Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Szczupaki na muchę


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2281 odpowiedzi w tym temacie

#581 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9643 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 12 kwiecień 2012 - 17:25

Hej
Piszę siedząc właśnie nad brzegiem jeziora w Irlandii, cuda mobilnego netu :mellow:
Co do materiałów naturalnych - w wiekszości mocno piją wodę i słabo to fruwa, wyjatkiem jest bucktail, z którego muchy wychodzą lekkie i przy odpowiednim ułożeniu ich dość spore objętościowo.
Owca nie namaka tak jak np zonkery, pewnie ze względu na natłuszczenie wełny? ale jednak wciąga wodę dużo bardziej niż syntetyk, nie oferując jakiś spektakularnych efektów w wodzie w zamian. Odradzam, szczególnie do lekkich wędek.
Niedługo na WTV powinna się pojawić mucha wiązana przeze mnie na targach, na haku offsetowym - myślę że to dobra propozycja do lekkiej wedki.
Co do samego sprzętu - proponuję przeczytać jeszcze raz artykuł Maćka, bardzo zdroworozsądkowo opisuje kwestię wędek. z drugiej strony - w PL na ogoł nie ma takich ryb, wiec #8 spokojnie wystarczy. Z drugiej strony - nie wiem czy widziałeś Backyard in nowhere - bardzo infekujący film, z mega wielkimi rybami. I zonk wielki - łowili wędkami #8, z linkami jakich uzywam od dawna - połączonymi z runningiem głowicami - rio outbond, bez żadnych wydumek szczupakowych. Z musu łowię teraz też #8 i z wyfruwaniem much problemu nie ma, obawiam sie ze spory zonk może byc przy większej rybie, może brakować trochę pary w zestawie, a łowię z brzegu. Dlatego odradzam wypuszczanie się z kijami #5 czy 6 - o ile jakoś tam rzucimy, to z wyciągnięciem bez zbędnych ceregieli ryby może być problem, szczególnie wiekszej. Oczywiście - da się, słyszałem o sumie z Krakowskiej Wisły złowionym #5, co miał 140cm. Pytanie tylko na ile żywą rybę wypuścimy i czy nie zajedziemy jej na śmierć.
Tu jeszcze uwaga co do venus - mimo ze jest to wspaniały kij dający spore mozliwości, to jednak odradzałbym go na start - raczej cos jak Big Daddy czy scierra HM+ - dużo sympatyczniejsze na początek wędki. Wiem ze na muchę łowisz, jednak dla wielu przesiadka kilka klas w górę bywa problematyczna, jak dla mnie przesiadka w dół na #4 - czuję sie trochę zagubiony. Nigdy nie zapomnę jak jeden z moich kolegów, dobry muszkarz, mają pierwszy raz do czynienia z wędką #10, usiłował wysuszyć muchysko 15cm na krótkim sznurze. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem na start jest wędka mniej narowista niż Venus, tak jak do nauki jazdy są lepsze auta niż wypasione 300 konne subaru .
Z czasem coraz częściej dochodze do wniosku, ze to jedna z najluźniejszyh metod dobierania się do szczupaków. Na pewno mniej skuteczna niż tradycyjne, jednak... Lubię tak łowić. Najfajniejszy brak pudełek, pudeł, sterty sprzetu. Wędka w #8 (innej nie posiadam obecnie do takiego łowienia), jeden kołowrotek, jedna linka, szpula 0,40mm, kilka przyponów hardmono, 5-7 much, wpakowanych w kieszeń kurtki i multitool żeby rybę wypiąc czy przypon zrobić. Na maxa proste łowienie, bez całego kramu, który przy jerkowaniu z trudem w plecak się mieścił i ważył z 5 kilo.

#582 OFFLINE   tomi78

tomi78

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1189 postów
  • LokalizacjaCieszyn

Napisano 12 kwiecień 2012 - 20:22

Macie może doświadczenia z tą linką Airflo Forty Plus Extreme WF9SI czy nadaje się do much wielkości +- 15 cm na haku 4/0 z piórek i syntetyków.

#583 OFFLINE   tomi78

tomi78

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1189 postów
  • LokalizacjaCieszyn

Napisano 12 kwiecień 2012 - 20:42

Jeszcze jedno pytanko czy przypon z tej linki dobrze się będzie zachowywał w powietrzu Plecionka tytanowa AFW Surfstrand 1x7 75 LB./34 kg 3,05 m celem są Dorady .Ewentualnie jakie byście polecali .I co pomiędzy przypon a linkę.

#584 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9643 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 13 kwiecień 2012 - 11:56

Hej
Mi jakoś te extreme nie do końca pasowały.
Przypon z plecionki tytanowej powinien byc ok, tyle że to dość grube, ale pewnie Dorado to nie rzutuje. Cięzko orzec - brak doświadczeń :mellow:

#585 OFFLINE   damianf

damianf

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 13 kwiecień 2012 - 17:09

Witam
Co sądzicie o takim budżetowym kiju?
http://allegro.pl/wedka-daiwa-true-flight-st-fly-2-9m-z-u-k- aftm-8-i2223127437.html
To najtańsza opcja jaką znalazłem, szkoda, że nie robią takich #9

#586 OFFLINE   mkpiwo

mkpiwo

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 42 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 kwiecień 2012 - 18:58

Hej
Mi jakoś te extreme nie do końca pasowały.
:mellow:


To pewnie przez dłuższą głowicę i jej kształt, z małymi muszkami kask zrywa ale gdy much ma ze 6-7 cm, czyli malutki jak na szczupakową, to już wcale mi nie latało.
Cold saltwater lepiej no a wkrótce zacznę testy Rio Outbound Short, zobaczymy jak to lata


#587 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 13 kwiecień 2012 - 21:02

Witam
Co sądzicie o takim budżetowym kiju?
http://allegro.pl/wedka-daiwa-true-flight-st-fly-2-9m-z-u-k- aftm-8-i2223127437.html
To najtańsza opcja jaką znalazłem, szkoda, że nie robią takich #9


3/4 kijów na rynku spokojnie można przeciążyć o klasę, 1/2 zaś o dwie klasy bez żadnych obaw... to jest moja opinia, choć nie jestem testerem sprzętu i mało przez moje łapki przechodzi, to przez te kilkanaście lat trochę się przemyśleń nazbierało.

Kup tą wędkę i do tego linkę WF-9-F lub WF-9-I i idź na ryby.

Ja już łowiłem mniej więcej:
- kijem #2 i linką #4
- kijem #0 i linką #2
- kijem #5 i linką #7
- kijem #7 i linką #5

Poza tym przeciążenie o dwie klasy w niskich klasach AFTMA to relatywnie dużo większa różnica niż w wysokich. Jeśli przeciążasz ultralajta to masz 100% przeciążenia. A jeśli przeciążasz o jedną klasę z 8 na 9, to masz 12-13 % przeciążenia.

O wiele więcej jest przypadków zbyt słabego dociążenia kija, niż odwrotnie, szczególnie w ostatnich latach. Ludzie kupują do kija klasy X, kilka linek tej klasy i szukają... w sumie trafiają tylko dlatego, że producenci linek nie trzymają masy. Czasem jednak lepiej jest kupić drugą linkę tej samej serii o klasę cięższą i już. Czasem zamiast się wytężać przy rzucaniu, by naładować kij szybkością (co za absurd), lepiej dowalić klasę wyżej i ładować kij... masą :D

Z tego się nie strzela. Bierz i łów. Ja na razie idę ze szklakiem z lat 70 (Abu Garcia Colonon), a później to albo Greys G2, albo BigMama, albo Venus... w klasie #10, do linki 10 lub 11, ale ja mam deltę Odry, więc to trochę inna sprawa. Na razie z tym szklakiem jadę na rzeczki i rowy melioracyjne, a tam szczupaki 1 - 3 kg zwykle... do szklaka #5 linka WF-7-F - spokojnie da radę na te wiosenne rowy a'la Holandia.


Pozdrawiam serdecznie
Krzysiek


#588 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9643 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 13 kwiecień 2012 - 21:20

Witam
Co sądzicie o takim budżetowym kiju?
http://allegro.pl/wedka-daiwa-true-flight-st-fly-2-9m-z-u-k- aftm-8-i2223127437.html
To najtańsza opcja jaką znalazłem, szkoda, że nie robią takich #9

#8 spokojnie da radę.
Ja dorzuciłbym trochę i kupił to:
http://www.taimen.co...-stx_6276/93255
najlepiej tutaj:
http://www.sztukalow...strona.php?id=2 <_<
gdzie w cenie kija masz roczną prenumeratę i wysyłkę za free.

#8 obgonisz 90% szczupaczenia, zmyślnie robiąc muchy można naprawde klumkrami rzucać, nawet obciążonymi - warunek to dobra linka.

Sprzet nie musi być z górnej półki - do kija za 350pln wystarczy dodać najtańszy kręcioł - duży, w klasie 7-8 albo 7-9 - jkaś okuma, jaxon etc. Jako podkład stara plecionka 20lb i nad wodę - moim zdaniem jak poszukasz to za 600pln złożysz najtańszy zestaw

Co do 40+ - spokojnie #8 rzucałem muchami po nascie cm, ale było to niewygodne, nieleżało mi to zupełnie. Teraz do tej samej wedki mam 40+ CSW w tej samej klasie, tez intermediate, tez clear - między linkami jest przepaść.

#589 OFFLINE   damianf

damianf

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 14 kwiecień 2012 - 08:54

Ciężko chyba dostać ten 40 CSW w Polsce, nie mogę tego nigdzie znaleźć a ludzie sobie bardzo chwalą.
Do #8 kija używasz 40 CSW w klasie #8 czy #9?
Czy zastosowanie krótkiej odwróconej(lub nie) głowicy będzie miało sens? Łowił ktoś tak?
Tyle dla mnie lepiej, że nie muszę wtedy kupować kołowrotka i rozbiegówki.

#590 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9643 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 14 kwiecień 2012 - 10:51

Chwalą, bo to udana linka, na ogół najwięcej na nie mają do powiedzenia ludzie którzy jej w rękach nie mieli, ale wiedza lepiej - była swego czasu taka dyskusja na ff, wątek odwracania głowic tez się tam przewinął. Jak dla mnie - jeśli masz startować z nowym sprzętem, nie adaptować już posiadany - to jest całkowity nonsens. Choćby dlatego, że 40+CSW kupisz za 150pln z wysyłką do pl (ebay.co.uk ale trafia się tez na allegro) a za porządną głowicę między 2 a 3 stówki, running 100-200 i nagle bez powodu jesteś 3 stówy w plecy. A i tak rozwiązanie robi tak sobie - mnie wyprowadza z równowagi klekotanie pętelek o przelotki, a akurat przy łowieniu szczupłych często wybiera się część głowicy, nie zostawiasz jej całej po za wędką. Szczerze - odkryłem ten pomysł ze 3 lata temu, przerabiałem skracanie, docinanie, takie i siakie profile - oczywiście wszystko działa, robi, tyle ze nie jest to rozwiązanie do tej metody, w sytuacji posiadania gotowej linki, którą wyjmujesz z pudełka i łowisz i jest pod każdym względem lepsza.
Nie przeciążaj wędki, to jest bardzo ciężka linka, ja używam w klasie kija, w przypadku wędek nie będących mocnymi, szybkimi morskimi konstrukcjami pomyślałbym nawet nad ew zejściem klasę w dół, szczególnie jeśli masz kij np 9/10 - sądzę ze lepiej może to robić z #9, ale to trzeba by mieć obie i móc porównać.

#591 OFFLINE   damianf

damianf

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 14 kwiecień 2012 - 12:02

Wielkie dzięki za informacje, jak się uda skompletować zestaw to podzielę się wrażeniami.

#592 OFFLINE   tomi78

tomi78

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1189 postów
  • LokalizacjaCieszyn

Napisano 14 kwiecień 2012 - 13:09

Kuba czy ta linka będzie odpowiednia do moich potrzeb ?
Jeżeli tak to gdzie ją można dostać bo ja nie potrafię jej zlokalizować .

#593 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 14 kwiecień 2012 - 13:22

http://www.ebay.co.uk/itm/Airflo-Cold-Saltwater-Striper-Fly- Line-WF8-Floating-/251040702663?pt=UK_SportsLeisure_Fishing_ Line_JN&hash=item3a733120c7

#594 Guest_S@lmo_*

Guest_S@lmo_*
  • Guests

Napisano 14 kwiecień 2012 - 13:44

Choć moje doświadczenie w tej kwestii jest mierne, podobnie jak w przypadku Kuby, nie do przejścia dla mnie jest odgłos jaki daje na przelotkach łączenie głowicy z runningiem. Po pięciu minutach rzucania takim zestawem wiedziałem, że zawsze w miarę możliwości będę wybierał normalny sznur - nawet za cenę wynikających z tego niedogodności.

#595 OFFLINE   bassy

bassy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1950 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 14 kwiecień 2012 - 14:58

Stary jak ja z braku laku zrobilem sobie łączenie runningu z głowicą bo było nadpęknięte to dopiero był dźwięk :lol:
Całę szczęscie mam już standerusową nówkę CSW i już niedługo testy. z uwagi na krótki muchowy staż może kiedyś jak wpadnie mi w rece zestaw z samą linką to też wypróbuję, ale generalnie po opanowaniu dablbekhaula czy jak zwał tak zwał - fajnie sie rzuca głowami. Kiedys nawet złapałem się na tym że samo rzucanie sprawiało frajdę. Speyownie to musi być fajna sprawa.....

#596 OFFLINE   damianf

damianf

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 14 kwiecień 2012 - 19:41

Krzysiek ale to nie jest 40+.
Ja znalazłem tylko jedną 40 csw ale w 7 klasie tonięcia

#597 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9643 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 14 kwiecień 2012 - 21:01

To z linku to nie ta linka!
szukać albo w tacklebargains - ok 21 funtów plus wysyłka, albo na brytyjskim ebayu, tam się pojawia.
Nie wiem czy nada się to na Dorado, w sensie - jak sie sprawować będzie w ciepłej wodzie, w gorejącym słońcu etc, wszak to linka morska, na zimne łowy
Co wiem - doskonale fruwa, wynosi cieżkie i duze muchy, łatwo się tym rzuca, łopatologicznie łatwo.

#598 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 14 kwiecień 2012 - 21:04

Przepraszam, że tak sprecyzuję, czy to Kuba najlepsza linka na szczupaki jaką miałeś do tej pory i można ją brać z zamkniętymi oczami?

Pozdrawiam serdecznie
Krzysiek


#599 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9643 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 14 kwiecień 2012 - 21:10

Jak dla mnie - tak
Są jeszcze dwie bardzo fajne, ale ponad 2x droższe, a użytkowo moim zdaniem porownywalne. Dla mnie prosty układ, bo nie jestem kasiasty - jak coś robi robote bardzo dobrze, kosztuje między 100 a 150pln a zbliżone produkty ok 350 to... To moge na kilka drobnych niedoskonałości przymknąć oko. ZAWSZE moglo by byc lepiej, dotyczy to każdego produktu. Pozostaje relacja cena - jakośc plus ogólne działanie, a tu jest w obu wypadkach dobrze. Po za mną łowi tymi linkami kilka osób, równiez z forum i wszyscy chwalą, kilka się przesiadło za moją namową i po wypróbowaniu mojej linki nad wodą z duzo droższych, dedykowanych linek i tez chwali. Nie wiem czy jest najlepsza, pewnie pod każdym względem lepszy jest Rio Outbond Short, ale kosztuje tez odpowiednio więcej.

#600 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 14 kwiecień 2012 - 21:35

Dzięki za info.
Tak nawiasem, wszystko fajnie, tylko tej linki znaleźć nie można...

Może odpierdolę jakiegoś fikołka i kupię Cortlanda Fair Play #8... na Fair Playa WF-6-F łowiłem intensywnie 5 lat i złego słowa nie powiem. Szóstką rzucałem spokojnie 12 cm muddlerami, to ósemka pociągnie 15 cm muszki z syntetyków z palcem w d... dosyć tego dywagowania, trzeba podjąć zdecydowaną decyzję i rozłożyć imadło, bo maj tuż, tuż...


Pozdrawiam serdecznie
Krzysiek





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych