Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Cała prawda o zestawie na sandacza


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
76 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   JanuszD

JanuszD

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 518 postów
  • LokalizacjaLubartów - Jelenia Góra

Napisano 06 kwiecień 2015 - 14:09

Nawet na całkiem delikatny sprzęt wyholujemy dużą rybę jeśli unikniemy zaczepów jednak nie o to chodzi. Jeśli ryba ma być wypuszczona liczy się również czas jaki nam to zajmie, długotrwałe męczenie tak dużego szczupaka, bo jak się domyślam na tak cienkiej plecionce nie wypompowałeś go w 2-3min. to znęcanie się nad rybą i wiele wspólnego z etyką wędkarską niestety, ale nie ma.

Co innego jeśli to był przyłów przy okoniowaniu, ale bez przyponu pewnie by Ci się to nie udało więc zakładam, że przypon chroniący przed zębami był i musiałeś się szczupaka spodziewać.

Tomek spoko, plecionka pod zębatym, jak pisał kolega miała 0,8. To pewnie ze 100lb, więc i na klatę z zacięcia można go było lądować ;)



#42 OFFLINE   lamiglas87

lamiglas87

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 287 postów
  • LokalizacjaPałuki/WLKP
  • Imię:Radek
  • Nazwisko:W

Napisano 06 kwiecień 2015 - 14:57

I tu sie mylisz kolego bo snadacza wypompowalem w jakies 3-4 min no a fakt ze se szczupakiem bylo to jakies 7-8 min ale w ani tu nie mialem przyponu ani tu bo szczupak byl idealnie zaciety w gorna warge na samym srodku pyska fakt ze byl to przylow przy okoniach i mozna tu mowic o szczesciu tylko nie bardzo wiem co grubosc plecionki ma wspolnego z etyka wedkarska :rolleyes:


  • bony20 lubi to

#43 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 06 kwiecień 2015 - 17:17

Tomek spoko, plecionka pod zębatym, jak pisał kolega miała 0,8. To pewnie ze 100lb, więc i na klatę z zacięcia można go było lądować ;)

Faktycznie nie doczytałem precyzyjnie. Linka 0,8mm to już konkret suma można atakować. Zwracam honor "szczęśliwemu" łowcy. Takiej pletki to i byle szczupak nie przegryzie, a nawet jeśli łyknie głębiej to przecież może mu się ułożyć między zębami :)


  • kostom63 i Relax lubią to

#44 OFFLINE   Krzysztof W

Krzysztof W

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 28 postów

Napisano 06 kwiecień 2015 - 17:49

"nie bardzo wiem co grubość plecionki ma wspólnego z etyka wędkarską"  - widać...



#45 OFFLINE   lamiglas87

lamiglas87

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 287 postów
  • LokalizacjaPałuki/WLKP
  • Imię:Radek
  • Nazwisko:W

Napisano 06 kwiecień 2015 - 18:50

Widze ze nic madrego nie umiecie napisac a o zupie wy o d.... widac  :lol:a to, ze wy zeby wyholowac sandacza 1,5 kg potrzebujecie plecionki 20 lb to juz wasza sprawa wkoncu jestescie etycznymi wedkarzami  :lol: gratuluje wiedzy i kto tu mowi o"na klatę z zacięcia można go było lądować" chyba te wasze sandacze 


Użytkownik lamiglas87 edytował ten post 06 kwiecień 2015 - 18:55


#46 OFFLINE   malinabar

malinabar

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 2310 postów
  • Lokalizacjapłd.-zach.
  • Imię:Bartek

Napisano 06 kwiecień 2015 - 22:19

Gwoli ścisłości kolega @lamiglas87 w swojej , kontrowersyjnej jak się okazało  :) , wypowiedzi ani razu nie posłużył się średnicą . Najpierw była mowa o wytrzymałości 10/12 lb a póżniej o plecionce PE 0,8 jak rozumiem - a to zdecydowanie nie 0,8 mm  :rolleyes: . Chiba , że wy tak dla jaj się spieracie  :P ...



#47 OFFLINE   Krzysztof W

Krzysztof W

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 28 postów

Napisano 06 kwiecień 2015 - 23:00

Tu nie chodzi o to jakiego sprzętu potrzebuje do wyciągnięcia ryby, może uda mi się wytłumaczyć Tobie coś, co ma średnica linki do etyki, a tak się składa że bardzo dużo bo im mocniejszy zestaw tym ryba krócej walczy o życie, więc skutki tego są mniejsze , ma większe szanse na przeżycie i chodzi tu też o szacunek do tej ryby chyba że cieszy Cie długie męczenie ryb i dla tego nie rozumiesz co ma wspólnego średnica linki do etyki,  a po za tym wszystkim, na lekkim zestawie nigdy nie poczujesz siły tej ryby bo nigdy nie będziesz jej mógł pociągnąć.



#48 OFFLINE   mdziam_78

mdziam_78

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1713 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marcin

Napisano 07 kwiecień 2015 - 07:43

Chyba co poniektórzy za bardzo się rozczulają i dorabiają zbędną ideologię do całego C&R. ... Tak ja też idąc w kwietniu na okonie liczę się z sumowym przyłowem i biorę linkę co najmniej 20lb do 3g-2" ... Litości
  • Maciej1979 lubi to

#49 OFFLINE   Negra

Negra

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3372 postów
  • LokalizacjaNiebo

Napisano 07 kwiecień 2015 - 14:27

Tu nie chodzi o to jakiego sprzętu potrzebuje do wyciągnięcia ryby, może uda mi się wytłumaczyć Tobie coś, co ma średnica linki do etyki, a tak się składa że bardzo dużo bo im mocniejszy zestaw tym ryba krócej walczy o życie, więc skutki tego są mniejsze , ma większe szanse na przeżycie i chodzi tu też o szacunek do tej ryby chyba że cieszy Cie długie męczenie ryb i dla tego nie rozumiesz co ma wspólnego średnica linki do etyki,  a po za tym wszystkim, na lekkim zestawie nigdy nie poczujesz siły tej ryby bo nigdy nie będziesz jej mógł pociągnąć.

Linka to jest element calego zestawu.To ze z mocniejsza linka mozna sobie pozwolic na bardziej silowy hol to zalezy czy mamy do tego odpowiedni kij.Wszytsko musi byc zgrane.Ja stosuje 10lb , zycze sobie takich ryb, ktorych hol musialby trwac dluzej niz 5 min na duzej rzece jaka jest ren.Mialem raz suma w nocy przy lowieniu sandaczy, z kotwiczek zrobil kokardki, linka wytrzymala.


  • mdziam_78 i Maciej1979 lubią to

#50 OFFLINE   Maciej1979

Maciej1979

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 357 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Maciej

Napisano 07 kwiecień 2015 - 14:59

Tu nie chodzi o to jakiego sprzętu potrzebuje do wyciągnięcia ryby, może uda mi się wytłumaczyć Tobie coś, co ma średnica linki do etyki, a tak się składa że bardzo dużo bo im mocniejszy zestaw tym ryba krócej walczy o życie, więc skutki tego są mniejsze , ma większe szanse na przeżycie i chodzi tu też o szacunek do tej ryby chyba że cieszy Cie długie męczenie ryb i dla tego nie rozumiesz co ma wspólnego średnica linki do etyki,  a po za tym wszystkim, na lekkim zestawie nigdy nie poczujesz siły tej ryby bo nigdy nie będziesz jej mógł pociągnąć.


Czyli cały sprzęt ul w piz....u, bo może uwiesić się metrówa? Parę sandaczy ponad 80 cm wytargałem na ul i szczupłego ponad 90 ,wszystkie odpłyneły w wyśmienitej kondycji.Nie robiłem im sesji zdjęciowych ,podbierak ,wychaczenie i do wody.Nie potrzebna była żadna reanimacja.
Jeśli chcemy być etyczni to przedewszystkim dajmy rybą sie wytrzeć w spokoju.
  • mdziam_78 lubi to

#51 OFFLINE   Krzysztof W

Krzysztof W

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 28 postów

Napisano 07 kwiecień 2015 - 15:19

Odpowiedziałem na pytanie co grubość plecionki ma do etyki, jeśli uważasz że holowanie ryby 1-2min to to samo co pół godziny to przykro mi, i na każdy sprzęt można wyholować prawie każdą rybę.



#52 OFFLINE   Maciej1979

Maciej1979

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 357 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Maciej

Napisano 07 kwiecień 2015 - 17:05

Czyli co?łowię pletką 0,10 to jestem nie etyczny?

Apeluje o rozwagę .

#53 OFFLINE   Krzysztof W

Krzysztof W

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 28 postów

Napisano 07 kwiecień 2015 - 18:22

Świadome łowienie delikatnym sprzętem dużych ryb jest nie etyczne, i przeczytaj jeszcze raz to co jest napisane powyżej, albo kilka razy.



#54 OFFLINE   mdziam_78

mdziam_78

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1713 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marcin

Napisano 07 kwiecień 2015 - 18:32

Co znaczy dużych ryb i delikatnym sprzętem.

 

Jeżeli masz na myśli Mosquito i plecioneczka #0,2 z nastawieniem sandacze, szczupaki 80+ to tak, głupota i brak szacunku dla ryb.

 

Ale jeżeli piszesz o celowym łowieniu sandaczy, szczupaków w przedziale 60-70cm, z niewielkim prawdopodobieństwem czegoś większego, na sprzęt o mocy 10-12lb to się nie zgadzam. Mógłbym łowić na linkę 15-20lb i odpowiedni kij, ale to chyba nie o to chodzi, żeby z armaty do komarów strzelać.


  • Negra lubi to

#55 OFFLINE   elmo

elmo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 487 postów

Napisano 07 kwiecień 2015 - 19:07

moje 3 grosze.

1) jesli chodzi o moc plecionki, to deklarowane moce w funtach (parametru US) to są moce są na węzłach. Jeśli zastosujemy łącznik bezwęzłwy to teoretycznie mamy prawie drugie tyle mocy http://www.aspius.pl...i/powerpro.html (ze wszystkimi konsekwencjami braku wezła - bo teoretycznie plećka może strzelić przy szczytówce. Praktycznie strzela na końcu bo zawsze gdzieś się obetrze/osłabi itp.) ()

2) jeśli ktoś stosuje mocną plećke na zaczepy żeby rozginać haki, to pytanie co potam z tym hakiem. Osobiscię wolę urwać gumę, niż prostować hak a potem żałować że mi spadła średnia ryba bo hak rozhartowany

3) jesli są sandacze w ilościach większych niż śladowe to i żyłka da radę - ruscy łoją i nie narzekają


Użytkownik elmo edytował ten post 07 kwiecień 2015 - 19:08


#56 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 07 kwiecień 2015 - 19:21

:clappinghands:



#57 OFFLINE   lamiglas87

lamiglas87

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 287 postów
  • LokalizacjaPałuki/WLKP
  • Imię:Radek
  • Nazwisko:W

Napisano 07 kwiecień 2015 - 19:40

Dokladnie, dla mnie tacy udawani C&R niech sie zchowaja panie Krzysztof W. A skoro nie masz pojecia o lowieniu to na prawde sie nie wypowiadaj bo tylko zamet siejesz. najechaliscie na mnie jakbym co njamniej  z siatka biegal a tu prosze teraz nie wiecie co powiedziec bo sa jednak ludzie ktorzy i sa etyczni i znaja sie na fachu Dzieki Grunwald 1980 i Maciej 1979 i elmo pozdro dla was bo widze nie tylko ja znam sie na sprzecie :)

A Tomek88 i Janusz D chyba w gacie narobili  :lol: bo jakos nie maja nic madrego do powiedzenia 


Użytkownik lamiglas87 edytował ten post 07 kwiecień 2015 - 19:48


#58 OFFLINE   Krzysztof W

Krzysztof W

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 28 postów

Napisano 07 kwiecień 2015 - 20:37

Ja nie powiedziałem że C&R jest dobre ani że stosuje tą zasadę. Ja na pewno nie znam się na sprzęcie,trzymam się prostych logicznych zasad doboru sprzętu, i nigdy nie powiem że umiem łowić ryby, ale Ty na pewno nie wiesz co ma wspólnego moc zestawu z etyką no no Szacun



#59 OFFLINE   Negra

Negra

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3372 postów
  • LokalizacjaNiebo

Napisano 08 kwiecień 2015 - 00:04

Chlopaki po co sie klocicie.Obie strony maja racje.Jedni lowia finezyjnie ale z odpowiednia rezerwa aby szybko wyholowac rybe a inni calkiem na grubo.Gdy sie okaze ze lowione ryby wymusza stosowanie mocniejszych zestawow to takie sie zastosuje.Niektorzy lowia klenie na 0.14 inni nie schodza ponizej 0.20, jezeli mocniejszy zestaw nie przeszkadza a delikatniejszy nie jest zbyt delikatny to o co chodzi :) niech kazdy lowi jak mu pasuje, zgodnie z wlasnym sumieniem.Pzdr wszytskich.



#60 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 08 kwiecień 2015 - 06:23

Dałem sobie spokój z komentowaniem postępującej w tej a nie inny sposób dyskusji pewnikiem, że niektórym nie przetłumaczysz, bo nie zrozumie a nawet jeśli zrozumie to brak obywatelskiej odwagi będzie zmuszał do brnięcia po same uszy ;)

Niestety żeby średni poziom forum był zachowany muszą trafiać się Ci powyżej tej średniej jak i Ci pseudointeligenckimi wypowiedziami starający się do niej aspirować. Piszący chociażby niby to po Polsku 

 

 

zchowaja panie Krzysztof W.

a o pozostałych swoich walorach udowadniają dopiero w wiadomości prywatnej.

 

 

Pewnych postaw już może nie ma sensu starać się zmienić. Sam kiedyś łowiłem zbyt cienko i po urwaniu ładnego szczupaka posłuchałem się głosów podobnych jakie ja teraz przedstawiam.

 

Moja chęć zaznaczenia doboru mocy zestawu nie była atakiem ad persona tylko głosem rozsądku dla potomnych czytających wątek, aby nie brali błędnych założeń jako wyznacznik i nie powielali błędów. Musimy pamiętać o tym, że to obszerne forum i czyta nas wielu młodych, którzy gotowi brać informacje w wątkach jako wyznacznik. Rola edukacyjna się kłania, trzeba brać odpowiedzialność z pisane teksty ;)

 

Ażeby już mój post nie był zlepkiem bezpodstawnych dywagacji wklejam link, w którym pewien ładny szczupak jest reanimowany 2min. a potem odpływa jakby się przyjrzeć prosto pod łódkę. Lepszych przykładów nie znalazłem, bo i któż chciałby przestawiać publicznie na filmiku wypuszczenie szczupaka, który zajechany holem już nie odpływa a takie sytuacje mają miejsce nie tylko w domyśle.