Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Szczupaki na muchę


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2253 odpowiedzi w tym temacie

#201 OFFLINE   tomi78

tomi78

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1188 postów
  • LokalizacjaCieszyn

Napisano 12 listopad 2009 - 17:35

Pewnego pięknego dnia łowiłem na dunajcu ślajzurem dł 10 przez kilka godzin i dla sprawdzenia jak tym się będzie rzucało mocniejszym kijem wziołem 9 .Po kilku rzutach jedyne nad czym się zastanawiałem to dlaczego tak długo się katowałem.Wyrywanie sznura tym kijem to poprostu bajka o rzutach nie wspomne .Jak tak czytam co ty Adam piszesz to się zastanawiam o co ci chodzi przeciesz kij 9 nie waży 200 gram to raz, choluje się nim tak samo jak każdym więc po co się męczyć po to rzeby szczytówka podczas cholu dotykała rękojeści .Olśnijcie mnie bo mam wrażenie że w tym wątku kij 9 jest opisywany jak by to była jerkówka . :unsure: .

#202 OFFLINE   Adamus

Adamus

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 170 postów
  • LokalizacjaCieszyn

Napisano 13 listopad 2009 - 09:27

Wędki w klasie 9-10 służą do łowienia np. wyrośniętych uklei w oceanie Tarponów, jeśli ktoś uważa że trzeba stosować to na polskie szczupaki, to wolny kraj.
Ja uważam jednak trochę inaczej, mucha to finezja.
Pozdrawiam.

#203 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3488 postów

Napisano 13 listopad 2009 - 11:57

A ja myślę, że w wedkarstwie (a nawet tym bardziej w muszce) chodzi o zabawę. Dlatego nigdy nie można mówić że jakiś sposób/sprzęt jest jedynie słuszny.
Jeśli Adamowi sprawia przyjemność łowienie kijem #6 to jest to OK, jeśli Tomi woli #9 to też jest OK.
Ważne że obaj macie z tego frajdę i przyjemność.

Jeśli Adam nie lubi łowić cięższym kijem to faktycznie będzie się męczył, chociażby przez samo negatywne nastawienie psychiczne do tego kalibru.
Ja np. często męczę się łowiąc delikatnie na suchą muchę ... bo nie panuję nad zestawem :lol:
Za to z ciężkim streamerem czuję się bardzo fajnie :D

#204 OFFLINE   Herman

Herman

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 542 postów
  • LokalizacjaWłodawa

Napisano 14 listopad 2009 - 11:15

Cześć. Nie mam dużego doświadczenia w tej dziedzinie, ale jakiś czas temu zbierałem informacje na temat wyboru sprzętu do połowu szczupaka w necie i książkach i wyszło mi z nich (plus własne przemyślenia), że:
- kaliber sprzętu dobieramy przede wszystkim do kalibru używanych przynęt. Metrową rybę da się wyciągnąć kijem w klasie 6, ale nie da się tym kijem rzucić dużej muchy jeśli chciałbym takiej użyć. Używając niewielkich i lekkich much spokojnie można łowić kijem klasy 6 czy 7. I faktycznie, na większość naszych szczupaków (około 50 cm) taki kij nie będzie za miękki.
- generalnie do lekkiego łowienia szczupaków polecane są kije klasy 8, jako uniwersalny kij na szczupaka podawany jest kij klasy 9, do cięższego łowienia klasa 10.
- długość- raczej 9 stóp. Rzuty jednoręczne będą łatwiejsze. Kij jednoręczny długi na 10 ft to już wyraźnie większy wysiłek dla nadgarstka.
- sposób ugięcia kija raczej medium-fast niż super-fast. Choć tu opinie były różne, że niby kijem o ugięciu szczytowym łatwiej wyrywać tonącą linkę z wody, że łatwiej holować dużą sztukę mając sztywny dolnik w wędce. Kwestia wyboru.

I własne przemyślenia- wolę łowić na większe przynęty, takie dają szansę na ładniejszą rybę. Sztuki 45- cm raczej mnie nie interesują. Mam teraz kij w klasie 9 i on jest jeszcze trochę za delikatny do tego (do takich much), gdybym teraz kupował to w klasie 10. Łowienie tak ciężkim kalibrem sprzętu (9-10) jest męczące. To jak jerkowanie 4 uncjowymi klockami. Męczące są rzuty i ciężki sam sprzęt. Ale dla chcącego nie ma nic trudnego :D

#205 OFFLINE   harp

harp

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 566 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 listopad 2009 - 21:38

Może wiecie coś o kijku w jaxon crystalis 3metry #9. Jak to lata. A może możecie coś taniego polecić w tych parametrach?

#206 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 19 listopad 2009 - 18:53

Ciężko cokolwiek powiedzieć z parametrów, jedyne na co zwróciłbym uwagę to że ogólnie seria crystalis nie rzuca o ziemię+ jednak 3 metrowego kija na szczupaki bym nie brał, ta stopa różnicy sporo zmienia, będie się trudniej tym posługiwać. Takie moje zdanie, wędki w ręku nie miałem. Kilka ich muchówek było ok, dwuręczne astrale nawet bardzo ok.
Nie wiem za ile chodzą te crystalisy, ale szukałbym czegoś na wyspach, na ebayu, ja swój kij szczupakowy kupiłem za ok 60funtów, czyli ok 250-300plnów.

#207 OFFLINE   szczuply_maciek

szczuply_maciek

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 346 postów
  • Lokalizacjatam gdzie szczupłe :-)
  • Imię:Maciek
  • Nazwisko:Mazur

Napisano 19 listopad 2009 - 19:10

@harp

Próbowałem kilka kijów i każdy miał 2,7m poza tym każdy dłuższy kij powoduje, że nadgarstki siadają w bardzo szybkim tempie (zapomnij o łapaniu przez ok. pół dnia). Dodatkowo kije, które są cenowo umiejscowione na polskim rynku gdzieś w okolicy 200-400PLN będą musiały mieć bardzo dobrze dobraną linkę bo po prostu słabo się ładują. Obecnie używam Rozemeijer Qualifier Pike Fly i powiem szczerze, że nie powala on z nóg szczególnie jeśli się założy linkę pływającą w rozmiarze 9# dedykowaną ponoć pod szczupaka.Poszedłbym za radą @standerusa, bo delikatnie mówiąc pod kątem tego łapania ani nasz rynek nie daje za wiele do wyboru poza tym jak już dowalą cenę to można się delikatnie ździwić.

pozdrawiam Maciek

#208 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2739 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 19 listopad 2009 - 19:40

2.7m z lodki jest bardzo poreczne i mozna machac caly dzien. Natomiast jesli mowa o brodzeniu albo plywadelku, to dodatkowe 30cm moim zdaniem mocno sie przydaje.
Przy doble haul chyba bardziej pracuje cale ramie, wiec o nadgarstek bym sie za bardzo nie obawial. Wogole ta metoda nie ma nic wspolnego z eleganckim muszkarstwem. Jak dla mnie to ciezka tyrka z kosa przy zniwach :lol:

#209 OFFLINE   lipion

lipion

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 39 postów
  • LokalizacjaDorset

Napisano 19 listopad 2009 - 20:28

jak zaczynałem łowić szczupłe na muchę jakieś 15 lat temu, to zrobiłem sobie 9-cio stopową ósemkę, potem eksperymentowałem z wieloma kijkami i zszedłem aż do piątki :unsure: niżej nie bardzo był sens :D Teraz znów zbudowałem sobie ósemkę, ale 10-cio stopową. Brodzę i łowię w krętych i dość wąskich (około 7-10 m szerokości) ciurkach z zarośniętymi brzegami, więc o double haul mogę tylko pomarzyć :( Spróbowałem rzucać switch castem i okazało się, że rewelacyjka! 3 m kijek wybitnie w tym pomaga :mellow:

#210 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 19 listopad 2009 - 21:33

-przy rzutach takim sprzętem, z resztą chyba jak i przy rzucaniu każdą muchówką lepiej mieć nadgarstek nieruchomy, bo inaczej raz że boli, dwa że często nieświadomie rozładowuje się kij
-nie sądzę żeby przy tych klasach sprzetu dodatkowa stopa dodawała wiele do długości rzutu. Przy #8 zgadzam się, sam taką łowię często, ale przy lince #10?? to już trochę masakra by była... chyba?

#211 OFFLINE   szczuply_maciek

szczuply_maciek

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 346 postów
  • Lokalizacjatam gdzie szczupłe :-)
  • Imię:Maciek
  • Nazwisko:Mazur

Napisano 19 listopad 2009 - 22:33

Hejka

Co do nadgarstka to mówię tu o tym że tak czy inaczej boli (przynajmniej mnie) bez względu na to że używamy bardziej ramienia i barku. Przy uczeniu się double haula sam używałem frotki do tenisa żeby przyblokować sobie nadgarstek.

pozdro Maciek

#212 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2739 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 19 listopad 2009 - 23:07

-przy rzutach takim sprzętem, z resztą chyba jak i przy rzucaniu każdą muchówką lepiej mieć nadgarstek nieruchomy, bo inaczej raz że boli, dwa że często nieświadomie rozładowuje się kij
-nie sądzę żeby przy tych klasach sprzetu dodatkowa stopa dodawała wiele do długości rzutu. Przy #8 zgadzam się, sam taką łowię często, ale przy lince #10?? to już trochę masakra by była... chyba?


Tak, musze doprecyzowac, ze mowa to o kiju w klasie 8. Stojac po pas w wodzie po prostu latwiej utrzymac sznur ponad woda podczas rzucania. Mialem tez okazje machac #9, ale po kilku godzinach mialem lekki kryzys :mellow: 3m Z #10 nie mam doswiadczenia, moge sobie tylko wyobrazic, ze trzeba miec pare w lapie.
Moje pierwsze wyjscie na szczupaki z mucha bylo z kijem #6. Tez tak mozna. Nawet 80-taka wyjalem bez wiekszych problemow. Ale rzucanie szczupakowa mucha to jak dla mnie katacja, a jak dochodzi do tego jeszcze wiatr, to ja dziekuje.

#213 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 19 listopad 2009 - 23:11

No o to chodzi -nie o wyjęcie ryby, bo szczególnie z łódki to na 6 większość średniaków bez problemu. A właśnie o rzucanie. co do #10 to bez przesady, nie jest to ciężki zestaw jak masz dobrej jakości, ludzie łowiący Salt na ogół łowią właśnie takimi i nie ma problemu, ja od dłuższego czasu śmigam takim i tez nie mam jakiegoś rozrostu mięśni. Wędka rzuca sama, jak boli to znaczy ze coś jest robione źle - to zasada która mi wpajano od kiedy wziąłem muchę do ręki.

#214 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2739 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 19 listopad 2009 - 23:32

Jasne, ze da rade #10 i wyzej, ale my tu chyba rozprawiamy o optymalnym zestawie na szczupaka a nie tarpona :huh:

#215 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 19 listopad 2009 - 23:42

Tarpon srarpon. Na szczupłego jak dla mnie cokolwiek między #8 a 10. 8 troszke nie daje rady z dużymi muchami.

#216 OFFLINE   Adamus

Adamus

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 170 postów
  • LokalizacjaCieszyn

Napisano 20 listopad 2009 - 08:16

Bo najważniejszy jest dobór klasy linki do kija.
Amerykańskie kije prawie wszystkie trzeba przeciążyć przeważnie o 1 klasę aftm ( nie dotyczy Orvisa, zaś np. Thomas&Thomas niektóre modele wymagają przeciążenia o 2 klasy )
Nie ma nic gorszego niż za lekka linka w stosunku do faktycznej mocy muchówki.

#217 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 20 listopad 2009 - 11:45

też zależy od linki. Ja mam set linka #7, wędka #8 i nieźle to fruwa, choć nie ukrywam, że marzę ciągle o takiej lince tylko w klasie #8.
Może ktoś ma do spylenia?? Linka Lefty kreh, szarobrązowa, z serii sprzed kilku lat, intermedium, z bumpem na hauling zone.

#218 OFFLINE   bohors

bohors

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 118 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra

Napisano 25 listopad 2009 - 20:33

Pozwolę sobie wtrącić 2 słowa odnośnie kija na szczupaki. Kiedyś uważałem że 2,7 m jest naj bo nie męczy nadgarstka . Do dzisiaj pamiętam mojego shakespeare profesional 2,7m 7-9 aftm , ale można inaczej ,czyli zakup dłuższego kija np, 3,3m i nauczyć się rzutów dwoma rękoma . Oczywiście nie każdemu to się spodoba , ale to rozwiązanie ma tę zaletę że zapominamy co to zmęczenie nadgarstka , wyrywanie sznura z wody jest jakby łatwiejsze , rzuca się łatwo i daleko.

#219 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3488 postów

Napisano 30 listopad 2009 - 01:44

Pierwsze próby w łowieniu szczupaków na muchę i pierwsza ryba. Nieduża, ale cieszy bardzo :D

Załączone pliki


  • Kamil Z. lubi to

#220 OFFLINE   szczuply_maciek

szczuply_maciek

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 346 postów
  • Lokalizacjatam gdzie szczupłe :-)
  • Imię:Maciek
  • Nazwisko:Mazur

Napisano 30 listopad 2009 - 20:42

Gratki @hlehle no taka mała to ona całkiem nie jest a poza tym na muchowym kiju to jest całkiem inna jazda

pozdro Maciek