej chwili.

#675 OFFLINE   pawlo29

pawlo29

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 973 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Każmierski

Napisano 25 listopad 2022 - 13:49

Chłopy coś cyganicie z tym wodowaniem, mam płozy i rolki które tak ustawiłem że łódka lekko się z płoz zsówa , jest trochę upierdliwe to ustawienie ale można to zrobić . Z tej pozycji wodowałem łódkę bo jak dalej wjechałem to się zakopałem bo napęd na jedną oś , takie tam podłoże . Woda w tym miejscu 15 cm i wcale nie muszę topić przyczepy do połowy

Załączone pliki



#676 OFFLINE   AngusCK

AngusCK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 117 postów
  • LokalizacjaKielce
  • Imię:Paweł

Napisano 25 listopad 2022 - 13:58

Chłopy coś cyganicie z tym wodowaniem, mam płozy i rolki które tak ustawiłem że łódka lekko się z płoz zsówa , jest trochę upierdliwe to ustawienie ale można to zrobić . Z tej pozycji wodowałem łódkę bo jak dalej wjechałem to się zakopałem bo napęd na jedną oś , takie tam podłoże . Woda w tym miejscu 15 cm i wcale nie muszę topić przyczepy do połowy

Chłopie :) (też tak lubię), daj proszę zdjęcie samej swojej  przyczepy bez łodzi.

Pozdrawiam Paweł z Kielc



#677 OFFLINE   pawlo29

pawlo29

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 973 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Każmierski

Napisano 25 listopad 2022 - 14:11

To jest przyczepa od Suskiego , jak znajdę fotki samej przyczepy to wstawię

#678 ONLINE   Sławek77

Sławek77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1371 postów
  • LokalizacjaWielkopolska

Napisano 25 listopad 2022 - 14:12

Chłopy coś cyganicie z tym wodowaniem, mam płozy i rolki które tak ustawiłem że łódka lekko się z płoz zsówa , jest trochę upierdliwe to ustawienie ale można to zrobić . Z tej pozycji wodowałem łódkę bo jak dalej wjechałem to się zakopałem bo napęd na jedną oś , takie tam podłoże . Woda w tym miejscu 15 cm i wcale nie muszę topić przyczepy do połowy


Dużo zależy jakie dno ma dana łódka...
  • pawlo29 lubi to

#679 OFFLINE   AngusCK

AngusCK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 117 postów
  • LokalizacjaKielce
  • Imię:Paweł

Napisano 25 listopad 2022 - 18:10

To jest przyczepa od Suskiego , jak znajdę fotki samej przyczepy to wstawię

Będę bardzo wdzięczny!
a co to jest za Twoja  łódź ze zdjecia ?


Użytkownik AngusCK edytował ten post 25 listopad 2022 - 18:12


#680 OFFLINE   Przemek_M

Przemek_M

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 203 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 25 listopad 2022 - 19:06

Będę bardzo wdzięczny!
a co to jest za Twoja  łódź ze zdjecia ?

Jak masz kasę to nie żałuj jej na przyczepke i myślę, że warto wziąć pod uwagę przyczepę Suskiego i dużo rolek.
To na podstawie moich skromnych doświadczeń i licznych obserwacji :)