Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Trocie w morzu na muchę


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
142 odpowiedzi w tym temacie

#81 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 03 listopad 2017 - 16:24

Łowię z pontonu,dętki,suchara,a czasem w dryfując w mokrej piance...tylko za każdym razem zdaje sobie sprawę,że mogę nie wrócić.

Zaintrygowałeś mnie Dabo... :o

 

 Co to jest "suchar" z którego łowisz?

 

Możesz opisać technikę łowienia "dryfując w mokrej piance" ?

 

To coś jak trolling tylko challenge większy? :blink:



#82 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 03 listopad 2017 - 16:44

Ponton jak' kosta',dętka i neopren jak da radę,Suchar to suchy sztormiak jak zimno z drugiej rewy,pianka do nurkowania 5 z kapturem ew Bermudka 2 na dodatek...płetwy w dryfie jak ciepło- połów z ręki bez trola.
Mam więcej ciekawostek w zanadrzu...jeszcze nieraz zaskoczę.
Kiedyś Darko jeśli już
celowo z małej 'dabo' to gdzie indziej w sieci czasem...

Użytkownik darek1 edytował ten post 03 listopad 2017 - 16:46


#83 OFFLINE   Jerzy Kowalski

Jerzy Kowalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 672 postów

Napisano 04 listopad 2017 - 19:48

Panie Jerzy
 
We wspomnianej okolicy; samo Grzybowo, a właściwie kołobrzeska plaża zachodnia między Grzybowem na wysokości ul. Zachodniej a Zespołem Szkół Morskich

 
oraz ujście Czerwonej i miejscowość Pleśna, miedzy Ustroniem Morski a Gąskami, w Pleśni nawet bez śpiochów da się łowić o ile nie wieje


Szanowny Panie Januszu,

Dziękuję bardzo za te sugestie. Myślałem nawet o wybraniu się bliżej ujścia Parsety i portu (szaniec w parku), jeśli to nie jakaś zakazana strefa wojskowa. ;-) W końcu ryby krążące między rzeką a morzem tam miałyby dobre warunki i trochę kamieni na dnie.

O ujściu Czerwonej czytałem wcześniej - wymaga odrobiny dojazdu.

Natomiast wiatr od strony otwartej wody sprzyja podążaniu ryb za pokarmem w kierunku brzegu - trochę utrudnia rzuty, ale wtedy nie trzeba sięgać tak daleko ...

Mam wrażenie, ze tam wszędzie piach i linia brzegu zupełnie nieurozmaicona, co utrudnia rozpoznanie miejsc wartych zatrzymania się ... może głębsze fragmenty w pobliżu drewnianych słupków przy płazy sprzyjają zatrzymywaniu się ryb.

Czy połowa kwietnia to dobra pora na ryby na tym odcinku? Co wtedy jedzą?

Woda pewnie zimna jak w górskiej rzece, więc neoprenowe wodery będą najlepszym wyborem, dla zdrowotności. ;-)

Można się wtedy spodziewać ryb w pobliżu brzegu, czy jednak trochę trzeba wypłynąć „na staw”?

Pozdrawiam serdecznie

Jerzy Kowalski

#84 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 04 listopad 2017 - 20:05

Plaża zachodnia jest w tej chwili dostępna do samego falochronu i rzeczywiście przy samym falochronie mamy kamienie i głęboką wodę.

Rejon zaznaczony pomiędzy Zespołem Szkół Morskich a ul. Zachodnią to twarde dno, nie są to kamienie ale tez nie piasek, można swobodnie brodzić.

Najlepsza miejscówka to Pleśna, kamieniste dno z potężnymi głazami, w wielu miejscach można łowić prawie nie wchodząc do wody ... w maju łowiłem tam belony stojąc po kostki w wodzie


  • Jerzy Kowalski i darek1 lubią to

#85 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 04 listopad 2017 - 20:10

Wystarczy słuchać wskazówek doświadczonych lokalesów...jeśli okazany szacunek zdobędzie Ich życzliwość.


#86 OFFLINE   Jerzy Kowalski

Jerzy Kowalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 672 postów

Napisano 04 listopad 2017 - 20:26

Plaża zachodnia jest w tej chwili dostępna do samego falochronu i rzeczywiście przy samym falochronie mamy kamienie i głęboką wodę.
Rejon zaznaczony pomiędzy Zespołem Szkół Morskich a ul. Zachodnią to twarde dno, nie są to kamienie ale tez nie piasek, można swobodnie brodzić.
Najlepsza miejscówka to Pleśna, kamieniste dno z potężnymi głazami, w wielu miejscach można łowić prawie nie wchodząc do wody ... w maju łowiłem tam belony stojąc po kostki w wodzie


Bardzo dziękuję za dodatkowe szczegóły. Coś czuję, ze będę jeździł do Pleśnej. Te głazy są intrygujące. :-) Wprawdzie nie zostanę do maja, żeby spróbować słynnej bielony, ale w połowie kwietnia coś tam powinno pływać.

Kiedyś czytałem, ze w tym okresie trocie mogą już odchodzić od brzegów za śledziami, ale nie wiem czy to prawda. Dlatego pytałem co jedzą (również jako sugestię dotyczącą much - czy imitować krewetki czy małe rybki czy jeszcze coś innego)...

Pozdrawiam serdecznie

Jerzy Kowalski

#87 ONLINE   tzienkiewicz

tzienkiewicz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 211 postów
  • LokalizacjaBielsko Biała
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 04 listopad 2017 - 20:37

Połowa kwietnia to na naszym Wybrzeżu zwykle jest bardzo dobra pora. O ile można prognozować pół roku do przodu. Jedynie co się może zdarzyć to to że pogoda uniemożliwi muchowanie tydzień lub dłużej (wiatr) . Zwykle dlatego biorę zestaw spinningowy. Czasem to jedyna możliwość żeby powędkować w ogóle. To nie Bornholm gdzie można pojechać tam gdzie wieje odpowiednio.
  • Jerzy Kowalski lubi to

#88 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 04 listopad 2017 - 20:40

Co do much to nie mam gotowej koncepcji, bo po pierwsze do "muchy" wróciłem niespełna dwa lata temu, a po drugie troci na muchę w morzu nie łowiłem. Natomiast na spinning i owszem, zarówno w Pleśni (zdarzało się nawet w maju, kiedy ponoć nie powinno ich już tam być) jak i w rejonie Grzybowa i kołobrzeskiej plaży zachodniej. Co do much to nie mam pojęcia, choć z drugiej strony nie ma tych wzorów aż tak wiele, zatem jak ryby będą chętne do współpracy to coś tam zawsze się dopasuje ...

 

Pozdrawiam


  • Jerzy Kowalski lubi to

#89 ONLINE   tzienkiewicz

tzienkiewicz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 211 postów
  • LokalizacjaBielsko Biała
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 04 listopad 2017 - 20:58

O tej porze roku na polskim wybrzeżu najlepszymi muchami moim zdaniem to : pattegrisen fly i Polar Magnus. Rozmiaru 6 i 4. Łowię w Bałtyku trocie na muchę ze 20 lat i te dwie muchy to są prawie zawsze skuteczne. Szczególnie że na naszym Wybrzeżu brań nie należy spodziewać się zbyt wielu. Pewnie w konkretnych warunkach znajdą się lepsze much i pewnie dlatego mam pełne pudełko. Z tym że i tak stosuję w 99% te dwie.
Co innego na Gotlandii Bornholmie i innych łowiskach zupełnie innych niż nasze.
  • Jerzy Kowalski, Jack__Daniels i darek1 lubią to

#90 OFFLINE   Jerzy Kowalski

Jerzy Kowalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 672 postów

Napisano 04 listopad 2017 - 22:44

Szanowni Januszu i Tomaszu,

 

Wlewacie morze optymizmu w moje serce. :-) Dziękuję!!!

 

Pozostaje tylko mieć odrobinę wędkarskiego szczęścia żeby warunki były sprzyjające i ryby chciały współpracować ... no i trochę nad tym szczęściem popracować, przynajmniej nad tym nad którym da się ... ;-)

 

No i wygląda na to, że jednak garnela zazwyczaj się sprawdza ... a poza tym zostaje cała paleta możliwych eksperymentów ... czasu przez ten kwietniowy tydzień braknie ... :-)

 

Jeszcze raz dziękuję!

 

Pozdrawiam serdecznie

 

Jerzy Kowalski


  • Paweł Bugajski i NMCNP lubią to

#91 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2738 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 03 grudzień 2017 - 18:54

Pierwszy weekend sezonu za nami. Ktoś walczył na muchę? Ja nie dałem rady, poległem pod ciężarem obowiązków domowych.

#92 ONLINE   tzienkiewicz

tzienkiewicz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 211 postów
  • LokalizacjaBielsko Biała
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 04 grudzień 2017 - 16:41

Byłem dzisiaj na Mechelinkach. Bez brania
  • STREMER lubi to

#93 OFFLINE   nickris

nickris

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 41 postów
  • LokalizacjaElbląg

Napisano 26 styczeń 2018 - 12:28

Witam

Od jakiegoś czasu moczenie w solance sprawia mi coraz więcej radości. Wędkowałem do tej pory spinningiem belony i trocie. W zeszłym roku byłem pierwszy raz na Bornholmie i dopadła mnie choroba Fly.  :) Coś tam czasami wędkuję na muchę, głównie lipienie i pstrągi na nimfę i uczę się suchej. Chciałbym w  tym roku spróbować łowienia troci na muchę. Od ładnych kilku dni śledzę różne wątki i nie mogę zdecydować co mam kupić. Jestem bardzo początkującym wędkarzem muchowym, który nie jest codziennie z muchówką nad wodą. Szukam czegoś w rozsądnych pieniądzach ale i sprawdzonego. Budżet w setkach nie w tysiącach. :)

- Długość 9; 9,6; 10   ????

- AFT 7; 7-8  ?????

- jaka linka pływająca, tonąca czy intermediate, jaki kolor ????
 

Odpowiedzi czego nie polecacie też będą pomocne. wyjazd mam w kwietniu więc jeszcze trochę czasu jest na skompletowanie sprzętu.

 

z góry dzięki za pomoc

Nickris


Użytkownik nickris edytował ten post 26 styczeń 2018 - 12:29


#94 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1975 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 26 styczeń 2018 - 12:35

gotowiec: https://www.hurch.pl.../zestaw-silver/

<...> Giełdę mamy w innym miejscu



#95 OFFLINE   filip

filip

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 569 postów

Napisano 26 styczeń 2018 - 12:50

Ponoć niezłe kije są scierra sails 9,6 ft #7, linki  w dobrej cenie sa w flyhausie , też scierra.

#8 to mogło by być męczące, przy całodniowym machaniu na maksa



#96 OFFLINE   nickris

nickris

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 41 postów
  • LokalizacjaElbląg

Napisano 26 styczeń 2018 - 13:06

Dzięki za szybkie odpowiedzi.

Może rozwińmy ten wątek ??

Jeśli chodzi o wędkę czy długość ma znaczenie ?? Chodzi o odległość rzutu i czy długość ma wpływ na zmęczenie  całodziennym łowieniem, Sam kij by dawał przyjemność z holu, ale nie zabijał ryb, nie wszystkie trocie to tatar. Linka zapewne musi współgrać z wędką ( ładowanie kija ) kolor czy ma znaczenie ?? Kołowrotek - czy tylko magazyn linki czy musi spełniać jakieś specjalne zadania?? I czy musi to tyle kosztować.
 

Nie mam sklepu wędkarskiego w którym mógłbym zrobić zakupy - FLY. Muszę zamówić w internecie i boję się, że źle dobiorę zestaw.

pozdrawiam

Nickris



#97 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1975 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 26 styczeń 2018 - 13:26

można machać cały dzień #9 ką na szczupakach to i #8 nie będzie problemem. Wybór między #7 a #8 to kwestia możliwości przeciwstawienia się warunkom wiatrowym. Bo średnia wielość poławianych ryb to i #6 obskoczysz ;)



#98 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 26 styczeń 2018 - 13:48

Jeśli chodzi o kij to optymalnie będzie 9,6 ft i raczej #8, kołowrotek dobrze aby solankę tolerował, choć po łowieniu wystarczy dobrze przepłukać w słodkiej wodzie (Bałtyk nie jest aż taki słony) a linka raczej inter, używam takiej jak w linku, kupiłem używkę w super stanie za 120 zeta

 

http://www.taimen.co...99931199/103843



#99 OFFLINE   nickris

nickris

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 41 postów
  • LokalizacjaElbląg

Napisano 26 styczeń 2018 - 16:27

W nawiązaniu do tego co napisałem w pierwszym poście, od kilku dni szukam informacji o sprzęcie na morską troć. Przeglądałem dobra w innych postach  i forach, ale nie znalazłem odpowiedzi na moje pytania i dlatego postanowiłem zadać pytania wprost. Liczyłem, że ktoś mi podpowie nie co usłyszał, przypuszcza i ile jest znaków interpunkcyjnych w zdaniu, tylko o swoich doświadczeniach z nad wody. Czy głowica sznura krótsza czy dłuższa, czy może jest uniwersalna, jaki kolor sznura i czy ma to znaczenie itd. Dla mnie wydanie kolo 1000 zł nie jest splunięciem i chciałbym w miarę możliwości wydać te pieniądze rozsądnie. Tak jak napisałem nie mam możliwości podjechać do sklepu i sobie pomacać co mi pasuje.

Nie mniej jednak proszę o usunięcie posta w całości, by nie powodować mnożenia wątków, a  sprawy czysto techniczne wędkowania w morzu niech zostaną dalej tematem tabu.

Przepraszam za mnożenie wątków ....... ( o znowu się klawiatura zacięła, sorka )

Nickris



#100 OFFLINE   nickris

nickris

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 41 postów
  • LokalizacjaElbląg

Napisano 26 styczeń 2018 - 16:31

można machać cały dzień #9 ką na szczupakach to i #8 nie będzie problemem. Wybór między #7 a #8 to kwestia możliwości przeciwstawienia się warunkom wiatrowym. Bo średnia wielość poławianych ryb to i #6 obskoczysz ;)

 

 

Dzięki za jedyna odpowiedź zgodnie z tematem. Mamy weekend i będę szukał dalej info co kupić.

Nickris






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych