Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Echo z sonarem bocznym


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
50 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   nrt80

nrt80

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 303 postów

Napisano 08 marzec 2015 - 11:36

Pisząc o si w moim poście miałem na myśli side imaging, ogólnie sonar boczny.
Jak napisał Krzysztof, na 5 calach to bzdura. Najciekawsze rzeczy oglądałem z logów na kompie w domu. Teraz mam 8 cali, jest różnica, ale 10 11 12 cali to na pewno nie będzie za dużo. Dość powiedzieć ze o module wifi i tablecie myślę dość intensywnie.

#22 OFFLINE   nurek28

nurek28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1581 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 08 marzec 2015 - 12:07

Posiadam Hds 5 i  moduł wi-fi + tablet. Obraz nie jest na całości tylko jest okrojony do kwadratu.Kupiłem wi -fi do verticala.


Użytkownik nurek28 edytował ten post 08 marzec 2015 - 12:07


#23 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 08 marzec 2015 - 21:26

Wbrew pozorom zysk z sonaru bocznego polega na tym, że możemy za jego pomocą określić położenie obiektu. Wiemy czy jest on po stronie lewej, prawej lub pod łodzią. Żaden inny sonar nie jest w stanie tego pokazać. Jeżeli na sonarze klasycznym, CHIRP , HDI, DSI, DI zobaczycie dwa obiekty to nigdy nie wiemy czy są oba po lewej, oba po prawej, jeden po lewej drugi po prawej. SI ten problem załatwia. Całkowita nieprawda .

Całkowicie nieprawdziwa informacja że "żaden inny sonar nie jest w stanie tego pkazać " . Sprawę załatwia obrotowy sonar Humminbirda "Humminbird 360° Transducer Deployment System " gdzie lokalizację ryb oraz ukształtowanie dna uzyskujesz nawet stojąc na kotwicy, ponieważ głowica obraca się jak radar i informacje są przekazywane w czasie rzeczywistym , to co uzyskujesz na SI to informacja bardzo spóźniona ponieważ do jej uzyskania potrzebne jest przemieszczanie łodzi co nieraz może bardzo utrudnić wędkowanie .

 

https://www.youtube....h?v=oNvcLra8KGY

https://www.youtube....h?v=an5XH7YNzvg

https://www.youtube....h?v=v3wUeYtsctk


Użytkownik mrWhite7 edytował ten post 08 marzec 2015 - 21:41


#24 OFFLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1956 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 08 marzec 2015 - 21:59

A widziałeś zapis w formie kołowej na ekranie i co na nim widać ? Dobre do obrazowania dużych i bardzo dużych obiektów poza tym praktycznie bezużyteczne. 



#25 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 09 marzec 2015 - 00:24

Nie chcę wywoływać jakiś napięć , kłótni czy innych niezdrowych emocji, ale muszę przyznać że znowu mijasz się z prawdą .Piszesz że "Dobre do obrazowania dużych i bardzo dużych obiektów poza tym praktycznie bezużyteczne." to nie jest uczciwa opinia .Ten system jest dobry do obrazowania zarówno dużych jak i małych obiektów w tym ryb . Echosonda obrazuje promień do 300 ft czyli prawie 100 m średnicy po 50 m na stronę  i głębokości do 45 m z tym że można samemu ustawić promień i strefę obrazowania i obraz jest porównywalny do bocznego sonaru (boczny ma zakres do 480 ft czyli 240 ft na stronę odpowiednio 160m i 80 m ) z tym że aby uzyskać w miarę poprawny obraz trzeba się poruszać łodzią . Mam właśnie taki sonar ,co prawda będę go testował dopiero w kwietniu lub  maju ale zarówno prezentacja na sucho daje dobre wyobrażenie co do możliwości sonaru to filmy na youtube utwierdziły mnie w przekonaniu że jest to bardzo wartościowy i pomocny sprzęt. Doskonale widać zarówno duże jak i małe ryby i dokładną konfigurację terenu . Po sezonie jak poznam możliwości całego systemu to opiszę jakie wrażenia ale nigdy nie pozwoliłbym sobie o jakieś opinie jeszcze przed testowaniem sprzętu co ty robisz bo skoro autorytatywnie piszesz  o bocznym sonarze SI ""żaden inny sonar nie jest w stanie tego pokazać " to mniemam że nie masz pojęcia o " "Humminbird 360° Transducer Deployment System "

Jeżeli chcesz sobie wyrobić jakieś zdanie co do możliwości tego sprzętu to zapraszam do obejrzenia filmu o polowach Wolleyes (odpowiedniki naszych sandaczy) przy pomocy właśnie tego sonaru

https://www.youtube....h?v=SjNIKqTpZmE

Filmów jest bardzo wiele ale podlinkuje jeszcze jeden filmik dajacy jako taki obraz co ten system potrafi i jak obrazuje ryby , ukształtowanie dna oraz rożne tricki i ustawienia.

https://www.youtube....h?v=3ADU7HS46zQ


Użytkownik mrWhite7 edytował ten post 09 marzec 2015 - 00:56


#26 OFFLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1956 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 09 marzec 2015 - 07:13

Oskarżasz mnie, że nie mam pojęcia ale ty już masz pojęcie po obejrzeniu filmików na youtube ? Rozumiem, że jesteś w stanie euforii po zakupie ale odsyłanie do filmików, bez przesady.
Najpierw piszesz, że nie pozwoliłbyś sobie na wyrażanie opinii przed testowaniem a potem to właśnie robisz ( no chyba, że testowanie w trybie demo też się liczy)

Czekamy na zrzuty ekranowe z twojego urządzenia, to będzie wymierne. Moją intencją było tylko wskazanie że system 360 wymaga dużych ekranów a takich użytkownicy nie mają wiele. Nie wspominam nawet o cenie samego sonaru 360, która jest dla znakomitej większości użytkowników forum zaporowa. Pozostaje tylko się cieszyć, że ktoś zaprezentuje nam wszystkim możliwości tego urządzenia jako praktyczny użytkownik. Bo ja swoje opinie o Side Imaging budowałem przez kilka lat użytkowania w różnych warunkach.



#27 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 09 marzec 2015 - 09:18

Źle zrozumiałeś mój wpis , po pierwsze nikogo o nic nie oskarżam tylko stwierdzam fakt że nie miałeś pojęcia o takim urządzeniu skoro piszesz o sonarze SI "żaden inny sonar nie jest w stanie tego pokazać "

Po drugie na razie nie odczuwam żadnej euforii , pożyjemy zobaczymy . Po trzecie przed sprawdzeniem w realu nie wypowiadałbym się tak kategorycznie jak ty o przydatności czegokolwiek, a stawiam sprawę uczciwie, sprawdzę to opiszę a z tego co oglądałem w necie oraz z programu demo wyciągam wniosek że nie jest tak jak piszesz . Jeżeli chodzi o twoją intencję to jest ona zasadna i im mniejszy ekran tym gorsza jakość obrazu i mniej szczegółów ale też jest na to sposób , można  obszar przeszukiwania zawęzić do wycinku koła i zmniejszyć promień a co za tym idzie zasięg sonaru .Posiadam Humminbirda 999CXI HD SI COMBO więc myślę że zapewni wyraźny obraz.  Jeżeli budowałeś sobie opinię o SI parę lat i znajdujesz ten system jako pomocny i dobry to  technologia 360 st jest jeszcze lepsza i wręcz rewolucyjna ponieważ do poprawnego obrazu otoczenia łódź może stać w miejscu na kotwicy i otrzymasz obraz otoczenia w czasie rzeczywistym co jest niemożliwe w przypadku systemu SI . Jak już pisałem całą robotę wykonuje obrotowa głowica . Oczywiście wstawię zrzuty ekranu i podyskutujemy o przydatności urządzenia.



#28 OFFLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1956 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 09 marzec 2015 - 09:36

Nie zostałem przekonany do zakupu. A to znaczy, że nadal mam wątpliwości do celowości stosowania. Przerażają mnie również gabaryty tego urządzenia a tym samym wątpliwa mobilność. Być może parametry użytkowe będą powalające ale jak mam to zabierać na łowiska ze sobą ? Musiałbym za każdym razem targać np. do Norwegii czy Szwecji swoją łódź bo żaden miejscowy właściciel nie pozwoli mi wiercić w jego łodziach. 

Okaże się, że mamy do czynienia z technologią która nie znajdzie w naszej rzeczywistości szerokiej rzeszy użytkowników tak jak SI ( a może znajdzie  :huh: ) a tym samym będzie marginalna a w zasadzie pomijalna. A być może już firmy pracują nad na tyle kompaktową wersją, że faktycznie zawojuje naszą wędkarską rzeczywistość ?

Jak na razie znam w Polsce tylko jedną osobę, która zakupiła takie urządzenie (twoje się nie liczy - Hamburg) ale znam również wiele takich które oczekują na opinie innych użytkowników tego cudu techniki.

Na dzisiaj gratuluję zakupu i czekam na opinie z użytkowania.


  • dario69 lubi to

#29 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 09 marzec 2015 - 10:12

Jeżeli chodzi o gabaryty to są znaczne .W wersji złożonej ponad 80 cm i spora waga około 15 kg co może nieco szokować jeżeli chodzi o przetwornik.Pytasz jak zabierać na łowisko ....hmmm , można przed wyjazdem zapiąć do łódki a jak wybierasz się bez łodzi i będziesz wypożyczał to zmieści się do bagażnika :) Wiercić łodzi nie potrzeba , wystarczy dokupić specjalny uchwyt zapinany na pawęż i gotowe . Szokuje cena uchwytu bo ja płaciłem około 300 euro + cło i waga 5 kg, jest możliwa tańsza wersja i można zakupić przetwornik zapinany na silnik elektryczny i dokupić na eBay zapięcie pod silnik elektryczny ,dotoczyć tuleję adapter dopasający średnicę i otrzymamy duszo tańszą wersję ponieważ przetwornik zapinany na elektryczny silnik jest tańszy o około 400 dolców od wersji na pawęż. Odchodzą koszty uchwytu na pawęż a aluminiowy uchwyt pod elektryka kosztuje około 50 dolców. Obie wersje mobilne :) Jest trzecia możliwość to system 360 st imaging pod silnik elektryczny Minn Kota i właściwy silnik elektryczny MK i nic nie trzeba dorabiać tylko zapiąć ,spuścić MK do wody i łowić .Wersja zapinana na silnik elektryczny jest dużo lżejsza i waży tylko 8kg ale nieco dłuższa bo 88 cm co nie jest taką długością która uniemożliwia transport .

a59cf187f99c742agen.jpga9c7ba37668c96fbgen.jpg

 

Uchwyt do wersji zapinanej na pawęż.


Użytkownik mrWhite7 edytował ten post 09 marzec 2015 - 10:42


#30 OFFLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1956 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 09 marzec 2015 - 10:52

To jednak ( na razie ) zostanę przy 998c.



#31 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 09 marzec 2015 - 11:12

Ta wersja echosondy którą posiadasz umożliwia podpięcie przetwornika 360 imaging i nie trzeba z niczego rezygnować

#32 OFFLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1956 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 09 marzec 2015 - 11:41

Wiem, że jest taka możliwość. Jenak proporcje ekranu zbliżone do kwadratu, np 1198/1199 dają lepsze wykorzystanie powierzchni ekranu przy wykresie w formie koła.



#33 OFFLINE   ROOS

ROOS

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 403 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza
  • Imię:Ryszard

Napisano 09 marzec 2015 - 12:23

wszystkie nowe systemy są zaj...te tylko nie każdy ma super łódź żeby je na niej montować na stałe, hamerykańce mają łodzie że hoho a my przeważnie pontoniki (bez urazy też mam). powiem tak, początki z sondami też tak było, że człowiek się patrzył jak szpak w wiadomo co, wciskał, oglądał, napalał się na pikanie jak się coś pojawiło, piknęło, zamiast łowić - np teraz nie mógł bym sobie pozwolić na stratę czasu i opcję kuszenia mnie przez ekran z super systemu (bo coś pokazał), wolałbym połowić na maxa :D jak dożyje chwili, że kasa będzie i ryby będą to pewnie też taki bajer będę chciał mieć. to co poda wodą (ryby) nie zawsze chce współpracować, możemy je widzieć na różnych sprzętach a one jak nie będą chciały to nie wezmą

nie wiem czy to off czy nie ale Panowie każdy ma swoje racje, będzie dobrze :D



#34 OFFLINE   kotwitz

kotwitz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2378 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Kamil

Napisano 10 marzec 2015 - 23:52

Od jakiegoś czasu używam 798cisi, wcześniej miałem 788 i powiem szczerze, że łowiłem dużo więcej ryb z tą słabszą ale tylko dzięki temu, że spędzałem na wodzie praktycznie każdy wolny czas :) 
A tak serio, boczny sonar jest świetny. To co wydawało mi się np. małym dołkiem okazywało się długim zatopionym rowem z którego zdejmowałem ryby. Stare drogi czy inne ciekawostki znajdujące się na dnie bez SI to o wiele więcej czasu na ich rozpoznawanie, do tego właśnie mi to służy. Przydaje się bardzo kiedy jestem na nowej wodzie. Jedynym minusem jest prędkość z jaką trzeba płynąć by dość dokładnie pokazywało. Na rybach się z reguły nie skupiam. Oceniam miejscówki i +/- wiem czego i gdzie mogę się spodziewać bo przecież wiem na jakiej jestem wodzie i z reguły nastawiam się na konkretny gatunek ryby. 


  • flower lubi to

#35 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 12 marzec 2015 - 12:23

Panowie, nie to zebym cos podwazal albo co gorsza wysmiewal ale....do watku pasuje mi idealnie wypowiedz jednego z kolegow, ktora popelnil w trakcie jakiejs prezentacji aktualnej nowosci echosondowej.

Gosc, ktory przedstawial walory urzadzenia, wszedl juz na wysokie C, gdy padlo stwierdzenie: "..dobra, biore to za te xxxxx zl pod 1 warunkiem - zagwarantujesz pan, ze bede lowil 3 razy tyle ryb.."

 

Natomiast dodajac do tego wymiar racjonalny i sprawdzony w praktyce - wiele razy zlapalem sie na tym, ze wykorzystuje w sondzie 1no ustawienie. I czesto byly to dni, kiedy polowilem...czyli wyglada na to, ze bylo tak, ze nie mialem czasu "bawic sie".

A odwrotnie? Tego niestety nie jestem w stanie sprawdzic...



#36 OFFLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1956 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 12 marzec 2015 - 13:57

Jasne, gdyby w wodzie były ryby to niepotrzebne byłby echosondy. Też tak uważam. Tylko, że skoro są potrzebne coraz lepsze echosondy i jest na nie zapotrzebowanie to znaczy, że nie ma .... ryb  :)



#37 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 12 marzec 2015 - 14:07

Czasy sie zmienily. Dawniej sondy by sie przydaly, z tym, ze rybi ruch mozna bylo juz zaobserwowac na powierzchni.....a dzisiaj? No coz, odwiedzilem niedawno kilka miejsc pamietanych z dawniejszych czasow - bez komentarza...

Natomiast odnosnie tego, co jest potrzebne i na co jest zapotrzebowanie....to wszystko dzis mozna w duzej mierze dowolnie kreowac... ;)



#38 OFFLINE   Karaś

Karaś

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 130 postów
  • LokalizacjaTychy

Napisano 21 grudzień 2015 - 10:01

Mógłby się ktoś podzielić spostrzeżeniami z użytkowania przetwornika 360 imaging?



#39 OFFLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1956 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 21 grudzień 2015 - 11:35

W tym wątku jest użytkownik który od wiosny już używa tego urządzenia. Pewnie już wyrobił sobie o nim opinię. Może będzie chciał się podzielić zarówno opinią jak i praktycznymi uwagami dotyczącymi  użytkowania. Napisz priva do mrWhite7.


  • sebam3 lubi to

#40 OFFLINE   all6111

all6111

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 35 postów
  • LokalizacjaBrzeg.Lipki.Głogów
  • Imię:Marek

Napisano 26 grudzień 2015 - 21:00

czy znacie  przetwornik XDRC do garmina