Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Szczupaki na muchę


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2281 odpowiedzi w tym temacie

#601 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1983 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 14 kwiecień 2012 - 21:56

Czołem!Może nie będę oryginalny ,ale do wedki 8 polecałbym sznur 8 ,do 6 sznur 6 itd.Programowe przeciązanie zestawu kompensuje niedostatki techniki rzutu muchowego.Oczywiście łatwiej rzucić cięższym sznurem(w pewnych granicach),ale ma to swoje aspekty negatywne.Wędzisko jest bardziej obciążane,linka bardziej chlapie,w wodzie-jak by na to nie patrzeć-jest jej wiecej.Jeśli dodamy do tego obecność kretlików i agrafek na przebiegu przyponu oraz wiekszej z definicji muszki obciązenia sa dość znaczne,a finezja oddala sie w tempie tarpona :mellow: Mój sposób to ciagle doskonalenie techniki rzutu-oj brakuje jeszcze niemało brakuje :( ,,oraz stosowanie zestawu który w danych warunkach jest możliwie delikatny,choc gwarantuje szybki hol-różne typy szurów wf i mocne przypony.Użycie Aramid Steel(próby na razie w pl-bardzo udane)pozwala wyeliminować agrafki i kretliki.Kiedy jesienia pobierałem krótkie nauki u Artura Banachowskiego zdałem sobie sprawę,ze to głównie technika ,a nie wysublimowane kształty głowicy decydują o odległosci rzutu.Pozdrawiam -Bugajski

#602 OFFLINE   Baart

Baart

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 82 postów

Napisano 14 kwiecień 2012 - 23:42

[quote title=Może odpierdolę jakiegoś fikołka i kupię Cortlanda Fair Play #8... na Fair Playa WF-6-F łowiłem intensywnie 5 lat i złego słowa nie powiem. Szóstką rzucałem spokojnie 12 cm muddlerami, to ósemka pociągnie 15 cm muszki z syntetyków z palcem w d... dosyć tego dywagowania, trzeba podjąć zdecydowaną decyzję i rozłożyć imadło, bo maj tuż, tuż...[/quote]


Krzysiek takie fikołki są jak najbardziej w porządku. Parę dni temu kupiłem najzwyklejszego Air Cela WF9F i muchy w całości z tego materiału http://www.fishing-mart.com.pl/sklep/pl/syntetyki-flashe-i-w losy-baitfish-silk-hair-g6-a213-p1372-k10395.html wynosi bez problemu na znaczne odległości.
Na złość sobie kupiłem zwykłą WFkę bo wszystkie linki pływające stricte szczupakowe stoją około 300zł. Air Cela użytkuję już kilka sezonów do lżejszego kija i za tą kasę uwielbiam ten sznur.

#603 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 15 kwiecień 2012 - 11:44

(...) Programowe przeciązanie zestawu kompensuje niedostatki techniki rzutu muchowego.(...)


Kardi
Są rady, które można i warto zastosować, ale są też takie, które zahaczają o gust wędkarza. Przeciążanie wędek muchowych właśnie do tej kategorii należy. Nie pierwszy raz czytam na forach o rzekomych niedostatkach rzutowych ludzi, którzy lubią przeciążyć zestaw. Oczywiście nie ma takiego wzoru, że każdy kto przeciąża zestaw rzuca gorzej od tego co zestawu nie przeciąża.

Ogólnie wolę wędki slow i mod-slow, niż fast czy mod-fast, a kupując przez internet różnie to bywa z tymi opisami kijków. A gdy już mam czasem fasta (zwykle niezbyt długo), to po przeciążeniu już takim superfastem nie jest i mi to pasuje B)

Lubię jak blank dostaje po [ słownictwo] i tyle. Czy to podczas rzucania czy holowania ryb. Staram się dobierać zestaw tak, aby wyraźnie czuć ładowanie się kija. Praktycznie na granicy mocy rzutowej, ale nie przekraczając jej - i wtedy gdy jestem tuż przed tą granicą, jest fajna katapulta. Każdy doświadczony łowca morskich troci, który musi ciepnąć daleko muchą potwierdzi to, że rozsądne podejście tuż pod granicę mocy daje rezultaty wypierdzielenia zestawu hen, hen... osobiście lubię też tak czynić na mniejszych odległościach.

Poza tym lubię (znowu mamy gust, być może inny niż Twój, ale to nie przeszkadza żyć nam bez zarzucania sobie czegokolwiek) aby poławiane ryby wyginały mi kija po rękojeść. Nie jedna ryba na miesiąc, tylko 10 ryb na jednym wypadzie. Dla mnie np. hol lipienia na kiju który ugina się w 10% to po prostu porażka (osobista, nie ogólna) w dobraniu zestawu - z mojego, sensualno-filnego punktu widzenia.

W ogóle więcej ryb łowię rzucając z przyczajki na mały dystans, tak na spina jak i na muchę. Nie wiem dlaczego, być może dlatego, że procentowo mamy wtedy więcej odcinków prowadzenia gdy mucha nurkuje i się wynurza.

Poza tym lubię w wędkarstwie trochę bajania, koloryzowania, metafizyki i mistyki. Dla mnie wędkarstwo muchowe nie jest dążeniem do doskonałości technicznej, tylko do zlania się z przyrodą i zestawem. Dostający po [ słownictwo] blank dale mi większą satysfakcję rzucania i holowania ryb i raczej nie zrezygnuję z tej przyjemności, nawet gdybym miał być w czyiś oczach wędkarzem nie umiejącym rzucać.

Poza tym... teraz jestem wędkarzem forumowym, ale kiedyś zanim założyłem rodzinę i byłem geologiem, a nie programistą, to łowiłem bardzo dużo. Naprawdę testowałem wiele dobrych rad i nie wszystkie mi podeszły, choć były to rady z założenia i teoretycznie lepsze.

Każdy powinien przejść swoje i wiele rzeczy wypróbować na sobie samym. Później się może okazać, że jeden łowi te same ryby w tym samym łowisku na szpadę, a drugi na krowi ogon, jeden daje za lekką linkę, inny akurat, a jeszcze inny przeciąża - i tak to już jest. Trudno mówić tutaj o prawdach obiektywnych. Można raczej uczciwie mówić o fizycznych zachowaniach poszczególnych, wypróbowanych zestawów i już. Ale już takie określenie jak rzucało mi się dobrze, albo rzucało mi się źle może się zmieniać od człowieka...

O jednym nie możemy zapominać. Z punktu widzenia fizyki, człowiek też jest elementem zestawu muchowego. Mięśnie w ręce, długość kości, wielkość ręki, wysokość człowieka... jest to tak złożony model, że lepiej czasami porzucać wędkami i linkami kolegów i w końcu powiedzieć: O, z tym jest mi dobrze.

I Kardi - bez obrazy. Twoje uwagi są bardzo cenne, ale warto pamiętać o pewnych możliwych odstępstwach. Ja już stary chuj jestem, 33 lata, kilkanaście lat na muchę... nie chce mi się robić niczego na siłę.


Pozdrawiam serdecznie
Krzysiek


#604 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9643 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 15 kwiecień 2012 - 13:05

Kiedy akurat Kardi doskonale w prostych słowach napisał...
Jak lubisz kije slow i medium - to kup kij medium, nie dobijaj fasta - to jakbyś do taczania się w niedzielę kupował wypasione subaru - po co? Na ogół pomysły co do przeciążania kijów pochodzą z niemożności opanowania szybkiej wędki.

#605 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 15 kwiecień 2012 - 13:46

Kuba,
Być może na ogół pomysły z przeciążaniem wynikają z trudnością w opanowaniu szybkich muchówek, nie mówię że nie.

Nie ukrywam, że prawie w ogóle nie czuję pracy blanku szybkich wędek. W kijach slow i moderate czuję w ręce kiedy prostuje się linka ;) A w szybkich wędkach mam kłopot z timingiem. Nie wiem kiedy, co i jak ze sznurem w powietrzu, bo nic mi blank nie przekazuje do ręki.

Oczywiście timingu każdego zestawu można się wyuczyć na pamięć. Trzeba po prosu dużo razy być na rybach i początkowo łowić oglądając się na siebie :D

Kiedyś się jednej wędki nauczyłem. Miałem ją ok. 8 lat. Ale slowa biorę i rzucam, choćbym go nie znał. Choć też nieprawda... przyzwyczajony do Rossa na zlocie Fors wziąłem Superfine Bartosiewicza i się zesrałem na rzadko... bo się wtedy przestawiłem na mod-fast. Później zacząłem Rossa przeciążać, bo zatęskniłem, a nie byłem w stanie od razu kupić wolniejszego kija. Często nie jesteśmy w stanie reagować natychmiast, to takie reagowanie wymaga kolejnych zakupów. A zatęsknić za czymś może każdy z nas w każdej chwili :mellow:

Jak się długo na coś łowi, tworzą się nawyki. Sam pisałeś w SzŁ, że lepiej do rzutu kurczakiem jak ktoś wcześniej nie łowił na muchę.


Pozdrawiam serdecznie
Krzysiek


#606 OFFLINE   Tomek.M

Tomek.M

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3704 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Tomek

Napisano 15 kwiecień 2012 - 19:03

Kuba co sadzisz o tej lince: Ambush Triangle Taper J3

http://www.flyhouse....linki-plywajace

Bardzo krótka głowica - 6m !! Jeden mankament to taki ze robią je do #8 :(



#607 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 15 kwiecień 2012 - 20:25

To może być rzeźnicka linka:

Scientific Anglers Textured Titan

Swoją drogą, to jak można rzucić linką 30 metrów, przy użyciu wędki ~238 cm ??? Jestem w lekkim szoku po przeczytaniu tego artykułu: http://frontrangeanglersfishingreport.blogspot.com/2011/10/t ale-of-twin-cities.html

Ciekawe są też kije Ross FlyStik 7'11 i AFTMA #6, #8 i #10... w cenie Rossa FC 9' #5 (którego kiedyś kupiłem w Spencie - ok. 550 zł) i... z dożywotnią gwarancją :huh:

Jak zwykle, podobnie jak 40+ CSW Kuby, są to kolejne fajne produkty z pod znaku: does not exist in Poland :lol:






Pozdrawiam serdecznie
Krzysiek


#608 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9643 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 15 kwiecień 2012 - 20:40

Kuba co sadzisz o tej lince: Ambush Triangle Taper J3

http://www.flyhouse....linki-plywajace

Bardzo krótka głowica - 6m !! Jeden mankament to taki ze robią je do #8 :(


Nic nie sądzę, nie mialem jej w ręce, a raczej nie mam sądów w takich sytuacjach

#609 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 18 kwiecień 2012 - 19:52

http://pikeflyfishin...s.blogspot.com/

#610 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1983 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 20 kwiecień 2012 - 20:39

Witam-joker-świetny link.To pewnie przypadek,ze od razu trafiłem na film-graylingland :D Ten muszkarz siedzący na kamieniu,nie łowiący i kontemplujący otoczenie-w tym jest TO wszystko o co chodzi.Inny istotny szczegół-chmary komarów-kto był ten wie!Pozdrawiam-kardi

#611 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Jagodziński

Napisano 20 maj 2012 - 01:51

13:38 wow

ed

#612 OFFLINE   Roch

Roch

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 809 postów
  • LokalizacjaTuam, Irlandia

Napisano 25 maj 2012 - 17:34

13:38 wow

http://www.youtube.com/watch?v=HXs5XD45Z7M&feature=relat ed


DOBRE
(rączki na kołderkach, chłopcy!)


#613 OFFLINE   djpablox

djpablox

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 48 postów

Napisano 09 czerwiec 2012 - 14:42

Zainteresowało mnie łowienie szczupaka na muchę i chciałem zapytać czy możliwe jest stworzenie tak muchy szczupakowej a właściwie czegoś na wzór muchy tylko z obciążeniem to znaczy tak by dało się nią rzucić normalnym spiningiem i w miarę poprawnie poprowadzić?
Taka przynęta była by idealną alternatywą dla mnie na płytką około 1m wodę.

#614 ONLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4087 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 09 czerwiec 2012 - 15:17

Cześć

Jest to możliwe - tworząc jiga. Lekka, płaska lub eliptyczna główka w granicach 4-6 gram na dużym haku. Można to zrobić samemu łącząc hak streamerowy z główką mającą drut, wąs jak do kogutów. Całość zespalasz w imadle na okrętkę nićmi i zabezpieczasz klejem typu distal lub inny. Powstanie mocna i elastyczna rama pod kręcenie jiga. Sukces przynęty kryje się w samym ogonie, ilości użytych piór które będą stanowić element nośny w toni wody, ma być na tyle dużo by szybowało. Pióra ustawiasz na płask jak skrzydła szybowca. Lamety, flesze to tylko dodatki upiększające i prowokujące swoją migotliwą pracą. Przynętę po zarzuceniu prowadzisz jak typowego jiga. Robiłem takie wabie, pięknie to pracuje na płytkiej wodzie lub z uciągiem. Od podbicia do podbicia jig szybuje wolno opadając, prowokuje sandacze i szczupaki. Ten ostatni największy na tą przynętę miał 85cm. Polecam haki łososiowe, są duże i ostre o długim ramieniu np. Mustad. Kupowałem w FM.

Pozdrawiam

Andrzej Stanek

PS
Bardziej emocjonujące jest łowienie na duże muszyska przy użyciu muchówki...

#615 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Jagodziński

Napisano 09 czerwiec 2012 - 21:05

Kiedyś kolega zrobił mi takiego Tandema na 2 kotwicach około 20cm i 5-7g płaska główka - pełen piór z koguta i marabuta. Miałem na to szczupaki, ale z większym mi się nie udało - same 50-taki.

#616 OFFLINE   djpablox

djpablox

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 48 postów

Napisano 15 czerwiec 2012 - 21:19

Kupiłem sobie dziś pod te muszki haki w rozmiarze 2 oraz 2/0 do tego dwa dywany włosy anielskie i sarnią sierść na główkę, tylko nie wiem jak się do tego zabrać... Chciałbym aby przynęta ważyła około 12g a jednocześnie myślałem ją w jakiś sposób w wodzie odciążyć powiedzmy zamontowaniem styropianu bądź tej pływającej pianki foam ażeby chodź po części zrekompensować ołów.
Miałby ktoś jakieś sugestie bądź ma doświadczenia?
Nie chcę robić jiga tylko coś jak najbardziej zbliżonego pracą do muchy szczupakowej :mellow:

#617 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9643 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 15 czerwiec 2012 - 22:50

A to nie prościej... zacząć łowić na muchę?
:mellow:

Tips za free :D - zrób sobie obfitego bunny bugsa, z królika, a jeszcze lepiej z lisa jak znajdziesz taki kawałek. Do tego metalowa główka - grayling takie robi i jak namoczysz masz już coś co waży z 20gram plus pracuje jak mucha.

#618 OFFLINE   fedx

fedx

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 348 postów
  • Lokalizacjawwa

Napisano 17 czerwiec 2012 - 15:08

@kuba z graylingiem jest jeszcze jakiś kontakt ? szukam między innymi tych ich główek...

#619 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9643 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 17 czerwiec 2012 - 23:06

Kiedyś jak kupowałem był, po sklepach można coś znaleźć na pewno

#620 OFFLINE   djpablox

djpablox

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 48 postów

Napisano 19 czerwiec 2012 - 16:22

Trochę się zszukałem i wiem jak taki bunny bugs wygląda ale jak go poprawnie zrobić nigdzie nie znalazłem, stąd moja prośba o podesłanie jeśli to możliwe najchętniej filmiku jak wykonać. (Lisa mam także jedynie wskazówki byłby by mi potrzebne)
Parę dociążonych krypto much szczupakowych zrobiłem, oczywiście wyglądają nie tak jak bym sobie życzył ale coś popróbuje na nie podziałać :D
Dziękuje za podpowiedzi i pozdrawiam!




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych