Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Przyczepa podłodziowa - rolki, płozy czy podpory?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
821 odpowiedzi w tym temacie

#781 OFFLINE   binio1111

binio1111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 544 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 01 kwiecień 2024 - 08:23

Nie wiem czemu wiele osób uparcie chcę montować płozy do przyczepy pod łódkę. Najmocniejszym elementem w łodzi jest kil
Więc korzystajmy z niego. Kilka rolek pod kil( niech łódź stoi na nim). Boczne rolki są tylko , żeby ustabilizować łódź. Lekki podparcie nimi wystarczy. O korzyści przy wodowaniu nie ma co mówić. Łódka zjeżdża praktycznie bez wysiłku.

Użytkownik binio1111 edytował ten post 01 kwiecień 2024 - 08:24

  • siarq i Przemek_M lubią to

#782 OFFLINE   Qh_

Qh_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 706 postów
  • LokalizacjaKobierzyce
  • Imię:Marcin

Napisano 01 kwiecień 2024 - 08:50

No to ja mam ustawione właśnie tak, że wyciągarka na koniec dociąga dziób w dół i dociska do płóz (a nie rolek). Po kilem mam rolki i na rufie, przód leży na płozach, pod płozami już rolki nie ma. Jak chcę żeby lodka zjechała, wystarczy lekko unieść dziób.

Jakoś jak widzę łódki same zjeżdżające po rolkach po odpięciu pasów … to na dłuższej trasie bym chyba co chwila wysiadał pasy sprawdzać :D

Ruszanie ze świateł, hamowania (czasem gwałtowne) na jeżdżącej cały czas po rolkach łódce muszą nadwyrężać i pasy i ich mocowania.

 

A jak lodka leży na plozach to nie jeździ. I kiedyś jak zapomniałem pasy założyć bez problemu ze mną dojechała nad wodę tylko na pasie od wyciągarki  ;)

 

Także na krótkie trasy pewnie rolki, ale na długie dojazdy płozy bezpieczniej.



#783 OFFLINE   Tresor

Tresor

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1377 postów
  • LokalizacjaCzerwieńsk
  • Imię:Łukasz

Napisano 01 kwiecień 2024 - 10:44

Kiedyś ktoś zapodawał tu rolki na sprężynie. Odpinany pasy łódź na rolkach. Dociagasz pas łódź na belkach. Wszystkie zalety obu rozwiązań. Belki dla łodzi też lepsze bo lepiej rozkładają nacisk.

Wysłane z mojego SM-N770F przy użyciu Tapatalka

#784 OFFLINE   Qh_

Qh_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 706 postów
  • LokalizacjaKobierzyce
  • Imię:Marcin

Napisano 01 kwiecień 2024 - 11:00

No właśnie dumałem o tych sprężynowych … ale w sumie … skoro sam, bez problemu, woduję łódkę z płóz, nawet na sucho,  to po co przepłacać?

No i moja przyczepa choć funkcjonalna i prawie ładna  ;) nikogo nie kusi. Zwyklak. Pływam spokojnie …


  • Tresor lubi to

#785 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5511 postów
  • Imię:adam

Napisano 01 kwiecień 2024 - 18:33

Nie wiem czemu wiele osób uparcie chcę montować płozy do przyczepy pod łódkę. Najmocniejszym elementem w łodzi jest kil
Więc korzystajmy z niego. Kilka rolek pod kil( niech łódź stoi na nim). Boczne rolki są tylko , żeby ustabilizować łódź. Lekki podparcie nimi wystarczy. O korzyści przy wodowaniu nie ma co mówić. Łódka zjeżdża praktycznie bez wysiłku.

Ja w pełni podzielam ta  wypowiedź , nawet jak kupowałem łódkę kilka lat temu i producent pomagał mi załadować na moją przyczepkę krypę , to też mówił ,że Łódź ma siedzieć na rolkach kilowych a boczne tylko stabilizować. Na bokach stosuje rolki wachliwe podwójne  , układają się pod łódź same przy wciąganiu . 3-4 na kilowe + 2-3 na bokach i jest w pełni stabilnie i komfortowo przy wodowaniu i wciaganiu


  • Sławek77 i Przemek_M lubią to

#786 OFFLINE   Qh_

Qh_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 706 postów
  • LokalizacjaKobierzyce
  • Imię:Marcin

Napisano 01 kwiecień 2024 - 19:57

Tak zainspirowany mieszaniną Waszych wypowiedzi, spróbuję coś wykoncypować:

 

Zamiast płóz z rolkami, dorobię sobie jedną rolkę kilową na wysokości płóz ze sprężyną która pomoże mi ''unieść dziób" przy wodowaniu. Powinno być proste, dźwigani plus sprężyna.

Już to widzę, albo na dźwigni, albo nawet rura w rurę i sprężyna od jakiegoś motocyklowego zawiasu ... nie rura w rurę nie, bo się kręcić będzie, ale kwadrat w kwadrat + sprężyna ... szkoda że już ciemno, już bym rył w gospodarczym  :D

 

Tak nawiasem, jak poprawiałem dno, to pod wahliwymi, podwójnymi rolkami wytarty "punktowo" żelkot a pod płozami drobne ryski które po prostu zapolerowałem.



#787 OFFLINE   binio1111

binio1111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 544 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 01 kwiecień 2024 - 20:34

Mam po dwie podwójne wahliwe na stronę i nic się nie wytarło. Rolki są gumowe i jak łódź stoi na przyczepie (na rolkach kilowych), to każdą rolkę(z tych bocznych wahliwych)mogę ręką okręcić. Dosłownie muskają dno. Łódkę trzymają pasy za boczne uszy i stoi jak beton.
Może miałeś rolki plastikowe lub za bardzo party na dno.

#788 OFFLINE   soccer34

soccer34

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 13 postów

Napisano 22 kwiecień 2024 - 19:25

Cześć, 

 

chciałbym dokupić przyczepę do pontonu Kolibri 330. Co byście mogli polecić, najlepiej komplet. Silnik elektryk + sporadycznie spalina. 



#789 OFFLINE   Enio

Enio

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 121 postów
  • LokalizacjaWrocław/DE/NL
  • Imię:Janusz

Napisano 23 kwiecień 2024 - 16:56

U mnie lipa... Po roku rolki zjedzone wyglądają jak na foto. Nie wiem czy to wina zle dobranego kształtu rolek względem dna lodzi? A może rolki gumowe, do tego ostry kil i przy 2 brak możliwości regulacji wysokości na mocowaniu zrobiło swoje? Myślę żeby zrobić wszystkie regulowane i do tego z poliuretanu  o ile to załatwi temat. 

Załączone pliki


  • szczupak1 lubi to

#790 OFFLINE   drChlubicz

drChlubicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 619 postów
  • LokalizacjaGA
  • Imię:Michał

Napisano 23 kwiecień 2024 - 17:16

Może coś takiego, rozłoży się nacisk kila na dwie zamiast jednej.

I na pewno jakieś tworzywo zamiast gumy.

Załączony plik  rolka-rufowa-kilowa-podwojna-do-przyczepy-podlodziowej.jpg   44,46 KB   14 Ilość pobrań


Użytkownik drChlubicz edytował ten post 23 kwiecień 2024 - 17:18

  • szczupak1 lubi to

#791 OFFLINE   Qh_

Qh_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 706 postów
  • LokalizacjaKobierzyce
  • Imię:Marcin

Napisano 23 kwiecień 2024 - 17:21

Ogólnie regulacja musi być. I to wyregulowana  :D .

Z dwojga złego dobrze, że uszkodziło rolkę. Dasz twardą może Ci uszkodzić kil. Ta podwójna to raczej najazdowa i jako zwykła cięższa do regulacji.

Kup zwykłe ale regulowane rolki.



#792 OFFLINE   binio1111

binio1111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 544 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 23 kwiecień 2024 - 17:24

Przy takiej konstrukcji łodzi to jedynie montaż rolek na śrubach ( tak jak w przyczepach suskiego) trzeba by przewiercić profile niestety i odciąć te blachy.

#793 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4824 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 23 kwiecień 2024 - 17:26

Za dużo z tym nie wymyślisz. Taki kształt kila już tak ma że tnie rolk, szczególnie tą ostatnią, przy wciąganiu. Musiałbyś coś zdziałać z dwóch kółek z przerwą na kil.



#794 OFFLINE   Peter110

Peter110

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 9 postów
  • LokalizacjaCeków
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Banasiak

Napisano 23 kwiecień 2024 - 17:44

20240227_104759.jpg

 

20240227_123312.jpg



#795 OFFLINE   binio1111

binio1111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 544 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 23 kwiecień 2024 - 17:47

Psułek dwie rolki z przerwą na kil już się same zrobiły

#796 ONLINE   Werem

Werem

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 621 postów
  • LokalizacjaHajnówka
  • Imię:Jerzy

Napisano 23 kwiecień 2024 - 18:18

Jeśli kil jest ostry, to i poliuretan uszkodzi, moim zdaniem. Warto by było ze szlifować kil, oczywiście wszystko zależy od tego, jakiej grubości jest w spawany katawnik. 🙃

#797 OFFLINE   highvoltage

highvoltage

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 280 postów
  • Imię:Krz

Napisano 23 kwiecień 2024 - 19:55

U mnie lipa... Po roku rolki zjedzone wyglądają jak na foto. Nie wiem czy to wina zle dobranego kształtu rolek względem dna lodzi? A może rolki gumowe, do tego ostry kil i przy 2 brak możliwości regulacji wysokości na mocowaniu zrobiło swoje? Myślę żeby zrobić wszystkie regulowane i do tego z poliuretanu o ile to załatwi temat.


Jeżeli kil masz w kształcie trójkąta to rolki też muszą mieć taki kształt takie spłaszczone V, wszystkie inne będą przecinane.Po prostu będzie duży nacisk na małą powierzchnię i działa to jak nóż.

#798 OFFLINE   highvoltage

highvoltage

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 280 postów
  • Imię:Krz

Napisano 23 kwiecień 2024 - 19:56

U mnie lipa... Po roku rolki zjedzone wyglądają jak na foto. Nie wiem czy to wina zle dobranego kształtu rolek względem dna lodzi? A może rolki gumowe, do tego ostry kil i przy 2 brak możliwości regulacji wysokości na mocowaniu zrobiło swoje? Myślę żeby zrobić wszystkie regulowane i do tego z poliuretanu o ile to załatwi temat.


Jeżeli kil masz w kształcie trójkąta to rolki też muszą mieć taki kształt takie spłaszczone V, wszystkie inne będą przecinane.Po prostu będzie duży nacisk na małą powierzchnię i działa to jak nóż.

#799 OFFLINE   Ardoro

Ardoro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 217 postów
  • LokalizacjaDolnośląskie

Napisano 23 kwiecień 2024 - 21:08

Wytoczyłem sobie taką rolkę z poliamidu z pogłębieniem prostym na środku o szer. 20 mm. Łódka centruje się idealnie a o przecinaniu nie ma mowy.


  • Przemek_M lubi to

#800 OFFLINE   highvoltage

highvoltage

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 280 postów
  • Imię:Krz

Napisano 23 kwiecień 2024 - 22:56

Poliamidu nie ma szans przeciąć , ale gumę bez problemu szczególnie jak kil ma kształt trójkątny.