Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Nasze muchy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6210 odpowiedzi w tym temacie

#3621 OFFLINE   MichałZ

MichałZ

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 651 postów

Napisano 21 styczeń 2018 - 22:59

@Hi

 

Chodzi nie o wierną imitację a o prezentację muchy jak naturalniej. Dobrze Venom pisze o zbiórkach dużych, ostrożnych ryb (pstrąg, głowacica, kleń) tak właśnie płynących jętek. 

Ryby te nie zbierają ani suchej, ani mokrej a jedynie jętkę która przebiła już (lub to robi) napięcie powierzchniowe wody i próbuje się wydostać na powierzchnię. Nie wiem ile to trwa (jak pisz ze Michał) ale widziałem jakie duże i ostrożne pstrągi i głowatki zbierają takie

 

Rzeczywiście Twoje sanowe pstrągi nie mają w zwyczaju zjadać imago, głowacica żre z toni ale już piękne  klenie "na świniarni" zdarzało mi się łowić na suchą imitację.
Na "moich rzeczkach" pstrągi wręcz objadają się jętkami płynącymi po powierzchni i im dalej w rójkę tym bardziej. Znajdują sobie doskonałe dla siebie stanowiska i często czekają z otwartym pyskiem na jętki, które napływają na ich miejscówki.
Zanim jednak nastąpi ten czas, kiedy ryby zakumają, że bez wysiłku mogą zdobyć tłustą przekąskę, w pierwszych dniach rójki, zdarza im się agresywnie pogonić za wychodzącą jętką. Wtedy doskonałe są właśnie imitacje o jakich pisałem wcześniej. Robienie muchy, która ma imitować stadium pływającego owada zaraz po "wyjściu", nie ma dla mnie sensu, ponieważ ten moment jest zbyt krótki. Zgodzę się, że ryby atakują muchę na chwilę przed przepoczwarczeniem jednak robią to tylko dlatego, że obiekt ich ataku jest w tym czasie mocno mobilny. I właśnie dlatego muszka, aby była skuteczna w tym momencie, musi być odpowiednio zawiązana. Kawałek pokracznie uciętej pianki z wiosłami nie załatwi tutaj sprawy.
W załączniku podsyłam króciutki film, który w zeszłym roku nagrałem nad jedną z lubelskich rzek. Ten krótki materiał pokazuje ile trwa moment  "wyjścia" jętki majowej po tym jak stadium larwalne zetknie się z powierzchnią wody.


Użytkownik MichałZ edytował ten post 21 styczeń 2018 - 23:09


#3622 OFFLINE   Pluszszcz

Pluszszcz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 620 postów

Napisano 21 styczeń 2018 - 23:13

Odnosiłem się do muchy która pokazałeś i tego jak ją opisałeś, nie wnikając w sposób jej prezentacji. Jak by jętka tak miała wychodzić z wody, to nigdy by z niej nie odleciała...

 

Tomek, prawie trafiłeś w sedno. :) Część jętek nigdy nie odleci, bo ma problemy z przeobrażeniem, a część robi to zbyt wolno i zjadają je ryby. Reszta odleci w odpowiednim tempie. Trudny czas dla wędkarzy, bo w czasie wylotów subimago ryby nie chcą brać na suchą, a tyle ich lata ... :)


  • Guzu, Paweł Bugajski i Pisarz.......ewski Piotr lubią to

#3623 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1980 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 22 styczeń 2018 - 07:51

(...)
W załączniku podsyłam króciutki film, który w zeszłym roku nagrałem nad jedną z lubelskich rzek. Ten krótki materiał pokazuje ile trwa moment  "wyjścia" jętki majowej po tym jak stadium larwalne zetknie się z powierzchnią wody.
 

Świetny filmik, jednak ja na Pomerani łowie chyba w innych warunkach termicznych i "suszenie" skrzydełek u nas trwa zauważalnie dłużej, szczególnie na wieczór.


Użytkownik hi tower edytował ten post 22 styczeń 2018 - 07:52

  • jrps lubi to

#3624 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 22 styczeń 2018 - 10:21

Świetny filmik, jednak ja na Pomerani łowie chyba w innych warunkach termicznych i "suszenie" skrzydełek u nas trwa zauważalnie dłużej, szczególnie na wieczór.

Bo u nas jętki są jak messerschmitt'y i zanim te skrzydła wyschną - to ho,ho ho  ;)



#3625 OFFLINE   Pluszszcz

Pluszszcz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 620 postów

Napisano 22 styczeń 2018 - 10:54

Janusz, Wasze jętki są bardziej wyluzowane ... :)



#3626 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1297 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 22 styczeń 2018 - 12:04

Witam.

Na FB była ostatnio mała awantura gdy jeden calkiem znany muchotwórca zamieścił ni stąd ni z owąd trzy całkiem zgrabne muchi. Tyle że te muchi (wzory prastare, jeszcze Egipt pewnie i łowienie w Nilu pamietające ;) ) były tak banalnie proste i ubogie w ilość materiałów, że aż ... został odsądzony od czci i wiary przez innego muchotwórcę.

Napinka ze strony jednej była konkretna, wręcz chamska - jakieś bluzgi i słowa niekoniecznie po trzeźwemu chwalebne. Z drugiej strony poszła cięta riposta i reakcja do moderatora dyskusji ...

Mało sympatycznie się przez chwilę zrobiło przez taką napinkę w temacie kto co umi a kto ni ... i jak to robi a jak robić powinien.

Całe szczęście że na jerkbaitowym forum muchowym takich sytuacji nima ...  :P

 

A ja Wam powiem że jak prąd jest szybki w rzece to ryba ma w nosie czy coś płynie pod samą powierzchnią czy na niej albo czy też unosi się zaraz nad wodą. I czy ma jedno skrzydełko bardziej ...

I łoi konkretnie we wszystko co jej kole pyska leci.

Jak mi ktoś zazdrości takich gupich rybów to zapraszam niezmiennie żeby jętki zza koszuli powytrzepywać ... byle nie w maju. Bo ja to maju żadnej jętki jeszcze w życiu na oczy nie widziałem ...  :rolleyes:

Pozdrawiam.


  • Zielony, Pisarz.......ewski Piotr i Jarek B lubią to

#3627 OFFLINE   Siksa

Siksa

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 395 postów
  • LokalizacjaRzeszów

Napisano 22 styczeń 2018 - 12:31

Faktycznie na lubelszczyźnie w upalny, wietrzny dzień jętki wylatują w ciągu kilku sekund. Ryby nawet czasu nie mają żeby je skasować. Ale jak już zacznie padać, sytuacja się zmienia. Jętki potrafią płynąć bardzo długo, a ryby dostają amoku. 3 lata temu trafiłem na takiego zawodnika, który zbierając owady, bardziej przypominał atakującego bolenia, niż ostrożnego pstrąga. Półmetrowe bryzgi wody, fale na całą szerokość rzeki, a ryba atakowała co 15 sekund. Do tej pory żałuję, że nie nagrałem filmiku z tego spektaklu. 



#3628 OFFLINE   Pluszszcz

Pluszszcz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 620 postów

Napisano 22 styczeń 2018 - 12:44

To chyba zależy od tego które stadium owada ryby zjadają. Subimago musi szybko uciekać z wody, żeby gatunek przetrwał i ryby też muszą się śpieszyć.



#3629 OFFLINE   MichałZ

MichałZ

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 651 postów

Napisano 22 styczeń 2018 - 13:12

Witam.

Na FB była ostatnio mała awantura gdy jeden calkiem znany muchotwórca zamieścił ni stąd ni z owąd trzy całkiem zgrabne muchi. Tyle że te muchi (wzory prastare, jeszcze Egipt pewnie i łowienie w Nilu pamietające ;) ) były tak banalnie proste i ubogie w ilość materiałów, że aż ... został odsądzony od czci i wiary przez innego muchotwórcę.

Napinka ze strony jednej była konkretna, wręcz chamska - jakieś bluzgi i słowa niekoniecznie po trzeźwemu chwalebne. Z drugiej strony poszła cięta riposta i reakcja do moderatora dyskusji ...

Mało sympatycznie się przez chwilę zrobiło przez taką napinkę w temacie kto co umi a kto ni ... i jak to robi a jak robić powinien.

Całe szczęście że na jerkbaitowym forum muchowym takich sytuacji nima ...  :P

 

A ja Wam powiem że jak prąd jest szybki w rzece to ryba ma w nosie czy coś płynie pod samą powierzchnią czy na niej albo czy też unosi się zaraz nad wodą. I czy ma jedno skrzydełko bardziej ...

I łoi konkretnie we wszystko co jej kole pyska leci.

Jak mi ktoś zazdrości takich gupich rybów to zapraszam niezmiennie żeby jętki zza koszuli powytrzepywać ... byle nie w maju. Bo ja to maju żadnej jętki jeszcze w życiu na oczy nie widziałem ...  :rolleyes:

Pozdrawiam.

Zgodzę się z Tobą w 100%. Postawiona obrotówka black furry w prądzie podczas wylotów majówek, skusi pstrąga, ale nie będzie to okaz.
Pstrągi w tym dla siebie pięknym czasie, jeśli już wystarczająco się rozkręcą, atakują prawie wszystko co rozmiarem, kształtem przypomina owada.
Ja nie neguje tego, że na to co zostało tutaj zaprezentowane ryby nie da się złowić, bo pewnie się da, ale dla mnie to nie jest jętka majowa, tylko ćma.

Co do twórców much. Trudno spodziewać się czegoś błyskotliwego od typowego " środowiskowego konsumenta" spod znaku squirmy worms. Dla niektórych świat muchy zaczyna się na srebrnym kasku wolframowym a kończy na różowym i to jest smutne.
Bywało tak, że jeden z błyskotliwszych fejsbukowych userów, na zadanie pytanie, co to jest wędka dwuręczna, odpowiadał: to takie coś, że jak masz krzaki za plecami to lepiej rzucać.
Ja w takich sytuacjach mówię sobie, heja banana ihaaaa i do przodu ;-)

 


Użytkownik MichałZ edytował ten post 22 styczeń 2018 - 13:26

  • Tomek Wielgus, Jarek B i DominikSy. lubią to

#3630 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1297 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 22 styczeń 2018 - 13:28

Witam.

Czy jętka czy ćma ... Pterygota ...

Pozdrawiam.


Użytkownik Forest-Natura edytował ten post 22 styczeń 2018 - 13:39


#3631 OFFLINE   MichałZ

MichałZ

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 651 postów

Napisano 22 styczeń 2018 - 13:47

Witam.

Czy jętka czy ćma ... Pterygota ...

Pozdrawiam.

Black furry od meppsa też jest uskrzydlona
pozdrawiam



#3632 OFFLINE   Zielony

Zielony

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 495 postów
  • LokalizacjaNiedrzwica

Napisano 22 styczeń 2018 - 19:03

Skoro już tyle o tej majowej jętce to mnie się takie dość proste sprawdzają

9bb744f8eaf16ed2med.jpg

Widziałem też takie szczególne pomorskie wzory mało realistyczne ale nie pozbawione pomysłu. Były szalenie skuteczne! Ale to już inna historia.


  • Janusz Wałaszewski, marian-56, Pisarz.......ewski Piotr i 4 innych osób lubią to

#3633 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1980 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 22 styczeń 2018 - 19:07

a można z profilu? ;)



#3634 OFFLINE   Zielony

Zielony

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 495 postów
  • LokalizacjaNiedrzwica

Napisano 22 styczeń 2018 - 19:20

Proszę bardzo

c8ecfcb26265bf61med.jpg

Pozdrawiam :)



#3635 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 22 styczeń 2018 - 19:55

Piotr tułów wygląda jak robota Piotrka Chybiły :) .


  • Zielony lubi to

#3636 OFFLINE   Zielony

Zielony

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 495 postów
  • LokalizacjaNiedrzwica

Napisano 22 styczeń 2018 - 20:16

Jętki Piotrka Chybiły ładniejsze są! Zresztą nie tylko jętki wiąże znakomite.


  • trout master lubi to

#3637 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 22 styczeń 2018 - 20:23

Jętki Piotrka Chybiły ładniejsze są! Zresztą nie tylko jętki wiąże znakomite.

Mam trochę jego wyrobów w pudełkach. Teraz mniej kręci bo chłopaki mu czas zapełniają :) .



#3638 OFFLINE   Tomek.M

Tomek.M

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3676 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Tomek

Napisano 22 styczeń 2018 - 20:35

Akurat nie o takie jętki poszło, ale nie mam ochoty kopać sie z koniem. Wolę tą energie wykorzystać na bardziej ambitne zajęcia.

#3639 OFFLINE   wiwaldi1970

wiwaldi1970

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 640 postów
  • Lokalizacjapomorskie/Warszawa

Napisano 22 styczeń 2018 - 21:12

Witam.

Na FB była ostatnio mała awantura gdy jeden calkiem znany muchotwórca zamieścił ni stąd ni z owąd trzy całkiem zgrabne muchi. Tyle że te muchi (wzory prastare, jeszcze Egipt pewnie i łowienie w Nilu pamietające ;) ) były tak banalnie proste i ubogie w ilość materiałów, że aż ... został odsądzony od czci i wiary przez innego muchotwórcę.

Napinka ze strony jednej była konkretna, wręcz chamska - jakieś bluzgi i słowa niekoniecznie po trzeźwemu chwalebne. Z drugiej strony poszła cięta riposta i reakcja do moderatora dyskusji ...

Mało sympatycznie się przez chwilę zrobiło przez taką napinkę w temacie kto co umi a kto ni ... i jak to robi a jak robić powinien.

Całe szczęście że na jerkbaitowym forum muchowym takich sytuacji nima ...  :P

 

A ja Wam powiem że jak prąd jest szybki w rzece to ryba ma w nosie czy coś płynie pod samą powierzchnią czy na niej albo czy też unosi się zaraz nad wodą. I czy ma jedno skrzydełko bardziej ...

I łoi konkretnie we wszystko co jej kole pyska leci.

Jak mi ktoś zazdrości takich gupich rybów to zapraszam niezmiennie żeby jętki zza koszuli powytrzepywać ... byle nie w maju. Bo ja to maju żadnej jętki jeszcze w życiu na oczy nie widziałem ...  :rolleyes:

Pozdrawiam.

Trochę już czasu poławiam na muchę. Najbardziej na suchą , bo lubię się rozkoszować spektakularnym braniem z rozbryzgiem wody. Były to ryby podczas rójek różnych gatunków owadów, najważniejsze to być często nad wodą, aby poznać zwyczaje ryb. Pewnie podczas jętkowych wylotów jest najłatwiej na okazy gatunku, o którym się tutaj rozpisujemy. Rybki zbierają wszystko co jest na powierzchni wody. A wystarczy czasami przytopić muchę i można się zdziwić. Co do nazwy to bardziej "przy-czerwcowa", co do receptury każdy region ma swoje topowe wzory.


  • Zielony i trout master lubią to

#3640 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1978 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 22 styczeń 2018 - 21:31

. Trudny czas dla wędkarzy, bo w czasie wylotów subimago ryby nie chcą brać na suchą, a tyle ich lata ... :)

W punkt Pluszszcz.

Szczególnie San odpowiada temu opisowi, nigdy i nigdzie nie spotkałem tak wybrednych ryb.Koła sugerują użycie suchej, a tu d...a.

Często zjadane są wylęgające się , one i tylko one.

Znajdują się na granicy wody i powietrza, kółko z którego wylatuje "nietrafiona jętka" najlepszym dowodem na to co się dzieje...

Co wtedy? Starałem się to opisać tu- http://jerkbait.pl/b...nimfa-pod-prąd/