Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Bolenie 2009


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1616 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 21 kwiecień 2009 - 22:01

Przepis o zakazie łowienia boleni w kwietniu chyba ... jest lekko przesadzony ale stosować się trzeba - ja też czekam, mimo, że oczywiście korci ale ... ładnie wszystko przyszykowałem i czekam.

#42 OFFLINE   Krzysiex

Krzysiex

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 99 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 22 kwiecień 2009 - 06:38

Nie jestem ichtiologiem, ale słyszałem właśnie że okres ochronny bolenia jest bez sensu ze względu na to że boleń w kwietniu już się nie trze, prawda to?

Jeżeli powyższe jest prawdą to chyba nie ma nic złego w nastawianiu się na Bolenie w kwietniu i ich wypuszczanie.

Nie chcę być źle zrozumiany, czy okres ochronny by był czy też nie to i tak bym bolenie wypuszczał, natomiast widząc samice ociekające ikrą poczekałbym, ąż się wytrą do następnej zasiadki na bolenia. Natomiast, jeżeli bolenie ze względu na ich biologie w kwietniu są dawno wytarte to nie rozumiem co jest złego w ich łapaniu i wypuszczaniu.

Bardzo proszę o odpowiedź.

#43 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3756 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 22 kwiecień 2009 - 07:00

RAPR mówi wyraźnie, że rybę złowioną w okresie ochronnym należy wypuścić. Tak wiec jest pewnym, że pod pojęciem „połów” autorzy rozumieją odłowy, czyli zabieranie złowionych ryb. Nonsensem jest zabranianie łowienia dla łowienia ponieważ takiego przepisu nie można wyegzekwować jeśli nie ma zakazu spinningowania. Tylko zakaz blokuje łowienie. Termin tarła zależy od kilku czynników, temperatury, długości dnia, poziomu wody. U nas bolenie trą się w marcu. Osobiście uważam, że stosujący C&R powinni tylko unikać łowienia w okresie tarła. Jeśli chce się naprawdę chronić ryby to należy zmniejszyć limity a okres ochronny powinien być jednoznacznie określony jako czas w którym nie wolno zabierać złowionych ryb. Obejmować on powinien okresy kiedy raby są bardzo podatne na łowienie czyli wiosna i jesień. Takie podejście to promowanie C&R.

#44 OFFLINE   Krzysiex

Krzysiex

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 99 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 22 kwiecień 2009 - 07:17

Ja bym jeszcze dodał wymiary widełkowe...

A w zasadzie, to gdyby zakazano zabierania jakichkolwiek ryb z łowiska przez cały rok, to też bym się nie obraził:P

Mniej mięsiarstwa nad wodą i ogólnie przepisy uproszczone na tyle, że problem pamiętania wymiarów i okresów dla niektórych rozwiązałby się sam:)

#45 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3756 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 22 kwiecień 2009 - 07:26

Na temat widełek mięliśmy długą wyczerpująca dyskusję. Ja trwam przy swoim. Od widełek okazów przybędzie tyle co kot napłakał. Okazy to ryby u schyłku życia. Trzeba dbać o to aby przybywało nowych. To zależy od tego jak dużo ryb będzie miało szanse zostać okazem. To nie tylko utrzymywanie populacji na wysokim poziomie ale też dbanie o bazę pokarmową. Jak będzie trwał wyżynanie białej ryby to nic nie pomoże. Tylko kompleksowe podejście to tematu daje dobre rokowania. Amen.

#46 OFFLINE   Krzysiex

Krzysiex

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 99 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 22 kwiecień 2009 - 07:30

Bardziej mi chodzi o to, że ryby okazowe należy traktować jako żywe pomniki przyrody i z należytą ostrożnością oraz szacunkiem powinny wracać do wody.

Pomijając już kwestię, że są podobno niesmaczne...

#47 OFFLINE   pirania74

pirania74

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1068 postów
  • LokalizacjaPOLSKA

Napisano 22 kwiecień 2009 - 07:37

Bardziej mi chodzi o to, że ryby okazowe należy traktować jako żywe pomniki przyrody i z należytą ostrożnością oraz szacunkiem powinny wracać do wody.

Pomijając już kwestię, że są podobno niesmaczne...


Młody rocznik danego gatunku, w tym przypadku bolenia również ma szanse stać się OKAZEM i żywym pomnikiem przyrody Dlatego wskazane jest wypuszczać wszystko bez względu na to, jaka ryba jest duża B) Tu na forum było opisanych kilkanaście przypadków złowienia rokrocznie tej samej ryby i rokrocznie większej jak poprzednio. Również w WŚ (numeru nie pamiętam) jest artykuł Bertusa Rozmeijera na ten temat, jak to w tym samym miejscu kilkunastu wędkarzy prawie co rok złowiło tego samego szczupaka, już znacznie większego jak poprzednio Jak wspomniał @Robert, baza pokarmowa również jest ważna...

#48 OFFLINE   Krzysiex

Krzysiex

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 99 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 22 kwiecień 2009 - 07:43

To że jest wskazane to ja wiem B) dlatego mam zamiar od tego roku wypuszczać wszystkie rybki, które złowie w tym roku...chyba że będę miał specjalne zamówienie od babci :o

Natomiast, jeżeli ktoś nie wie lub nie chce wiedzieć że jest to wskazane i ma zamiar zabierać wszystko na co mu pozwala regulamin to dla mnie priorytetem byłoby zakazać zabierania okazów a na drugim mijscu ryb średnich.

#49 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 01 maj 2009 - 07:26

Gruba kreska pod spodem oznacza :D rozpoczęcie sezonu w Polsce. Jestem ciekawy jak sezon się rozpoczął. Dajcie znać.


________________________ BOLENIE 2009 PL _________________________

#50 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3756 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 01 maj 2009 - 07:50

Byłem rano. Nieźle wieje :angry: Woda martwa. Ale to wiosna, więc wszystko możliwe :D
.

Załączone pliki

  • Załączony plik  Asp01.jpg   89,12 KB   906 Ilość pobrań


#51 OFFLINE   Redzi

Redzi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1866 postów
  • LokalizacjaBolenie nad Wisłą

Napisano 01 maj 2009 - 08:02

no cóż Robert ładne otwarcie ja dopiero wieczorem, a jutro cały dzień :D choć jutro może być tłok nad wodą, ale jakoś damy sobię radę :D

#52 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 01 maj 2009 - 08:24

:D ja zaraz startuję :D ale dopiero jutro otwarcie

#53 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3756 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 01 maj 2009 - 08:34

Ja zaraz wracam nad wodę tylko zabiorę narzędzia bo musze wyprostować jeden prototyp <_<

#54 ONLINE   tofik

tofik

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2132 postów
  • LokalizacjaPyrlandia
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Adamek

Napisano 01 maj 2009 - 08:45

ja już też zjechałem, wygląda na to że wieczory są zdecydowanie lepsze. od 6-9 totalna cisza na wodzie i jeszcze wiatr się obrócił i dmucha z północy :angry: no nic,przede mną jeszcze chyba 2 tury dziś tzn ok 12 i od 19 do zmroku :o pocieszający fakt jest taki że mało ludzi nad wodą, pewnie moczą kije na jeziorach :mellow:

#55 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3756 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 01 maj 2009 - 08:54

pocieszający fakt jest taki że mało ludzi nad wodą, pewnie moczą kije na jeziorach :mellow:

Kart nie popłacili :lol:

#56 ONLINE   tofik

tofik

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2132 postów
  • LokalizacjaPyrlandia
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Adamek

Napisano 01 maj 2009 - 09:18

nie popłacili bo im się karta w zeszłym roku nie zwróciła :lol: @robert tak z ciekawości... ile cm ma sztuka ze zdjęcia???????? bo jak sobie na oko policzyłem długość przynęty w stosunku do ryby to mi wyszło że coś ok 80cm ma ten fish :huh:

#57 OFFLINE   Tomek_N

Tomek_N

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1229 postów
  • LokalizacjaFrankfurt nad Menem

Napisano 01 maj 2009 - 09:39

Piekna ryba! Ja tez zaraz jade! :D

#58 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3756 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 01 maj 2009 - 09:43

Niestety zabrakło kilka cm. Był za to nieźle spasiony co świadczy o tym, że ryby sobie od dłuższego czasu nieźle podjadają. Pewnie im ktoś podkablował, że pierwszego maja zaczyna się sezon i trzeba będzie uważać co się połyka :lol: W sumie to dobrze, że dziś słabo biorą bo w całym kraju zawody na „żywej rybie”.

#59 OFFLINE   ginel

ginel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 716 postów
  • Imię:Jacek

Napisano 01 maj 2009 - 10:08

Ja zaraz wracam nad wodę tylko zabiorę narzędzia bo musze wyprostować jeden prototyp <_<

Co tam się u was dzieje w Połańcu. Pochody pierwszomajowe wróciły do łask?:):D
Fajny bolek.
Ja odpuszczam dziś, byłem wczoraj nad rzeką poobserwować i trochę za tłoczno. Podczas obserwowania padło kilka kleni.Jak wszystko pójdzie dobrze to bolki jutro.Życzę wszystkim powodzenia.


#60 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3756 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 01 maj 2009 - 10:20

Ginel, chyba nie uwierzyłeś, że Bolek z Danką komunizm obalili :lol: Obstawone brzegi i brak ryb to tylko potwierdza.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych