Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Szczupaki na muchę


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2253 odpowiedzi w tym temacie

#181 OFFLINE   harp

harp

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 566 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 08 listopad 2009 - 19:48

Powiem że znacznie łatwiej. Podobno przy dobrym zgraniu sznura i kija można wyrzucić cały runing a długośc tego sznura to prawie 40metrów. Właściwie to zintegrowana głowica z cieniutkim jak na wf runingiem. Machałem narazie na boisku z DUUUŻĄ mokrą i lata 10 metrów dalej niż zwykły( ten sznur to intermedium pewnie tonący byłby lepszy) a zwykłą pływającą wf-kę Sc.An. Wet-cel gdy rzucam tym samym sprzętem wywalam całą i jeszcze wyszarpuje z kołowrotka podkład. Są zdania że 40+ dobiera się o klasę cięższą niż masa kija. Koledze dałem do zabawy i dzisiaj miał ćwiczyć więc może jutro napiszę jakie on ma zdanie.

#182 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 08 listopad 2009 - 20:25

Macie może sposoby jak taką muchę szczupakową posłać daleko rolką? Łapię na Wiśle w Warszawie a brzegi są tutaj mocno zarośnięte. Mam kijek raczej lekki bo w klasie #7. Czy muszę mieś jakiś odpowiedni sznur czy zwykła wf-ka wystarczy? Mam jeszcze airflo 40+ i w rzutach znad głowy daje sobie radę. Tylko co z tymi patykami za plecami...??


Zależy na jakie muchy łowisz
Dla mnie jest to praktycznie awykonalne. Rolka w swej naturze ciągnie końcówką sznura po wodzie a tam masz muchę jak kurczak... za duży opór, albo coś a'la spey pokombinować albo wysoki odrzut albo... bellyboat.

#183 OFFLINE   harp

harp

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 566 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 08 listopad 2009 - 20:29

Tresowana kaczka!!:D I materiały by były na miejscu. Na Wisłę kółkiem za bardzo nie chcę wypływać.

#184 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 10 listopad 2009 - 14:59

http://oregonflyfishingblog.com/2009/06/16/annual-fly-fishin g-for-pike-trip-wrap-up-2009/

#185 OFFLINE   Taps

Taps

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1190 postów
  • LokalizacjaKraina Wiecznych Łowów
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Osiński

Napisano 10 listopad 2009 - 22:57

Tu jest odpowiedni filmik:
ed
Odpowiedni dla portalu.
fly vs jerk
Jest w wielu częściach.Na początku troche reklam,ale da radę wytrzymać.

Mam też zdjęcie szczupłego z pstrągowej rzeczki.

Załączone pliki



#186 OFFLINE   szczuply_maciek

szczuply_maciek

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 346 postów
  • Lokalizacjatam gdzie szczupłe :-)
  • Imię:Maciek
  • Nazwisko:Mazur

Napisano 11 listopad 2009 - 00:59

Hejka

Poniżej fotki moich szczupakowych dziwolongów :D

Załączone pliki



#187 OFFLINE   szczuply_maciek

szczuply_maciek

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 346 postów
  • Lokalizacjatam gdzie szczupłe :-)
  • Imię:Maciek
  • Nazwisko:Mazur

Napisano 11 listopad 2009 - 01:01

I jeszcze jedno :D

Załączone pliki



#188 OFFLINE   harp

harp

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 566 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 11 listopad 2009 - 14:11

Byłem dzisiaj na Wisełce za szczupłym. Niestety miejscówki z przed 15 lat zawiodły. Kij #7 jaki posiadam to chyba minimum. 10cm mucha z sarny i z oczkami leci rolką max 11metrów. Chyba muszę zmienć kij na #9 powinien dać większą swobodę i możliwości. Jakich kijków używacie(klasa)?

#189 OFFLINE   tomi78

tomi78

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1188 postów
  • LokalizacjaCieszyn

Napisano 11 listopad 2009 - 14:28

Mam 9 i myślę że to jest optymalny kij do much od 10 20 cm a takimi łowię.Im większa mucha tym mocniejszy kij bo łatwiej się rzuca i wyrywa sznur z wody.

#190 OFFLINE   szczuply_maciek

szczuply_maciek

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 346 postów
  • Lokalizacjatam gdzie szczupłe :-)
  • Imię:Maciek
  • Nazwisko:Mazur

Napisano 11 listopad 2009 - 15:14

Hej @harp

No zdecydowanie kij 9# i wabiki od 15-20cm. W polskich sklepach jak na razie nie spotkałem prawdziwych szczupakowych much. Coś co ma 10cm powiedzmy sobie szczerze nie kandyduje w moich oczach do bycia typową muchą szczupakową. Co do rzutów to rolka kompletnie odpada podstawa to double haul i bez tego nie ma co zaczynać. Z linek ostatnio sprawdziłem Vision Big Mama intermedia 9# i jest po prostu super. Linki Scientific Anglers Pike/Muskie raczej bym nie polecał ponieważ sprawdzałem ją na dwóch kijach i raczej wypada słabo. Mimo iż ma krótki taper jest słabo lotna. O reszcie poczytaj w artykule od @standerusa, tam jest wszystko co potrzeba na start.

Co do typowych much, które bedziesz mógł rzucić to polecam zrobić muchy z flasha+big fly fiber i do tego ewentualnie główka z zonkera. W tym momencie jedyny ciężki element to zonker, reszta nie chłonie wody. Poniżej przykład.

pozdro Maciek

Załączone pliki

  • Załączony plik  pf_1.jpg   37,32 KB   158 Ilość pobrań


#191 OFFLINE   Adamus

Adamus

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 170 postów
  • LokalizacjaCieszyn

Napisano 11 listopad 2009 - 21:00

A po co się katować takimi wiechciami w rozmiarze ponad 10 cm i wędkami w klasie 9 i więcej, żeby się nazywało że łowi się mocnym sprzętem i łowi na niby typowo szczupakowe muchy gdzie najważniejsza jest wielkość muchy.
Spokojnie tego przeciętnego polskiego szczupaka można złowić na sprzęt w klasie 6-7 i muchy w rozmiarach do 10 cm i taki zestaw jest o wiele bardziej uniwersalny i przyjemniejszy w użyciu może posłużyć do łowienia bolenia, klenia i innych drapieżników włącznie z sandaczem.
Lepiej swoje wysiłki skierować w stronę odpowiedniej prezentacji muchy ( odpowiednio pracującej i jak najlepiej zbudowanej- lekko ), doboru linki do panujących warunków i doskonalenia techniki w podawaniu muchy.

#192 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 11 listopad 2009 - 21:19

Może to i racja. Może tez i dlatego rzadko są łowione w PL ładne szczupaki a 70 to okaz... bo nikt się na nic większego nie nastawia? Nie sądzę aby muchowanie za szczupłym tak bardzo odbiegało od innych metod - można by więc powiedzieć, po co się męczyć i łowić mocnym sprzętem? Przecież każdego szczupaka w Polsce można złowić na 6cm gumkę, a będzie ona dodatkowo bardziej uniwersalna. Lepiej ekstra wysiłek przyłożyć do prezentacji takiej przynęty, niż do śmigania klockami...

#193 OFFLINE   Adamus

Adamus

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 170 postów
  • LokalizacjaCieszyn

Napisano 11 listopad 2009 - 21:42

Nie chciałbym być źle zrozumianym nie odmawiam skuteczności bardzo dużym muchom które w niektórych warunkach z pewnością będą skuteczne. Chodzi o to aby tak specyficzne przynęty stosować bardziej świadomie w tedy gdy warunki łowiska tego wymagają.
Wydaje mi się że niezbyt dobrym pomysłem bylo by zaczynać start z muchowaniem od wędek w klasie 9, lepiej wykorzystać ten uniwersalny jak się przerzuci tych szczupaków ze 100 to będzie się wiedzieć w którą stronę na danym łowisku pójść.

#194 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 11 listopad 2009 - 21:45

I tu się częściowo zgodzę, z jednej strony jest to racja, z drugiej... jeśli ktoś chce łowić te drapieżniki to jednak łatwiej mu będzie dedykowanym sprzętem. Jeśli ktoś chce po prostu łowić na muchę to wtedy oczywiście inna sprawa.

#195 OFFLINE   Adamus

Adamus

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 170 postów
  • LokalizacjaCieszyn

Napisano 11 listopad 2009 - 22:08

Jeden lubi cycki w klasie 3 inny w klasie 9 ale chodzi ponad wszystko o to żeby się przyjemnie bawić. ;)

#196 OFFLINE   harp

harp

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 566 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 11 listopad 2009 - 22:15

Tak mocna wędka to z jednej strony strzelanie z armaty do naszych szczupaczków z drugiej z doświadczenia wiem że im dłużej przynęta w wodzie tym większe szanse na rybę. Z lekkim kijem to raczej dłużej przynęta jest w powietrzu. Nie wspomnę o wietrznej pogodzie. Walka z odległością zamiast koncentracji na prowadzeniu. Co do małych przynęt to oczywiście można, ale...
to już łapanie okoni.

Ja lubię wszystkie cycki z klasą.

#197 OFFLINE   Adamus

Adamus

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 170 postów
  • LokalizacjaCieszyn

Napisano 11 listopad 2009 - 22:39

Odległość nie zależy od klasy aftm czym większa tym dalej.

#198 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 11 listopad 2009 - 22:48

Jeden lubi cycki w klasie 3 inny w klasie 9 ale chodzi ponad wszystko o to żeby się przyjemnie bawić. ;)

B) :D

#199 OFFLINE   szczuply_maciek

szczuply_maciek

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 346 postów
  • Lokalizacjatam gdzie szczupłe :-)
  • Imię:Maciek
  • Nazwisko:Mazur

Napisano 11 listopad 2009 - 23:25

@adamus

Pytanie jedynie na co się nastawiasz jeśli na szczupaczki do 65cm to zgoda. Ja nastawiam się na coś większego ot co. Bynajmniej nie chodzi mi o uniwersalność kija.Muchówki zacząłem używać bo najbardziej interesuję się szczupakami i to tymi 70+ a tu tendencja jest prosta czy to w wobkach, gumach czy muchach przynęty są po prostu spore.

Pooglądaj inne zagraniczne strony o typowym muchowaniu za szczupakiem. Niestety prawda jest taka, że jeszcze mało kto w Polsce ma o tym pojęcie i pewne rzeczy które kompletnie nie pasują do tego typu połowu próbuje podciągnąć pod szczupaka na muchę.

pozdro Maciek

#200 OFFLINE   Adamus

Adamus

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 170 postów
  • LokalizacjaCieszyn

Napisano 11 listopad 2009 - 23:49

Jeśli metrowe szczupaki będą tylko brać to wędką w klasie 7 spokojnie można sobie poradzić a przyjemność z łowienia o wiele większa.
Wędka w klasie 9 to szczupakowa a w klasie 6 czy 7 to już nie?
Liczy się aby trafić za rybą a sprzęt to drugorzędna sprawa.